یکی از نکاتی که علاقه مندان به نگهداری و پرورش گل و گیاه در گلدان یا باغچه در جنوب کشور می بایستی از آن شناخت کامل داشته باشند و راههای کاهش آن را بدانند مسئله شوری است. هم شوری خاک و هم شوری آب آبیاری می بایستی مورد توجه باشد. یکی ازمهمترین  مشکلات  خاکهای مناطق گرمسیری و خشک ، شوری می باشد . در این مناطق به دلیل کمبود بارندگی و گرما ، املاح در خاک تجمع پیدا می کنند و در نتیجه خاکها شور می شوند. خاک شور محیط نامناسبی برای رشد و نمو گیاهان می باشد. شوری خاک و آب  را براساس قابلیت هدایت الکتریکی مشخص می کنند. واحد این پارامتر  ds/m  (دسی زیمنس بر متر )می باشد . گیاهان نسبت به شوری مقاومت متفاوتی دارند . بعضی حساس و برخی تحمل پذیرند. شوری خاک به چندین طریق گیاه را در محدودیت قرار می دهد.  

١– میزان آب قابل استفاده را کاهش می دهد: به عبارت دیگر در خاکهای شور ،گیاهان زودتر دچار پژمردگی می شوند.

٢ – مسمومیت: بعضی عناصر به مقدار زیاد در خاکهای شور وجود دارند و بر اثر جذب آنها توسط گیاه ، مسمومیت در گیاه ایجاد می شود.

٣ – عدم تعادل تغذیه ای.

* راههای مختلفی برای اصلاح خاکهای شور وجود دارد:

١ – آبشویی :یعنی از طریق مصرف  آب مناسب  اضافی ، نمکهای محلول را از خاک شست و شو می دهیم .

٢ – کوتاه کردن دوره آبیاری (کاهش فاصله زمانی بین آبیاریها ).

٣ – استفاده از مواد اصلاحی شیمیایی.

۴ – استفاده از مواد آلی شامل کودهای حیوانی و بقایای گیاهی پوسیده .

۵ - انتخاب سیستم مناسب آبیاری و کشت وکار.

 امروزه برای کاهش میزان شوری آب آبیاری ازدستگاهای الکتریکی مخصوص استفاده می شود . این نوشتار توضیح بسیار مختصری از این موضوع بود علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به کتب خاکشناسی مخصوصاً استاد بزرگوارم جناب پروفسور قبادیانی که در این زمینه کارها و نوشتارهای زیادی دارد مراجعه نمایید. در خاتمه من در موضوعات وبلاگ مطالبی در این مورد ندیدم و موجب تعجب من شد که با توجه به شرایط استان بوشهر از لحاظ شوری خاک و آب چطور خانم مهندس در این مورد مطالبی ننوشته اند . لذا انتظار می رود با توجه به روح جستجوگر و قلم شیوا پستهای کاربردی در این رابطه بگذارند . 

[ یکشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]