درخواست :

الف -تنوع گیاهی  درمناطق گرمسیری جنوب کشور بسیار محدود است ولی مراودات گسترده جهانی باعث شده که افراد علاقه مند از قدیم الایام در مسافرتهایی که به کشورهای گرمسیری جهان داشته اند تعدادی گل و گیاه هم همراه خود بیاورند.

 گاهی این قبیل گیاهان برحسب شرایط بصورت گسترده ای ترویج شده اند ولی تعدادی هم بصورت محدود و ناشناخته باقیمانده اند لذا ازکلیه علاقه مندان به گل وگیاه و بینندگان عزیز وبلاگ « من یک جوانه ام » که درمناطق جنوبی کشور با آب و هوای گرم و خشک یا گرم و مرطوب زندگی می کنند درصورتیکه گیاهانی ( اعم از درخت،درختچه،بوته،پیچ و...) درمناطقشان وجود دارد که دارای فرم یا گل زیبا می باشند وشناسایی نشده اند و گسترش نیافته اند ،درخواست دارم که تصاویری واضح و شفاف از ساقه،برگ،گل واحیانا میوه را به ایمیل من به آدرس faraj.dehdari@yahoo.com ارسال تا درصورت امکان به شناسایی و ترویج آن گیاه اقدام نماییم .

ب –تکمیل و تصحیح و پر بارتر کردن مطالبی که در وبلاگ گذاشته می شود منوط به اظهار نظرهای علمی ،ادیبانه ومشفقانه بینندگان عزیز می باشد. متاسفانه علاقه مندان گل وگیاه در رابطه با مطالبی که گذاشته می شود هیچگونه نظری ارائه نمی نمایند فقط تعداد معدودی اظهار نظر می کنند . از طرف دیگر من به عنوان نویسنده وبلاگ از تعداد افرادی که از مطالبم بازدید می کنند بی اطلاعم .در نتیجه از نواقص کارم و میزان اثر بخشی آن اطلاع ندارم . ای کاش ارتباطات ما و بینندگان به طریقی بیشتر می شد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۸:۳٥ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

اطلسی مکزیکی (2)

در یکی از پستهای قبلی اطلسی مکزیکی را معرفی کردم ، در این پست گونه دیگری از آن را معرفی می نمایم ،این گیاه با اسم علمی Ruellia simplex و نام عمومیMexican petuniaاز خانوادهAcanthaceae   گیاهی است همیشه سبز پاکوتاه به ارتفاع۵٠سانتیمتر با برگهای بلند به طول ۱۵ تا ٣٠ و عرض٣/۱تا ٩/1سانتی متر که گلها به رنگهای صورتی ،سفید و بنفش دیده می شود . مهر ماه گذشته تعداد پنج گلدان آن را ازتولیدکنندگان گل و گیاه در منطقه  نعمت آباد شهرستان تنکابن خریداری کرده و تاکنون از آنها نگهداری و منتظر تابستان گذرانی آن می باشم .سایر خصو صیات آن شبیه گونه قبلی می باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

ریخت شناسی گیاهی ( درس دوم )

بر روی ساقه گیاهان جوان مانند غلات ( گندم ، جو ، ذرت و...) شما سه قسمت مشاهده می کنید .

 الف – گره : برآمدگی های روی ساقه

ب – میانگره : فاصله بین دو گره

  ج – جوانه : که بعدا تولید ساقه یا برگ و یا گل می کنند

جوانه ها در گیاهان از اهمیت زیادی برخودار اند . این جوانه ها توسط پوششهای سختی محافظت می شو ند تا در شرایط نامساعد محیطی دوام بیاورند . جوانه ممکن است در آینده به ساقه تبدیل شود که در این حالت جوانه ها به دو نوع تقسیم می شوند .

1 – جوانه انتهایی که در انتهای ساقه قرار دارندو موجب رشد طولی گیاه را فراهم می آورند .

2 – جوانه جانبی که در جوانب ساقه قرار دارند و باعث تولید شاخه های جدید می گردند.

