طراحی فضای سبز

 اینجا فضای سبز استانداری است و منم از دور دستی بر این آتش داشتم نیشخند از زوایای مختلف از این بخش عکس گرفتم.

گیاهانی که در اینجا کاشته شده قبلا در وبلاگ معرفی شده اند و برای گرمای بوشهر جواب می دهند. البته بد نیست این نکته را بدانید که فضای استانداری پر از درخت و ساختمان هست و یک میکروکلیمای خاصی به وجود می آورد چون میزان دریافت روزانه نور آن کمتر است و از طرفی وجود گیاهان و آبنما به خنک بودن چند درجه ایی نسبت به جاهای دیگر شهر کمک میکند.

ردیف اول در زاویه آپتنیا یا ناز یخی با برگهای تک رنگ سبز است.

ردیف دوم ، قرمز-جگری رنگ گیاه آشلانتوس هست که از خانواده تاج خروس است.

ردیف سوم ناز آفتابی است.

ردیف چهارم آپتنیا ابلق با برگهایی به رنگ سبز کمرنگ می باشد.

اون راهرویی که چیزی توش کشت نشده و فقط کود دامی الک شده ریختن جایی هست که چم کاشتیم.

ردیف آخر رز است.

درختی که در وسط می بینید درخت لیل یا فیکوس بنگالنسیس می باشد.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: طراحی فضای سبز , درختان فضای سبز , آموزش پله پله طراحی فضای سبز , فضای سبز
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

درخت انار شیطان در بوشهر

بلاخره در شهر بوشهر یک رویشگاه طبیعی انار شیطان پیدا کردم. در این پست از انارشیطان صحبت کردم اما اینبار خودم از نزدیک دیدم و عکس گرفتم. فقط به اوج گلدهی آن نرسیدم ایشالله اگر فرصت کنم این درخت را زیر نظر خواهم گرفت.

 

 

 

آبیاری این درخت فقط با آب باران اندکی است که سالانه می بارد پس میتوان نتیجه گرفت که  گیاهی مقاوم به گرما و خشکی است.

حجم گلدهی بالایی دارد و در ماه های اسفند تا خرداد گل دارد ولی در فروردین تا اواسط اردیبهشت اوج گلدهی این درخت است. رنگ گلها پرتقالی ( زرد مایل به نارنجی ) است. گل های این درخت به میوه تبدیل نمی شوند و من دقیقا علت آن را نمیدانم. تا اونجایی که میدونم قلمه آن نیز ریشه دار نمی شود و تنها را تکثیر آن استفاده از پاجوش های آن است. این گیاه مثل یاس درختی پاجوش تولید میکند.

 

 

فرم رشد بیشتر درختچه ایی هست تا درخت.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: انار شیطان desert teak , درخت انار شیطان tecomella undulata , دیده بان گل , درخت انار شیطان در بوشهر
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دیده بان گل(برافروخته شدن مشعل جنگل)

این روزها بخاطر مشغله کاری و مشکلاتی که اخیرا در بیناییم حس میکنم سعی میکنم جزء در اداره دیگه کمتر از کامپیوتر استفاده کنم. با اینکه شماره چشمم زیر یک و آستیگمات هست ولی چه با عینک و چه بی عینک دچار تاری دید شدم و چشمام بسرعت خسته و دردناک می شوند. دکتر هم میگه که چشمام خسته هست ، برای همین فعلا مطالعات کامپیوتری و اینترنتی را کم میکنم و به کتاب هایم بسنده میکنم.

این روزها علاوه بر کتاب داستان اردیبهشت ماه که در حال اتمام آن هستم در حال مطالعه کتاب سو و شون سیمین دانشور نیز هستم و حتما بعد از اتمام مطالعه  پستی در موردش خواهم نوشت. ضمنا کتاب های خانم دانشور را توسط یکی از دوستان از نمایشگاه کتاب تهران تهیه کردم. فقط یکیش مونده که امیدورام بتونم بزودی تهیه اش کنم.

راستش کتاب رز نوشته خانم مهندس آزاده رشیدی را نیز در دست خواندن دارم اما متاسفانه سرعت مطالعه ام در کتاب های تخصصی باغبانی خیلی کندتر از ادبیات داستانی است.چشمک

راستی تعدادی درخت انار شیطان را در شهر بوشهر پیدا کردم اما آدرس نمیدم ( زری جان شما هم چیزی نگو )  نیشخند چند روز پیش رفتم تعدادی عکس از آن تهیه کردم و بزودی با شما دوستان به اشتراک خواهم گذاشت.

