پیچ « کلرودندرون »

  همیشه از مشاهده تصاویر گلهای زیبای  این گیاه لذت می بردم .به هر مرکز تولید گل و گیاهان زینتی در شمال کشور می رفتم کنجکاوانه به دنبال این گیاه می گشتم تا اینکه بالاخره سه سال پیش آن را در یک گلخانه درشهرستان  تنکابن  دیدم. از تولید کننده درخواست کردم که تعدادی برای من تکثیر کند ، سال گذشته و امسال تعداد بیست نهال آن را در مرکز فروش گل و گیاهان زینتیم « بهبهان در گل » عرضه کردم .

گونه گیاهی کلرودندرون با نام علمی    Clerodendronthomsoniae  و نام عمومی   Bleeding – heart vine    از خانواده    verbanaceae  که در بعضی از منابع خانواده   Lamiaceae ذکر شده است گیاهی است پیچنده و بالا رونده و جذاب به ارتفاع3 تا4 متر و با گستردگی 45 تا 60 سانتی متر ،  که درزیستگاه بومی خود می تواند به 10 تا 15 متر رشد کند.   با برگهای سبز براق ,، بیضی شکل ،به طول 5 تا 7 اینچ و دارای گلهای تماشایی و دراماتیک ،  که در آنها کاسبرگها به رنگ سفید که تمایل به تغییر رنگ به صورتی و یا بنفش کمرنگ  ، باپرچمهای طولانی و  گلبرگهای قرمز روشن که  در بالای آن قرار دارند .با دوره گلدهی نسبتا طولانی و فراوانی گل ، شکوفه ها در خوشه های بسیار بزرگ ، هر خوشه مرکب از 8 تا 20 گل که  در بهار و تابستان ظاهر می شود. میوه ها ابتدا سبز ، سپس در حالت رسیده تیره رنگ و بعد از شکاف از بالا و پایین دارای یک گوشت نارنجی رنگ و 4 دانه سیاه و سفید می باشد.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۱٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

برگ انجیـــری ابلـق و چنـد تصویــر زیبا

          گیاه برگ انجیری از جمله گیاهانی است که از دیر باز در همه جای کشورمان بالاخص داخل آپارتمانها و جاهایی که آفتاب ندارند از آنها استفاده می شود و گیاه بی دردسر و راحتی است و اگر آبش را بموقع و باندازه بدهید و هرچند گاهی برگهایش را با آب ولرم اسپری کنید و یا با پنبه خیس تمیزش کنید جلوه بیشتری خواهد داشت .

          اما برگ انجیر ابلق زیبایی خاصی دارد :

          هر برگ آن مانند یک تابلو نقاشی زیبا و بطور هنرمندانه ای آرایش یافته و توزیع رنگها بصورت راندوم و تصادفی ، نقش دلپذیری را بوجود آورده است :

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , برگ انجیری ابلق , عکس برگ انجیری
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

گلخانه رز محمدی

از طرف دانشگاه به گلخانه رز محمدی سر زدیم. گلخانه ایی به نسبت مکانیزه که گل رز هلندی در آن پرورش میدهند.

 

 

اون روزی که ما در گلخانه بودیم تازه برداشت صورت گرفته بود و ساقه های بریده شده در سردخانه بودند.

گفته میشود در ماه محرم و صفر میزان خرید بسیار پایین تر از ماه های دیگر است و مدت زمان زیادی گلها در انبار باقی می مانند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلخانه رز محمدی , گلخانه گل ساقه بریده رز , گل رز , رز هلندی
ادامه مطلب
[ جمعه ٢٢ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

وضع امروز گلهای من !

