گیاه «آیدا»

گونه  گیاهی «آیدا» یا  «گل ستاره دریایی افریقا »، با نام علمی Stapelia gigantean  و نام انگلیسی African starfish flower از خانواده استبرق Apocynaceae می باشد. جنس Stapelia ( استپلیا ) دارای حدود 40 گونه می باشد که گیاه مورد نظر ما یکی از گونه های آن  است که من نام زیبای ایرانی « آیدا » را برای آن انتخاب نموده ام.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه آیدا african starfish flower , آیدا stapelia gigantean , تیره apocynaceae
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

درختان کهنسال و خشکیده تبریز بدست هنرمندان ، مجددا جان میگیرند !

          دوستان سلام - از اینکه در وبلاگمان کمی وقفه و یا بنوعی کم کاری حاصل شده است از دوستان عذر خواهی میکنم و امیدوارم دوباره فعالیت مان را بیشتر کنیم .

          در یک عمل ابتکاری هنرمندان تبریزی درختانی را که خشکیده و تقریبا نابود شده بودند با هنر خودشان مجددا جان بخشیدند و در خیابانها و پارک ها ، آنهارا تبدیل به مجسمه های زیبایی نموده و آثار هنری ماندگاری را از خود بیادگار گذاشتند ! چند نمونه را ببینید :

 

خیلی خوب اگر تا اینجا پسندیدید پس بفرمایید در ادامه مطلب بقیه را هم ببینید !موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , درختان کهن , مجسمه های درختی , تبریز
ادامه مطلب
[ شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

گل زنگوله ای شیلی

نام فارسی: گل زنگوله ای شیلی

نام انگلیسی:Chilea  bellflower 

نام علمی:Lapageria   rosea  

خانواده:philesiaceae

گونه گیاهی گل زنگوله ای شیلی گل ملی شیلی ،گیاهی است همیشه سبز سریع الرشد ،بالارونده تا حدود 10 متر که به راحتی از درختان و درختچه ها بالا می رود این گیاه در جنگلهای بارانی با آب و هوای معتدل در جنوب شیلی رشد و نمو می کند ولی به مرور زمان در سراسر دنیا پراکنده شده است . این گیاه توسط ویلیام لوب به اروپا آورده شده و در سالهای 1845 تا 1848 در جنگلهای بارانی نواحی معتدله اروپا کشت می شود . این گیاه در سال 1847 در باغ کیو انگلستان کشت شده و جایزه شایستگی انجمن سلطنتی باغبانی  را بدست آورده است .  این گیاه قابلیت کشت در گلخانه را هم دارد .

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام فارسی: گل زنگوله ای شیلی , نام انگلیسی:chilea bellflower , نام علمی:lapageria rosea , خانواده:philesiaceae
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

دیده بان گل

گزارشی از مازندران توسط زری خانم :

جای شما خالی هفته ی پیش از آخرین فرصت های تابستان استفاده کردیم و با دوستان رفتیم ییلاق نزدیک شهر آمل در استان مازندران تقریبا دامنه ی کوه دماوند است ما پشت کوه بودیم یه عکس از کوه برات فرستادم جایی زیبا با شب های بسیار سرد بطوریکه تا صبح لرزیدیم .منظور از این مقدمه اینکه اونجا بوته های بسیار زیاد لگجی (کیپر)دیدم پر از میوه  بهش هندوانه ی ابوجهل می گفتن من مقداری جمع کردم برای ترشی .

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دیده بان گل , لگجی capparis spinosa , از گل تا میوه لگجی , گیاه دارویی لگجی
[ یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پیچ برفی

نام فارسی: پیچ برفی

نام انگلیسی: Russian   vine  

نام علمی: Fallopia baldschuanica  

از خانواده: Polygonaceae  

سالها قبل در کتب باغبانی مطالبی در مورد این گیاه خوانده بودم ولی تاکنون آن را ندیده بودم ، امسال که برای خرید گل و گیاه به شهرستان محلات رفته بودم  به  این گیاه برخوردم و تعداد 10 گلدان از آن را خریدم و در گلفروشی برای فروش عرضه کردم.