درخت انبه ایی که در زیر درخت پرتقال رشد کرده بود و ریشه در خاک زده بود  که توسط پدرم جابجا شد و در محل جدیدش قرار گرفت و در حال حاضر فلش رشدی جدید به همراه برگ های جدید زده است.

اما از شرح حالم که بگذریم میرسیم به مشعل جنگل ، باید بگم در بوشهر مشعل ها برافروخته شده اند و حسابی خود نمایی میکنند. دو روز پیش داشتم پیاده روی میکردم که ناگهان این درخت در اواسط یک کوچه منو جذب خودش کرد و چندتایی عکس از آن گرفتم. دوستانی بوشهری میتونند درختان مشعل جنگل را در خیابان امام رضا ببینند و از دیدن آن لذت ببرند.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: انار شیطان desert teak , مشعل جنگل delonix regia , دیده بان گل , فلش رشد انبه
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بهشتی

نام فارسی: بهشتی «بوته آتشین »

نام انگلیسی:  Scarlet  bush  

نام علمی: Hamelia   patens    

خانواده: Rubiaceae

    گونه گیاهی بهشتی درختچه ای است، خوش نما ، چشمگیر و سریع الرشد ، همیشه سبز و نیمه چوبی    ،که تا 6/4 متر ارتفاع پیدا می کند ولی معمولاً در ارتفاعی کمتر نگاه داشته می شود .این گیاه مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده ولی خود را با شرایط آب و هوایی گرم و خشک هم وفق داده است تعدادی از این گونه ی گیاهی در فضای سبز شهرهای استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد . برگها معمولاً فرآهم سه تایی ، اما گاهی اوقات با بیش از هفت برگ در هر جوانه ، برگها بیضوی نوک دار به طول 7 تا 10 سانتی متر  و دمبرگدار می باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: بهشتی scarlet bush , بوته آتشین scarlet bush , تیره rubiaceae , پرورش و گیاهشناسی بهشتی
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

عکاسان در سال ۱۹۴۶ چگونه عکس‌های‌شان را «فتوشاپی» می‌کردند.

این مقاله برای خود من خیلی جالب بود چون گاهی ویرایش عکس انجام میدهم و اصلا به این فکر نکرده بودم که قبلا هم عکس ها را ویرایش میکرده اند.

منبع

--------------------------------------------------------------------------------------------------

رتوش و دست‌کاری عکس‌ها امروزه توسط برنامه‌های قدرتمند ویرایش تصویر انجام می‌شود.  اما در سال ۱۹۴۶، دست‌کاری و تنظیم عکس‌ها به چیزهایی بیش از یک کامپیوتر، یک نرم‌افزار و مهارت‌های اشاره و کلیک احتیاج داشت! برای انجام این کار عکاسان به چشمی تیزبین، یک جعبه ابزار کامل و دستی استوار و ظریف احتیاج داشتند.

Retouch-1

سال گذشته، جین گیبل (Gene Gable) به کتاب آموزش رتوشی مربوط به سال ۱۹۴۶ دست یافت! عنوان کتاب این بود: «میان‌برهای رتوش عکس، برای استفاده‌های تجاری». رتوش کاری به نام ریموند واردل (Raymond Wardell) در این کتاب مبانی تکنیک‌های رتوش را با شیوه‌ای شبیه کتاب‌های کنونی «Photoshop 101» به عکاسانی که نیم قرن پیش از ما کار می‌کردند آموزش می‌دهد.

گیبل تصمیم گرفت تعدادی از تصاویر این کتاب را اسکن و منتشر کند. با هم برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فتوشاپ قدیمی , یک پزشک
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱:٤۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

شته های گال‌زای نارون

 نویسنده این سطور : زهرا فرشید

این پست چند روز پیش ارسال شده بود و حاوی مشاهدات مهندس دهقانی بود. در واقع این پست سوالی بود و نیاز به مشارکت همه شما دوستان داشت و مثل همیشه کم نذاشتید. همزمان از دکتر عطامهر در این مورد سوال کردم و ایشان مثل همیشه من یک جوانه ام را مورد محبت خودشون قرار دادند و جواب زیر را ارسال کردند.