          وقتی که فصل زمستان فرا می رسد دوستان گرمسیری وضعشان بهتر می شود ولی ما باید در حسرت گلهای زیبای خودمان باشیم تصاویری از وضع امروز گلهایم تقدیم میکنم و البته تجربه ای است برای دوستان که تحمل سرما را در مورد این گلها و گیاهان ملاحظه فرمایند :

 

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گلها و برف
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۳:٥۱ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

چند روز مهمان امام هشتم

          دوستان خوب - من با اجازه شما چند روز در مشهد نایب الزیاره شما عزیزان بودم و دیروز برگشتم و حیفم آمد که چند تصویر شمارا مهمان نکنم ! البته در حرم امام رضا تصویر برداری با دوربین های حرفه ای و کامپکت ممنوع است ولی برای یک عکاس خیلی سخت است که مسافرتی برود و عکس نگیرد و لذا تصاویری با موبایلم گرفتم که البته تصاویرش قابل قبول است و اینک بقول مشهور وصف العیش نصف العیش ! این تصاویر را تماشا فرمایید :

 

( بقیه در ادامه تصویر )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , تصاویری از حرم امام رضا (ع)
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٢:٢٩ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

بگونیــا - ( به روز رسانی شد ! )

          دوستان گل و گل دوست ! این مسئله که تنوع گلها و گیاهان بسیار بسیار زیاد باشد ،خیلی خوب است ! چون هرکسی با هر سلیقه ای می تواند گل و گیاه مورد نظر خود را انتخاب نماید ولی مشکل وقتی که به یاد گرفتن این همه اسامی می رسیم به مشکل بر می خوریم - تازه ، در هر کوی و برزنی اسمی خاص برای یک گیاه مشخص دارند !

          چند وقت قبل من مطلبی راجع به بگونیا رکس گذاشتم که البته هدف من تماشای تصاویر بود ! و الا قصد جسارت و دخالت در امور کارشناسان مربوطه را ندارم !

بهر صورت من با مراجعه به بعضی سایت ها ، اسم این گیاه را بگونیا رکس نوشته بودم ولی بعد دوستان پیشنهاد کردند که کمی بیشتر در کوچه باغهای اینترنتی قدم بزنیم و تماشا کنیم و ما هم گفتیم چشم ! آقاجان ، ما چند کوچه آنطرف تر که رفتیم دیدیم که ای بابا لهجه آنها با اینطرفی ها فرق میکند ! و آنجا به همین گیاه میگویند : بگونیا صلیب آهنی ! (Begonia masoniana = iron cross begonia) البته علامتی هم که روی برگها یش هست شباهتی به صلیب دارد ،ماهم فورا برگشتیم تا این مطلب را بروز رسانی کنیم ،

          البته چیز های دیگر هم دیدیم که بفرمایید در ادامه مطلب خدمتتان عرض کنم ،موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , بگونیا صلیب آهنی , بگونیا رکس , قلمه برگی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

ازگیل

نام علمی: Mespilus germanica

خانواده: Rosaceae

یکی دیگه از میوه های پاییزی که شب یلدا هم در اینجاها مرسوم هست ازگیل که به زبان گیلانی کونوس و فکر میکنم مازندرانی کندس هست و بومی جنوب شرقی اروپاست. درختچه ای خزان پذیر با ارتفاع 3 تا 5 متر، گلها به رنگ سفید و دارای تعدادی پرچم با بساکهای تیره رنگ که جذابیت خاصی به گیاه در دوران گلدهی میده. به علت داشتن گلهای درشت و زیبا به عنوان درختچه زینتی هم در فضای سبز کاربرد داره.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ازگیل , میوه پاییزی
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٤ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

مرجان

سرکار عالیه خانم مهندس « فرشید » قبلا پستهایی در مورد این گیاه گذاشته اند . من با توجه به کارم ، در بازدیدهایی که از مراکز تولید نهال و گل و گیاهان زینتی و نمایشگاههای مختلف داشته ام با واریته های دیگری از این گونه برخورد کرده ام که شاید برای بعضی از بینندگان وبلاگ جالب باشد.

