امروز داشتم به این فکر میکردم که به عنوان یک فارغ التحصیل در رشته کشاورزی کارهای مثبتی که انجام دادم چیه. بیش از 50 درصد قضیه مربوط به بالا رفتن از پله های ادارات مختلف و کسب تجربه در زمینه های متفاوت هست که اکثر جوونای جویای کار با این مساله آشنایی دارن! ولی در بین این شلوغی ها گاهی فرصتهایی پیش میان که ارزشمند هستن. مثل  پروژه مبارزه بیولوژیک که من در گذشته نه چندان دور چند ماه مشغول انجامش بودم و تجربه خوبی کسب کردم. از اون زمان دو سه تا عکس داشتم که ضمیمه کردم.

از آفاتی که در شرایط گلخانه زیاد دیده میشه شپشک آرد آلود هست. این آفت پلی فاژ هست و گیاهان مختلفی مثل برخی میوه ها، چای و گیاهان زینتی رو مورد حمله قرار میده و در شرایط طبیعی 3 تا 4 نسل داره. از سموم مختلف برای از بین بردن این آفت استفاده میشه ولی به علت اینکه تا حدودی در برابر مبارزه شیمیایی مقاومت نشون میدن و همچنین به دلایل زیست محیطی، بهترین شیوه کنترل استفاده از کفشدوزک کریپتالاموس  Cryptolaemus montrouzieri  هست. این کفشدوزک در سال 1345 توسط موسسه بررسی آفات و بیماریهای گیاهی از اسپانیا وارد ایران شد تا علیه شپشکهای آردآلود مورد بررسی قرار بگیره.

 


این کفشدوزک زمستان رو به صورت شفیره در زیر پوست درختان یا برگهای خشک روی زمین میگذرونه ولی در مناطق گرمسیری به جمعیت خودش اضافه میکنه. در شمال ایران و در مناطقی با زمستانهای سرد در انسکتاریوم نگهداری میشن تا پس از تولید انبوه در فصل بهار در باغات آلوده رهاسازی بشن. البته برای تغدیه این کفشدوزکها در انسکتاریوم ابتدا باید کدو یا سیب زمینی آلوده به شپشک بشه و بعد از افزایش شپشکها در اختیار کفشدوزکها قرار بگیره.

کفشدوزک کریپتالاموس گونه های مختلف شپشک آردآلود و شپشک استرالیایی و  بالشتکها رو مورد حمله قرار میده. در  چند سال اخیر طرح بیولوژیک در باغات مرکبات و چای شمال کشور اجرا میشه البته زمان اجرای طرح و دقت لازم در  این طرح میتونه بسیار کارامد و مفید باشه!

تصویر پایین لارو کفشدوزک رو نشون میده.

اگه شما هم جایی سراغ دارین که کفشدوزک دارن میتونید چند تا بیارین و تو حیاط یا گلخونه رهاسازی کنید من هم این کار رو انجام دادم و از تماشای این حشرات مفید خیلی لذت میبرم.

[ پنجشنبه ۱٩ دی ۱۳٩٢ ] [ ۱:۱۳ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]