فلائینگ دراگون (Flying Dragon)

مرکبات دارای ارقام متنوع و زیادی می باشد که برخی از آنها دارای ارزش خوراکی هستند و برخی هم به عنوان پایه مورد استفاده قرار میگیرند. از متداول ترین پایه های مورد استفاده  نارنج، پونسیروس، سیتروملو، سیترنج و نارنگی کلئوپاترا می باشند که هر کدام دارای ویژگیهای خاص خود هستند. فلائینگ دراگون (Flying Dragon) سلکسیونی از پونسیروس می باشد که مقاوم ترین پایه مرکبات نسبت به سرماست. یکی از مسائلی که سبب می شود فلائینگ دراگون نسبت  به سایر ارقام متمایز باشد خزان پذیر بودن آن است، زیرا باعث می شود که سرما را تا 20 درجه سانتیگراد زیر صفر تحمل نماید. فلائینگ دراگون به عنوان یک پایه کوتاه کننده در مرکبات شناخته شده و برای پرورش گلدانی انواع مرکبات مناسب است. در شرایط شمال کشور شکوفه ها کمی زودتر از سایر مرکبات و در شاخه های بدون برگ ظاهر می گردند. پس از شکوفایی گلها بلافاصله برگها هم ظاهر می شوند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلدهی مرکبات , فلائینگ دراگون , مرکبات
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٩:۱٥ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

دو رگ گیری

یکی از روشهای اصلاحی در گیاهان زینتی دورگ گیری یا هیبریداسیون است. فرض کنید که دارای دو گیاه دارای رنگهای مختلف از یک خانواده یا یک جنس هستیم و می خواهیم در این دو نمونه گیاهی گرده افشانی انجام دهیم. عواملی مانند نور، رطوبت و دما نقش بسیار مهمی در عمل تلقیح دارند. در تلاقی بین دو والد، یکی از آنها به عنوان والد پدری و دیگری به عنوان والد مادری مورد استفاده قرار میگیرد. گلدهی  همزمان در والدین مورد تلاقی و مستعد بودن گلها برای دورگ گیری مصنوعی موفقیت آمیز، از موارد مهم در هیبریداسیون می باشد. درگلهایی که هرمافرودیت هستند، (دارای اندام جنسی نر و ماده روی یک گل هستند) اندامهای نر به روشهای مختلفی از بین برده می شوند. یکی از این روشها حذف پرچمها می باشد که به این عمل اخته کردن گفته میشود.

در این پست روش اخته کردن و گرده افشانی مصنوعی در گیاه آماریلیس را انجام دادم، البته من چون دو گیاه مختلف از آماریلیس رو ندارم این عمل در روی دو گل مختلف یک گیاه انجام دادم. گل هایی که هنوز باز نشده اند و  و در حال باز شدن هستند برای این کار انتخاب می شوند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: هیبریداسیون , تلقیح مصنوعی , گرده افشانی آماریلیس
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:٢٤ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

گیاه « چاکونیا »

 «بارها گفته ام و با دگر می گویم . . .»که من عاشقم،عاشق گل و گیاه،از این روی مدت زیادی از اوقاتم ، صرف مطالعات گیاهشناسی (سیستماتیک) می شود. در این بررسیها ، گاهی به گیاهان زیبایی بر می خورم که حیفم می آید بینندگان عزیز و علاقه مند وبلاگ را از مشاهده آن محروم کنم ، اگرچه ممکن است بعضی ها نپسندند.  هر چند یا در ایران وجود ندارند و یا من از وجود آنها بی اطلاعم ولی دوست دارم علاقه مندان گل وگیاه با آنها آشنا شوند و اگر امکانی دارند نسبت به وارد نمودن آن به کشور اقدام کنند.

