پیچ اناری در ساری

عکاس : زری خانوم از ساری

خوشحالم که دوستی از شمال از گیاهان آنجا برای ما گزارش میفرستند.

من خودم یک پیچ اناری دارم که تو گلدان هست و چند متری نیز رشد کرده اما گل نداده اما دیدن این بوته پزرگ پیچ اناری آدم را به وجد می آورد.

پیچ اناری در زمستان ملایم بوشهر نیز خزان کامل می کند اما به محض گرم شدن هوا به خوبی رشد میکند.

مقایسه پیچ اناری با تکومای نارنجی

تکومای نارنجی

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیچ اناری , مقایسه پیچ اناری و تکوما نارنجی , بذر پیچ اناری , پیچ زینتی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

معرفی کتاب : جزیره سرگردانی

 

عنوان کتاب : جزیره سرگردانی

نویسنده : سیمین دانشور

انتشارات خوارزمی

تعداد صفحات : 326

قیمت : 7000 تومان

این دومین کتابی است بعد از سووشون که از نویسنده بزرگ کشورمان سیمین دانشور خواندم. تاریخ داستانی این کتاب به دوران بعد از مصدق برمیگردد ، دورانی که برای من که نسل دهه شصت هستم قابل لمس نیست اما خواندنی است. 

جزیره سرگردانی همزمان قشر کم بضاعت و ثروتمند جامعه در آن دوران را نشان می دهد. قشر ضعیف با همه اعتقادات دینی و مخلوطی از خرافات و قشر ثروتمند غرق در فساد و بی بندوباری اما گاهی باز آن اعتقادات جاهایی خودش را نشان می دهد و باعث راهنمایی آنها می شود و شاید رستگاری.

این کتاب پر از ایسم های (مکتب های نوظهور) که توسط تحصیل کرده های آمریکا به ایران متقل شده است و شخصیت های داستان که همه آدم های سیاسی هستند از آن حرف می زنند و من وقتی این کتاب را می خواندم یاد این مطلب می افتادم که اگر مملکت ما 30 میلیون جمعیت دارد یعنی 30 میلیون دکتر ، 30 میلیون سیاستمدار و ...است.

هستی نوریان ، مراد پاکدل ، سلیم فخری و حتی مادربزرگ هستی و ... همه یه جورایی سیاسی هستند. در این داستان خود سیمین به عنوان استاد هستی حرف خود را می زند و عجب زیبا سخن می گوید ، بنظر من سیمین دانشور به زبان شعر سخن می گوید و چه زیبا.

بخشی از کتاب ، صفحه 63-64 :

تلفن زنگ می زند. هستی گوشی را بر میدارد.توران جان است.

- چرا نمیایی

- همین الان راه میفتم

- اگر این دمامه جادو دست از سرت بردارد ، من چه گناهی کردم که اجاقش کور است.

سمین می خندد و می گوید : مادربزرگت از من بدش می آید . خوب ، من تو را می دزدم و او تنها می ماند.

- پیش از اینکه بروم بگویید با این جور حرف و سخن ها موافقید؟

- نه ، شادمانی و عشق جزو غرایزی بشری است. چرا باید عشق چون عشقه به درخت تن آدم بپیچد و شاخ و برگ این گران ترین درخت جهان خشک کند؟ اما اگر تو می خواهی گاو نفس را در راه «مراد» قربانی بکنی و زلیخای زمانه بشوی خود دانی.

هستی می پرسد ارزشش را دارد؟

سیمین جوابی نمی دهد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی کتاب , سیمین دانشور , کتاب جزیره سرگردانی , جلال آل احمد
[ سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

مقایسه پیچ اناری با تکومای نارنجی

با درود به جناب آقای جاوادنی عزیز و سرکار زری خانم ، این گیاه (تکومای نارنجی) با آنچه شما دارید یا دیده اید (پیچ اناری)بسیار متفاوت است .

الف -  تکومای نارنجی  درختچه است، ولی گیاه شما پیچان و بالارونده است.

 ب – تکومای نارنجی همیشه سبز است در صورتی که پیچ اناری خزان کننده است.

ج – تکومای نارنجی دارای اسم علمی  Tecoma alata  و پیچ اناری دارای اسم علمی campsis  grandi flora می باشد و تفاوتهای عدیده دیگر از نظر اجزاء گل (کاسبرگ ،گلبرگ ،پرچم ، مادگی ، تخمدان و. . .) شکل برگ ،میوه  دارند. تکومای نارنجی تحمل یک ساعت هوای سرد تبریز را ندارد . ولی هردو از   خانواده Bignoniaceae هستند.