سلام،
با تشکر از سوالتون، در جواب باید به عرض برسانم که خودتون صحیح درج کردین و این گیاه درخت نارون بوده و گال ایجاد شده بر روی ان توسط بزاق شته های گال زای نارون ایجاد میشود. بزاق باعث افزایش تعداد و حجم سلول‌های برگ میشود و تغییر کلروپلاستها را به همراه دارد. شته‌ها در داخل گال از دسترس دشمنان طبیعی در امان می‌مانند.
به نظرم بکار بردن اصطلاح گل برای گال صحیح نیست. همانگونه که شما بهتراز من میدانید گل تعریف دیگری دارد که بهتر است در موارد مناسب بکار رود.

شاد و تندرست باشید
دکتر عطامهر

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

نوشته سطور زیر : مهندس سجاد دهقانی

سلام به همه دوستان 

توی سفر اخیرم به تهران به درختی برخوردم که هر کسی رو به طرف خودش جلب می کرد . مخصوصا مهندسین کشاورزی رو (از بس که هممون نکته بینیم ماشاللهچشمکنه ؟)

قبلا ریشه نابجا ، میوه نابجا و گل دهی نابجا دیده بودم ولی درختی که این همه گل نابجا یکجا داشته باشه ندیده بودم . باید خاطر نشان کنم که تا اونجایی که من چشمام سو داشت و می دید هیچ گلی رو درخت نبود مگر گلهای نابجا (شاید نزدیک 100تا گل)و این بنظر من بسیار جذاب و حسسسابی جالب بود

نکته دیگه اینکه کنار دمگل سبز روشن هست و پشت برگ نیز حشرات سفید رنگ بسیار کوچکی دیده میشد

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شته های گال‌زای نارون , افات و بیماری ها , حمله شته , شته یک آفت مکنده
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٥۳ ‎ب.ظ ] [ سجاد دهقانی ]

گــــزارش تصویری از گلهـــای مـا !

          دوستان سلام - مدتی است که مطلبی ارائه نداده ام تا از مطالب بسیار مفید و کارامد خانم مهندس فرشید و سایر همکاران نویسنده استفاده کافی را ببریم و امروز میخواهم گزارشی تصویری از وضع گلهای باغچه کوچکمان در تبریز  ؛ جهت تنوع بحضورتان تقدیم کنم !

          اول از همه از یاس طاووسی بگویم که کاملا به گل نشسته و عطر خوش یاس محوطه را پر کرده است :

          البته امروز باد شدید شروع وزید و شکوفه های بسیاری را بزمین ریخت (و البته هنوز درخت یاس پر از گل است ! )و من هم حیفم آمد ! و بهمین جهت شکوفه های ریخته شده را جمع کردم و در اتاق گذاشتم تا از عطرش استفاده کنیم !

 

(بقیه تصاویر در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گزارش تصویری گلها , پلکترانتوس،پیچک سوئدی plectrahunts
ادامه مطلب
[ شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۳:۳٩ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

عمق کاشت بذر

از این به بعد سعی میکنم یکسری پست های ساده در مورد نور،دما ،خاک و یا اصطلاحات سبزی کاری بگذارم.ایندفعه در مورد عمق کاشت بذر توضیح میدم که چند وقت پیش یکی از دوستان در موردش سوال پرسیده بودن.....من سعی میکنم خیلی ساده و خلاصه بگم.

پرسیده بودند چطور بذر ها رو میشه کاشت ؟؟عمیق بکارم  یا سطحی؟؟؟

عمق کاشت بذر را نمی توانیم دقیقا تعیین کنیم و اون هم به عواملی بستگی داره مثل 1-اندازه بذر2-نوع خاک3-میزان رطوبت خاک

پر واضح هست که بذوری که درشت تر و بزرگتر ند باید عمیق تر از بذوری که ریزتر و کوچکترند کاشته شوند.این نه فقط برا کاشتن بذر سبزیجات هست بلکه برا تمامی بذور صدق میکنه.

یا همچنین در خاک های شنی و لومی عمق کاشت باید زیادتر از خاک های رسی باشد.به علاوه هر چه میزان رطوبت خاک بیشتر باشد،عمق کاشت باید کمتر شود به همین دلیل کشت هایی که در اوایل بهار صورت میگیرد،چون رطوبت زمین بالاست،عمق کاشت باید کم باشد و برعکس در اواخر تابستان ،به علت خشکی زمین،عمق کاشت باید زیادتر در نظر گرفته شود.