گونه گیاهی « چاکونیا » با نام علمی Warszewiczia  coccinea  و نام عمومی Chaconia  از خانواده         Rubiaceae درختی است کوچک یا درختچه ای است بزرگ ، استثنایی، همیشه سبز ، به ارتفاع 3 تا 9 متر و به گستردگی 8/1 تا 4/2 متر که در آفتاب کامل و خاک مرطوب ( بین دو آبیاری خاک خشک نشود )بهترین رشد و نمو را دارد . گیاهی است بومی مناطق گرمسیری امریکای مرکزی و جنوبی شامل جمهوری ترینیداد و توباگو ،کاستاریکا ، پرو و برزیل و...است. گیاهی است با برگهای بزرگ و خوشه های بلند گل به طول 20 تا 50 سانتی متر که دارای یک یا دو ردیف براکته های قرمز روشن چشمگیر و فوق العاده با گلهای نا مشهود به رنگ زرد مایل به نارنجی به طول 3 اینچ که در تمام طول سال خودنمایی می کنند. جذاب برای زنبورها ، پروانه ها و پرندگان ، چون گلهای آن در تاریخ 31 اگوست ، زمان استقلال کشور ترینیداد و تو باگو از بریتانیا در حال شکوفایی بوده ، توسط کمیته نشانهای ملی در سال 1962 به  عنوان گل ملیاین کشور انتخاب شده است. موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

گیاهان جنگل

این روزهای بهاری بهترین فرصت برای گشتن و دیدن زیباییهای طبیعت هست. به خصوص اینکه مثل من تو یکی از شهرهای شمالی و خصوصا رامسر باشید!  دیروز جمعه بود و تو یه روز آفتابی به جنگل رفتیم. در زیر درختان بلند و کنار نهرهای آب و در بین گیاهان مختلف، از  چند نمونه گیاهی منطقه عکس گرفتم و تو این پست براتون معرفی میکنم.

 

این تصویر مربوط به پامچال هست که از اواسط اسفند ماه به صورت خودرو در مناطق جنگلی و زیر درختها دیده میشه و تا اوایل خرداد هم گلدار هستند.   

 

این هم بنفشه معطر ایرانی یا violet  هست که از اوایل اسفند ماه به رنگهای بنفش و سفید به چشم میخوره.  گل بنفش رنگ دارای عطر دلپذیری هست ولی رنگ سفیدش معطر نیست.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پامچال , بنفشه معطر , پونه , دم اسب
ادامه مطلب
[ جمعه ٢٢ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٩:۳٥ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

کشت بافت

با سلام خدمت همه دوستان. امیدوارم که ایام خوبی رو در سال جدید پیش رو داشته باشید. همه افرادی که رشته کشاورزی تحصیل کردند حتما با واژه کشت بافت آشنایی دارند. گیاهان دارای یک ویژگی به نام توتی پوتانسی (Totipotancy) هستند. یعنی اینکه هر سلول گیاهی این قابلیت رو دارد که به یک گیاه کامل تبدیل بشود و این امکان وجود دارد که از یک نمونه کوچک بتوان تعداد زیادی گیاه به دست آورد. به کشت سلول، بافت، اندام، بذر و جنین گیاهی روی محیط کشت و شرایط درون شیشه ای (In vitro) کشت بافت گفته می شود. بطور کلی امروزه روش کشت بافت گیاهی به عنوان مساله ای مهم در کشاورزی مطرح بوده و کاربردهای زیادی مانند تولید انبوه گیاه از نمونه های کوچک، تولید متابولیتهای ثانویه گیاهی، تولید گیاهان عاری از ویروس، تولید بذر مصنوعی و ... دارد. این روش به عنوان روشی سریع در تکثیر گیاهان زینتی و تولید گیاهانی عاری از ویروس و همچنین معرفی و تولید ارقام جدید بسیاری از گیاهان زینتی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

 این کار در شرایط کاملا آزمایشگاهی انجام میگیرد و دارای چندین مرحله است. نمونه های گیاهی از گیاه مادری جدا شده و پس از ضدعفونی با موادی مثل هیپوکلریت سدیم و الکل به قطعات تقریبا یک سانتیمتری برش داده شده و در روی محیط کشت قرار میگیرند. محیط کشت به صورت جامد یا مایع بوده و شامل عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف، ویتامین ها، هورمونهای گیاهی و ماده آگار (برای سفت شدن محیط کشت جامد) می باشد. بعد نمونه ها در شرایط یکسان از نظر نور و دما و رطوبت قرار داده تا رشد کنند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کشت بافت , ریزازدیادی , کشت درون شیشه ای
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱:٢٧ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]

نوعی ابتکار و پشتکار در باغبانی !