جنس تکوما دارای گونه های زینتی دیگری هم می باشند که در فرصتهای آینده معرفی خواهند شد،

من در سال 1358 با پیچ اناری در دانشگاه شهید چمرا ن اهواز آشنا شدم و در طول دوران فعالیت در زمینه تولید نهال بیش از هزار نهال آنرا از طریق پاجوش ، قلمه ساقه و قلمه ریشه تکثیر نموده ام با تشکر مجدد از آقای جاودانی بخاطر ارسال بذر ،با توجه به اینکه پیچ اناری در مناطق جنوب به بذر نمی رود ، ازدیاد از طریق بذر تجربه جدیدی برایم بود  که تاکنون بیش از یکصد نهال از طریق آن بذرها تولید کرده ام و بقیه بذر را برای سال آینده نگهداری خواهم کرده . همانطور که زری خانم فرمودند: پیچ اناری دارای واریته های مختلفی می باشد که از نظر رنگ گل و اندازه گل با هم اختلاف دارند  با عرض پوزش مجدد.  

پیچ اناری:

تکومای نارنجی:موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تکومای نارنجی tecoma aiata , تکوما نارنجی orange trumpet bus , گیاه شناسی تکوما نارنجی , مقایسه پیچ اناری و تکوما نارنجی
[ سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

قلمه سانسوریا ابلق

تصاویر گویای مطلب هست برای همین توضیحی نمیدم و منتظر نظرات و سوالات شما دوستان هستم.

این گلدان را دوست عزیزم خانم خضری به من هدیه دادند.

با این شیوه تکثیر خط ابلق حاشیه برگ از بین نمی رود.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سانسوریا , تکثیر سانسوریا , قلمه برگ سانسوریا , سانسوریا ابلق
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلدهی سانسوریا

من سالهای خیلی زیادی (دقیقا یادم نیست) باغچه 1*1 را مخصوص این نوع سانسوریا در نظر گرفتم. این باغچه اصلا آفتاب مستقیم نمیگیرد و سانسوریا نیز به گرما و سرما و سایه مقاومِ مقاوم است. چند روز پیش یک نگاه بی اعتنایی بهش انداختم و داشتم پیش خودم فکر میکردم یکاریشون کنم تا جمعیتشون کم بشه که چشمم به جمال گل آن روشن شد.نیشخند

چند سال پیش گل آن را در جایی دیده بودم ولی این اولین بار بود که بوته های خودم گل میدادند.

از آنجایی که شرایط نگهداری ما مثل مناطق استوایی و پرباران که موطن اصلی گیاهان آپارتمانی است نیست و دوره سرما و خشکی نیز داریم اغلب گیاهان آپارتمانی خیلی طول می کشد تا به گل روند اما در کل فصل گلدهی تابستان است.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سانسوریا sansevieria , سانسوریا , گلدهی سانسوریا , تکثیر سانسوریا
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سوبابیل در ساری

ارسال کننده عکس : زری خانوم از ساری

بر روی شاخه ها سوبابیل گل و غلاف میوه جدید را میبینید و غلاف های قهوه ایی میوه های قدیمی هستند که بذر آن آماده کشت هست.

 

 

این غلاف قهوه ایی که باز شده و بذر آن بیرون ریخته است.

 

گلهای ریزش کرده زیر درخت :

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سوبابل leucaena leucocephala , گیاهشناسی سوبابل , عجله بذرهای سوبابل , جنگل کوچک دانهال سوبابل
[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکومای نارنجی

نام فارسی :تکومای نارنجی

نام علمی :Tecoma aiata                           

نام انگلیسی :orange     trumpet   Bush

نام خانواده :Bignoniaceae                         

بینندگان عزیز مقیم استانهای جنوبی کشور ، با درختچه تکومای گل زرد ، آشنایی دارند. بعضی از علاقه مندان گل و گیاهان زینتی که از مرکز فروش اینجانب خرید می کنند ،درخواست درختچه تکوما به رنگهای دیگر را داشتند .در پیگیریهایی که بعمل آوردم ،مشخص گردید ،که گونه ای از تکوما به رنگ نارنجی مایل به قرمز در یکی از شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس (دبی ) وجود دارد حتی بعضی از مسافرین آن را در محوطه هتل امیر دیده اند . با توجه به ارتباطات و رفت و آمد مردم مناطق جنوب به این  دیار ، تقاضا مندم نسبت به وارد نمودن این گونه گیاهی به داخل کشورمان اهتمام ورزند و اما گیاه شناسی این گونه بشرح زیر می باشد .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تکومای نارنجی tecoma aiata , تکوما نارنجی orange trumpet bus , گیاه شناسی تکوما نارنجی , تیره bignoniaceae
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