پیچ برفی با نام علمی Fallopia baldschuanica  و چند نام علمی  مشابه که به نامهای پیچ روسی ،پیچ توری نقره ای ، گل پشم بخارایی ، پیچ پشمی چینی ، مایل در دقیقه خوانده می شود . این گیاه بومی آسیا ، در  غرب چین و تبت که انواع وحشی آن را می توان در بخشهایی از اروپا و آمریکای شمالی و مرکزی مشاهده نمود. گیاهی است سریع الرشد ، که برای پوشش دیوارها ،فنس ها و نمای ساختمانها بکار می رود . گلها سفید ، تزئینی با رایحه ای مطبوع و خوشایند  ،دارای شهد و گرده برای زنبور عسل است . گیاهی است دارای ساقه های چوبی ، بالا رونده که توانایی بالا رفتن تا 10 متر را دارد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام فارسی: پیچ برفی , نام انگلیسی: russian vine , نام علمی: fallopia baldschuanica , از خانواده: polygonaceae
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

تصاویری از ...

به لینک های زیر سر بزنید و تصاویر زیبایی که از برداشت فلفل و تولید پودر آن و برداشت تخمه آفتابگردان وجود دارد دیدن کنید.

تولید فلفل در روستای بیزه سبزوار

 

 

برداشت تخمه از مزارع آفتاب گردان روستای خوزنین شهرستان بویین زهرا

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عکاسی , هنر عکاسی
[ دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کشت گوجه فرنگی

سلام سلام سلام

فقط خدا میدونه چقدر دلتنگتون بودم ، انشالله حال همتون خوووب ، دلتون شاد و لباتون پرخنده بوده.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

در استان بوشهر فصل کشت نشا گوجه فرنگی ، فلفل و بادمجان به طور عمومی از 15 مرداد ماه صورت میگردد. من 5 تا سینی نشا گوجه فرنگی و 2 تا سینی فلفل دلمه تهیه کردم و در یک زمین 1000 متری که به روش آبیاری قطره ایی آبیاری میگردد کاشتم.

 

 

سینی های نشا 13*19 هستند یعنی هر سینی 247 عدد نشا دارد.

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

همین دیشب میوه پاپایا دستم رسید و امروز بذر آن را کاشتم انشالله پست بعدی در مورد میوه پاپایا و کشت بذر آن خواهد بود .

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نشاکاری گوجه فرنگی , کشت خارج از فصل گوجه فرنگی , گوجه فرنگی lycopersicum esculentum , خزانه نشا گوجه فرنگی
[ یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢ ] [ ٧:٢٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خاطرات دانشجویی یک باغبان 1

بلاخره بعد از 5 سال مجددا به محیط آموزشی برگشتم و امسال بعد از 5 سال در مهرماه قلب من با آرامش و هیجان خاصِ سرکلاس نشستن می زند و دیگر با حسرت به دیگران نمی نگرم. ( این حسی که من دارم را در کمتر کسی دیده ام در نتیجه دوستانی که براشون قابل درک نیست فقط لحظه ایی من را درک کنند )

روزهای 10 و 11 مهرماه یعنی چهارشنبه و پنجشنبه روزهای اول دانشگاه بود و من با لباس های نو ( مثل کلاس اولی ها ) و هیجانی وصف ناپذیر سرکلاس نشستم و کلی استفاده کردم.با توجه به تعریف هایی که از قبل شنیده بودم میترسیدم استادید خوبی نداشته باشیم اما خداروشکر خوب بودند و مطمئنم از همشون میتونم چیزهای زیادی یاد بگیرم.