          این تصاویر را نگاه کنید علاوه بر ابتکار ، واقعا خیلی پشتکار و مراقبت میخواهد تا چنین صحنه های ایجاد شود :

 

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , ابتکار در باغبانی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:۱۳ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

شوری

یکی از نکاتی که علاقه مندان به نگهداری و پرورش گل و گیاه در گلدان یا باغچه در جنوب کشور می بایستی از آن شناخت کامل داشته باشند و راههای کاهش آن را بدانند مسئله شوری است. هم شوری خاک و هم شوری آب آبیاری می بایستی مورد توجه باشد. یکی ازمهمترین  مشکلات  خاکهای مناطق گرمسیری و خشک ، شوری می باشد . در این مناطق به دلیل کمبود بارندگی و گرما ، املاح در خاک تجمع پیدا می کنند و در نتیجه خاکها شور می شوند. خاک شور محیط نامناسبی برای رشد و نمو گیاهان می باشد. شوری خاک و آب  را براساس قابلیت هدایت الکتریکی مشخص می کنند. واحد این پارامتر  ds/m  (دسی زیمنس بر متر )می باشد . گیاهان نسبت به شوری مقاومت متفاوتی دارند . بعضی حساس و برخی تحمل پذیرند. شوری خاک به چندین طریق گیاه را در محدودیت قرار می دهد.  

١– میزان آب قابل استفاده را کاهش می دهد: به عبارت دیگر در خاکهای شور ،گیاهان زودتر دچار پژمردگی می شوند.

٢ – مسمومیت: بعضی عناصر به مقدار زیاد در خاکهای شور وجود دارند و بر اثر جذب آنها توسط گیاه ، مسمومیت در گیاه ایجاد می شود.

٣ – عدم تعادل تغذیه ای.

* راههای مختلفی برای اصلاح خاکهای شور وجود دارد:

١ – آبشویی :یعنی از طریق مصرف  آب مناسب  اضافی ، نمکهای محلول را از خاک شست و شو می دهیم .

٢ – کوتاه کردن دوره آبیاری (کاهش فاصله زمانی بین آبیاریها ).

٣ – استفاده از مواد اصلاحی شیمیایی.

۴ – استفاده از مواد آلی شامل کودهای حیوانی و بقایای گیاهی پوسیده .

۵ - انتخاب سیستم مناسب آبیاری و کشت وکار.

 امروزه برای کاهش میزان شوری آب آبیاری ازدستگاهای الکتریکی مخصوص استفاده می شود . این نوشتار توضیح بسیار مختصری از این موضوع بود علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به کتب خاکشناسی مخصوصاً استاد بزرگوارم جناب پروفسور قبادیانی که در این زمینه کارها و نوشتارهای زیادی دارد مراجعه نمایید. در خاتمه من در موضوعات وبلاگ مطالبی در این مورد ندیدم و موجب تعجب من شد که با توجه به شرایط استان بوشهر از لحاظ شوری خاک و آب چطور خانم مهندس در این مورد مطالبی ننوشته اند . لذا انتظار می رود با توجه به روح جستجوگر و قلم شیوا پستهای کاربردی در این رابطه بگذارند . موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شوری خاک
[ یکشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

اطلسی مکزیکی

 همانطور که مستحضرید مناطق گرمسیری کشورمان از تنوع گیاهی بسیار محدودی برخوردار است . بسیاری از گونه هایی که هم اکنون به صورت انبوه در جنوب کشور کشت و کار می شوند همه از کشورهای دارای آب و هوای  نسبتاً مشابه وارد شده اند . از زمانهای بسیار دور از طریق حمل و نقل دریایی و زمینی و در قرن اخیر از طریق هوایی این کار صورت گرفته است . یکی از گونه های گیاهی که در سالهای اخیر وارد جنوب کشور شده و گسترش یافته گونه گیاهی اطلسی مکزیکی با نام علمی Ruellia brittoniana  و نام عمومی  Mexican   blueballاز خانواده  Acanthaceaeمی باشد. البته این جنس دارای گونه دیگری هم می باشد که در پستهای بعدی معرفی خواهد شد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:۳٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

توت سیاهِ ترش خوشمزه

این روزها درختای توت برای اغلب مردم بوشهر چشمک میزنند و هر عابری دوست دارد از توت هایی که از دیوار خانه ایی خارج شده بچیند و بخورد اما اغلب نمیشود ...

