کاربرد ورقه های پلیمری در پوشش گلخانه

دیروز در شهرک صنعتی بوشهر با همکاری نظام مهندسی کشاورزی یک کلاس آموزشی توسط شرک جی لیان جی ( J lian J ) در مورد پوشش های گلخانه برگزار گردید و در پایان از محصولاتی که تولیدی نمونه های کوچکی به ما دادند.

این پوشش های پلی کربنات کاربردهای گوناگونی در ساختمان سازی و ... دارند اما آنچه که به کشاورزی مربوط است کاربردشان برای پوشش های گلخانه ( سقف و  دیواره ) می باشد.

 

 

عمر بالای ده سال ، عایق قوی حرارتی ، تحمل بار بالا و ضد اشعه بودن از چند ویژگی بسیار قوی این پوشش ها هست.

موضوعی که بیشتر از همه من را خوشحال کرد وجود همچین کارخانه ایی در بوشهر و تعدادی از جوانان همشهری بود.

به سایت این کارخانه مراجعه کنید اطلاعات خوبی کسب خواهید کرد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کشت بافت چیست؟

یکی از تکنولوژی های جدید در دنیا که در مورد گیاهان و جانوران و حتی انسان مطرح است کشت بافت یا بهتر بگویم تولید یک موجود زنده از یک یا چند سلول که حتی براحتی با چشم غیر مسلح ( میکروسکوپ ) دیده نمی شود ، می باشد.

در این تصویر مجموعه چند سلولی رو ی محیط کشت ژله ایی دیده می شود.

این بحث خیلی تخصصی است اما من چند خطی به زبان ساده میگویم امیدوارم خسته کننده نباشد.

در این توصیر بخشی از تجهیزات لازمه در آزمایشگاه را میبینید.

 

 

پیکره موجودات یک واحد سازنده به نام سلول دارد سلولها در کنار هم قرار میگرند و یک بافت و بعد یک اندام و در انتها یک موجود را به وجود می آورند مثل انسان یا یک اسب یا یک درخت و .... این سلولها هر کدامشان بدون هیچ استثنایی داری یک بانک ژنی هستند یعنی اطلاعات ژنتیکی همه اندامها را در خورد دارند و فقط ممکن است برخی از آن ژن ها خاموش باشند. ما از این ویژگی استفاده میکنیم و یک سلول یا توده چندتایی از آن را از پیکره موجود بر میداریم و در آزمایشگاه در یک محیط کشت مغذی کاملا استریل قرار داده و با کمک مواد تنظیم کننده رشد گیاهی رشد آن را کنترل میکنیم تا مثلا به گیاه جدیدی برسیم.

در این تصویر نشان میدهد که از چند سلول برگ گیاهان جدید ایجاد شده است.

 

حالا اینکار چه مزیتی دارد؟

مطئنم هر کدام از شما تجربه تکثیر گیاهان خود را دارید مثلا از آن بذر گرفته اید و مجددا کشت کرده اید یا نه از آن به هر طریقی قلمه تهیه کرده اید و از یکی از این دو روش صاحب گیاهی زیبا شده اید. انجام هر کدام از این روشها زمانبر هست مثلا باید کلی صبر کنید گیاه بذر دهد یا اینقدر بزرگ شود که بتوان از آن قلمه گرفت و تازه تعدا کمی گیاه نصیب شما می شود.

اما در کشت بافت چون گیاه شما بیشمار سلول دارد پس میتوانید چند هزار گیاه در مدت زمان کمی در ایجاد کنید. البته شما و من نه! نمیتوانیم چون نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی و تخصص و مواد خاصی دارد اما این سرعت می تواند در عرصه اقتصادی قیمت تمام شده و همچنین امکان دستیابی به گیاهان را برای مصرف کنندگان کلان راحت کند.

مثلا این سایت گیاهک را که در پست قبلی معرفی کردم ببینید. درون یک محیط شیشه ایی کیپ که نباید بازش کنید مقداری ماده ژله ایی مغذی که با ترکیبات مشخصی از هورمون ها و ترکیبات معدنی غنی شده است مثلا تعدادی سلول هاروتیا قرار داده اند و به من و شما می فروشند. اینکار واقعا زیبا و فانتزی است و البته زیبایی علم را نشان می دهد.

 

 

یا این سایت جهاد دانشگاهی را ببنید که توانایی تولید 300 هزارگیاه آلوئه ورا را دارد.

 

 

در این تصویر نیز می بیندی که از سلولهای هویج گیاه جدید ایجاد شده است.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کشت بافت
[ یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۸:٤٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاهک

به یک سایت خیلی جالب برخوردم به نام گیاهک!

در این سایت با تلفیق علم باغبانی و کشت بافت وسایلی هنری برای زیبایی خانه با گیاهان زنده و حتی دست کلیدمان معرفی شده است.

کار کشت بافت چیزی نیست که ما که بتوانیم در خانه انجام دهیم و این محیط کشت یک پروتوکل اختصاصی دارد و این شرکت قطعا از آن به خوبی محافظت میکند.

