باغ رز ارم شیراز

 

سلام دوستان

چند روز پیش یه سر به باغ ارم شیراز رفتم البته قصدم بازدید از قسمت رزهای این باغ بود که متاسفانه دیدم تقریبا چیزی از آن نمانده است.

قبلا چند باغچه بزرگ با حدود 250 رقم رز در آن وجود داشت اما الان تقریبا چیزی نمونده و اگرم بود بیمارگونه بودند و شناسنامه ایی هم نداشتند.

دوستان کسی سراغ دارد که کجای ایران باغ رز با ارقام گوناگون دارد؟

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکثیــر گیــاه اختـــر

          گیاه اختر هم از طریق ریزوم یا ( پیاز ) و هم از طریق بذر قابل تکثیر است منتها با این تفاوت که از طریق ریزوم بعمل آمدن گیاه مطمئن تر است و معمولا همانسال گل می دهد

ولی در مورد بذر نمی توان سبز شدن و رشد صد در صد گیاه را انتظار داشت و البته اگر شرایط را مهیا کنیم رشد صد در صد هم می تواند باشد حسنی که گیاه بعمل آمده از بذر دارد این است که ممکن است رنگ و فرم گل عوض شده و گل و گیاه جدیدی بعمل بیاید ! ولی ممکن است سال اول گل ندهد ، مثلا من این بذر هارا اردیبهشت ماه امسال کاشتم و با اینکه بعضی از آنها بیش از 60 سانتیمتر قد کشیده اند ولی هنوز تا امروز گل نداده اند :

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , اختر , بذر اختر
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۳:٢٢ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

چنــــد گیاه زیبـــا !

          دوستان سلام - غیبت نسبتا طولانی بنده را ببخشید چند برنامه همزمان داشتیم از جمله جشنواره رضوی که بخش عکس جشنواره چهار سال در تبریز اجرا شد و هفته گذشته مراسم اختتامیه برگزار گردید و از سال بعد به یک استان دیگر واگذار خواهد شد - دیگری جشنواره ملی عکس فیروزه تبریز است که 120 نفر هنرمند عکاس از سراسر ایران دعوت شده و مدت چهار روز مهمان ما خواهند بود و حدود 400 نفر از عکاسان بومی تبریز پس از ثبت نام روز های 19و20و21 شهریور ماه ، از زیبایی های تبریز تصویر می گیرند و در مسابقه شرکت میکنند که توضیحات کامل دروبلاگ ( عکس و طبیعت )گذاشته شده است در کنار جشنواره فیروزه نمایشگاه عکسی از پیشکسوتان عکاسی تبریز دایر شده است که هرکدام از دوستان یک تصویر قدیمی از کارهایمان را به نمایش گذاشته ایم ، بنده در هردو جشنواره عضو شورای سیاستگزاری هستم و فرصت عرض ادب به دوستان را نداشتم .

          حالا با چند تصویر در خدمتتان هستم - اولی مربوط به گیاه بسیار زیبایی است که تازه بدستم رسیده است و خانم مهندس نیکی محمدی لطف فرمودن و اسم گیاه را مشخص کردند ،

( آکالیفا ویلکزیانا - Acalypha wilkesiana ) :

 

          متاسفانه اطلاعات کافی در باره این گیاه زیبا نداریم اگر دوستان عزیز اطلاعات مقیدی در اختیار دارند لطف کنند و به ما برسانند تا با نام خودشان درج کنیم .

          یکی از سایت های خارجی تصویری گذاشته و گلهای ریزی در وسط برگها دیده می شود و البته گیاه من هنوز گل نداده است .

          و حالا گیاه دوم :

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , آکالیفا , آمارانتوس سه رنگ
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

دیفن باخیا

این عکسها مربوط به حدودا یک ماه پیش هست. صبح که بیدار شدم با این صحنه مواجه شدم. البته چون قبلا پیش بینی میکردم این اتفاق بیافتد آن ها را به هم بسته بودم اما اینبار با هم سقوط کردند.