میوه های صورتی توت الان ترش مزه هستند و برای چیدنشان وقت مناسبی هست چون میوه سفت هست و توی دشت له نمی شود. وقتی میوه ها برسند سیاه و شیرین می شوند که برخی از آن شربت خوشمزه ایی میگیرند. الان تو بازار بوشهر با قیمت های نجومی فروخته می شود.

پست قبلی در مورد توت

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: توت morus , تیره moraceae , درختان میوه بوشهر
[ شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:٢۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

4 روز طلایی در انوروز 93

خدا را صد هزار مرتبه شکر که امسال این فرصت دست داد تا در روزهای اول زندگی مشترک که با تعطیلات نوروز همزمان بود را در کنار همسرم باشم. شرکتی که ایشون در آن کار میکنند این فرصت را به وجود آورد تا 4 روز طلایی برای ما رقم بخورد ولو اینکه فقط شبها ایشان را میدیدم و باقی روز با تور تفریحی شرکت به گشت و گزار در کنگان و عسلویه و سیراف بپردازیم.

شهرستان هایی که نام بردم مناطق بسیار بکر و جالبی هستند ، ساحل زیبا و تمیز و طبیعت کوهستان بسیار جذاب دارند و اگر گذرتان به بوشهر افتاد فرصت دیدن این شهرستان ها را از دست ندهید. حتی برای من که خودم بچه دریا هستم بیشتر تفریحاتم عمرم در دریا و کنار آن گذشته ، دیدن این ساحل و طبیعت بسیار هیجان انگیز بود.

 ساحل کنگان :

 

 

در کنار این زیبایی ها همسران و پدران خیلی از هموطنان ما در محیطی سخت و بسیار آلوده کار میکنند و طی بازدیدی که از چند فاز برای خانواده ها ترتیب دادند به سختی کارشان بیش از پیش واقف شدم و عزمم را جزم کرده تا هر فرصتی که دست حتی اگر ثانیه ایی باشد قدردان همه ای عزیزان و همچنین همسر مهربان خودم باشم و حداقل محیط خانه را آرام و دلپذیر کنیم.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عید نوروز , نوروز 93 , جمگلهای حرا یا مانگرو , ساحل زیبای خلیج فارس
ادامه مطلب
[ جمعه ۱٥ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٦:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلدهی گیاه ددلانتوس

به همت مهندس دهداری نژاد گیاه ددلانتوس قبلا در وبلاگ معرفی شده و یک بوته از آن دست من رسیده و  این بوته نوروز امسال به گل نشسته است. بعد از اتمام گلدهی از آن قلمه خواهم گرفت و نتیجه را اعلام خواهم کرد.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ددلاکانتوس blue sage - blue eranthemum , ددلاکانتوس eranthemum pulchellum , انبه مهدی توکلی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٥:٥٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

همه ایام به کامتان

مثل آب خوردن 14 روز گذشت در واقع روزها ، ایام ، جشن ها و ... هستند این عمر ماست که میگذرد  انشالله که خوب و خوش بگذرد.

امسال عجب سالی هست ، تا همین لحظه هوای بوشهر خنک و ابری و حتی در برخی ساعات بارانی هست و از آنجایی که باران رحمت است و سالی که نکوست از بهارش پیداست پس امسال عجب سالی خواهد بود. آرزو میکنم زندگیتون پر از  عشق و محبت و شادی و موفقیت باشد.

خداروشکر همسر مهربانم توانست برای روز 13 فروردین خودش را به بوشهر برساند و دو تایی کلی خوش بگذرونیم.  ما که روز طبیعت را در کنار دریا یعنی خلیج همیشه فارس به خوشی گذراندیدم. ( بنا به مسائلی خانواده ها در خانه ماندند)
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سیزده بدر
[ پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٥:۳٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سیـــزده بـدر !

          سلام دوستان بالاخره همان طور که عرض کردم خانم فرشید هم تشریف آوردند و خوشحالیم که مجددا جمع مان جمع شد !

          فردا سیزده نوروز است و هر کس به هر روش و شیوه که بتواند خودش را به طبیعت و فضای بیرون از شهر می رساند و شاید سبزه ای هم گره بزند تا بختش انشاءاله باز شود !