شرایط نگهداری این گیاهان ساده است و در سایت نوشته شده ولی جالبه بدانید این گیاه نیازی به آبیاری یا نگهداری خاصی ندارد و فقط نباید نور مستقیم به آن بتابد. بعد از اینکه ماده آن تمام شد میتوان گیاه را از شیشه خارج کرده و در خاک کاشت.

من خیلی دلم میخواهد که از این محصولات داشته باشم اما فعلا فروش فقط در تهران هست و از دوستان اگر کسی برای من خریداری کند ممنونم میشم. لطفا جهت هماهنگی پیام خصوصی بگذارید. ممنونم

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی سایت
[ شنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ٧:٤۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

نمایشگاه گل مشهد

چقدر وارد شدن به پرشین بلاگ سخت ، مدام ارور میده ، یک هفته میشه میخوام این پست را ارسال کنم :(

در خرداد ماه یک ماموریت آموزشی در مشهد داشتم که باز هم خوشبختانه همزمان شد با نمایشگاه گل که البته باز هم این نمایشگاهی نبود که من انتظارش داشتم در واقع بازار فروش گل و گیاهان مختلف بود. نه خبری از تکنولوژی های روز دنیا بود و نه معرفی ارقام جدید و ... . چند سالن به گل آرایی ماشین عروس و سفره عقد اختصاص داده شده بود. یک سالن بزرگ به شهرداری و بقیه سالن ها و فضای بیرون بازار فروش گلها به ویژه گلهای آپارتمانی بود.

 

 

 متاسفانه عکس ها آپلود نمیشه :((موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نمایشگاه بین المللی کشاورزی
[ چهارشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

نمایشگاه کشاورزی شیراز

در اردیبهشت ماه نمایشگاه کشاورزی و همه گرایش ها و زیر شاخه های آن در شیراز برای چندمین سال برگزار شد که از اقبال خوب من همزمان بود با روزهایی که  من در شیراز حضور داشتم. اما نمایشگاه چندان برایم جالب نبود چون خبری از گلها و چمن ها و نمایش ارقام و گونه های جدید و همچنین معرفی ادوات و تکنولوژی های جدید چه در بخش گلهای فصلی و چه در بخش شاخه بریدنی ها و سایر بخش ها و همچنین فضای سبز شهری نبود و این نمایشگاه تمرکز بیشتری بر روی بخش دام و طیور ، ماشین آلات و عرضه انواع کودها و سم ها داشت. نه خبری از کشت ارگانیک بود و  نه ترویج کاهش استفاده از مواد شیمیایی ... در واقع بازار فروشی بود که به بیننده کنجکاوی مثل من که فقط برای کسب اطلاعات و نه خرید سر زده بود توجهی نمیشد و حتی دریغ از یک بروشور. خلاصه دست خالی برگشتم.

فقط چندتا چیز کوچک نظر من را جلب کرد که یکی شرکتی بود که خانه های طرح کردی با جس بتون به صورت پیش ساز تولید میکرد که بسیار زیبا بود. که بنظرم آمد بکار بردنشان در پارک ها و ویلاهای شخصی جالب باشد.

 این نکته را بگویم که برای افراد فعال در رشته کشاورزی این نمایشگاه قطعا مفید بوده خصوصا دوستانی که در گرایشاتی غیر از باغبانی و فضای سبز و گیاهان زینتی هستند سود خوبی برده اند و برای منی که تخصصم گیاهان زینتی هست و در این رشته نیز فعال نمی باشم قطعا نمیتوانست بیش از این مفید باشد و گناه بر گردن من است نه دیگران.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نمایشگاه کشاورزی شیراز , نمایشگاه بین المللی کشاورزی
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ٩:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ریخت شناسی گیاهی ( درس سوم )

ریخت شناسی ( درس سوم ):

گفتیم که جوانه ممکن است به گل تبدیل شود .گل یکی از مهمترین اجزاء گیاه است که در نهایت به بذر تبدیل می شود.البته تبدیل گل به بذر تحت شرایطی میباشد که در صورت مهیا نبودن آن ، بذری تولید نمیشود.بطور مثال ،پیچ اناری در شرایط آب و هوایی خوزستان به بذر نمیرود ولی در شرایط آب و هوایی اصفهان و... به بذر میرود . اجزای گل شامل:

 1 – کاسبرگ ، بیرونی ترین عضو گل که معمولاً به رنگ سبز است .

2 – گلبرگ ، دومین قسمت گل را گلبرگها تشکیل میدهد معمولاً در اثر وجود رنگدانه های مختلف ،رنگی هستند.

 3 – نافه گل ، از تعدادی پرچم تشکیل شده است که حاوی عضو نر گیاه « دانه گرده » است .

4 –مادگی ، که اندام ماده گل را تشکیل میدهد و از سه قسمت تخمدان ، خامه و کلاله تشکیل شده است .

البته همه گلها، تمام این اجزا را ندارند . که بر این اساس تقسم بندیهایی دارند که شامل:

 1 – گلهای کامل که همه اندامها را دارند.

