نظرسنجی پست آینده 1

طبق قرار در طول همین هفته پست بنفشه آفریقایی را تکمیل و ارسال خواهم کرد.

موضوعات بعدی :

1- گل جالیز (یک گیاه انگلی) : آقا مجتبی چند عکس ارسال کرده اند.

2- تراریوم : به پیشنهادت یکی از دوستان این موضع را انتخاب کردم و همچنین فردا در نمایشگاهی که توسط کارآموزان فنی و حرفه ایی برگزار شده شرکت میکنم و عکس هایی تهیه خواهم کرد.

منتظر دریافت تجربیات و عکس های زیبای شما دوستان عزیزم هستم.

همچنین اگر موضوع خاصی دارید که تجربه ایی یا عکسی از آن دارید قطعا در اولویت خواهد بود.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نظرسنجی موضوع پست های آینده
[ یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پنبه طلای سفید (فقط عکس)

خیلی دلم می خواست که کسی بود عکس هایی از مزارع پنبه و مراحل بعد از برداشت و حتی مشکلات و نکات تجربی از کاشت و داشت و برداشت پنبه برام ارسال میکرد چون برای من  و دوستانی که مزرعه پنبه ندیدند جالب خواهد بود.

از دوستان اگر کسی این اطلاعات و عکس ها را دارد خوشحال میشم برایم ایمیل کند تا به اسم خودشان از آن استفاده کنم.

در این پست فقط عکس های ارسالی را نمایش می دهم چون اگر می خواستم در پست قبلی بزارم صفحه خیلی سنگین می شد و ممکن بود بارگزاری صفحه برای دوستان با مشکل مواجه شود.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پنبه طلای سفید , پنبه cotton , پنبه gossypium , عکس پنبه
ادامه مطلب
[ جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٩:۱٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پنبه طلای سفید

همه ما یه جورایی با پنبه آشنا هستیم چه برای ضدعفونی زخم و چه پاک کردن آرایش و چه بسا برای ساختن عروسک و ... از آن استفاده کرده ایم.

نام فارسی : پنبه

نام انگلیسی : Cotton

نام علمی : Gossypium spp

نام خانواده : Malvaceae

در حیاط محل کار من دوتا بوته پنبه سبز شده که گل و میوه و در نهایت پنبه تولید کرد و این موضوع برای بعضی از همکارانم جالب بود و روزی که این موضوع را در وبلاگ اعلام کردم جالبه بدانید یکنفر نظر داده بود که اصلا نمیدونستم پنبه از گیاه به وجود می آید. امیدوارم این پست که با عکس های دوستان خوبم آرتای عزیز و خام مهندس زهرا دیانت و عکس هایی که من از بوته حیاط اداره ام تهیه کردم برای شما دوستان جالب و مفید باشد.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پنبه طلای سفید , پنبه gossypium , پنبه cotton , تیره malvaceae
ادامه مطلب
[ جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٧:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آموزش عکاسی - تصاویر عریض = پانوراما Panorama

          دوستان عزیز حتما برای شما که علاقمند به عکاسی از طبیعت یا معماری یا هر شاخه از هنر عکاسی هستید پیش آمده و با صحنه ای روبرو می شوید که بسیار زیبا ولی خیلی وسیع بوده و دوربین شما قادر به ثبت این صحنه در یک فریم نیست و آرزو میکنید که ای کاش دوربینتان قادر به گرفتن این همه زیبایی در یک کادر بود هرچند بعضی از دوبین هایی که اخیرا به بازار آمده تا حدودی این امکان را دارند و برخی هم که واقعا بصورت حرفه ای صحنه را جارو (Scan) میکنند بسیار بسیار گران هستند ( بالای شصت و هفتاد میلیون تومان ! ) ولی شما با همان دوربین معمولی خودتان می توانید به این آرزوی خودتان برسید ! اما چطور ؟

ابتدا به این دو تصویر نگاه کنید :

 

          این تصاویر مربوط به یکی از تیمچه های قدیمی تبریز بنام (در عباسی ) می باشد که از نظر معماری بسیاز زیبا است ولی فضای لازم برای گرفتن تصویر کامل نیست

بقیه در ( ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , تصاویر عریض (پانوراما) , تیمچه در عباسی تبریز , پانورامای عمودی
ادامه مطلب
[ جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

نظرسنجی موضوع پست های آینده

سلام

امیدوارم روز خوبی پیش روتون باشه چشمک

یک تصمیم جدید گرفتم که باعث مشارکت هر چه بیشتر شما دوستان خوبم در پیشرفت وبلاگ خودتان می شود و همزمان در کنار هم چیز های جدید یاد میگیریم.