          البته اگر حاجت های بیشتری داشته باشید می توانید اینجوری گره بزنید !

          من در مورد سیزده بدر حرفی نمی زنم و اجازه بدهید شعر طنز (استاد ابوالقاسم حالت) را که بصورت بحر طویل سروده شده است تقدیمتان کنم و چند تصویر هم که سال گذشته از سیزده بدر تبریز گرفته ام ضمیمه اش میکنم :

          سیزده بدر - ابوالقاسم حالت

          سیزده روز گذشته است ز نوروز و در این روز فرحزا که بود سیزده­ عید، همۀ خلق، اگر پیرِ نَوانند، و گر تازه جوانند، بر آنند که در خانه نمانند، از این روی دوانند و به هر سوی روانند که تا رخت کشانند به صحرا و یکی گوشه خرم بگزینند، مگر بزم بچینند و در آنجا بنشینند و گل عیش بچینند و رخ بخت ببینند. دگر شمسی و نسرین و قمر، اکبر و عباس و صفر، با دل خوش صبح سحر، جسته ز جا مثل فنر، جامه­ خود کرده به بر، بقچه گذارند به سر، در سرشان عزم سفر، بسته بدین عزم کمر، رفته خوش از خانه به در، جانب هر باغ و در و دشت ، پی گشت ، غرض ، جمله به شور و شعف اندر تب و تابند و به هر سوی شتابند که یابند برای خوشی و عیش نقاطی.

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , سیزده بدر , ابوالقاسم حالت
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:٥۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

قطب نمای زندگی کجا را نشان میدهد؟

اشتیاق قطب نمای زندگی ما را تنظیم می کند ، اما زندگی واقعی مسیرمان را تعیین میکند. کتاب اولین تماس تلفنی از بهشت - میچ البوم - صفحه313یک

همیشه در حین مطالعه یک داستان یا حتی یک متن علمی دنبال یک جمله طلایی هستم که کل آن موضوع را در بر بگیرد و گاهی  آن را پیدا میکنم و گاهی هم نه. جمله بالا یک جمله طلایی ناب از آخرین کتابی است که خوانده ام. نظر شما چیه؟ البته به شرطی که این کتاب را خوانده اید. بهتره چندتا مثال بزم :

جهت قطب نمای اشتیاق من به آموزش و تدریس بوده اما زندگی واقعی مسیر وبلاگ نویسی را برای من تعیین کرد.

جهت قطب نمای اشتیاق من به سمت تحصیل در دانشگاه های برتر کشور و یا حتی خارج از کشور بود اما زندگی واقعی چیزی هست را برای من تعیین کرد.

الان میتونم بیش از صد مثال از زندگی ام بیاورم که مصداق جمله بالا باشد که با همه آنها کنار آماده ام و بسیار خوشبین به آنها هستم چون به نظرم زیبایی زندگی همین است و بس . حالا باید دید زندگی واقعی امسال چه مسیری را برایمان تعیین میکند.

اینقدر تحت تاثیر این جمله قرار گرفته ام که لازم دیدم با شما نیز به اشتراک بگذارم و نظرتان را بپرسم.

----------------------------------------------------------------------------------------------

نمیدونم شما هم مثل من هستید یا نه؟ فصل بهار را باید از خانه بیرون زد والا دچار رخوت و گوشه گیری می شوید مثل من.

حس میکنم زمین همچنان که خودش را کش و قوس می دهد تا از خواب زمستانه بیدار شود جسم و روح من را نیز کش و وقس می دهد برای همین مدام حس خواب آلودگی و گیچی همراه من است. فقط دلم محیطی ساکت می خواهد که مطالعه کنم و بخوابم و البته بخورم نه صدای تلویزیونی باشد و نه هیچ چیز دیگر. البته اینترنت و لپ تاپ جای خود دارند و بس .

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اولین تماس تلفنی از بهشت , معرفی کتاب
[ سه‌شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاه سارا من به گل نشسته است.

گیاه رونده زیبای سارا قبلا توسط مهندس دهداری نژاد معرفی شده که می توانید از اینجا ببینید.

