اختـــر های من !

          سلام دوستان طاعاتتان مقبول درگاه الهی - چند وقتی است که بعلت کارهای شخصی من غایب بودم و الان با چند تصویر زیبا در خدمتتان هستم.

          تا سال گذشته من گلهای اختر خیلی زیادی از رنگها و نژاد های مختلف داشتم ولی نمی دانم کدام شیر پاک خورده ای چشم زد !! که تمامی ریزوم ها از بین رفتند و حتی یک نمونه برایم نماند ! ولی دوستان خوب من لطف کردند و تعدادی ریزوم اختر برایم دادند که فوق العاده زیبا هستند و از شما دعوت می کنم به تصاویری از این گلهای خوشگل دعوت میکنم :

 

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گیاه اختر
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

هورمون اتیلن و نقش آن

حتما براتون پیش آمده که گیاهی که چند روز هست آب نخورده و برگهای آن بی حال شده اند را آّبیاری کرده اید و بعد از آّبیاری تعدادی از برگها و گاهی همه برگهای آن ریزش کرده است.این حالت خصوصا وقتی از مسافرت برگشته ایید پیش می آید.

اما علت چیست؟

علت اصلی آن هورمون گیاهی به نام اتیلن است.

اتیلن از سوختن سوخت های فسیلی نیز حاصل می شود اما خود گیاه نیز در بخشی از زندگی خود این هورمون را تولید میکند.مثل زرد شدن میوه موز یا قرمز شدن گوجه فرنگی و ...

در واقع نقش اتیلن مثل یه شمشیر دو لبه است هم مفید است و هم مضر.

این هورمون عزیز از اسید آمینه متیونین تولید می شود بعد از تبدیل شدن به ماده ایی به نام ACC به صورت گاز اتیلن آزاد می شود.

وقتی ریشه ها خشکی را حس میکنند و در جستجوی آب درمانده می شوند شروع به تولید ACC میکنند و در سلولهای خود ذخیره می کنند و در عوض هورمون ABA تولید شده به گیاه فرمان می دهد که روزنه ها را ببند که آب کم است و به محض اینکه آب به خاک می رسد و ریشه ها آن را جذب میکنند این ماده (ACC) از طریق آوندهای چوب به برگها رسیده و در حضور نور و اکسیژن تبدیل به اتیلن شده و فرمان ریزش صادر میگردد.به همین راحتی !

این شفلرا عزیز نیز در حالت استرس هست ، ممکنه خاکش خیس باشد اما ریشه ها نمی توانند آن را جذب کنند پس به این حالت در آمد و بزوردی برگهای آن ریزش میکنند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خشکی و ریزش برگ از گیاهان , اتیلن عامل ریزش برگ
ادامه مطلب
[ شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

درختچه « پاکدامنی»

گونه گیاهی «پاکدامنی »با نام علمی Purpurea cultivar  Vitex   trifolia  و نام عمومیChaste tree یا Arabian lilac از خانواده Verbanaceae  که در بعضی از منابع در خانوادهLamiaceae   قرار داده شده است . این گونه گیاهی در سالهای اخیر وارد استان خوزستان شده و در فضای سبز شهری در حال گسترش است.البته طبق اطلاعات واصله در همه استانهای جنوبی کشور کشت وکار می شود . حداکثر ارتفاع این درختچه زیر پنج متر می باشد . ساقه ها پوشیده از موهای نرم  است . برگها مرکب، متقابل ، هر برگ دارای یک تا سه برگچه به طول 1 تا 12 سانتی تر می باشد . این جنس دارای گونه های زیادی است ،که گیاه مورد نظر ما یکی از آنها می باشد . گونه های بومی و وارداتی دیگری از این جنس در منطقه وجود دارد که در آینده معرفی خواهند شد.  سطح بالای برگ این گونه سبز و سطح تحتانی آن ارغوانی  می باشد . گلها بصورت خوشه هایی به طول حدود هیجده سانتی متر ، منحصر بفرد ، به رنگ بنفش تا ارغوانی در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند . میوه ها گوشتی که در هنگام رسیدن به رنگ آبی مایل به سیاه در می آید ، کروی شکل ،درحدود پنج تا شش میلی متر قطر که دارای چهار دانه سیاه رنگ می باشد.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۳ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

