چند سال پیش که به بازدید « باغ گلهای » اصفهان رفته بودم . یک گونه گیاهی توجهم را جلب کرد . نام آن را از مسیولین مربوطه پرسیدم گفتند « استئوسپرموم » دیدم تلفظ آن چقدر مشکل است و ترجمه آن از زبان لاتین به معنای« بذر استخوانی» می باشد .  . سال بعد تعدادی از آن را از تولیدکنندگان گل و گیاه از شهرستان محلات خریداری و در مرکز فروش گل و گیاهم عرضه کردم  .

گونه گیاهی « جاودان   » با نام علمی Osteospermum    magenta و نام عمومیAfrica daisy  از خانواده Asteraceae   گیاهی  است یک ساله یا چند ساله  ، بوته مانند ، به ارتفاع 1تا3 فوت و پهنای 1تا2 فوت ، بومی جنوب افریقا و شبه جزیره عربستان ، که به مرور در سراسر دنیا پراکنده شده است . دارای بیش از پنجاه گونه ،آرایش برگها متناوب ، همیشه سبز ولی در بعضی واریته ها رنگارنگ ، فرم برگ نیزه ای ،  حاشیه دندانه ای شکل ، گلها شبیه گل آفتابگردان ، دارای یک دیسک مرکب از گلچه ها و دارای یک ردیف گلهای شعاعی ، به رنگهای مختلف ، از جمله آبی ، زرد ، کرم ، سفید ، بنفش ، صورتی ، ارغوانی روشن و نارنجی است . بصورت تک گل در انتهای ساقه ظاهر می شود. قطر گلها 2 تا 4 اینچ میباشد . دارای دوره گلدهی طولانی .

 


ازدیاد این گیاه از طریق بذر می باشد.بذر ها بعد از 10تا 20 روز سبز می شوند. از این گیاه برای پوشش حاشیه های گلکاری در پارکها  ،  باغها و بلوارها استفاده می شود. واریته های هیبرید زیادی از این گونه گیاهی تولید شده است . گیاه موقعیتهای آفتابی و گرم و خاکهای غنی را ترجیح میدهد . خاک بین دو آبیاری خشک نشود. ، اگرچه خاکهای فقیر و نسبتا شور و کم آب را هم تحمل می کند. نام فارسی این گیاه را به افتخار جناب آقای « حسین جاودانی »از نویسندگان وبلاک که در ترویج فضای سبز و معرفی گیاهان کوشا هستند گیاه «  جاودان  » گذاشتیم .  

 

[ شنبه ۳ اسفند ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]