روز شعر و ادب فارسی و روز استاد شهریار گرامی باد

          روز 27 شهریور ماه که مصادف با وفات شاعر با احساس و شیرین سخن ایران ، استاد سید محمد حسین شهریار می باشد بنام روز شعر و ادب فارسی نامیده شده است .

          استاد سید محمدحسین بهجت تبریزی (۱۲۸۵-۱۳۶۷) متخلص به شهریار ، شاعر شیرین سخن ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان‌های ترکی آذربایجانی و فارسی شعر سروده‌است.

         استاد شهریار در تبریز به‌دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبرةالشعرای همین شهر به خاک سپرده شد. روز درگذشت این شاعر بزرگ معاصر را «روز شعر و ادب فارسی» نام‌گذاری کرده‌اند.

          مهم‌ترین اثر شهریار منظومه حیدربابایه سلام (سلام به حیدربابا) است که از شاهکارهای ادبیات ترکی آذربایجانی به‌شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی‌های روستا بزبانی ساده و شیوا یاد کرده‌است بطوریکه هرکسی احساس میکند از زبان من گفته شده و سرگذشت من برشته تحریر در آمده است ! این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , روز شعر و ادب فارسی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۳:۱۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

فی جوآ

گونه گیاهی فی جوا با نام علمی  Feijoa  sellowiana  و نام انگلیسی Feijoa   از خانواده  Myrtaceae  درختچه ای است همیشه سبز با رشد آهسته ، به ارتفاع تا 7متر،  بومی جنوب برزیل ، شمال آرژانتین و غرب پاراگوئه و اروگوئه است ولی به مرور در سرتاسر مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری دنیا پراکنده شده است . برگها متقابل چرمی و ضخیم ، بیضی شکل با دمبرگ کوتاه ، که در سطح بالایی صاف و براق ولی نقره ای پرمو ودارای رگه در سطح زیرین است . پوست تنه خاکستری رنگ پریده است تکثیر این گیاه بوسیله دانه ، قلمه و پیوند صورت می گیرد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه فارسی:فی جوآ , نام انگلیسی feijoa , نام علمی feijoa sellowiana , خانواده myrtaceae
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

رفتــم ببـــاغ صبحـــدمی . . .

          بقول خواجه حافظ شیرازی : رفتم بباغ صبحدمی تا چنم گلی - آمد بگوش ناگهم آواز بلبلی - که فریاد می زد : آقاجا ن ! دست به گل ها نزن ! ولی اگه میخوای تصویر بگیر ! . . . - عجب !

          بله دوستان خوب ، موضوع از این قرار است که امروز باز فرصتی دست داد تا سری به باغ دوست هنرمندم آقای سلیمی بزنم و بهتر است که با یک گزارش تصویری شما عزیزان هم مرا همراهی فرمایید :

 

 

          مرکز گل و گیاه سلیمی ، اگر نگوئیم بزرگترین گلخانه آذربایجان ، حداقل یکی از بزرگترین آنهاست که در طی ده ها سال زحمت و ممارست که من خودم از نزدیک شاهد تلاش های این دوستان و مخصوصا مرحوم آقای حاج محمد سلیمی بودم ترتیب داده شده است و امروز کمیاب ترین گلهای ایران و جهان را می توانید در اینجا پیدا کنید .

البته قبلا در { اینجـــا } هم تصاویری از کوکب ها گذاشته بودم .

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گلخانه سلیمی تبریز , کوکب
ادامه مطلب
[ شنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۳:٠٥ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

بهاری تازه !


         

          دوستان مهربان - خوشحالیم که خانم مهندس فرشید - سردبیر و مدیر وبلاگ - پای به دنیای عشاق گذاشته و زندگی تازه ای را رقم می زنند ! من از طرف تمامی نویسندگان وبلاگ این امی خیر را خدمت خانم مهندس فرشید و همسر محترمشان تبریک و تهنیت عرض نموده و برایشان آغاز و شروع زیبای یک عمر عشق، اعتماد، مشارکت، تحمل و پشتکار را آرزو میکنم انشاالله سال های سال در کنار هم عاشق باشند و پا بپای هم پیـــر شوند .