درختچه « عسل »

 گونه گیاهی « عسل »  با نام علمی  Murraya    paniculata ویا   Chalcas   Exotica و نام عمومی   Orange    jessamine  و یا Honey    bush  از خانواده  Rutaceae درختی است کوچک و یا درختچه ای است نسبتاً بزرگ ، گرمسیری و نیمه گرمسیری به ارتفاع 2 تا 4 که گاهی تا 7 متر هم رشد می کند ، همیشه سبز با گلهای سفید دارای رایحه  بسیاردل انگیزو شامه نواز ، با گل آذین دیهیم ، پرپشت و انبوه ، که در تمام طول سال گلدهی دارد.  جام گل دارای  پنج گلبرگ ، گلبرگها به طول 12 تا 18 میلیمتر ودارای انحنا  ،  بعنوان گیاه قابل استفاده در طب سنتی و دارو سازی ،یا  درخت زینتی ویا پرچین (دیواره گیاهی ) و تولید چوب کاشته می شوند . این گیاه با گیاهان جنس  ) Citrus  ( مرکبات قرابت  بسیار نزدیکی دارد.برگها  پهن دارای آرایش متناوب ، مرکب یکبار شانه ای به طول 6 تا  11/5 سانتیمتر با 3 تا 9 برگچه  ، بدون کرک و براق و خوش ظاهر ، گوه ای شکل ( به شکل مثلث واژگون )، میوه ها گوشتی ، به رنگ قرمز یا نارنجی ، بیضی کشیده به طول یک اینچ است. دارای یک تا دو بذر ،همزمان روی درخت گل و میوه دیده می شود.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩۳ ] [ ٧:۳٠ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

چگونگی تولید گیاهان یکسان

سلام دوستان. الان در فصل امتحانات پایان ترم هستم و 18 تیر تمام می شود و باید کار پایان نامه شروع کنم. به همین دلیل دیر به دیر پست میگذارم امیدوارم من را ببخشید.

 

 

آیا دقت کرده اید وقتی وارد یک گل فروشی می شوید در هر گوشه آن تعداد زیادی گلدان با گیاهان هم قد و قواره گذاشته و اگر هم گلدار باشند حدودا تعداد غنچه ها و گل هایشان با هم برابر است؟

این ها ترفند های تولید کنندگان هست تا بتوانند محصولات خود را در سایز و زمان مناسب به بازار عرضه کنند. اما چگونه این کنترل را انجام می دهند؟

 

 

مهمترین  فاکتورهایی موثر :

1- نور : مدت زمان نور - طول موج نور - رنگ نور - مدت زمان تابش از فاکتورهای هست که کنترل میکنند. عمدتا از لامپ های سدیمی و LED استفاده میکنند.

 

مثلا وقتی می خواهند حسن یوسف های یک رنگ و اندازه به بازار بدهند طول مدت نور و شدت آن را بالا میبرند و برای همین وقتی گیاه را در خانه نگهداری میکنید بعد از مدتی رنگ آن تغییر میکند زیرا شما دیگر نمیتوانید آن شرایط را برایش فراهم کنید.

 

 

2- کاربرد کند کنده های رشد گیاهی : شامل ترکیبات شیمیایی می شود که رشد جوانه انتهایی گیاه را کند میکنند تا اندازه آن ها ثابت بماند و تا زمان عرضه به بازار بد قواره نشوند. میتوان به سایکوسل (CCC) و پاکلوبوترازول اشاره کرد.

مثلا بنت قنسولها همه در یک رنج ثابت رنگ و اندازه به بازار می آیند که نشان دهنده کاربرد نور خاص و مواد شمیمایی هست.

 

 

این کارها تجاری هستند و برای کارهایی در سطح خانه چه از نظر کاربردی بودن و چه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تولید گیاهان یکسان
[ شنبه ٧ تیر ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]