این آکاسیا با ای حجم گلدهی واقعا من را مجذوب خود کرده و به این فکر میکنم اگر گروهی کشت شود قطعا زیبایی آن چندین برابر شده و می تواند به عنوان نقطه تاکیدی در طرح های فضای سبز باشد. واقعا حیف است که این گونه های زیبا و مقاوم به کم آبی به فراموشی سپرده شده اند.

 

 

 


ادامه مطلب
[ جمعه ۱٠ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ٢:۳٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

در این چندسال اخیر با ورود گوشی های با سیستم عامل اندرویید و برنامه های اجتماعی خاص آنها ارتباطات خیلی خیلی نزدیکتر شده اند و افراد با موبایل خود عکس می گیرند ، فیلم ضبط می کنند ، کلیپ و عکس تماشا می کنند ، موزیک و رادیو گوش می کنند ، با آن بیدار می شوند ، با دوستان و فامیل خود ارتباط برقرار می کنند ، به اینترنت متصل هستند و ... . از برنامه هایی که به نظر من محیط خوب اجتماعی و راحتی دارد اینستاگرام است و من اخیرا عکس هایی که خصوصا از گیاهان تهیه میکنم را در اکانت خودم می گذارم البته کمی شخصی نیز است اما فکر میکنم میتواند ارتباط ما را به هم نزدیکتر کند تا بتوانیم اطلاعات و تجربیات خود را با هم به اشتراک بگذاریم و چیزهای زیادی از هم یاد بگیریم.

میتواید با سرچ  baghban65 من را پیدا کنید.

[ پنجشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

 

نام کتاب : مربای شیرین

نویسنده : هوشنگ مرادی کرمانی

نشر معین

صفحات : 91

قیمت : 3500 تومان

یکی دیگه از آثار هوشنگ مرادی کرمانی مربای شیرین است. به نظر من برخلاف اسم شیرین آن داستان در بستر دنیای کودکانه ، پدیده تلخ یک کلاغ چهل کلاغ را که همیشه در چامعه ما رواج دارد را بیان میکند. این داستان کوتاه را می توان یک روزه خواند و از قلم روان این نویسنده بزرگ لذت برد.

این کتاب در سال 1999 از سوی کتابخانه بین المللی مونیخ آلمان به عنوان کتاب برگزیده معرفی شده است.

[ پنجشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قبلا دو گیاه شب خسب و سوبابیل را معرفی کرده ام و همین دو روز پیش در دانشگاه آزاد عالیشهر دو گونه دیگر از این خانواده را دیدم که در دو پست متوالی خدمتتان معرفی میکنم. البته در یافتن اسم دقیق علمی آنها سردرگم هستم چون هنوز غلاف یا نیام که در واقع میوه  آن محسوب می شود و معیاری خوبی برای شناسایی آنها هستند تشکیل نشده بودند.

---------------------------------------------------------------------------------------------

تصمیم گرفتم تا قطعا مطمن نشدم که اسم علمی آنها چیست فقط به معرفی آنها بپردازم.

این نوع آکاسیا خیلی شبیه بید است فقط با بافتی کمی خشن تر ، یعنی برگها تیره رنگتر و کمی بزرگتر و ضخیم تر. شاخه و برگهای مجنون زیبایی دارد و با هرس خوب میشه در طراحی ها استفاده خوبی از آن کرد.

مقاومت این گیاه به کم آبی عالی هست و با این وضعیت خشکسالی و بی بارانی که خصوصا در بوشهر وجود دارد اگر بخواهیم فضای سبز داشته باشیم باید به سمت انتخاب این نوع گیاها برویم.

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

از گل زیبای کاغذی قبلا زیاد حرف زدم و کمی تکراری است ولی دلم نیومد این گلهای زیبا رو که دو روز پیش دیدم به شما نشان ندهم. توی این فصل که هوا معتدله و برگهای سبز آن اندکی خزان کرده اند اگر بوته شما در جایی باشد که تمام طول روز نور آفتاب بگیرد منظره بسیار زیبایی را به شما نشان میدهد و از دیدن این گلهای درخشان در زیر نور آفتاب سیر نمی شوید.

 

[ پنجشنبه ٩ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قبلا در مورد لش بنفش اینجا و اینجا مطالبی نوشتم که میتونید مطالعه کنید.

اغلب لش را در تابش مستقیم نور آفتاب نمیگذاشتم اما اینبار گذاشتم پشت پنجره ایی که در تمام طول روز نور مستقیم داره و جالب که دیدم یک شاخه تبدیل به چند شاخه شده و حسابی گلدون پر شده و هیچ اثری از آفتاب سوخنگی روی برگها دیده نمیشه و تازه برگها خوشرنگ تر هم شدند.

 

 

 

[ جمعه ۳ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سلام. حتما از غیبت های طولانی من کلافه شدید و من بابت این موضوع عذرخواهی میکنم. بلاخره واحدهای های درسی ارشد تمام شدن و انشالله پیگیر کار پایان نامه خواهم شد. امیدوارم حال و هوای دلهاتون و گلاتون خوب باشه و قبراق و سرحال باشید.

داشتم این پیازچه ها را خرد میکردم که فریز کنم که با خودم گفتم میتونه پست خوبی باشه برای سلام و عرض ادب به شما عزیزان.

 

 

اسم فارسی : پیازچه برگی

اسم انگلیسی : chives

اسم علمی : Allium schoenoprasum

اسم خانواده : Amaryllidaceae

این گیاه خوش عطر بومی مناطق سرد اروپا و آسیاست و سرما و برف و یخبندان را به خوبی تحمل می کند. در ایران و حتما بسیاری از کشورهای دیگه در طبخ غذاهای زیادی کاربرد دارد مثلا ما بوشهری ها در غذhهایی که با ماهی و میگو هست این پیارچه ها چه در خود غذا و چه  تازه در کنار سبزی خورذن پای ثابت سفره هایمان هست البته در سوپ و سالاد و ... هم کاربرد دارد . در برخی فست فودها نان سیر که من بسیار بهش علاقه دارم به فروش میرسه.پاییز و زمستان فصل این پیازچه ها هست و من برای تابستان فریز میکنم.

 

 

تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر ذر بهار برای مناطق سردسیر و پاییز برای مناطق گرمسیر می باشد. البته از طریق تقسیم بوته نیز تکثیر می شود . برای تقسیم بوته مقدار زیادی بذر با هم می کارند و بعد که به باریکی یک مداد شد جداگانه در دسته های 3-4 تای میکارند تا کمی بزرگتر شود و بعدا به بازار عرضه می شود.

 


ادامه مطلب
[ جمعه ۳ بهمن ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]