روز چهارشنبه از 7:30 - 13:30 سرکلاس بودم ولی روز پنجشنبه من ساعت 9:15 کلاس داشتم اما همکارم که از بوشهر با من همراه است ، ساعت 7:30 کلاس داشت و این شد که من باید صبح زود به دانشگاه میرفتم و البته به طمع کتابخانه ایی که توی دانشکده کشاورزی دیده بودم صبح با هیجان بیدار شدم که مبادا دیر برسم و بتونم کلی از آن کتابخانه استفاده کنم اما به در بسته خوردم :( روزهای پنجشنبه کادر اداری تعطیل بود در نتیجه کتابخانه نیز تعطیل بود و فقط میشد از سالن مطالعه استفاده کردم. باید حس من را اون موقع میدید چنان افسرده شده بودم که هر آن ممکن بود گریه کنم. از خودم هم خیلی ناراحت بودم که به طمع کتابخانه بعکس همیشه هیچ کتابی برای مطالعه همراه ام نبود. در نتیجه شروع کردم به خواندن بردهای مختلف اما هیچکدام من را راضی نمیکرد و همچنان بی صبرانه دلم میخواست کتابی را در دستان بگیرم و با تمام وجودم بخوانم ، راستش خیلی تاسف خوردم که چرا بزرگترین مرکز آموزشی کشور یعنی دانشگاه اینقدر به مطالعه و فرصت های مطالعه بی اهمیت هستند؟ استفاده که از کتابخانه که روز تعطیل و غیر تعطیل نمیشناسه. شاید بهتر بود یک دانشجو را به عنوان کار دانشجویی برای روزهای تعطیل در کتابخانه میگذاشتند. یا شاید من نباید بدون کتاب به دانشگاه می آمدم ....

خداروشکر که یکی من را صدا کردم و دقایقی با من صحبت کرد تا کمی از این حالت ناراحتی خارج شوم. البته هرچی ازم پرسید چرا ناراحتی چیزی نگفتم چون در جامعه ما مطالعه کردن بسیار چیز پیش و پا افتاده ایی هست که حتی باعث تمسخر کردن دیگران هم می شود چه برسد به اینکه ببینند  کسی بخاطر نداشتن فرصت مطالعه اینقدر ناراحت هست که هرکسی از چند فرسخی او هم که رد شود می فهمد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

از این به بعد دوربینم را با خودم هر جا میبرم و بخش دیده بان گل را فعالتر خواهم کرد.

ضمنا با بخش جدید خاطرات دانشجویی یک باغبان در خدمت شما خواهم بود. امیدوارم براتون جالب باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خاطرات دانشجویی یک باغبان
[ یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

لبدیسی خزنده

لبدیسی خزنده یا آجوگا یا جعده

نام علمی: Ajuga reptans Multicolor
خانواده : LAMIACEAE

          نام یک نوع بوته زینتی خزنده با سنبله‌های منار شکل و گل های ارغوانی یا بنفش کم رنگ گیاهی کوتاه قد و قوی و علفی و پایاست که سایه را دوست دارد اگر چه در آفتاب هم به خوبی رشد می‌کند و می تواند بعنوان یک گیاه پوششی زیبا برای کف باغچه بکار رود .

          این بوته پوشش خوبی در سطح خاک مرطوب یا نم دار به وجود می‌آورد. به وسیله خزیدن یا روندگی گسترش پیدا می‌کنند.

          تکثیر و ازدیاد این گیاه از طریق تقسیم توده انبوه ریشه بوته در زمستان یا کاشت بذر در بهار انجام می‌شود 

 

          ساقه کرکدار و برگهای قاشقی شکل به رنگ سبز - برنزی با لکه های کرمی و صورتی بوده و گلهای خوشه ای آن به رنگ آبی تیره اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می شوند.
نیازها: به مکان نیمه سایه و خاک مرطوب نیاز دارد و برای سرما نیز تحمل خوبی دارد.