برای همه خوانندگان وبلاگ دنیایی پر از زییایی و شیرینی و زندگی عاشقانه و بدور از دغدغه و درد سر آرزومندم و برای تمامی دوستان مجرد ! هم آرزوهای شیرینی دارم ! که انشاءاله با همت عالی شان برآورده می شود !

شاد باشید و دیگران را هم شاد کنید .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی
[ دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

رهئو ، موسی در گهواره

          دوستان عزیز - در مورد این گیاه قبلا خانم مهندس فرشید در اینجـــا توضیحاتی داده اند و من از این گیاه امروز چند تصویر گرفتم که تقدیمتان میکنم .

          اسامی علمی :

Tradescantia spathacea, Rhoeo spathacea, Tradescantia discolor

          گیاهی است زیبا از خانواده برگ بیدی یا «کاملیناسه» و زادگاهش مکزیک، برگ های پهن و نیم گوشتی به طول سی سانتیمتر که در حول یک محور روییده اند، رنگ برگ ها سبز براق با رگه های ارغوانی و پشت آنها ارغوانی تند، در برابر سایه مقاومت خوبی نشان می دهند و گل های سفید و زیبایی در لابه لای برگ ها ظاهر می شود.

          گیاهی است بسیار زیبا با برگهای خوشرنگ و با فضای داخل آپارتمان ساز گار است :

 

          گلهایی بشکل قایق دارد که از درون آن گلهای کوچک زیبایی سر بیرون آورده اند و بهمین علت به این گل ( موسی در گهواره یا مردی درون قایق ) نام نهاده اند .

( بقیه در ادامه مطلب )

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , رهئو , موسی در گهواره , مردی درون قایق
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

گونه گیاهی « پیچ شکلاتی »

گونه گیاهی « پیچ شکلاتی » با نام علمی Akebia.Longeracemosa ونام انگلیسیChocolate vine از خانواده Lardizabalaceae  گیاهی است ، همیشه سبز، پیچنده و بالا رونده  پرتوان ،خوش رشد و سبز و خرم که تا ارتفاع 12 متر رشد می کند. این گیاه بومی مناطق جنوب شرقی آسیا شامل کشورهای تایوان ، چین ، کره ،ژاپن و . . . می باشد. ولی از قدیم الایام، احتمالاً در سالهای 1890  به کشورهای قاره امریکا برده شده و هم اکنون در بسیاری از ایالتهای کشور امریکا کشت و کار می شود . برگها مرکب هر برگ شامل پنج برگچه در بعضی از گونه ها سه برگچه ای ، نسبتاً مدور ، گلها خوشبو ، با عطرو بوی وانیل ،در خوشه های آویزان معمولاً ارغوانی مایل به قرمز ولی واریته هایی به رنگهای سفید ، کرم ، زرد ، صورتی کم رنگ تا پر رنگ تا قرمز آلبالویی تیره دیده می شود . فصل گلدهی در اوایل بهار ، گلهای نر و ماده جدا ، گلهای ماده در انتهای خوشه و بزرگتر ، گلهای نر در راس خوشه و کوچکتر ، کاسبرگها مومی هستند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام فارسی: پیچ شکلاتی , نام انگلیسیchocolate vine , نام علمی akebialongeracemosa , از خانواده lardizabalaceae
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٦ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

طعم شیرین زندگی با ...

باز اواسط شهریور ماه شد و حال و هوای خرید مدرسه و مدرسه رفتن و پشت نیکمت نشستن به جانم افتاد ، چقدر این موقع از سال را دوست دارم سرشار از احساس نرم و پاک و لطیفی می شوم که شاید موقع دیگری از سال آن را حس نکنم.

خوشحالم از اینکه امسال حسرت مدرسه رفتن و دانشگاه رفتن دیگران را نمیخورم و خودم نیز به دانشگاه می روم. دانشگاه آزاد شیراز ، رشته کشاورزی-باغبانی-فیزولوژی و اصلاح گیاهان زینتی قبول شدم البته دانشگاه دولتی ساری نیز قبول شدم اما بخاطر مسئله کاری و دوری راه از آن چشم پوشی کردم.

