دوستان عزیز - سرمای شدید و گسترده امسال برای گلها و گیاهان ضربه زد و دست ما را مخصوصا در منطقه سردسیر استان آذربایجان از نظر تهیه مطالب بست ! ما در عین حال که هرسال با سرما مواجه می شویم ولی من تا این حد سرمای شدید و زود رس و مداوم را نداشتم و در نتیجه گلها و گیاهان زیادی را در اثر سرما از دست دادم چون احتیاط های لازم را انجام نداده بودم ! امیدوارم  گلهای شما شاد و سرحال مانده باشند .

          الان داشتم به این مسئله فکر میکردم که حالا که مطلبی برای ارائه به دوستان ندارم بد نیست سری به آرشیو تصاویر خودم بزنم ! و دوستان را نیز در این تماشا شریک بکنم ! بهمین علت رفتم سراغ تصاویری که دو سه سال پیش در مسافرت به خطه زیبای شمال ٰ از شهر قشنگ فومن و قلعه رودخان و گردنه حیران گرفتم و حالا با اجازه شما و مخصوصا خانم مهندس نیکی محمدی ٰ این تصاویر را تقدیمتان میکنم باشد که چشمان زیبا پسند شمارا راضی کند :

 

          حالا بفرمایید برویم در ادامه مطلب آلبوم عکس هایم را تقدیمتان کنم ! :


 

 

 

 

          بنا بر اطلاعات ویکیپدیا ، دژ رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند .

          این قلعه با 6/2 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده است. فاصله مستقیم قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر است. اما از مسیر اصلی ، مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان تقریبا ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر است.

          این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

          این قلعه با ارزش تاریخی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ ، به شماره ۳/۱۵۴۹ در فهرست آثار تاریخی و ملی ثبت شده است.

 

 

 

این گل های قشنگ را ببینید ! چقدر دل آدم باز می شود !! :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          مجسمه های خوشگلی هم دارند که بچه های ما هم قاطی آنها شدند !

 

          امیدوارم پسندیده باشید و دوستانی که مسافرت هایی به این سرزمین زیبا داشتند تجدید خاطراتی شده باشد .

همیشه در خوشی و شادمانی باشید .

[ سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]