دستور پخت شربت آلوئه ورا

دیروز من و همکارم سر یه باغ معطل شدیم و تو فکر بودیم چکار کنیم که حوصله مون سر نره که چشم همکارم به یک بوته آلوئه ورا افتاد و گفت میخوام شربت آلوئه ورا درست کنم.

اول چندتا برگ از انتها جدا کرد و شست و از سرایدار یک چاقو و آبکش و کاسه و سینی امانت گرفت. اول پوست آلوئه ورا را جدا کرد به طوری که اون شیرابه زرد و زهر آن را با پوست کاملا جدا کرد. اون غاپ وسطی کاملا لزج بود که در یک کاسه جمع کرد و شست تا شیرابه زهر آن روی آن نماند. در این حالت من تکه ایی از آن را خوردم و بسیار بدمزه و غیرقابل تحمل بود.

 

 

بعد به قطعات ریز یک بندانگشتی تبدیل کرد و من آوردن خونه و اول با یک قاشق غذا خوری آبلیمو تازه بیست دقیقه جوشاندم و بعد سه قاشق غذاخوری به آن شکر اضافه کردم و در حال حاضر گذاشتم سرد بشه تا بخورم و ببینم طعم آن چگونه است نیشخند حتما نتیجه را خدمتتون عرض خواهم کرد.

نتیجه : خیلی بدمزه بود. اصلا شاید من بد درست کرده باشم چشمک

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شربت آلوئه ورا , آلوئه،صبرزرد،صبرتلخ ورا aloe vera
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

مقاومت گیاهان در برابر باد

چند روز پیش که از کنار دریا رد میشدم و باد شدیدی هم می وزید و هوا پر از گرد و غبار بود متوجه یک نکته شدم . اینکه گیاهانی که برای کنار ساحل انتخاب می کنید یا باید کوتا قد باشند  و یا اگر درختان بلند قامتی هستند باید تنه محکم و ریشه قوی و عمیقی داشته باشند تا بتوانند در مقابل وزش باد مقاومت کنند.

چون کنار دریا همیشه باد هست حالا یا از ساحل به دریا یا از دریا به ساحل و روزهای طوفانی که دیگه نگو و نپرس نیشخند

این تکوما زنگوله ایی را ببینید که چطور سقوط کرده به کنوکارپوس های پست نیز نگاه کنید.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مقاومت گیاهان در برابر باد , فضای سبز , درختان فضای سبز , یوکا زنگولهایی در فضای سبز بوشهر
[ یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٧:۱۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

شربت کامبوجا

چند وقت پیش یکی از بییندگان خوب وبلاگ به من شربت کامبوچا داد و گفتند خصوصا در کاهش قند خون و فشارخون مادرم تاثیر بسزایی دارد البته این شربت خواص مفید دیگه ایی نیز دارد که در ادامه عنوان خواهم کرد.

طی صحبتی که با یکی دیگر از بینندگان وبلاگ از ساری به نام زری خانوم داشتم گویا ایشون این شربت را خودشان تهیه میکنند و این قضیه برای من جالبتر شد و دستی به سرچ زدم و اطلاعات مفید و خیلی خوبی بدست آوردم و من شدیدا مشتاق به استفاده مداوم و تهیه این شربت شده ام.

این شربت طعم خیلی خوبی دارد و حاصل فعالیت چندباکتری و مخمر در چای شیرین است. روش ساختش گرچه آسان است اما ترفند خاص خودش را دارد.

فواید این شربت : جلوگیری از ریزش مو و سفید شدن مو - کنترل فشار و قند خون - تصفیه کننده کلیه و کبد ، جلوگیری از جوش ، درمان یبوست و مشکلات گوارشی و .... خلاصه کلام به کامبوجا شربت زندگی می گویند زیرا این شربت که مواد زنده میکروسکوپی حاصل می شود به متابولیسم بدن بسیار کمک میکند.

مقاله 29 صفحه ایی بسیار جالبی خواندم که شامل روش ساخت و نگهداری این شربت به همراه تاریخچه و سوالات احتمالی که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید می باشد.