علت این سقوط باریک بودن پایین ساقه نسبت به قسمت بالا بوده و با وجود برگها ساقه ها سنگین شدند و سقوط کردند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دیفن باخیا dieffenbachia amoena
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

انچوچک

از خشکبارهای مورد علاقه من همین انچوچک یا انچیچک هست که شامل دانه های کوچکی شبیه دانه های گلابی و به هست که به صورت بو داده و نمک خورده در مغازه های خشکبارفروشی وجود دارد. من تا حالا میوه آن را ندیده بودم و فقط در کتاب گیاهشناسی دیده بودم که گیاهی به این اسم هست. اغلب اطرافیانم فکر میکردند که همان دانه های به هست و کسی به حرف من توجهی نمیکرد تا اینکه همکارم که اهل یاسوج هست برای مقداری از این میوه را آورد. ( فعلا عکسی از دانه ها ندارم ولی امشب میرم میخرم و سر فرصت اضافه خواهم کرد )

انچوچک در مناطق کوهستانی به صورت وحشی رشد میکنند و از جمله گیاهان دارویی به شمار می رود که کمی سرچ می توانید به خواصی آن برسید.

انچوچک (گلابی وحشی) با نام علمی Pyrus glabra Boiss گیاهی چند ساله از تیره گل سرخRosaceae میباشد. این گیاه بومی ایران بوده و بذرهای آن به علت وجود روغن و مواد اسانسی دارای خصوصیات دارویی و تغذیهای فراوانی میباشد. منبع

این درختچه خزان کننده است و بسیار مقاوم به خاک های سنگلاخی و کم آبی است. منبع

در فرهنگنامه دهخدا انچوچک به معنی کوچک است که در برخی فرهنگها برای توهین به افراد نیز استفاده می شود.

میوه ها طعم خاصی نداشت ولی بدم بود. درون گوشت میوه ها کمی سنگی مانند شده بود. بنظر من اصلش همون بذرشه.

 

 

اینم مجموعه بذرها و بذر تکی که از میوه جدا کردم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: انچوچک pyrus glabra boiss , تیره rosaceae
ادامه مطلب
[ جمعه ۱٤ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ٦:۱۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلخانه کوچک من

قابل توجه علاقه مندان گل و گیاه ، کسانی که دوست دارند به ازدیاد نباتات در سطح محدود بپردازند . همانطور که میدانید برای ریشه دار کردن قلمه گیاهان نیاز به کنترل حرارت و رطوبت می باشد . من دارای یک گلدان گیاه «فرشید» و یک گلدان گیاه «سارا» هستم . امسال اقدام به تکثیر این دو گیاه از طریق قلمه زدن گرفتم . برای این کار اقدام به خرید چند باکس پلاستیکی درپوش دار مطابق تصویر نمودم. در هر باکس دوازده گلدان کوچک را که پراز مخلوطی از خاکبرگ و ماسه بادی  بود  و  قلمه های این دو گیاه را درآن کاشته بودم در نورگیر خانه ام نگهداری کردم . هرچند مدت یکبار درپوش باکس را باز کرده و آبیاری و هوادهی می کردم . پس از حدود یک ماه قلمه ها شروع به ریشه دهی می نمودنند. سپس آنها را به گلدانهای بزرگتر منتقل می کردم . از اول امسال تاکنون در حدود دویست گیاه فرشید و دویست و پنجاه گیاه سارا  ازاین طریق تولید نموده ام که به یاری خداوند در اول مهرماه آنها را در مرکز فروشم  « بهبهان در گل »عرضه می کنم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سارا basella rubra , سارا malabar spinach , گیاه فرشید p carruthersii varreticula , گیاه فرشید pseuderanthmum reticulatum
ادامه مطلب
[ شنبه ۱ شهریور ۱۳٩۳ ] [ ٩:۱٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]