در اصل یه قاعده کلی برای تعیین عمق کشت بذر پیشنهاد میکنن و آن 3تا5 برابر بزرگترین قطر بذر می باشد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کاشت بذر , تکثیر با بذر , بذر سبزیجات , عمق کاشت بذر
[ پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:۱٦ ‎ب.ظ ] [ زینب حیدری پور ]

کاشت سبزی پرپین

تا حالا این سبزی رو دیدید؟؟؟این سبزی مخصوص مناطق جنوبی کشور هست.پرپین از سبزی های هست که در تابستان و با گرم شدن هوا کشت میشه.شما میتونید از اول اردیبهشت تا اواخر شهریور این سبزی رو داشته باشید.این سبزی هم از طریق جنسی و هم غیر جنسی تکثیر میشه.شما میتوانید بعد از خوردن این سبزی ساقه های اون رو دور نریزید و به عنوان قلمه در باغچه منزلتون بکارید.حالا در پست های آینده نحوه قلمه کاشتن رو خواهم گفت.پرپین هم تو خونه ما طرفدار زیادی داره مخصوصا مورد علاقه مادرم هست.بخاطر همین من هر سال این سبزی رو کشت میکنم.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سبزیکاری , سبزی خوردن , کاشت سبزی , پرپین،خرفه
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ] [ زینب حیدری پور ]

هفت کاربرد عجیب و غریب مدفوع حیوانات!

همه می‌دانند که از مدفوع حیوانات به عنوان کود برای حاصلخیز کردن خاک استفاده می‌شود، اما در این پست می‌خواهیم به کاربردهایی از مدفوع، سرگین، پشکل یا پهن حیوانات و یا هر چیزی که می‌خواهید اسمش را بگذارید اشاره کنم که به احتمال فراوان تا به حال نشنیده بودید.

۱- ساختن کاغذ: مدفوع مقداری زیادی فیبر دارد. در تایلند، از مدفوع فیل‌ها برای ساختن کاغذ استفاده می‌شود، برای این کار باید مراحلی طی شوند (اینجا را ببینید تا مراحل کار را ببینید) جالب است که از عواید این کار برای محافظت از فیل‌ها و ایجاد مناطق حفاظت‌شده حیات وحش استفاده می‌شود.

05-08-2013 09-19-49 AM

در چین هم از مدغوع پانداها، کاغذ می‌سازند!

05-08-2013 09-20-20 AM
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: هفت کاربرد عجیب و غریب مدفوع حیوانات
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دیده بان گل

هوای امروز بوشهر :(

درختان مشعل جنگل شروع به گلدهی کردند.

هر روز این موقع آسمان آبی و خورشید درخشان ، درسته هوا گرمه و شرجی داره اما هوا پاک بود و بینی و گلوت نمیسوخت.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دیده بان گل , گرد و غبار هوای بوشهر
[ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کاشت سبزی خوردن

سوال کننده : احسان از یزد

سلام خسته نباشید توی یه بخش باغچه محل کارم ریحون بنفش کاشتم که خیلی خوب شد، یه بخشش هم شاهی کاشتم که متاسفانه بیش از 4 سانت نشد و همون جا تیره شد حالا چند تا سؤآل داشتم: - الان توی این فصل می تونم شاهی ها را بکنم و ریحون بکارم؟(از شهرهای اطراف یزد هستم) - ریحون را هر چند روز باید آبیاری کنم؟

 

 

پاسخ دهنده : مهندس زینب حیدرپور

شاهی الان فصلش نیست.اکه بکارید سبز میشه ولی زود خشک میشه یا میره تو فاز فقط بذر دادن.ریحون تقریبا میشه.براساس خاکتون باید آبیاری کنید.اکه هر روز آبیاری نکنید پلاسیده میشه.بهتره مرتبا هر روز آب بدید.

 

 

نویسنده سطرح های زیر : زهرا فرشید

چقدر خوبه که محیط کارمون را با گیاهان آراسته کنیم.اینجوری هم خودمون و هم همکاران و مراجعه کنندگان با نگاه کردن به گیاه سبز روحشون قدرد آروم میگیرد.

من قبول دارم که زندگی ها پر از دغدغه و خستگی هست و فرصت اینکه به خودمون فکر کنیم کمه اما من همیشه به این فکر میکنم که فرصت من برای زندگی در این دنیا خیلی کمه پس سعی میکنم با چشم پوشی از آرزوهای خیلی بزرگی که فرصت لذت بردن از زندگی را ازم میگیرند به آرامش برسم با کاشت گیاهان ( گل ، درخت و سبزی) ، ورزش و پیاده روی ، مطالعه ، بازی با بچه ها ، خندیدن با دوستان و فامیل و ... این آرامش را کسب میکنم.