شناخت این جوانه ها برای انجام هرس فرم دهی و هرس میوه خصوصاً در درختان مثمر بسیار مهم است . در بازدیدهایی که از باغچه منازل داشته ام ، مشاهده می کنم که در خیلی موارد درختان به صورت عمودی رشد کرده اند و چون ساقه ها باریک رشد کرده اند و از استحکام کافی برخوردارنیستند به سمت پایین خم شده اند و صاحب خانه با طناب و چوب آن را مهار کرده است . برای اجتناب از این حالت می بایستی در طول دوران رشد با هرس جوانه انتهایی ، می توان به ضخیم تر شدن ساقه ها کمک کرد واز طرف دیگر یک تاج مناسب برای درخت ایجاد کر د . البته در آینده درباره هرس فرم دهی و هرس میوه  توضیحات لازم داده خواهد شد. ساقه هم دارای تقسیماتی است که بشتر برای مباحث اکادمیک می باشد . البته رشد و نمو در گیاه تابع هورمونهایی هم می باشد که بعداً معرفی خواهند شد  از طرف دیگر گفتیم که  جوانه ممکن است  به برگ تبدیل شود .  برگ اندامی است که در آن غذا سازی( فتوسنتز ) صورت می گیرد و از دو قسمت A -پهنکB – دمبرگ  تشکیل شده است . برگها هم دارای تقسیماتی هستند که به برگهای ساده و مرکب تقسیم می شوند. پهنک برگ هم دارای شکلهای زیادی می باشد . که همه شما در باغچه هایتان آن را مشاهده کرده اید. آرایش برگها بر روی سا قه ها و شاخه ها به اشکال مختلفی می باشد،اگر در هر گره یک برگ باشد  آنرا  آرایش متناوب و اگر در هر جوانه دو برگ روبروی هم باشند آن را آرایش متقابل و اگر از هر گره چند برگ خارج شده باشد آن را آرایش فراهم می نامند. که نتیجه سازگاری گیاه با شرایط محیطی خصوصاً میزان دریافت نور  می باشد  .

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

گلهای پیچ نیکی و اقاقیا

یک سلام بهاری در این روزهای زیبای بهار تقدیم به دوستان و خوانندگان وبلاگ من یک جوانه ام. در ابتدا خدمت شما عرض میکنم که در راستای اشاعه فرهنگ ترویج و آموزش مسائل کشاورزی توسط دانش آموختگان این رشته، وبلاگ جدید باغبانی راه اندازی شده تا دوستان علاقه مند به کشاورزی و باغبانی  بتوانند از مطالب بیشتری در این حوزه استفاده نمایند.

سال گذشته گیاهی در فضای سبز رامسر دیدم که توسط جناب مهندس دهداری نژاد در این پست معرفی شد.امروز که دوباره از همون مسیر رد شدم این پیچ زینتی رو دیدم که تو زمستان هرس شده بود و حالا کلی غنچه داده و بعضی هم که شکوفا شدن و زینت بخش فضای سبز شدن. ولی گلهایی که باز شدن برخلاف گلهایی که سال گذشته دیدم، به رنگ بنفش هستن و این برام خیلی جالب بود. البته در معرفی این گیاه ذکر شده که دارای گلهای بنفش هم هست ولی از نظر ظاهری هم تفاوتهایی با گلهای سفید رنگ قبلی داره!

طبق معمول این فصل، شته ها به سرشاخه های جوان حمله کرده و از شیره گیاهی تغذیه میکنند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلهای اقاقیا , پیچ نیکی بنفش
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۳:٠٦ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

درخت « شکوه »