 

 

این لایه در واقع همان لایه ایی هست که مخمرها تشکیل داده اند و بعد از هر بار استفاده یک لایه جدید تولید میکند که می توان در ساخت مجدد استفاده کرد. هر لایه را 5-6 بار در ساخت شربت کامبوجا می توان بکار برد.

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر برای ساخت این شربت و همچنین خواص و نکات فنی ساخت آن مقاله ایی که لینک آن را در بالا قرار دادم مطالعه بفرمایید و این سایت را نیز ببینید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شربت کامبوجا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آتش در کوهستان ( بنت قنسول تابستانه )

نام انگلیسی :   summer   poinsettia   or   Fire on the moun tain      

نام علمی : Euphorbia    cyathophora

نام فارسی : آتش در کوهستان ( نوعی بنت القنسول )

نام خانواده : Euphorbiaceae    ( تیره فرفیون )

تیره فرفیون  شامل گیاهانی یکساله و چند ساله ، علفی و درختچه ای یا درختی که اغلب خاص نواحی گرم و مرطوب جهان است ولی خود را با آب و هوای گرم و نسبا خشک نیز تطابق داده اند . این خانواده دارای حدود 290 جنس و 7500 گونه است . جنس ٍEuphorbia  دارای چندین گونه زینتی است که تعدادی از آنهارا سرکار خانم مهندس فرشید قبلاً معرفی کرده و تعدای را به مرور زمان اضافه خواهم کرد .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام انگلیسی : summer poinsettia or fire on , علمی : euphorbia cyathophora , نام فارسی : آتش در کوهستان ( نوعی بنت القنسول ) , نام خانواده : euphorbiaceae ( تیره فرفیون )
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

یک مطلب مفیـد اینتـــرنتی

          دوستان شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تصویری را در گذشته و زمان های دور و شاید هم همین چند روز پیش ! از اینترنت دانلود کرده اید و الان بنا بدلایلی لازم است برای مطالعه بیشتر یا بررسی مجدد به همان سایت مراجعه کنید ولی یادتان نیست که این تصویر را از کدام سایت دانلود کرده اید ! .  

          من دوستی دارم که کتابی مستند تالیف کرده است و بعد از یکسال و خرده ای زحمت که کتاب تمام شد و برای کسب مجوز چاپ به سازمان های مربوطه مراجعه کرد گفتند که باید منابع تصاویر ذکر شود ! و ایشان تصاویر بسیار زیادی را از همه جا دانلود کرده بودند که الان یادشان نبود ! و فقط نوشته بودند ( منبع : اینترنت !)  با مشکلات زیادی مواجه شدند تا اینکه با این روش که خدمتتان تقدیم میکنم مسئله حل شد و تمامی سایت های تصاویر مشخص گردیدند و کتاب مجوز گرفت !

          اما روش پیدا کردن سایت های تصویر دانلود شده  :

          ابتدا صفحه اصلی google را باز می کنید :

بهتر است برویم در ادامه مطلب تا موضوع را پیگیری کنیم !موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , آموزش , پیداکردن تصویر از اینترنت , معرفی سایت
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٧:٤۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

گل های مشعل جنگل

[ دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بازدید از یک گلخانه کاکتوس

           روز گذشته فرصتی دست داد تا به گلخانه دوستم آقای مهندس جیهونی سری بزنم بدون اغراق می توانم بگویم که گلخانه زیبایی که ایشان ترتیب داده اند یکی از پربار ترین گلخانه های کاکتوس در ایران می باشد .

          خودش می گفت : متولد سال 1338 است و از سن سیزده چهارده سالگی به پرورش کاکتوس ها پرداخته و الان بعد از 40 سال بهترین گلخانه کاکتوس را بنام کاکتو آرش در تبریز دایر کرده و بیش از 300 نوع کاکتوس را در اینجا جمع کرده است که بعضی از آنها در کمتر جایی دیده می شود .

          بهتر است زیاد حرف نزنم و به روایت تصویر گشت و گذاری در این گلخانه داشته باشیم :

 

( بقیه تصاویر در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , کاکتو آرش , کاکتوس cactus , تکثیر کاکتوس اپونتیا
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

درخت سوبابل

چند وقت پیش عکسهایی از دانهال های سوبابل (Leucaena leucocephala) را نمایش دادم و اما اینم خود درخت :

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عجله بذرهای سوبابل , جنگل کوچک دانهال سوبابل , سوبابل leucaena leucocephala , گیاهشناسی سوبابل
ادامه مطلب
[ جمعه ۱٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکثیر بذری گیاه سارا

حدودا دوسال پیش بود که خانم مهندس حیدرپور گفت گیاهی رو برات میفرستم ولی نمیشاسمش ولی اسم محلی آن لیفا است که با جستجویی که کردم به نتیجه ایی نرسیدم تا اینکه از مهندس دهداری نژاد خواستم به من کمک کنند و ایشان هم که مثل همیشه کم نذاشتند و این گیاه زیبا را معرفی کردند.