چقدر خوبه در این روزها با این حال و هوایی که من دارم خداوند مهربان یک همراه ، همدل ، همزبان یا بهتره بگم یک همسر مهربان برای من قرار داد تا آرامش قلبم و شادی روح و روانم را از وجود پر مهر و محبت ایشان بگیرم. همین دیروز جمعه 15 شهریور ماه نامزد کردیم تا با لطف و رحمت خداوند بخش جدیدی از زندگیمان را شروع کنیم. انشالله همه دوستان مجرد طعم شیرین زوج بودن را بزئدی بچشند.قلبموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: یک تجربه , طعم شیرین زندگی با
[ یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

یک تجربه : لوبیای ماری

نویسنده مهمان : بهزاد اسدی

سلام من حدود دو ساله که با وبلاگ شما آشنا شدم و همیشه پستهای جدید شما رو دنبال میکنم وازمطالب ارزشمندتون استفاده میکنم.برای شما ارزوی موفقیت و پیشرفت در کار را دارم.

چند وقت پیش مطلبی درباره لوبیا سبز رونده(لوبیا ماری) در وبلاگتون دیدم من چند ساله این لوبیا رو تو حیاط خونه میکارم و از پرورش اون بخاطر شکل عجیبش لذت میبرم.طعم این لوبیا هیچ فرقی با لوبیا سبز معمولی نداره وخوشمزه است و خیلی زود پخته میشه مهمترین آفتش هم شته سیاه است که با مورچه همزیستی داره حتی اگه شته هم نباشه خود مورچه علاقه شدیدی به شیره نباتی این گیاه در زمانی که میوه تازه شکل میگیره و میخواد از گیاه تغذیه کنه داره ویک نوع افت به حساب میاد   امروز چند تا عکس از میوه و گلهای زیبای این لوبیا گرفتم و برای شما فرستادم که اگر خواستین در وبلاگتون قرار بدین.       با تشکر

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: لوبیا ماری vigna unguiculata , لوبیا چینی yardlong bean , یک تجربه , لوبیا چینی chinese long bean
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

عروسک پشت پرده

نویسنده مهمان : زری خانوم گل

گیاه عروسک پشت پرده را تعدادی تو ی باغمون پیدا کردم از روی میوه اون شناختم میوه ها هنوز سبز بودن چندتایی خوردم طعم ی مثل گوجه فرنگی کال و نرسیده داشت گلو را می سوزوند بذرش را جمع می کنم سال دیگه می کارم لبخند
- از آنجایی که ساری میزارن بارندگی و ابری بودن هوا زیاد هست گویا میوه ها قبل از رسیدن کامل ریزش کرده اند و نمی رسند. میوه ها وقتی میرسند به رنگ نارنجی متمایل به قرمز در می آیند و در حالت سبز چون میزان اسیدیته بالایی دارند ممکن هست باعث سوزش و خارش گردد.
خیلی دلم می خواهد که از گلخانه ها و مزارعی که به صورت تجاری به پرورش عروسک پشت پرده می پردازند گزارشی ببینم. از دوستان اگر کسی دسترسی دارد ما را بی نصیب نگذارد . ممنون


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاهشناسی عروسک پشت پرده , عروسک پشت پرده - کاکنج , physalis alkekengi عروسک پشت پرده
[ چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

درخت میوه گواوا

 درخت میوه گواوا با نام علمیPsidium guajava ونام انگلیسیApple gauava از خانواده   Myrtaceae   درختچه ای است بزرگ یا درختی است کوچک به ارتفاع3 تا6/4 متر همیشه سبز که بومی مکزیک حوزه دریای کاراییب و امریکای جنوبی و مکزیک می باشد . ولی در تمام نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا از جمله هند و کشورهای جنوب شرقی آسیا پراکنده شده است . از قدیم الایام وارد استانهای جنوبی کشور خصوصاً سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان شده و در سالهای اخیر باغات وسیعی از ارقام اصلاح شده آن ایجاد شده است .برگها متقابل ،  بیضی یا مستطیل بیضی تا حدودی نامنظم به طول7 تا16 و به عرض 3 تا 15 سانتیمتر ، نسبتاً چرمی با رگه های موازی آشکار و کم و بیش پرزدار در قسمت زیرین می باشد، گلها سفید کم رنگ و خوشبو که به تنهایی و یا در خوشه های کوچک بر روی شاخه ها ظاهر می شوند .
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: درخت میوه گواوا , گواوا psidium guajava , گواوا apple gauava , تیره myrtaceae
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

شربت کامبوجا

در این پست بود که شربت کامبوجا را معرفی کردم و چند هفته پیش زری خانوم مخمر آن را برای من ارسال کردند و منم مقداری از این شربت را تهیه کردم و دیروز از آن بهره برداری کردم.