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , لبدیسی خزنده , آجوگا , گیاه پوششی باغچه
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

سپاس و تشکر

             دوستان گرامی از اینکه با مشکلات پرشیان بلاگ شکیبایی بخرج دادید و در هم ریختگی وبلاگمان را اطلاع دادید متشکریم و ضمنا از خانم مهندس فرشید هم که با وجود تمامی گرفتاریهای دانشگاهی باز وقت گذاشتند و قالب زیبای جدیدی انتخاب نمودند من بنوبه خودم سپاسگزاری میکنم و برایشان موفقیت و شادکامی آرزومیکنم .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

لوبیای مارپیچی

نام فارسی: لوبیا مارپیچی

نام انگلیسی:Caracalla bean

نام علمی:Vigna Caracalla   

از خانواده:Fabaceae

قبلاً سرکار خانم مهندس فرشید ، گونه ای لوبیا به نام لوبیای ماری را معرفی کردند ، از آنجایی که من در رابطه با گیاهشناسی مطالعه و بررسی می کنم ، سالها پیش  به این گونه گیاهی برخوردم و گفتم علاقه مندان به گل و گیاه را با آن آشنا نمایم . 

گونه گیاهی « لوبیای مارپیچی » گیاهی است همیشه سبز ، سریع الرشد ، پیچنده و بالا رونده ، چند ساله ( وقتیکه در شرایط آب و هوایی بدون یخبندان باشد )  و تحمل پذیر ، با شکوفه های  گل  فراوان ،به ارتفاع 4/2 تا 6 مترو به عرض 90 سانتیمتر ، بومی کشور ونزویلا و مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و مرکزی ،با عطر دلنشین و محسور کننده  شبیه عطر ماگنولیا و یاس ،گلها از اواسط تابستان تا اواخر پاییز  به شکل غیر عادی جلب توجه می کنند.در اوریل 1792 میلادی گیاهشناسی به نام توماس جفرسون در مورد این گیاه نوشت « زیباترین لوبیای دنیا » این گیاه در قرن هیجدهم در گلخانه های انگلستان پرورش داده می شد . ولی در ویرجینیاو کلرادوی در هوای آزاد کشت می شود. تصاویر نشان می دهد که شکل گل و رنگ گلبرگها واقعا منحصر به فرد می باشد.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام فارسی: لوبیا مارپیچی , نام انگلیسی:caracalla bean , نام علمی:vigna caracalla , از خانواده:fabaceae
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

دیده بان گل

سلام دوستان گلم

1- مقداری مخمر کامبوجا دارم که نیازی بهشون ندارم از دوستان اگر کسی تمایل دارد که این شربت را درست کند میتونم بهش بدم فقط زودتر اعلام کنید تا خراب نشدند.

2- گیاهان پاندانوس من تنه جوش های بسیار زیادی تولید کرده است و گیاهان پتوس نیز بسیار بزرگ شده در نتیجه اگر کسی می خواهد میتونم تقدیم کنم. البته هنوز جداشون نکردم چون جایی براشون ندارم در نتیجه از دوستان هر کس خواست باید خودش ببرد و توی گلدان بکارد.

منتظر شما هستم.

z_farshid@yahoo.com

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دیده بان گل
[ شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۳٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تماشا کنید ! زندگی واقعا زیبا است !

          دوستان سلام - باز هم از موسسه گل و گیاه سلیمی چند تصویر چشم نواز تقدیمتان میکنم .

         اول این تصویر را ببینید ، شما رز ابلق را مشاهده کرده اید ولی آیا دیدید که برگهای رز هم ابلق باشد ؟ این رز هم خودش و هم برگهایش در موقعیکه تر و تازه است ابلق می شود !

( البته در منطقه ما به رز ابلق میگویند رز چیتی )

 

 

          خوب حالا بفرمایید برویم در ( ادامه مطلب ) تصاویر قشنگی که حتما باب میل مبارک شما است تقدیم کنم !  موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , تصاویری از گلها , کوکب , عروس دریایی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۳:۱٩ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

اعتذار و پوزش

          دوستان عزیز - مدتی است که آپلود تصویر در پرشیان بلاگ با مشکل روبرو شده است و من نتوانسته ام تصاویر جدید تری تقدیم کنم و به محض رفع مشکل در خدمت دوستان خوب خواهم بود .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی
[ پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]