قلمه گلدار گیاه سارا در دست من هست و مدتها در لیوان آب بود و وقتی به خاک منتقل کردم خیلی زود پوسید و مرد. از آنجایی که میوه های آن کاملا رسیده بود من بذر آن را گرفتم و کاشتم.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سارا basella rubra , سارا malabar spinach , گیاه شناسی سارا
ادامه مطلب
[ جمعه ۱٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

معرفی کتاب : سووشون


زری از یوسف می پرسد : « تو می دانی سووشون چیست؟»

یوسف می گوید : « یک نوع عزاداری است. همه اهل ده بالا امشب می روند »

زری می گوید : « برای همین در خانه هایشان را با گل بالا آورده اند؟ »

یوسف می گوید : « بله سفرشان چندین روز طول می کشد. »

زری افسرده می گوید : « دهی که خانه هایش در ندارد و اهل آن ده زیر درخت گیسو میعاد دارند تا با هم برود سووشون! »

یوسف می گوید : « یعنی سوک سیاوش. اهل ده بالا هر سال بعد از ذرو می روند و وقت خرمن کوبی برمیگردند »

هر دو سکوت می کنند. هوا در گرمسیر تاریک شده. اسب می رانند و به جلو خیره شده اند. پلک های زری داغ داغ است. آرام آرام اشک می غلتد روی گونه هایش. آنقدر آرام که یوسف نفهمد ... اما دیگر به هق هق افتاده. زار زار گریه می کند.

دستی اشکهایش را پاک کرد. دست عمه بود. گفت : « ترا به روح یوسف قسم می دهم که گریه نکنی »

کتاب سووشون - صفحه273

 

عنوان کتاب : سووشون

نویسنده : سیمین دانشور

انتشارات خوارزمی

چاپ هیجدهم - تیرماه 91

تعداد صفحه :307

قیمت روی جلد : 8000 تومان

چند روزی بود روی صفحه 242 کتاب را بسته بودم و طاقت خواندن ادامه داستان را نداشتم و دنبال فرصتی بودم تا وقتی ادامه داستان را می خوانم فرصت تنها بودن و سکوت کردن و فکر کردن را داشته باشم که خداروشکر در این چند روز این فرصت دست داد.

دوستانی که خواننده دائمی وبلاگ هستند خاطرشون هست که سال 90 آثار جلال آل احمد را خواندم و و در وبلاگ تا حدودی معرفی کردم و سال 91 آثار هوشنگ مرادی کرمانی ولی برای سال 92 برنامه ایی داشتم تا در سایت یک پزشک به مناسب دومین سالگرد سیمین دانشور مطلبی از فرانک مجیدی خواندم و تصمیمم بر این شد تا سال 92 سال سیمین دانشور برای من باشد. با سرچ در نت فروش آنلاین کتاب های ایشان را پیدا نکردم اما توسط یکی از دوستانم از نمایشگاه کتاب سه جلد از کتابهای ایشان دستم رسید. معرفی کتاب

کتاب سووشون به اندازه 1984 جورج اورول من را تحت تاثیر خودش قرار داد. جایی که حق در مقابل باطل قرار میگرد و باطل پیروز می شود. نه اینکه باطل همیشه پیروز باشد و لایق پیروزی اما یه جاهایی یه روزهایی قدرت دارد و با گرفتن جان حق خواه او را تا ابد خاموش می کند. حقی که گفته می شود گرفتنی است حتی به زور امااااا ...

در میان جنگ بین حق و باطل عشق پایمال می شود و این دردناک هست. انگار همیشه قانون دنیا بر این بود که عشق که خانه آن قلب است باید شکسته شود و باید از غم دوری معشوق خون بخورد.

وقتی یوسفی که عاشقانه زری را دوست دارد ولی فقط بخاطر حق خواهی در سن جوانی به دست نیروهای متجاوز به کشور کشته می شود ، من به عنوان یک زن غمی که در قلب زری هست ولو اینکه سالیان پیش اتفاق افتاده  یا در کتاب داستان هست را حس میکنم. این داستان همیشه دوران برای خیلی از انسان ها واقعا اتفاق افتاده است.

