سلام دوستان عزیز. حتما گلدهی آلوئه ورا رو در پستهای قبل دیدین. از گیاهانی هست که تو شرایط جنوب ایران به گل میره و گلدهی با کیفیتی در مناطق گرمسیری داره. من هم یه گلدون آلوئه ورا دارم که الان تقریبا 5 سالشه ولی تو شرایط شمال رشد با کیفیتی مثل جنوب نداره. امسال هم نزدیک 30 تا پاجوش از این گیاه جدا کردم و کلی هم به دوستان هدیه دادم. نمیدونم قیمت یه گلدون متوسط تو بوشهر و شهرهای اطراف چند هست ولی اینجا یه پاجوش یه ساله حدود 10 تومن هست. چیزی که از دیدنش خوشحال شدم ساقه گلدهنده ای بود که اوایل بهمن ماه از  آلوئه ورای خودم و بسیار لذت بردم.هر کدام از این گلها دارای پنج پرچم  و یک مادگی هستد. و مستعد تولید بذر هم هستند.


طول پرچمها و مادگی تقریبا دو سانتیمتر هست، بساکها حاوی گرده هستند که وقتی شکوفا میشن گرده ها روی کلاله قرار می گیرن و جوونه میزنن و از مسیر خامه مادگی عبور کرده و وارد تخمدان شده و نهایتا جنین رو تشکیل میدن و بذر شکل میگیره. خیلی جالبه که یک دانه گرده با قطری در حد میکرون میتونه این مسیر چند سانتیمتری رو طی کنه. به عکسهای زیر توجه کنید .

این تصویر یک بساک هست که پاره شده و بقایای دیوار ه بساک و دانه های گرده آزاد شده رو میبینید. البته این عکسی هست که در شرایط آزمایشگاه گرفته شده، یعنی دانه های گرده به جای کلاله در شرایط مصنوعی شبیه کلاله جوونه زنی کردن و شروع به رشد کردن.

این هم عکس یک دانه گرده که جوونه زده و لوله گرده رشد کرده. حالا حساب کنید که این دانه که با چشم معمولی دیده نمیشه باید تا دو سانتیمتر رشد کنه!

شکل دانه گرده گیاهان مختلف هم متفاوته مثلا تصویر زیر دانه های گرده گل ختمی هستن.

این هم تصویر دو گونه دیگه از این گیاه که دارم:

 

[ شنبه ۱٧ اسفند ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠۸ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]