با سلام خدمت همه دوستان. امیدوارم که ایام خوبی رو در سال جدید پیش رو داشته باشید. همه افرادی که رشته کشاورزی تحصیل کردند حتما با واژه کشت بافت آشنایی دارند. گیاهان دارای یک ویژگی به نام توتی پوتانسی (Totipotancy) هستند. یعنی اینکه هر سلول گیاهی این قابلیت رو دارد که به یک گیاه کامل تبدیل بشود و این امکان وجود دارد که از یک نمونه کوچک بتوان تعداد زیادی گیاه به دست آورد. به کشت سلول، بافت، اندام، بذر و جنین گیاهی روی محیط کشت و شرایط درون شیشه ای (In vitro) کشت بافت گفته می شود. بطور کلی امروزه روش کشت بافت گیاهی به عنوان مساله ای مهم در کشاورزی مطرح بوده و کاربردهای زیادی مانند تولید انبوه گیاه از نمونه های کوچک، تولید متابولیتهای ثانویه گیاهی، تولید گیاهان عاری از ویروس، تولید بذر مصنوعی و ... دارد. این روش به عنوان روشی سریع در تکثیر گیاهان زینتی و تولید گیاهانی عاری از ویروس و همچنین معرفی و تولید ارقام جدید بسیاری از گیاهان زینتی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

 این کار در شرایط کاملا آزمایشگاهی انجام میگیرد و دارای چندین مرحله است. نمونه های گیاهی از گیاه مادری جدا شده و پس از ضدعفونی با موادی مثل هیپوکلریت سدیم و الکل به قطعات تقریبا یک سانتیمتری برش داده شده و در روی محیط کشت قرار میگیرند. محیط کشت به صورت جامد یا مایع بوده و شامل عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف، ویتامین ها، هورمونهای گیاهی و ماده آگار (برای سفت شدن محیط کشت جامد) می باشد. بعد نمونه ها در شرایط یکسان از نظر نور و دما و رطوبت قرار داده تا رشد کنند.


برای اینکه نمونه ها تحت تاثیر آلودگی قرار نگیرند همه مراحل کار در زیر هود انجام میشود. علاوه بر این ضدعفونی ابزار و لوازم مورد نیاز مثل پنس، اسکالپل و قیچی و... باید با دستگاه اتوکلاوانجام شود. هر چقدر آلودگی در تمام مراحل کار کمتر باشد امکان سالم ماندن و رشد نمونه ها افزایش می یابد. نمونه های گیاهی بعد از مدتی تولید کالوس میکنند. کالوس توده ای از سلولهای تمایز نیافته است که امکان تولید جنین نیز از کالوس وجود دارد ولی ممکن است بدون تولید کالوس هم گیاهان جدیدی بوجود آیند.

تولید جنین از لایه های نازک گیاهی:

تولید گیاه از فلسهای لیلیوم:

و این هم تکثیر آگلونما:

تکثیر چغندرقند:

[ سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱:٢٧ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]