درخت  “  شکوه “ با نام علمی   Amherstianobilis   و نام عمومی   Orchid   tree« درخت ارکیده» یا Tree  of  Heaven   «درختی از بهشت » از خانوادهFabaceae   که در بعضی ازمنابع جنس آن    Bauhinia  و خانواده آن       Casalpiniaceae قید شده است.  شاید زیباترین درخت گلدار گرمسیری این گیاه باشد. بی شک ، گیرا ، دلربا و جذاب  است از این روی نام مستعار ( ملکه درختان گلدار ) را به خود گرفته است .  ناشناخته بودن منشا، برابهت و رازگونگی و جذبه  آن افزوده است ، گفته می شود این گیاه به مرور زمان از تلاقی گونه های خودرو در جنگلهای کشور میانمار ( برمه سابق ) بوجود آمده و همین موجب گردیده که به این درخت لقب «  PRIDE OF  BURMA»یعنی مایه افتخار و مباهات کشور برمه  داده شود. این  درخت ،همیشه سبز ، به ارتفاع 9 تا 12 متر و با گستردگی 12 متر ، دارای برگهای مرکب به طول 45 سانت  ، هر برگ دارای 6 تا 8 برگچه با آرایش متقابل ، برگچه ها پهن و طول برگچه  بیشتر از عرض آن می باشد . برگهای جدیدی که تولید می شوند ، ابتدا شل و آویزان و کم رنگ هستند ، سپس  به رنگ ارغوانی در آمده و در نهایت سبز می شوندشکوفه های گلها  ، پر زرق و برق ، دراز و آویزان از ساقه گلها ، به رنگ قرمز روشن ،  با فراوانی گلها ،  هر گل دارای پنج گلبرگ ،نا همسان و غیر متقارن که لکه های زرد رنگی بر روی آنها دیده می شود که به زیبایی  گل  افزوده است .گلبرگ بزرگ در حدود 5/7  سات درازا و 4 سانت پهنا دارد . دارای حدود 9 تا 10 پرچم که  در انداره  ،  متفاوت با بساکهای بزرگ، میوه نیام به طول 11 تا 20 سانت حاوی تعدادی بذر است .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٩:٤٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

انواع کاربرد گلهای فصلی و پیازی

همه ما به نگهداری گل و گیاه در خانه مان علاقه داریم و همیشه در تکاپوی انتخاب گیاه مناسب و یادگیری شرایط نگهداری آن هستیم.

برخی از ما دوست دارند گل را به صورت تک شاخه در گلدان آب نگهداری کنند اما برخی به نگهداری گل در گلدان و آبیاری هر روزه آن علاقه دارند و برخی دیگر از ما دوست داریم باغچه ایی داشته باشیم و هر فصل بذری در آن بپاشیم و از مراحل رشد گیاه لذت ببریم. ( در اینجا درختان ، درختچه ها ، گل های دائمی گلدانی و باغچه ایی مورد بحث نیستند)

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ٦:٥٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ریخت شناسی گیاهان ( درس اول )

متن های دلنشین و مشفقانه بینندگان عزیز وبلاگ که مصداق شعر زیبای « آنان که زما دور ولی در دل و جانند        بسیار گرامی تر از آننذ که داننذ »من را برآن داشت که ذز خدمت شما باشم اگرچه « برگ سبزی است تحفه درویش » قبلا گفتیم که برای نگهداری و پرورش هز موجود زنده باید آنرا بشناسیم که از چه اندامهایی تشکیل شده و کارکرد هر اندام چیست . گیاهان هم دارای اندامهای مختلفی هستند که کارکردهای متفاوتی دارند. وقتی شما بذر گیاهی را در خاک قرار میدهید  ( بذر می بایستی در عمق مناسبی در خاک قرار داده شود . یکی از علل بد  سبزی بذور قراردادن آنها در عمق نامناسب است معمولا عمق بذر در خاک ، یک تا سه برابر قطر بذر می باشد. )بذر پس از دریافت رطوبت کافی شروع به جوانه  زدن می کند . اولین اندامی که از بذر بیرون می آید « ریشه چه » نام دارد که بعدا ریشه گیاه را تشکیل می دهد. مهمترین وظایف ریشه عبارتند از 1- جذب آب و مواد غذایی از خاک و انتقال آن به اندامهای هوایی 2- ذخیره مواد غذایی 3- نگهداشتن پیکر گیاه در خاک  4 - ازدیاد  : بعضی گیاهان از طریق قلمه ریشه تکثیر می شوند . ریشه دارای تقسیم بندیهایی است که از حوصله موضوع ما خارج است فقط بینندگان باید بدانند که بر روی ریشه اصلی ، ریشه های بسیار باریکی به نام ریشه های مویین قرار  دارند که نقش مهمی در جذب آب و مواد غذاییی از خاک دارند. اندام بعدی که از بذر خارج می شود « ساقه جه » نام دارد که بعدا ساقه گیاه را تشکیل می دهد . مهمترین وظایف ساقه عبارتند از : 1 - نگهداری قسمتهای هوایی 2 - انتقال آب و مواد غذایی به برگها 3 - ساختن مواد غذایی در ساقه های سبز 4 - ذخیره مواد غذایی 5 - ازدیاد : بسیاری از گیاهان از طریق قلمه ساقه تکثیز می شوند . در محل اتصال ریشه و ساقه ناحیه ای و جود دارد که « طوقه »نامیده می شود . شاخت این محل برای کاشت نشاء یا نهال بسیار مهم است . در هنگام جابجایی گیاهان می بایستی سطح خاک در همین محل باشد و از عمیق تر یا سطحی تر کاشتن گیاهان اجتناب کرد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ریخت شناسی , درس اول
[ شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