اولین بار مهندس زینب حیدرپور قلمه ایی حاوی میوه آن را برای من ارسال کردند که قلمه از بین رفت ولی بذر آن سبز شد و الان من صاحب دو گلدان از این گیاه هستم و قلمه های زیادی از آن را به دوستان تقدیم کرده ام.

گیاه سارا به محض اینکه سرمای زمستان کوتاه مدت بوشهر تمام شد ساقه های طویلی تولید کرده که آن را روی سیمی قرار دادم و فعلا در حال رشد طولیست وحسابی گل آذین پر از گل تولید کرده است.

میوه های آن سبز رنگ هستند و هر وقت به رنگ اصلی خود یعنی مشکی رسیدند تصاویر آن را ارسال خواهم کرد. ضمنا چون میوه های مشکی حاوی بذرهای زیادی هست که به خوبی سبز می شوند حاضرم به شما دوستان به عنوان هدیه تقدیم کنم.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه شناسی سارا , سارا basella rubra , سارا malabar spinach , گیاه رونده،گیاه برای گلدان آویز
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱:۱٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

باد آمدو بوی عنبر آورد

       سلام ،بالاخره خانم مهندس فرشید قبول زحمت نمودند و شروع به نوشتن مطلب کردند . ضمن اظهار خوشوقتی ،ما این رویداد را به فال نیک می گیریم و امیدوارم که ایشان از یادداشت «دعوت همگانی .....» دلگیر نشده باشند. 

    می خواستم با کسب اجازه از محضر ایشان ، با توجه به اینکه من دارای یک مرکز فروش گل و گیاه می باشم در آینده نزدیک یک وبلاگ تبلیغی - آموزشی با عنو.ان : خدمات فضای سبز « بهبهان در گل » راه اندازی نمایم . در این وبلاگ بیشتر به گیاهان قابل کشت در مناطق گرمسیری ایران پرداخته و مسایل مربوط به آن را توضیح خواهیم داد. بعلاو.ه گیاهانی را که در وبلاگ من یک جوانه ام معرفی کرده ام ،با ویرایش جدید خواهم گذاشت . 

 در خاتمه اینکه من دانش آموخته رشته باغبانی از دانشگاه شهید چمران اهواز می باشم و از سال 1358 ( ورود به دانشگاه ) تاکنون یعنی نزدیک به سی و پنج سال است که در این زمینه مطالعه و فعالیت می کنم با آرزوی بهروزی و شادکامی برای همه موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: باد آمد
[ یکشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

اولین تماس تلفنی از بهشت

چند روز قبل از شروع تعطیلات نوروزی کتاب اولین تماس تلفنی از بهشت را از سایت فروشگاه اینترنتی شهر کتاب خریداری کردم اما یادم نمی آید چگونه با این کتاب آشنا شدم دقیقا مثل آدم های این داستان که نمی دانند این تماس های تلفنی روزهای جمعه از کجاست.

این روزها درگیر مطالعه این کتاب هستم و فکر میکنم شروع خوبی برای سال جدید است. با مطالعه این کتاب دیدگاهم به زندگی در این دنیا و زندگی پس از مرگ تغییر کرده و باید بگم برای من مرگ اندکی لطیف تر شده و ترس از آن نیز کمتر شده است.

اینکه انسان می میرد و جسمش زیر خروارها خاک دفن می شود و می پوسد ولی روح رهایی یافته انسان در جایی دورتر از ذهن من و تو به آرامش می رسد و حتی می تواند با یک تماس تلفنی مرهمی بر دلتنگی بازماندگان باشد خوب است زیرا استرس درد و عذاب کشیدن بعد از مرگ را از انسان میگیرد و می گوید خوب و مهربان زندگی کن ، قطعا بهشت از آن تو خواهد بود.

این استنباط یا بهتر بگم درک من از داستان این کتاب بود. اگر شما هم کتاب را قبلا خوانده ایید و یا خواهید خواند نظر خودر را با ما به اشتراک بگذارید.

انتشارات این کتاب نشر هیرمند است و باقی اطلاعات را از لینکی که قرار داده ام ببینید.