یوسفی که هم خان بود و هم خان زاده . یوسفی که ثروت داشت و رعیت. یوسفی که در خارج از کشور درس خوانده بود و مسلط به زبان انگلیسی. یوسفی که از زیبایی شهره عام وخاص بود ، اما این حق شناسی و حق طلبی باعث شد که کشته شود.

انگار همیشه باید خوب ها خیلی زود این دنیا را ترک کنند و ای کاش واقعا آن دنیا جایی باشد که ظرفیت این خوبان را داشته باشد.

توصیه میکنم این کتاب را بخوانید و از خواندن دید بهتری به این دنیا پیدا کنید. قبلا فکر میکردم باید هر چیزی را تجربه کرد اما الان میفهمم با مطالعه می توان تجربه های دیگران را در قالب داستان درک کرد و با دید روشن تری به این دنیای گذرا نگریست.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی کتاب , سیمین دانشور , غروب سیمین
[ جمعه ۱٧ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قارچ دکمه ایی

 

حدودا یک ماه و نیم پیش از یک کارگاه قارچ دکمه ایی به مساحت حدودا 110 مترمربع دیدن کردم. این کارگاه در روستای آبطویل قرار دارد.

این اولین بار هست که پست اختصاصی در مورد قارچ دکمه ایی قرار میدهم ولی چندسال پیش این رشته را در فنی و حرفه ایی تدریس میکردم.اما مدتها بود که از این بحث فاصله گرفته بودم.

پرورش قارچ دکمه ایی بسیار آسان هست و مثل پرورش گل و گلدان در خانه قابل اجرا هست فقط باید بتوانید بسته های کمپوست را تهیه کنید. مراکز تهیه کمپوست زیر یک تن را نمیفروشد یعنی خرده فروشی ندارند اما شما می توانید با مراکز پرورش قارچ یا مراکز فنی و حرفه ایی هماهنگی کنید و چندتا بسته از کمپوست ازشون خریداری کنید.فکر کنم کیلویی 700-800 تومان به شما بفروشند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: قارچ دکمه ایی , پرورش قارچ دکمه ایی , پرورش قارچ در منزل
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دیده بان گل : میوه نرسیده لوز

در شهر بوشهردرختان لوز الان ثمر دارند و میوه ها کال و سبز آنها روی درختان دیده میشود.

 

 

بارها در مورد لوز یا گاروم زنگی در اینجا صحبت کرده ام.

لوز درخت خوش فرمی هست که حالت مطبق دارد و در فصل سرما برگهای آن زرد و قرمز شده و خزان کامل میکند.از برگهای آن برای ضدعفونی آکواریوم ها استفاده می شود.

 

 

میوه های لوز در دو رنگ زرد و قرمز وجود دارد که میوه قرمز ترش مزه و میوه زرد شیرین است.میوه مانند انبه گوشت زیادی سبت به هسته ندارد اما بسیار خوش طعم می باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: لوز،گاروم زنگی،بیدام terminalia catapa , میوه لوز , گیاه شناسی لوز یا گاروم زنگی , دیده بان گل
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

برداشت لگجی در دشتستان

خلیج فارس: رییس منابع طبیعی و آبخیزداری دشتستان گفت: برداشت میوه بیابانی و خودرو ˈلگجیˈ از دشت های این شهرستان آغاز شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ ابوالقاسم محمدی در گفت وگو با ایرنا افزود: با آغاز فصل گرما و ماه خرداد برداشت میوه لگجی برای استفاده غذایی انسان از دشت های دشتستان آغاز می شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

وی یادآور شد: لگجی یا لیجین به نام علمی ˈکاپاریس اسپینوزا ˈ به صورت خودرو در مزارع و دشت های بیابانی رشد می کند.

محمدی اضافه کرد: این گیاه خواص دارویی و طبی کم نظیری بویژه برای درمان یرقان و بیماری های زنانه دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به وفور این گیاه در استان بوشهر می توان روی آن سرمایه گذاری کرد.

محمدی اظهارکرد: از شکوفه ومیوه تازه رسیده این گیاه در تهیه ترشیجات نیز استفاده می شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر استفاده انسانی از میوه رسیده و قرمز رنگ این گیاه حیوانان نیز از برگ و جوانه های تازه آن به عنوان علوفه استفاده می کنند.

