چند روزی قبل از بارش برف در شهرهای شمالی فرصتی پیش اومد تا به شهر لاهیجان برم و در کنار استخر قدمی بزنم و چند عکس از گیاهان مورد استفاده در فضای سبز اطراف استخر بگیرم. در این محیط از گیاهان مختلفی استفاده شده که هر کدام  در طی فصلهای مختلف به نوعی جلوه گر این فضای آرامشبخش میشن.

به ژاپنی

نام علمی: Chaenomeles Japonica

خانواده: Rosaceae 

به ژاپنی درختچه ای خزان کننده که ارتفاعش تا 2 متر میرسه ولی چون برای گلدهی همیشه هرسش می کنن بیشتر از 1 متر در فضای سبز دیده نمیشه. گلهای بسیار زیبایی داره که با شروع فصل زمستان کم کم بر روی شاخه های بدون برگ ظاهر میشن. تا دمای 15 درجه زیر صفر رو تحمل میکنه و اکثرا به صورت تک گیاه زینتی در فضای سبز کاربرد داره. تکثیر هم با قلمه و در فصل پاییز انجام میشه.


الیاگنوس ابلق

نام علمی: Eleagnus Pungens Maculata

خانواده:Elaegnaceae

درختچه ای همیشه سبز که حداکثر تا ارتفاع ۲ متر رشد می کنه رنگ وحالت برگها زیبایی خاصی به این گیاه می بخشن. در مکان آفتابی رشد خوبی داره و تا دمای 15 درجه زیر صفر رو تحمل میکنه. به عنوان تک درختچه زینتی در فضای سبز استفاده میشه و بوسیله قلمه در اواخر تابستان تکثیر میشه.

 

 

کنف نیوزلندی ابلق

نام علمی: Phormium Tenax

خانواده: Hemerocallidaceae

گیاهی همیشه سبز و علفی که برگهای شمشیری و ابلق تا ارتفاع یک و نیم متر هم رشد می کنند. به صورت تک گیاه و یا چند تایی در فضای سبز کشت میشه و بیشتر در باغ صخره ای کاربرد داره. مکان آفتابی رو می پسنده و دمای صفر درجه رو هم تحمل می کنه. تکثیر هم بوسیله کاشت بذر انجام میشه.

 

یاس زرد و چمن دایکوندرا

 نام علمی: Forsythia intermedia

خانواده: Oleaceae

 این درختچه خزان کننده هم از گیاهانی هست که گلها در فصل زمستان و روی شاخه های بدون برگ یک یا دو ساله دیده میشن و تا  ارتفاع 4 متر هم رشد میکنه. تکثیر این درختچه به وسیله قلمه، پاجوش و خوابانیدن انجام میشه و بهترین فصل تکثیر اواخر پاییز هست. البته تو هفته های آخر اسفندماه تو شمال به اوج گلدهی میرسه و با گرم شدن هوا کم کم برگها نمایان میشن.

همونطور که مشاهده میکنین چمن دایکوندرا کشت شده که به نظرم از چمن هایی هست که برای همچین مکانهایی خیلی خوبه چون نیاز به رسیدگی زیادی نداره و زود همه جا رو میگیره!

نام علمی:  Dichondra Micrantha

خانواده :  Convolvulaceae 

این گیاه پوششی دائمی و سریع الرشد هست که تا ارتفاع  5 – 2/5 سانتیمتر رشد می کنه. برای رشد مکان آفتابی رو ترجیح میده البته در مکان نیمه سایه هم رشد خوبی داره ولی ارتفاع گیاه زیاد میشه و جالب نیست. مقاومت به پاخوری هم در این چمن ضعیفه و باید در مکاهایی که رفت و آمد کمتره کاشته بشه (مثل تصاویر که حاشیه هست و تقریبا رفت و آمدی صورت نمیگیره). تا دمای 10 درجه زیر صفر رو هم تحمل می کنه و تکثیر هم توسط بذر صورت می گیره.

تصویر پایین هم یه شمشاد ابلق هست که با توجه به اینکه گیاهی همیشه سبزه تو این فصل برای مقاومت به سرما برگها به رنگ قرمز تغییر رنگ دادن تا با استفاده از این ماده رنگی که آنتوسیانین نامیده میشه از خزان و سرمازدگی محافظت بشن.

این هم نمایی از استخر لاهیجان.

تصویری از اولین شب برفی

 

[ شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٢ ] [ ٦:٠۳ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]