همیشه وقتی به یه قلمه ریشه دار شده نگاه میکردم این سوال تو ذهنم می اومد که چطور این ریشه اینجا تشکیل شده؟ امیدوارم که این مطلب برای دوستان هم جالب باشه.

زمانی که قطعه ای از گیاه به عنوان قلمه از گیاه مادری جدا میشه، در واقع زخمی در گیاه ایجاد شده که بلافاصله بعد از اون فرایند التیام زخم به سرعت شروع میشه و یک سطح حفاظتی از سلولهای مرده خارجی تشکیل میشه که باعث مسدود شدن آوندها شده و مانع از خشک شدن بافت میشه. همچنین از ورود عوامل بیماریزا جلوگیری میکنه. تعدادی سلول پشت این لایه حفاظتی هستند که طی چند روز تقسیم شده و توده ای از سلولهای پارانشیمی یا همون بافت پینه ای رو در محل برش (پایین قلمه) به وجود میارن.


همزمان با آغاز تشکیل این بافت پینه ای، بافت ریشه هم به این ترتیب در حال شکل گیری هست که سلولهای تشکیل دهنده پوست خارجی که نزدیک کامبیوم آوندی آبکش قرار دارن شروع به تقسیم شدن میکنن و پس از تکامل سلولهای تخصصی ریشه رو بوجود میارن. با رشد این سلولها به سمت داخل و بافت های آوندی کم کم ارتباطات انتقالی هم در ریشه ها صورت می گیره.

عوامل محیطی مانند دما و رطوبت و نور و یه سری عوامل دیگه مثل ترکیبات فنولیک و قندها و ... هم در ریشه زایی قلمه ها مهم هستند.

[ جمعه ٦ دی ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]