گونه  گیاهی مرجان با نام علمی  Euphorbia milii  و نام انگلیسی Christ thorn از خانواده Euphorbiaceae درختچه ای است کوتاه که تا ارتفاع 1.8 متر ارتفاع پیدا می کند. ساقه ها پر خار ، خارها بلند و باریک که تا 3 سانتی متر طویل می شود ، ساقه ها قهوه ای متمایل به خاکستری ، برگها تخم مرغی شکل به طول 3.5 و به عرض 1.5 سانتی متر ، گلها کوچک ، آشکار که به وسیله دو براکته رنگی در برگرفته شده است . گلها عموماً  به رنگ قرمز ولی واریته های هیبرید به رنگهای سفید، کرم ، صورتی، نارنجی  و الوان تولید شده است ، خوشه هایی با 2 تا 8 گل در بغل ساقه ،تا 12 میلی متر قطر ، همه اجزای گیاه شیره دار ، شیره ممکن است موجب تحریک پوست شود. این گیاه از انجمن سلطنتی باغبانی نشان شایستگی دریافت کرده است . موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

باغبانی هنر است.

هفته پیش فرصتی دست داد تا با همکاران به گلخانه ای در منطقه خرم آباد تنکابن سری بزنیم. این گلخانه کاکتوس و گیاهان گوشتی متعلق به جناب آقای مهندس پاکانی هست و نمونه هایی که با دستان هنرمند جناب پاکانی بوجود اومده بسیار زیبا و جالب بود. من در این هفته 2 بار به اینجا رفتم و هر بار این جمله در ذهنم تداعی می شد "باغبانی هنر است". برخی گیاهان این مجموعه حدود 30 سال مورد توجه و نگهداری قرار گرفته اند. پیوند کاکتوسها بسیار لذتبخش و دوست داشتنی بود. امیدوارم شما هم از دیدن این تصاویر لذت ببرید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیوند کاکتوس , هنر باغبانی
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۳:۱٢ ‎ب.ظ ] [ گل یخ ]

کلیــوم یا سوسن عنکبوتی یا سوسن گرمسیری !

          این هفته به چند گلخانه سری زدم و گیاه خیلی زیبایی دیدم بنام ( کلیوم ) یا ( کرینیوم ) که در جنوب کشورمان بنام سوسن گرمسیری مشهور است و گل های خوشه ای بسیار زیبایی به اندازه 30 الی 60 سانتیمتر با پرچم های بسیار طویل می دهد :

 

( بقیه تصاویر در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , کلیوم , کرینیوم , سوسن عنکبوتی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٤:٢٥ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

درختچه « استکان – نعلبکی »

 با عرض پوزش ، شاید چندین بار تکرار کرده باشم که من به سیستماتیک گیاهی علاقه مندم . هر وقت فرصتی دست دهد به مطالعه در این زمینه می پردازم . گاهی به گیاهان زیبا و منحصر به فردی برخورد می کنم که  احتمال می دهم برای بعضی از بینندگان وبلاگ جالب باشد.یکی از آنها گونه گیاهی « استکان – نعلبکی » با نام علمی Holmskioldia sanguinea و نام عمومی cup –and- saucer plant , mandarin’s hat  از خانواده Lamiaceae که در بعضی از منابع در خانواده    Verbenaceaeقرار داده شده . درختچه ای است همیشه سبز ، توجه برانگیز ، سریع الرشد ، درحدود 2 تا  6متر بلندی و 2/1تا 8/1 متر عرض که در باغهای مناطق  گرمسیری و نیمه گرمسیری  کاشته می شود. البته نام « استکان –نعلبکی » ترجمه تحت اللفظی نام خارجی آن است که به امید خدا هر وقت وارد کشورمان شد یک نام فارسی شایسته برای آن انتخاب می کنیم .
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ٩ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۳٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

پیراکانتا

این روزها در پارکها و فضای سبز تمام نشدنی شهر شیراز درختچه هایی با میوه های درخشان نارنجی چشم هر انسانی را به خودش جلب میکند و دیگر ما و شما که سرمان برای این سوژه ها درد میکند بماند ...

 

 

نام : پیراکانتا - شیرخشت آتشین - خار مصری

نام انگلیسی : Fire thron

نام علمی : Pyracantha spp

نام تیره : Rosaceae

اولین چیز جذاب این گیاه میوه های آتشین آن است که در پاییز و زمستان بر روی آن چشم نوازی میکنند. همین میوه ها باعث جلب پرندگان می شود که از میوه های آن تغذیه میکنند.

دومین عامل جذابیت آن گل های خوشه ایی سفیدی هست که از اواخر زمستان زیبایی خود را به ما عرضه میکنند.