راستش من پیمانه گیری دقیقی نکردم اما طعم آن خوب شد.

1- 1.5 لیتر آب جوشاندم و داخل همین تنگ ریختم.

2- دو پیمانه چای خشک درون یک توری ریز ریختم و درون همین آب قرار دادم و سر آن را بستم تا دم بکشد و یک لیوان شکر به آن اضاف کردم.

3- وقتی آب سرد شد یک لیوان شربت کامبوجایی که زری خانوم برای من ارسال کرده بودند به آن اضاف کردم و سه تیکه مخمری که ارسال کرده بودند را درونش انداختم و زیر میزنم قرار دادم.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شربت کامبوجا
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاه ملکه سبا

١- بسیاری از گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری که در مناطق جنوبی ایران انتشار یافته اند ، اغلب از سایر نقاط جهان به خصوص کشورهای جنوب شرقی آسیا، قاره امریکا،افریقا و استرالیا آورده شده اند . از قدیم الایام ارتباطات بازرگانی از طریق دریا و خشکی موجب انتقال گونه های گیاهی در سراسر دنیا شده است . با توجه به سهولت جابجایی در زمان ما ، انتظار می رود ایرانیان عزیز، خصوصاً مردم خونگرم  جنوب  در مسافرتهای تفریحی و کاری که به مناطق گرمسیری دنیا مخصوصا کشورهای جنوب شرقی آسیا دارند ، نسبت به وارد نمودن گونه های جدید ، خصوصاً این گونه گیاهی به کشورمان اهتمام ورزند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ملکه سبا rangoon creeper , ملکه صبا combretum indicum or quisqualis indica , تیره combretaceae
ادامه مطلب
[ شنبه ٩ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٠ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

زندگی زیباست ای زیبا پسند !

          سلام دوستان - امیدوارم شب و روز و هر وقتتان بخیر و خوشی باشد و هیچ دغدغه خاطری نداشته باشید و همیشه گل لبخند بر لبانتان باشد !

          دیروز جمله ای از شیخ بهایی شنیدم که جالب بود - میگویند از شیخ پرسیدند که روزگارمان سخت میگذرد ! چه کنیم ؟ و شیخ گفت شکر ! گفتند چرا ؟ گفت برای اینکه میگویید میگذرد و اگر می ماند مشکل بود !

          انشاءاله تمامی مشکلاتتان حل شود و روزگار خوش و شیرینی داشته باشید !

          جهت انبساط خاطر عزیزان چند تصویر از زیبایی های طبیعت تقدیمتان میکنم و ببینید و لذت ببرید - اگر با عینک خوشبینی به زندگی نگاه کنید ( مثل دوربین عکاسی ! ) زیبایی های زیادی را خواهید دید :

 

بقول مشهور هر چهره ای بالبخند زیباست !

خوب ، بفرمایید برویم در ( ادامه مطلب ) بقیه تصاویر را ببینیم ،موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , تصاویر زیبا , پرندگان زیبا , طبیعت زیبا
ادامه مطلب
[ جمعه ۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