دور و برم پر از آدم هایی هست که لحظه ایی رنگ آرامش را نمیبینند و در اوج جوانی بدون رسیدن به لذت و آرامشی در اثر سانحه ایی عمرشون تموم میشه.پس از این فرصت اندگ زیستن استفاده کنید.

همه این حرف ها رو زدم که بگم نگید تو محیط کار نمیتونیم گیاه نگهداری کنیم و یا پول گل و گلدون خریدن نداریم دست بکار بشید و از هر ظرف و وسیله ایی که اطرافتون هست برای کاشت هر گیاهی استفاده کنید. من تو سبد کیوی که کفش پلاستیک کشیدم و تو گلدون در  محیط کارم ریحون کاشتم و هینکه رشدشون رو میبینم کلی انرژی میگرم. امتحان کنید تا حرف منو درک کنید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سبزی خوردن , کاشت سبزی , سبزیکاری , بذر سبزیجات
[ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلابگیری نیاسر

سلام

امیدوارم خوشتون بیاد  لبخند

عکس هایی از گلابگیری به شیوه سنتی در نیاسر کاشان(اردیبهشت 92)

 

آبشار نیاسر

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلابگیری , نیاسر
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٥:٤۸ ‎ب.ظ ] [ سجاد دهقانی ]

تولید نوشیدنی از آگاو آبی

تو ایران ارقام مختلف آگاو را و به عنوان گیاه زینتی میکارند اما در کشوری مثل مکزیک استفاده تجاری از این گیاه میشود.

 

در مکزیک مزارع مخصوصی برای کشت آگاو آبی وجود داره ، علت این نامگذاری به خاطر رنگ برگاش هست که سبز متمایل به ابی هست.این رقم در ایران وجود دارد و قبلا هم در پست هایی به معرفی آن پرداختم.

در مکزیک از ساقه آگاو برای تولید نوشیدنی استفاده میشود.

با بیل های ویژه ایی که دارند تنه گیاه رو از ریشه جدا میکنند بعد برگها رو قطع کرده و و تنه را به محل عصاره گیری میبرند تا ماده را از ان استخراج کنند.

 

میتوند فیلم برداشت آگاو آبی رو در یوتیوب1 ، 2  ببینید.

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------
یک اعتراف کنم نیشخند این پست را دوسال پیش نوشته بودم فقط هیچوقت ارسال نشده بود ، امروز نگاه کردم حدود 50 پست نوشتم که تا حالا ارسال نشده اند .

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تولید نوشیدنی از آگاو آبی , تیره agavaceae , پاجوش آگاو آبی , آگاو آبی agave tequilana
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تعویض گلدان مارچوبه دم روباهی

اگر یادوتون باشه در این پست انواع مارچوبه ها را معرفی کردم و چند روز بعد هم مارچوبه دم روباهی را به مبلغ 4000 هزار تومان خریدم.

خاک گلدان را عوض کردم و در خاکبرگ+20% ورمیکمپوست کاشتم.

گلدان را در گوشه هایی از طارمه (تراس) حیاط قرار دادم که اصلا نورمستقیم نمیگیره و الان چند برگ جدید هم تولید کرده است. مارچوبه ها ساقه واقعی یا چوبی ندارند و برگها از زیر خاک ظاهر می شود.

 

اسم فارسی : مارچوبه دم روباهی یا مه یری

اسم علمی : asparagus meyer

روی ریشه مارچوبه غده هایی هست که در واقع رمز ماندگاری و مقاومت این گیاهان نیز می باشد. اگر گیاه دچار تنش شد و بخش شاخساره آن از بین رفت ولی باز هم نامید نشید چون این غده ها زنده اند و به محض اینکه شرایط مهیا شد شاخساره جدید را تحمل میکنند.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مارچوبه دم روباهی یا مه یری , مارچوبه ها ( asparagus) , تعویض گلدان مارچوبه دم روباهی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دیده بان گل

از امروز سعی میکنم پست هایی با نام دیده بان در وبلاگ قرار دهم و تغییرات فصلی گیاهان را که میبینم گزارش کنم.

درختان چریش و شب خسب و ابریشم مصری وارد فاز زایشی یعنی گلدهی شده اند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دیده بان گل
[ یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

میوه آفتابگردان

پست آفتابگردان را که قبلا با شما دوستان به اشتراک گذاشتم یادتون میاد؟

یکی از بدی های گل آفتابگردان زینتی برای کاشت در فضای سبز کوتاه بودن عمر بوته ها و گلهاست و کلا شاید 2 ماه از کاشت بذر تا گل دلت بهشون خوش باشه و باید فورا جمعشون کرد چون جز شاخه های بی برگ و گلهای بی گلبرگ که اصلا زیبایی ندارد باقی نمی ماند.

