«درخت زندگی » دارای دو گونه می باشد یکی با نام   علمی Guaiacum  officinaleکه گلهای آن بعنوان گل ملی کشورجاماییکا است و دیگری با نام علمیGuaiacum sanctum که گلهای آن بعنوان گل ملی کشور  باهاما  شناخته   می شود و نام عمومی هر دو گونه lignum  vitae  از خانواده Zigophyllaceae  می باشد.دو گونه از نظر شکل برگچه هاو فرم گل کمی تفاوت دارند. درختچه ای است بزرگ یا درختی است کوچک که تا ارتفاع  ۲۵ فوت (۵/۷) متر و با قطر تنه ۶۰سانتیمتر  رشد می کند . بسیار کند رشد ، دارای تاج گرد ،همیشه سبزبا پوستی خاکستری روشن  و دارای چوب سنگین و فشرده ای  است که یکی از انواع چندین چوبی است که بعنوان چوب آهنین نامیده می شود.  چوب محبوب کشتی سازی ،خراطی ، باتو م پلیس،خانه سازی ( از چوب این درخت در قدیم برای خانه سازی در هند استفاده شده که با استفاده از کربن ، قدمت آنها بیش از هشتصد سال می باشد) ، توپ بولینگ و .... از قرن شانزدهم تاکنون چوب آن مهمترین صادرات این کشورها به اروپاست . به علت قطع بی رویه آن از طرف کنوانسیون تجارت بین المللی درسال 1998 از گونه های درمعرض خطر انقراض معرفی شده و به یک گونه حفاظت شده تبدیل گردیده است.

 

 


برگها سبز براق ، مرکب به طول ١۰ سانتیمتر، دارای ۲ تا ۵ جفت برگچه ، هر برگجه ۳ سانت طول و ۲ سانت عرض دارد . گلها دارای پنج گلبرگ آبی عمیق ، جذاب ( آبی ترین گل که شما تا به حال در یک درخت دیده اید ) ،  شکوفه های پر زرق و برق  این درخت، در نوک شاخه ها ، دو بار در سال ظاهر می شوند. میوه کپسول به رنگ نارنجی مایل به زرد  که در حدود یک اینچ قطر دارد . با گوشت قرمز خمیر مانند که حاوی دانه های سیاه و سفید می باشد. از صمغ این گیاه در پزشکی استفاده فراوانی می شود از جمله در تولید شربت اکسپکتورانت و....کاربرد دارد . واز تراشه های چوب آن برای دمنوش استفاده می شود.

این درخت بهترین رشد را در امتداد مناطق ساحلی جاماییکا دارد ولی در سراسر کشورهای حوزه کاراییب ، مکزیک ، فلوریدا ، کالیفرنیا وهند و.... پراکنده شده است . مخصوص مناطق گرم و استوایی که عمر بعضی از آنها به هزار سال می رسد. این گیاه با بذر و قلمه نوک ساقه تکثیر می شود. به خشکی مقاوم است و نیاز به خاکی با زهکشی خوب دارد . متحمل به شوری و در خاکهای آهکی بخوبی رشد می کند. در نور کامل تا کمی سایه ، مجموعه این خصوصیات این گیاه را به یک درخت شگفت انگیز و فراموش نشدنی تبدیل کرده است.

[ سه‌شنبه ۱ بهمن ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]