سومین عاملی که باعث میشود آن را برای کشت در فضای سبز بکار ببرند مقاومت در برابر باد و تحمل بالای آن به خشکی و بیماری و آفات و همچنین توقع کم آن برای مواد غذایی هست.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیراکانتا - شیرخشت آتشین - خار مصری , پیراکانتا fire thron , پیراکانتا pyracantha , تیره rosaceae
ادامه مطلب
[ جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

از : فضــای سبز عمــودی - Green Wall تا : فرش سنگــی تبریـــز !

          اصطلاح Green Wall یا ( دیوار سبز ) به نوعی از فضای سبز اطلاق می شود که در سطوح غیر افقی مانند دیوار ها و یا سطوح شیب دار ساخته می شود که خوشبختانه اخیرا در کشور ما هم جا افتاده و کارشناسان و فعالان فضای سبز روی این موضوع ، فعالانه کار میکنند :

 

           در شهر ما ( تبریز ) هم اخیرا مسئولین زیبا سازى شهر توجه ویژه ای به اینگونه چشم انداز ها دارند و قرارداد اولین پروژه مربوط به یکی از زیر گذر های تبریز با یکی از شرکت های سازنده بسته شد و بطوریکه آقای معینی از طرف شرکت طرف قرار داد با من صحبت میکرد قرار بود این پروژه در دو ماه اجرا گردد ولی بخاطر رسیدن فصل سرما و برای اینکه مردم زودتر این مناظر دیدنی استفاده بصری داشته باشند در کمتر از این مدت باتمام رسید :

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , فضای سبز عمودی , green wall , فرش سنگی تبریز
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٤:٠۱ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

پیچ « نیکی »

چند مدت پیش مدیر وبلاگ « خانم مهندس فرشید » تصاویری از یک گونه گیاهی را که توسط سرکار خانم مهندس « محمدی » از نویسندگان وبلاگ ، از شهرستان رامسر برایشان ارسال کرده بودند برایم ایمیل کردند  و در رابطه با شناسایی دقیق  آن پرسیده بودند. بعد از بررسیهای زیاد و مطالعه منابع مختلف موفق به شناسایی آن شدم و به افتخار خانم مهندس « نیکی محمدی » اسم فارسی آن را نام زیبا و پر محتوای « نیکی » گذاشتم.

گونه گیاهی « نیکی » با اسم علمی Araujia  sericifera و نام عمومیcruel  vine  or white blader  flower  از خانواده   Asclepiadaceaeگیاهی است همیشه سبز ، چند ساله ، زینتی ، خزنده و بالا رونده که تا  ارتفاع  6  تا 9  متر  بلندی پیدا می کند .در صورت شکسته شدن ساقه ، ترشحات بد بو و شیری رنگی آزاد می کند. دست زدن به این گیاه ممکن است باعث تحریک پوست یا واکنشهای حساسیتی گردد.  برگها متقابل ،  براق ، ضخیم  ، تقریبا مثلثی شکل تا مثلثی تخم مرغی ،طول برگ 3 تا  11 سانتیمتر و عرض آن 1 تا6 سانتی متر  که سطح فوقانی آن دارای موهای پراکنده با  رگبرگهای برجسته است . سطح زیرین برگ سبز مایل به خاکستری با پوشش متراکم از موهای بسیار کوتاه ، راس برگ نوک تیز ، دمبرگ 10 تا 40 میلیمتر طول ، مناسب برای مناطق معتدله و گرم و مرطوب است .  موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢٢ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

زعفران من!

از جمله گیاهانی که ارزش تجاری زیادی داره زعفران هست. چند شب پیش اخبار برداشت این محصول رو در استان کرمانشاه نشون داد. خیلی جالب هست که این چند ساله تو استانهای دیگه هم کشت میشه. من هم امسال به فکر یه آزمایش افتادم ولی متاسفانه آزمایشگاهی حاضر به همکاری نشد و من موندم و پیازهای زعفران!موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کشت زعفران , گلدهی زعفران
ادامه مطلب
[ جمعه ۱ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ] [ گل یخ ]