محمدی گفت: با توجه به این که این گیاه روی زمین پهن می شود در بحث بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک تاثیر بسزایی دارد.

---------------------------------------------------------------------------------------------

سلام خدمت همه دوستان گلم.قلب

اول از همه از همه شما خوانندگان گل وبلاگ بابت غیبتم عذرخواهی میکنم و سعی میکنم تو این چند روز تعطیلات حسابی از خجالت شما دوستان گلم در بیام چشمک

در مورد لگجی در اینجا بخوانید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: از گل تا میوه لگجی , گیاه شناسی و دارویی لگجی , گیاه دارویی لگجی , لگجی capparis spinosa
[ دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاه سارا

نام فارسی: سارا

نام انگلیسی: Malabar  spinach - Malbar climbing - Ceylon spinach    

نام علمی:   Basella  rubra 

از خانواده:   Basellaceae                   

گونه گیاهی سارا گیاهی است دائمی، همیشه سبز، سریع الرشد، نیمه گوشتی(شیره دار) با ساقه های نرم و پیچنده و بالا رونده که تا 10 متر درازا  می روند و به کمک قیم  می تواند رشد کند . ساقه این گیاه ارغوانی مایل به قرمز است . برگها به شکل قلب که سطح بالایی سبز و سطح زیرین دارای رگبرگهای متورم  بنفش رنگ  می باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سارا malabar spinach , سارا basella rubra , تیره basellaceae , گیاه شناسی سارا
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٧ ‎ق.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

بهار درختان جمبو در بوشهر

در حال حاضر درختان جمبو که قبلا در اینجا در موردشان صحبت کردم به گل نشسته اند.

 

 

گل ها جمبو به دلیل نداشتن گلبرگ و قرار گرفتن در ارتفاع چند متری سطح زمین زیبا و قابل توجه نیستند اما میوه های بنفش متمایل به سیاه خوش طعم آن که طعم ویژه خود را دارد برای اغلب جنوبی ها خوشمزه و مهم هست.

یک گل آذین گل کامل جمبو ( گل آذین:خوشه ایی از گل که حامل تعداد زیادی گل است.)

 

این درخت به دلیل برگ ریزی زیاد و نداشتن فرم رشد زیبا و همچنین کثیف کاری میوه های رسیده  و همچنین ریشه های آن می توانند تاسیسات زیربنایی و موازییک کاری را نیز خراب کنند به همین دلیل کاشت این درخت در فضای سبز شهری توصیه نمیگردد ولی در چند جایی از بوشهر چندسالی هست که کار شده و به درختان بزرگی تبدیل شده اند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: میوه دهی درخت جمبو jambul , گلدهی درخت جمبو jambul , درخت جمبو jambul , جمبو syzygium cumini
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ٩:۱۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

زندگی یعنی چه؟

دوستان عزیز شعر زیبای زنده یاد سهراب سپهری تقدیم شما گرامیان باد

این شعر را یکی از دوستان برایم ایمل زده بود و حیفم آمد که شما هم مثل من از لطافت و زیبایی این کلمات انرژی نگیرید.

 

شب آرامی بود

می روم در ایوان، تا بپرسم از خود

زندگی یعنی چه؟

مادرم سینی چایی در دست

گل لبخندی چید ،هدیه اش داد به من

خواهرم تکه نانی آورد ، آمد آنجا

لب پاشویه نشست

پدرم دفتر شعری آورد، تکیه بر پشتی داد

شعر زیبایی خواند ، و مرا برد،  به آرامش زیبای یقین

با خودم می گفتم

زندگی،  راز بزرگی است که در ما جاریست

زندگی فاصله آمدن و رفتن ماست

رود دنیا جاریست

 


زندگی ، آبتنی کردن در این رود است

وقت رفتن به همان عریانی؛ که به هنگام ورود آمده ایم

دست ما در کف این رود به دنبال چه می گردد؟

هیچ!!!

