پریوش یه گیاه چندساله البته در مناطق گرمسیر مثل بوشهر ، تو شهرهای دیگه با سرد شدن هوا بوته میمیره و نیاز هست سال آینده باز کشت بشه.

خونه عمه من الان دو سال هست یه بوته پریوش دارن اینقدر بزرگ شده که موندن چیکارش کنن از بس هم در تمام طول سال غرق گله دلشون نمیاد ریشه کنش کنننیشخند

حیاط خونه ما هم چون افتاب گیر نیست پریوش خیلی خوب جواب نمیده ، منم نمیکارم.

این گل رو میشه به عنوان پرچین کوتاه در حاشیه باغ ها و پارکها کاشت که خیلی هم زیبا میشه خصوصا مناطق گرم که خیلی افتاب دارن ، این گل در تمام طول سال گل داره. درسته گفتم پرچین اما ارتفاع این گیاه زیاد نمیشه حداکثر 50 سانت.

اگر بیشتر از شش ماه این گل رو نگه دارید ساقه های قدیمی حالت نیمه خشبی میگیرن ، الیته این به معنی این نیست که گیاه حالت درختچه داره نه فقط ساقه اصلی کمی چوبی میشه.

من اینجا بوته هایی با گلهای سفید و صورتی مایل به بنفش فقط دیدم :

 

 

برای دیدن بقیه عکسا و مطالب بر روی ادامه کلیک کنید.مژه

 


این عکس اصلا زاویه خوبی نداره امیدوارم منو به بزرگی خودتون ببخشیدخجالت

روش تکثیر تجاری این گیاه بذر هست ، همونطور که در عکس میبینید در گلدان های کوچک سفالی کاشته و وقتی به 4 برگی رسید به بازار عرضه میشود.پریوش به سرع بعد از ظهور 6-7 برگ در شرایط نور کامل به گل میشینه برای همین شما میتونید بعد از مدت کوتاهی سطح وسیعی رو رنگین کنید.

 

همونطور که می دونید به هر حال مرحله بعدی گلدهی در هر گیاهی تولید میوه هست که میوه های پریوش بهش خورجین میگن که حالت یک نیام یا غلاق داره و تو بزرگترین اندازه اش به اندازه انگشت اشاره بلند میشه و حاوی بذرهای بسیار ریزی هست که با باز شدن نیام بذر ها ریخته و بعد از مدتی که از گلدهی گذشت اگر شما زیر بوته اصلی تون رو نگاه کنید میبینید تعداد زیادی نهال کوچک هست که به راحتی میتونید جابجا کرده و جای دیگه ایی بکارید.(به این کار نشا کاری گفته میشه)

اینم تصویری از میوه های در حال تشکیل شدن :

 

 

اینم گلهای زیبای پریوش به گلبرگ ها و حالتی که نسبت به هم قرار دارن دقت کنید ببینم چی برداشت می کنید.عینک

 

[ پنجشنبه ۱٢ اسفند ۱۳۸٩ ] [ ٥:۳۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]