صفــای لالــه و جفــای تگــرگ !

          دوستان خوب سلام - اینجا تبریز است جاییکه آب و هوایش با همه جای کشورمان متفاوت است و خیلی سریع و ناگهانی تغییر وضعیت می دهد ممکن است شما وسط ظهر شدیدا گرمتان شود و تحمل نازکترین لباس هم برایتان مشکل باشد ولی چند ساعت بعد یعنی حوالی عصر همانروز نیاز به پالتو و لباس گرم داشته باشید ! این یکی از خصوصیات بارز شهر ماست ولی چه ربطی به گل و گیاه دارد ! . . . عرض میکنم ،

          هفته گذشته فرصتی دست داد تا باتفاق دوستان عکاس ، از خانه شخصی فردی بنام آقای حاج علی اصغر اقدم دیداری بکنیم این خانه به باغ لاله ها مشهور شده است و صاحب آن می گوید حدود 35000 بوته لاله فعلا در اینجا موجود است ! و البته لاله هایی با رنگ و فرم منحصر بفرد ! تعدادی از این تصاویر را ببینید :

 

 

( بقیه در ادامه مطالب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , لاله , باغ لاله تبریز , تگرگ
ادامه مطلب
[ شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۳:۱٢ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

عوامل موثر بر رشد و نمو گیاهان

سلام دوستان ،همیشه تعدادی از علاقه مندان و دوستداران گل و گیاه که اقدام به خرید درخت ، درختچه ، پیچ ، بوته ، گیاهان گلخانه ای ،کاکتوس ،ساکولنت ،گلهای فصلی و ....از مرکز فروش من مینمایند، پس از مدتی مراجعه و اظهار میدارند که گیاه آنها دجار مشکل شده است .این مشکلات شامل : ریزش برگ ، گندیدگی ، توقف رشد ،از دست دادن رنگ در برگهای رنگی ، کج شذن گیاه ، افت ، بیماری و....میباشد. در صحبتهایی که ردوب بدل میشود ،متوجه می گردم که ایشان اطلاعات علمی در زمینه نگهداری و پرورش گل و گیاه ندارند.همانظور که مستحضرید عوامل متعددی در پرورش گیاهان دخالت دارند که مهمترین آنها عبارتند از : 1- نور 2-درجه حرارت 3 -آبیاری $محیط کشت ( خاک و....) 5 تغذیه  6 رطوبت محیط  7 آفات  8 بیماریها و ........ولی قبل از تشریح هر یک از این عوامل ، پرورش دهتده میبایستی ،ساختار گیاه را بشناسد و از وظایف هر کدام آگاه باشد . از این روی بهتر دیدم که با گذاشتن مطالبی در این زمینه ها ، به نگهداری بهتر و پرورش گیاهان در خانه مساعدتی کرده باشم ،از طرف ذیگر چون بینندگان وبلاگ ممکن است حوصله خواندن مطالب طولانی و اکادمیک را نداشته باشند،سعی میکنم با گذاشتن پستهای کوتاه و به زبان ساده به مرور زمان به این کار اقدام کنم . البته مشروط به اعلام  علاقه منذی بینند گان در قسمت نظرات .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عوامل موثر بر رشد
[ چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۳ ] [ ۱:٥۸ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]