در عوض آفتابگردان ، اطلسی و شاهپسند یکساله و جعفری و خیلی گلهای دیگر عمر طولانی دارند و در فضای سبز ماندگارتر هستند.

میشه بذرها را جدا کرد و کاشت.البته خیلی از بذرها پوک بودند.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آفتابگردان زینتی , آفتابگردان , تخمه آفتابگردان , میوه آفتابگردان
ادامه مطلب
[ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کشت توامان نخل و آلوئه ورا

این عکس را آقای اسماعیلی از شهر وحدتیه و از وبلاگ اطلاع رسانی وحدتیه ارسال کردند.

کشت توام نخل و آلوئه ورا . خیلی دلم میخواد بیشتر در مورد این طرح بدونم ، آیا کسی اطلاع دارد؟

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کشت توامان نخل و آلوئه ورا , نخل خرما date palm , آلوئه،صبرزرد،صبرتلخ ورا aloe vera , تکریب نخل،هرس نخل خرما
[ پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سالویا یا مریم گلی

اسم فارسی : سالویا یا مریم گلی

اسم علمی : Salvia splendens

اسم خانواده : Lamiaceae

چندماه پیش آقای مهندس دهداری نژاد یک گلدان سالویا برای من ارسال کرد تا با پرورش آن بیشتر آشا بشم و من بلافاصله آن را به یک گلدان بزرگ با مخلوط خاکی خاکبرگ+20% ورمیکمپوست انتقال دادم.

من سالویا را در گلفروشی های بوشهر ندیدم.کسی دیده؟

این گلدان را در شرایط نیمه آفتاب قرار دادم و هر روز آبیاری کردم تا اینکه به گل رفت. در کل سالویا از گیاهان سایه دوست است و در زیر سایه درختان کاشته می شود. وقتی در سایه باشد کیفت گل و رنگ گل بالاتر می رود.

این خوشه گل در واقع کاسبرگ یا شاید براکته های گل می باشد که همرنگ خود گل هستند و گل اصلی به حالت لوله ایی و به همین  رنگ در بین براکته هاست.

رنگ قرمز این گل واقعا چشم نواز است و چشم هر بیننده ایی را خیره می کند.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سالویا salvia splendenssalvia splendens , مریم گلی salvia splendens , گل های فصلی , تیره lamiaceae
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تعویض گلدان آگلونمای قرمز

قبلا در این پست آگلونما قرمز را معرفی کردم.

گلدان این آگلونما دیگر کوچک شده بود و ریشه ها روز سطح خاک و زیر گلدان پیدا بودند و دیگه وقت تعویض گلدان بود.

به راحتی با واژگون کردن گلدان روی دستم و چند ضربه به پشت گلدان گیاه را بدون تکون خوردن خاک و وارد کردن استرس به ریشه از گلدان خارج کردم و در یک گلدان جدید که فقط یک سایز بزرگتر بود کاشتم. خاک آن را فقط خاکبرگ و کمی ورمی کمپوست انتخاب کردم.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تعویض گلدان آگلونما , گیاهشناسی و پرورش آگلونمای قرمز , آگلونمای قرمز , آگلونما chinese evergreen
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آگاو آبی

در اینجا از آگاو آبی صحبت کردم و اینکه در کشورهای آمریکای جنوبی به صورت تجاری کشت میشه و از تنه قطور آن نوعی نوشیدنی استخراج میشه و طرفداران زیادی هم دارد.

این چند روز که در بیمارستان بودم و برای استراحت به محوطه بیمارستان سلمان فارسی (تامین اجتماعی )  می آمدم خداییش از فضای سبز آن لذت میبردم و روح و روانم تازه میشد. معلوم بود خوب رسیدگی میشه هر چند جای کار زیادی داشت اما وقتی مقایسه میکنم با جاهای دیگه توی سطح شهر و پارک ها و ساحل به این فضای سبز ایول میگفتم. جلوی درب ورودی یک قفس بود که دوتا آهو توش نگهداری میکردن و برای بچه ها خیلی جذاب بود و کلی سرگرم میشدند.

 

 

از این بیمارستان عکس هایی تهیه کردم که حتما با شما دوستان به اشتراک خواهم گذاشت.

چندتا آگاو آبی هم بود که بد ندیدم عکسی بگیرم تا شما هم ببینید. من پاجوش این نوع آگاو را دارم.