 2 – گلهای ناقص که بعضی اندامها را ندارند.

* ازطرف دیگر از لحاظ جنسی به شرح زیر تقسیم می شوند:

الف- گلهای تک جنسی ( فقط یکی از اندامهای جنسی را دارد ).

ب- گلهای دوجنسی ( دارای هر دو اندام نر و ماده می باشند ).

گیاهانی را که دارای گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه می باشند تک پایه می نامند مانند مرکبات ، سیب ، گلابی ، هلو و...گیاهانی که در آنها گلهای نر و ماده روی دو گیاه متفاوت قرار دارند را دو پایه می نامند. مانند نخل ، پسته و... تولید بذرو در نهایت بوجود آمدن میوه در گیاهان پروسه بسیار پیچیده و مهمی است که حاصل زحمات طاقت فرسای کشاورزان به آن بستگی دارد. این کار با گرده افشانی شروع میشود . منظور از گرده افشانی قرار گرفتن دانه گرده  (اندام نر ) بر روی کلاله مادگی می باشد عملیات گرده افشانی به طرق مختلف صورت می گیرد در بعضی از گیاهان بوسیله انسان در خیلی از گیاهان بوسیله باد و حشرات و... این کار صورت می گیرد.دانه گرده می بایستی بر روی کلاله جوانه زده و مسیر کلاله و خامه را طی کند تا خود را به تخمک برساند . عوامل مختلفی در این شرایط موثرند که مهمترین آنها عبارتند از درجه حرارت و ناسازگاری و...(ادامه دارد )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ریخت شناسی
[ شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

پاپایا

امیدوارم این پست تکراری نباشه.

پارسال باخبر شدم که یکی از دوستان چندتایی درخت پاپایا دارد و از آنها عکس تهیه کردم. این درختان زیبا و خوش فرم حتی تا ده متر هم می توانند بلند شود و مانند نخل برگها با دمبرگ بلند در انتهای تنه اصلی تجمع می کنند و بندرت انشعاب فرعی تولید میکند.

تو پرانتز بگم که کاشت یه درخت پاپایا اونم در این باغچه و نزدیک بهم و زیر یک درخت نارنج درست نیست اما خوب ایشان به چشم یک گیاه زینتی نگاه کرده و کاشته و کاریش نمیشه کرد.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پاپایا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

نارنگی مینیاتوری

پارسال پاییز که فصل نارنگی و انواع مرکبات بود مادرم این نارنگی های مینیاتوری را خرید و من الان فرصت کردم با شما دوستان به اشتراک بگذارم.

از ویژگی های گیاهشناسی این نارنگی ها هنوز اطلاعاتی ندارم ولی اگر کسی از دوستان خصوصا از مناطقی مثل جیرفت و جهرم اطلاعاتی داشت خوشحال میشویم که با ما نیز در میان بگذارید.

پوست آن مانند نارنگی راحت جدا می شود و از نظر ویژگی های گوشتی و طعم مانند نارنگی های معمولی است.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نارنگی مینیاتوری , مرکبات
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

درختچه مانا لیان

 گونه گیاهی«مانا لیان»با نام علمی Cantuabuxifolia( البته دو گونه دیگر از این جنس با اسامی گونهC.Tricolorو C.cuzooensisهم وجود دارد) ونام عمومیMagic flower  (گل سحر آمیز)یا  Sacred  flower of the incas(گل مقدس از اینکاها) از خانوادهPolemouiaceaeدرختچه ای است کوچک ، جذاب ، دلربا و شیفته ساز، همیشه سبز با شاخه های خمیده و ظریف ولطیف و نازک، به ارتفاع 1/2 تا 1/8که گاهی تا ٣متر هم رشد می کند . دارای گستردگی 1/5تا 2/5متر،برگها به طول 2/5تا۵سانتیمترتقریباً نیزه ای شکل ،نرم و لطیف ، پرمو،نیمه سبز،گل ملی کشور پرو،همچنین یک یا دو گل ملی کشور بولیوی (این گونه دارای گلبرگهای قرمز،لوله گل زرد وکاسبرگ سبز می باشد رنگهایی که در پرچم این کشور نمایان شده است) بومی جزایر دریاچه «تیتیکاکا » بزرگترین دریاچه آمریکای جنوبی واقع در مرز کشور پرو و بولیوی افسانه های زیادی در بین مردم بومی منطقه ( قبایل سرخپوست اینکا ) درباره علل بوجود آمدن این درخت وجود دارد .دارای شاخ و برگ سبز بسیار روشن است و از سرعت رشد نسبتاً زیادی برخوردار است .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۸:۱٠ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

چند تصویر از گلهای من !

          سلام دوستان - روز و شبتان بخیر - با چند تصویر از گلهای زیبا که تازه گرفته ام به خدمت رسیدم :

          گل ساعتی - با گلهای زیبا و شبیه به ساعت منظره قشنگی را بوجود آورده است :

 

         این گل را می شناسید ؟ :

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , مامیران , تصاویر زیبا
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]