کمپوست سازی ( قسمت اول )

سلام علیک خدمت همه خوانندگان من یک جوانه ام گل و گلاب!

این موبایل باعث شده حسابی از کامپیوتر و وبلاگ نویسی فاصله بگیرم اما خوب نمیشه من یک جوانه ام را تنها گذاشت و به همین دلیل باز در خدمت شما دوستان گلم هستیم.

اگر دوست داشتید با روزانه نگاری من نیز همراه باشید میتوانید اینستاگرامم را با نام کاربری baghban65  پیگیری کنید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

قطعا همه شما دوستان با اصطلاح کمپوست و کمپوست سازی آشنا هستید و یکی از شگردهایی از این فرآیند که در حال حاضر حسابی طرفدار داره ورمی کمپوست ( کمپوستی که کرم ها در ایجاد آن نقش اساسی دارند ) است.

در نگاه کلی کمپوست یک تعریف جامع و ساده دارد : به ترکیب مواد معدنی+آلی حاصل از تجزیه مواد آلی که توسط میکروارگانیسم ها در شرایط هوازی ( حضور اکسیژن ) و با حضور رطوبت و گرما گفته می شود که میتوان گیاهان مختلفی را در آن پرورش داد. در ابتدا هدف از تولید کمپوست پیدا کردن جایگزینی مناسب برای پیت بود که کمپوست پوست درختان توانست جایگزین مناسبی برای آن باشد.

خوب! بهتره اول بگم ترکیب آلی چیه؟ چیزی نیست جز پیکره همه موجودات زنده اما در اینجا با توجه به هدف ما ترکیبات آلی فقط شامل پیکره گیاه و در واقع ضایعات حاصل از آن می شود.

 

 

خوب! فرض کنید حالا ما یه عالمه پوست درخت از کارخانه چوب و کاغذ سازی گرفتیم یا برگهای حیاط خانه را در فصل پاییز جمع کردیم یا چمن ها را کوتاه کردیم و کلی یا دیگه ،  حالا نیاز به چیزی داریم که باعث شروع فرآیند تجزیه این ترکیبات پیچیده و سنگین آلی کند در اینجا میتوان از مقداری کود ازته استفاده کرد که سریعترین کار است ، اما! چرا از ترکیب شیمیایی استفاده کنیم بهتر است دنبال یک ماده آلی و کم خطر باشیم مثل ضایعات یا تفاله های چای!

 

 

 در همین راستا امروز مقاله ایی خودندم که مربوط به 11 سال پیش بود اما خوب مطلب آن بسیار کاربردی و پایه ایی بود. لینک دانلود مقاله

ادامه دارد ...موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کمپوست سازی ( قسمت اول ) , ورمی کمپوست wermicompost , مقاله
[ شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٤ ] [ ٧:٥٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

با سلامی دوباره ! حلول ماه ربیع الاول بر عموم مسلمانان گرامی باد

عزیزان سلام - این وبلاگ که مورد توجه دوستان علاقمند بسیاری قرار دارد ، بنا بدلایلی مدتی تعطیل بود و با صلاحدید سرکار خانم مهندس فرشید قرار شده است با همکاری شما خوبان مجددا فعالیت خود را از سر بگیرد فعلا به چند عکس از تبریز توجه فرمایید :

 

در مسجد عشق ، دوش رفتم به نماز 

گفتند : اذان بگـــو ! من از آن گفتــم !

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی
[ یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٤ ] [ ٤:٢٩ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]