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آگاو آبی agave tequilana , تولید نوشیدنی از آگاو آبی , پاجوش آگاو آبی , گلدهی و گیاهشناسی آگاو
[ دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

شپشک روی یوکا

 این یوکا را وقتی تازه استخدام شده بودم در سطل زباله ایی که در مسیرم بود پیدا کردم و بردم در محل کارم کاشتم. الان دیگه بزرگ شده ولی چند روزی هست متوجه شدم که دچار نوعی آفت به نام شپشک شده که به مرور داره گیاه را ضعیف میکنه.

شپشک مثل سایر آفات مکنده با مکیدن شیره گیاه رَمق گیاه را میگرند و برگها را زرد و گیاه را دچار ضعف عمومی میکنند.

در اینجا در مورد مبارزه با آن با نظر کارشناسی مهندس رفعتی اینجا را ببینید.

این جواب را خانم مهندس رفعت-کارشناس گیاهپزشکی دادند (ایشان بزودی به جمع نویسندگان وبلاگ میپیوندند) :

یک نوع سپردار هست و با دیازینون کنترل میشه.

دیازینون را با یه مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید  به نسبت 3تا سم یکی مایع  ظرفشویی.

3 سی سی سم یه چند قطره مایع ظرفشویی تو یک لیتر آب خوب بهم بزنه و روش سمپاشی کنه
 
 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: روش مبارزه با شپشک , شپشک یک آفت مکنده , حمله شپشک , شپشک روی یوکا
[ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

علف هرز سِس روی اطلسی

 اغلب کسانی که سبزیکاری یا کلگاری و یا باغ دارند علف هرز سِس را دیده اند. من دیدم چجور سِس مزرعه ریحان و یا انواع سبزی خوردن را نابود می کند.

سِس یک گیاه انگل با عمر یکسال مثل گل جالیز هست. منتها گل جالیز در خاک است و از ریشه گیاه میزبان تغذیه میکند ولی سِس بر روی شاخه و برگ میزبان قرار میگیرد و از آن تغذیه میکند.

سِس دارای رشته های نازک به رنگ زرد تا زرد مایل به نارنجی هست که مثل تارعنکبوت دور شاخساره میزبان می پیچد و با مکنده هایی که روی خود دارد به میزبان متصل شده و از همین طریق مواد غذایی خود را از آن میگیرد. در این صورت به مرور و با رشد کردن سِس تمام گیاه پوشیده از رشته های سس شده و دیگر نوری به گیاه نمیرسد و همه انرژی آن را نیز سِس میمکد.

اسم علمی :  Cuscuta.spp این جنس گونه های زیادی دارد.

اسم تیره : Convolvulaceae یا Cuscutaceae

سِس نه برگ دارد و نه ریشه و کاملا انگل است.اما گل دارد و بذرهای ریزی تولید میکند که در صورت نبود شرایط مناسب می تواند تا بیست سال در خاک زنده بماند.

هر وقت سس دیدید فورا آن را جمع آوری کنید و آن قسمت از مزرعه را نابود کنید تا کل مزرعه را نگیرد.

یک باغچه ایی که من قبلا اطلسی کاشتم چندتا از بوته ها مبتلا به سِس شدند که فورا حذف دستی انجام شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را مطالعه کنید.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: علف هرز سِس روی اطلسی , سِس cuscutaspp , تیره cuscutaceae
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پیچک آنتی گونون

نام فارسی: پیچک آنتی گونون 

نام انگلیسی:chain-of-love

نام علمی: Antigonon  Leptopus

از خانواده:  Polygonaceae (علف هفت بند )

پیچ آنتی گونون   دارای 3 تا  8 گونه می با شد که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مکزیک و آمریکای  مرکزی  پراکنده اند  . گیاهی است  پیچان و بالا رونده دارای تندریل (پیچک)که تا بیش از 10  متر رشد می کند . دمبرگی از 6/0 تا5/1سانتی متر بلندی دارد. پهنک  برگ  5/2 تا 5/7  سانتی متر عرض و 3 تا 9 سانتی متر طول  دارد که به شکل تخم مرغی- نیزه ای یا هرمی با رگه های مشبک و نوک تیز است . تنه اصلی آن چوبی ،باریک و ظریف و منحنی شکل است .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نام فارسی: پیچک آنتی گونون , نام انگلیسی:chain-of-love , نام علمی: antigonon leptopus , از خانواده: polygonaceae (علف هفت بند )
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

خزان شب خسب

این عکس را سوم فروردین ماه گرفتم ولی الان فرصت شد با شما به اشتراک بگذارم.