زندگی ، وزن نگاهی است که در خاطره ها می ماند

شاید این حسرت بیهوده که بر دل داری

شعله گرمی امید تو را، خواهد کشت

زندگی درک همین اکنون است

زندگی شوق رسیدن به همان

فردایی است، که نخواهد آمد

تو نه در دیروزی، و نه در فردایی

ظرف امروز، پر از بودن توست

شاید این خنده که امروز، دریغش کردی

آخرین فرصت همراهی با، امید است

زندگی یاد غریبی است که در سینه خاک

به جا می ماند

زندگی ، سبزترین آیه ، در اندیشه برگ

زندگی، خاطر دریایی یک قطره، در آرامش رود

زندگی، حس شکوفایی یک مزرعه، در باور بذر

زندگی، باور دریاست در اندیشه ماهی، در تنگ

زندگی، ترجمه روشن خاک است، در آیینه عشق

زندگی فهم نفهمیدن هاست

زندگی، پنجره ای باز، به دنیای وجود

تا که این پنجره باز است، جهانی با ماست

آسمان، نور، خدا، عشق، سعادت با ماست

فرصت بازی این پنجره را دریابیم

در نبندیم به نور، در نبندیم به آرامش پر مهر نسیم

پرده از ساحت دل برگیریم

رو به این پنجره، با شوق، سلامی بکنیم

زندگی، رسم پذیرایی از تقدیر است

وزن خوشبختی من، وزن رضایتمندی ست

زندگی، شاید شعر پدرم بود که خواند

چای مادر، که مرا گرم نمود

نان خواهر، که به ماهی ها داد

زندگی شاید آن لبخندی ست، که دریغش کردیم

زندگی زمزمه پاک حیات ست، میان دو سکوت

زندگی ، خاطره آمدن و رفتن ماست

لحظه آمدن و رفتن ما، تنهایی ست

من دلم می خواهد

قدر این خاطره را دریابیم

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شعر , شعر سهراب سپهری
[ یکشنبه ٥ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

جشنواره عکس های سه بعدی در تبریز

          اخیرا شرکت گلدیران در شهر های بزرگ ایران یک سری نمایشگاه عکس سه بعدی با تلویزیون های LG راه انداخته که اولی در تهران و بعد مشهد و حالا نوبت تبریز است .

          برای این منظور حدود 40 دستگاه دوربین عکاسی سه بعدی که ساخت شرکت فوجی فیلم بوده ولی LCD های سه بعدی آنها ساخت شرکت LG می باشد تهیه کرده و در هر شهر نمایشگاهی به مدت 25 روز در اختیار عکاسان برگزیده قرار میدهد تا از طبیعت و آثار دیدنی شهر ، تصاویری سه بعدی تهیه و در اختیار جشنواره قرار دهند تا در تلویزیون های سه بعدی LG به نمایش گذاشته شود و مسابقه ای نیز در بین عکاسان شرکت کنند برگزار گردد.

          در استان آذربایجان شرقی نیز شرکت گلدیران با همکاری انجمن هنر عکاسی استان - سازمان منطقه آزاد ارس - شهرداری تبریز - سازمان میراث فرهنگی از 36 نفر عکاس برای این منظور دعوت بعمل آورد و یک روز هم بعنوان عکاسی سفری به منطقه آزاد ارس و دشت شقایق ها و کلیسای سینت استپانوس و آبشار آسیاب در منطقه جلفا داشتند .

          نمایشگاه روز سه شنبه 31/2/92 در تالار عمارت شهرداری افتتاح و مدت 4 روز یعنی تا 3/3/92 برای بازدید عموم دایر بود ، در این نمایشگاه با نصب تلویزیون های سه بعدی LG برای هر بازدید کننده یک عینک سه بعدی در اختیارش گذاشته شد تا تصاویر را بهتر ببینند .

          بالاخره روز جمعه مطابق با روز میلاد مولای متقیان (ع) اختتامیه جشنواره با حضور مسئولین شرکت گلدیران - شورای اسلامی شهر تبریز - رئیس سازمان منطقه آزاد ارس - سازمان میراث فرهنگی و انجمن هنر عکاسی و هنرمندان شهر ، در تالار 7تیر تبریز برگزار و از بین 36 عکاس شرکت کننده ، نفرات برتر این مسابقه انتخاب و جوایزی هم اهدا شد ، برندگان این مسابقه عبارت بودند از :

1 - نفر اول مسابقه : حسین جاودانی برنده لوح یادبود و مبلغ  20 میلیون ریال وجه نقد

2- نفر دوم : آقای مقصود سامع سردرودی برنده لوح یادبود و مبلغ 15 میلون ریال وجه نقد

3- نفر سوم : خانم برقان برنده لوح تقدیر و میلغ 10 میلیون ریال وجه نقد

( اینک گزارش تصویری از این جشنواره در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , نمایشگاه عکس های سه بعدی , تصاویر سه بعدی تبریز
ادامه مطلب
[ شنبه ٤ خرداد ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]