 

+ خرید اینترنتیموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اولین تماس تلفنی از بهشت , معرفی کتاب
[ شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۸:۱٢ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سال نو ، زندگی نو ، دنیای نو

سلام به همه دوستان خوب من یک جوانه ام قلب

سال نو مبارک ، انشالله سال 1393 سالی پر از موفقیت و شادی براتون باشه و در هر روز آن درهای جدیدی به سوی روشنی براتون باز بشه.

سال 1392 برای من سالی پر از تحول به سوی خیر و نیکی بود. اول از همه که موقعیتی برایم پیش آمد تا بتوانم وام بگیرم و ماشین بخرم و البته گوشی همراه ام را ارتقا  دهم در ادامه آن با همسرم آشنا شوم و در 15 شهریور ماه رسما نامزد کنم و در 18 اسفند با هم پیمان ازدواج ببندیم. از اول مهرماه نیز مشغول تحصیل در دانشگاه در مقطع ارشد در رشته مورد علاقه ام شدم اما دانشگاه حدودا 6 ساعت با شهر من فاصله دارد و لازم هست یک روز زودتر به شیراز بروم و دو روز آنجا بمانم و یک روز برگردم که بطور کلی از سه شنبه تا جمعه من درگیر آن هستم  و اصلا دسترسی به نت پر سرعت ندارم و بقیه روزهای هفته را باید درس بخوانم و کلاس زبان بروم و به اداره ام برسم. وظایف فرزندی و همسرداری و خانه داری که دیگر پیش کش و از آنجایی که همسرم 23 روز خارج از بوشهر سرکار هستند تمام مسئولیت ها در موقع نبود ایشان بر عهده من است حالا خودتان قضاوت کنید.

پاراگراف بالا بهانه تراشی نبود فقط شرح حالی بود که عرض کردم و قطعا بدانید به محض اتصال اینترنت از منزل حتما پست های جدید ارسال خواهم کرد .

اما در انتها انتظار دارم سایر نویسنده های وبلاگ در صورت تمایل و داشتن زمان پست های مفیدی در وبلاگ بگذارند و گذاشتن شرط برای ادامه فعالیت دیگری می تواند من یک جوانه ام را فلج کند. من بنا به علاقه ام به شما عزیزان و وظیفه خود به عنوان مدیر این وبلاگ قطعا در خدمتتان خواهم بود و مشاهدات و تجربیاتم را در زمینه باغبانی و معرفی کتاب و ... با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

به امید روزهای خوب چشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ٧:٤۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دعوت همگانی از سرکا خانم "مهندس فرشید"

سلام ، مدت مدیدی است که از مطالب شیوا و زیبای خانم فرشید محرومیم ، این غیبت مرا به یاد ماجرای معروفی انداخت که قبلا در کتب فارسی خوانده بودم . حکایت می کنند که امیر نصر سامانی از بخارا  (پایتخت )به سمرقند یا هرات می رود و دلبسته هوای آنجا می گردد .بازگشت به بخارا را چنان فصل به فصل به عقب می اندازد بطوری که اقامت او چهار سال طول می کشد بزرگان به فکر چاره اندیشی می افتند . به رودکی پناه می برند . او شعر زیبای :

بوی جوی مولیان آید همی                                                     یاد یار مهربان آید همی 

ریگ آموی و درشتی های او                                                  زیر پایم پرنیان آید همی 

آب جیحون از نشاط روی دوست                                           خنگ ما را تا میان آید همی 

ای بخارا شاد باش ودیر زی                                           میر زی تو شادمان آید همی 

میر ماه است و بخارا آسمان                                          ماه سوی آسمان آید همی 

میر سرو است و بخارا بوستان                                     سرو سوی بوستان آید همی 

گفته اند :امیر چنان تحت تاثیر قرار گرفت که بدون آنکه کفش را در پایش کند سوار بر اسب می شود و مستقیم بسوی بخارا می تازد . 

 اینک قلم من در بیان مطلب نغزی که موجب ترغیب خانم مهندس فرشید به نوشتن مطلب در وبلاگ شود ناتوان است لذا از بینندگان عزیز وبلاگ دعوت می کنم با نوشتن مطالب فصیح در قسمت نظرات دعوت نمایند . از همسر فهیم و عزیز ایشان هم انتظار یاری داریم. موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دعوت , خانم فرشید
[ سه‌شنبه ٥ فروردین ۱۳٩۳ ] [ ۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]