این دوتا درخت شب خسب را خودم جلو در همسایه البته به میل خودشان کاشتم.

چهارسال پیش بذرشان را از پارک جمع آوری کردم و کاشتم و یکسال بعد هم همین جایی که میبینید کاشتم و در حال حاضر که دارم این پست را مینویسم همه برگها جوانه زده اند و درخت به گل نشسته است.

در فصلی که هوا سرد میشه یعنی از آذرماه برگهای درخت زرد میشن و به مرور میریزن و تا اواخر فروردین و با گرم شدن کامل هوا درخت لخت و بی برگ می ماند ولی در عوض در اوج گرما درخت پر از برگ و زیبا میشود. من عاشق بوی گلهای شب خسب هستم.

می توانید پست های قبلی در مورد شب خسب را در اینجا ببینید.

درخت سبز و بزرگی که سمت چپ تصویر میبینید و پشت شب خسب هست درخت انبه ایی است که قبلا در موردش صحبت کردم و میوه های ریز اما خوشمزه ایی دارد.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

علت اینکه این چند روز نبودم و وبلاگ بروز نشده این بود که مجبور شدیم مادرم رو اورژانسی عمل کنیم و این چند روز درگیر بیمارستان بودم و فعلا هم مرخصی گرفتم تا کاملا در خدمت ایشان باشم. به امید اینکه هر چه زودتر خوب بشن مژه

از ته قلبم برای سلامتی همه انسان ها به ویژه پدرها و مادرها دعا میکنم.قلبموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: هرس درختان شب خسب , گل ابریشم،شب خسب albizia lebbeck , خزان شب خسب
[ یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کسی این گیاه را می شناسد؟

برای دیدن تصویر بزرگتر بر روی عکس کلیک کنید.

دوستان ، خانم مهندس آزاده رشیدی ( مدیر وبلاگ باغبانی سبز و نویسنده )  این گیاه را شناسایی کردند و بنظر من همین گیاه است. از دوستانی که این گیاه را از نزدیک دیدن و از مراحل رشد و فرم درخت دقیقا اطلاع دارند خواهش میکنم بررسی کنند که آیا این همون گیاه هست یاخیر.

اسم علمی : Elaeagnus multiflora

این لینک را هم ببینید.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:٢٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آفت سپردار و مبارزه با آن

این سوال را یکی از دوستان ( آقا حمید) ارسال کردند :

سلام،ممنون میشم اگه کمک کنید،متاسفانه امروز دیدم ان گیاه که خیلی دوستش دارم یکی از برگاش تغییر رنگ داده وقتی دقت کردم دیدم یه جور آفت روی یکی از برگاش هست(کلا این گیاه از وقتی خریدمش 3تا برگ داشته که برگ قدیمی دچار این مشکل شده)میخواستم بدونم که این آفت میتون شپشک سپر دار باشه اگه هست از چه سمی باید استفاده کنم و در صورتی که به سم دسترسی نداشته باشم از چیزی به شکل جایگرین میتونم استفاده کنم؟مثل الکل 
-----------------------------------------------------------------------------------------------

این جواب را خانم مهندس رفعت-کارشناس گیاهپزشکی دادند (ایشان بزودی به جمع نویسندگان وبلاگ میپیوندند) :

یک نوع سپردار هست و با دیازینون کنترل میشه.

دیازینون را با یه مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید  به نسبت 3تا سم یکی مایع  ظرفشویی.

3 سی سی سم یه چند قطره مایع ظرفشویی تو یک لیتر آب خوب بهم بزنه و روش سمپاشی کنهموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دفع آفت شپشک با سم دیازینون , شپشک یک آفت مکنده , آفت سپردار
[ یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

مراحل رویش برگ سیکاس

چند وقت پیش تعویض گلدان سیکاس را بهتون نشان دادم و این همون سیکاس هست که یک هفته بعد از تعویض گلدان برگهای جدید رویش یافتند.

سیکاس به تعویض گلدان و انتقال به گلدان بزرگ خیلی خوب جواب میده و گیاه کلی پر برگ میشه. حتما اگر سیکاسی دارید که رشدش متوقف شده به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

ضمنا با کود تقویتی کیمیا نیز طی سه مرحله و دوهفته ایی یکبار تقویت شده است.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مراحل رویش برگ سیکاس , تعویض گلدان سیکاس , سیکاس گیاهی شبیه نخل و سرخس , سیکاس cycas revoluta
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٧:٠٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]