یک تجربه : کشت زعفران

نویسنده مهمان : مصطفی اژدر پور
سلام
امیدوارم از این مطلب خوشتون بیاد
هفته پیش از نیشابور بسته ای برام رسید که حاوی پیاز زعفران بود که یکی از دوستان خوبم برام فرستاده بود. تصمیم گرفتم تصاویری از کاشتش برای شما ارسال کنم/
الان دیگه  پایان فصل کاشت زعفران رسیده و در خراسان معمولا در تیر و مرداد این پیاز هارو میکارند وهر 15 روز یکبار زمین را آب میدهند به صورتی که روی زمین 3cm آب باقی بماند و در آبان ماه نیز شروع به برداشت گل های آن میکنند در سال اول پس از کشت میزان گلدهی کمتر است ولی زعفران مرغوبتری میدهد ودر سه سال بعد بیشترین گلدهی را دارد.
من امسال تصمیم گرفتم زعفران را در خانه بکارم امیدوارم که جواب بدهد.
با چند وسیله که معمولا تو خونه ی هممون پیدا میشه این کارو کردم البته به غیر از پیاز زعفران : 1 کیسه زباله ، 2 سبد میوه ، 3 خاک رس ، 4 پیاز زعفران
کیسه زباله رو تا کردم وکف سبد گذاشتم چند سوراخ برای خروج آب در آن درست کردم بعد خاک رو کف سبد ریختم وپیازهارو روی خاک گذاشتم وباز روش خاک ریختم
بعد کمی کود حیوانی ریختم وسبد رو جلو نور قرار دادم و آب دادم حالا باید انتظار کشید تا آبان امیدوارم خوشتون اومده باشه
اگه به بار بشینه تصاویر گلدهیشو میفرستم.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: زعفران , یک تجربه
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٥٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بازهم چند تصویر !

          این گیاه را که خوب می شناسید و خانم مهندس فرشید قبلا باندازه لازم توضیح داده اند :

سینگینیوم پودو فیلوم ،

           گیاهی است زیبا و آپارتمانی و بسیار لطیف که اصولا بهتر است در جای روشن و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهداری شود نگهداریش کار سختی نیست و برای هر محلی می تواند مناسب باشد البته آفتاب برایش مضر است و خرابش می کند اینجوری :

          تصویر زیر را هم ببینید :

          اگر در سایه کامل هم باشد مشکل دیگری بوجود می آید ! ساقه های زیادی تولید میکند و هر کدام از این ساقه ها بسرعت قد میکشه و میره و میره . . . نمی دونی تا کجا میره ! . . . من این گیاه رو داشتم ! و آوردم رویش آزمایشی انجام دادم ، یعنی چند قلمه زدم و بعد از اطمینان کامل از گرفتن ریشه ها ، آنها را مستقیما در حیاط در برابر بیشترین تابش آفتاب قرار دادم ! البته چند روز اخم و تخم کردند ! ولی بعد اجبارا پذیرفتند و الان حدود 5 ماه است که در همانجا هر روز حمام آفتاب میگیرند و خوش بحالشان می شود !:

           امروز هوا کمی خنک شده ولی باز دماسنج دمای این نقطه را 42.3 نشان می دهد .

           نتیجه اینکه این گیاه در هرشرایطی می تواند به زندگی خود ادامه دهد و در برابر آفتاب مستقیم ، قد گیاه خیلی کوتاه ولی پر پشت و ساقه های نسبتا قوی پیدا میکند و زیبایی خاصی دارد .

( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گلها , گل کاغذی پر پر
ادامه مطلب
[ شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

نام فارسی پیشنهادی : گیاه بهار مست

نام علمی  Sphagneticola trilobata

نام انگلیسی Singapore daisy

خانواده Asteraceae     

این گیاه بعنوان یک گیاه زینتی پوششی (ground cover)گیاهی است چند ساله و  دارای عادت رشد سریع ،  به طول 70 سانتی متر که گاهی 2متر یا بیشتر هم رشد می کند ارتفاع آن حدود سی سانتیمتر است .. اگر چه بومی آمریکای مرکزی ،حوزه دریای کارائیب،مکزیک تا آرژانتین است ولی در سرتاسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان خصوصاً کشورهای جنوب شرقی آسیا گسترش یافته است . برگها ساده و متناوب به طول4 تا 9و به عرض 2 تا 5سانتی متر ، سبز تیره در بالا و سبز کم رنگ در زیر ،با موهای سفید ساده ، حاشیه  برگ نامنظم  و دندانه دار ، شکوفه ها فراوان با یک گل انفرادی به قطر یک اینچ به رنگ زرد دارای دیسک به طول 4تا5 میلیمتر و  شبیه گلهای  آفتابگردان و جعفری که به تنهایی در انتهای ساقه ها از بهار تا پائیز  نمایان می شود.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه بهار مست sphagneticola trilobata , تیره asteraceae , بهار مست singapore daisy , گیاه رونده،گیاه برای گلدان آویز
ادامه مطلب
[ شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٦ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]