و اما تصمیم اینجانب نیشخند :

از این به بعد در اول هفته دوتا موضوع برای پست های بعدی اعلام میکنم (البته با پیشنهاد شما دوستان ) و همه با هم تا آخر هفته شروع به تهیه مطلب ( به صورت تجربی ) و عکس (ترجیا عکاس خودتان باشید ) می کنیم.

اینجوری هم پست ها پرمحتواتر و علمی تر خواهد شد و هم کار برای من که در وسط هفته وقت کمی برای پست گذاشتن داشتم راحت تر می شود.

موضوع این هفته :

1- پنبه

2- بنفشه آفریقایی

منتظر همکاری شما دوستان گلم هستم مژهموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نظرسنجی موضوع پست های آینده
[ یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٧:۳۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

فیلودندرون برگ انجیری یا راست قامت

یکی از خواننده های وبلاگ عکس گیاهی را ارسال کردند و از من خواستند که اسم این گیاه را به ایشان بگویم.

نام فارسی : فیلودندرون برگ انجیری یا راست قامت

نام انگلیسی : upright philodendron

نام علمی : Philodenderon bipinnatidum

نام تیره : Araceae

بومی : آمریکای جنوبی

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیلودندرون برگ انجیری philodenderon bipinnatidum , تیره araceae , فیلودندرون راست قامت upright philodendron , فیلودندرون
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

برداشت گوجه فرنگی در پشت کوه بوشهر

در اغلب نقاط استان گوجه کاری از اواخر تابستان شروع می شود تا در زمستان که سرما کل کشور را فرا گرفته گوجه فرنگی جنوب با قیمت بالا وارد بازار شود و سود خوبی را نصیب کشاورزان کند. اما در منطقه پشت کوه استان بوشهر که مشرف به استان فارس هست و آب و هوای کوهستانی دارد فصل گوجه کاری به پایان رسیده است.لازم به یادآوری هست که پشت کوه محل اصلی قشلاق عشایر می باشد و شامل شهرها و روستا های زیادی است فقط چون در پشت کوه قرار گرفته به طور کلی به پشت کوه شهرت یافته است.

این چندتا عکس را همکارم چند روز پیش حین بازدید از مناطق عشایری تهیه کرده اند.

 

 

 

کسی به این لیوان های سفید رنگی که در مزرعه افتاده توجه کرده؟

این لیوان بدون ته را زمانی که نشا برای کاشت وارد مزرعه می شود روی نشا می گذارند تا نشا را از باد و کمبود رطوبت و نور زیاد حفظ کند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: برداشت گوجه فرنگی در پشت کوه بوشهر , گوجه فرنگی lycopersicum esculentum , برداشت گوجه فرنگی , کشت خارج از فصل گوجه فرنگی
[ یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کتاب هزاران خورشید تابان

تا حالا دو اثر از نویسنده افغان ، خالد حسینی را خوانده ام اول بادبادک باز و حالا هزاران خورشید تابان.

عنوان کتاب : هزاران خورشید تابان

نویسنده : خالد حسینی

مترجم : مهدی غبرائی

نشر ثالث - چاپ چهاردهم

قیمت : 12000 تومان

 

 

این کتاب را تو کتابفروشی های بوشهر نتوانستم تهیه کنم ولی همکارم لطف کردند و کتاب را از تهران برای من آوردند. من در جشنواره کتابخوانی مجازی با این عنوان کتاب شرکت کردم.

موضوع کتاب از عنوان و طرح روی جلد آن مشخص است و من قصد ندارم با تعریف بخشی از داستان از لذت خواندن آن کم کنم. اما این را باید بگویم که من یک هفته از خواندن کنکور ارشد دست کشیدم و با اشتیاق این کتاب را تمام کردم هر چند کلی از درس عقب افتادمچشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کتاب هزاران خورشید تابان , جشنواره بزرگ کتابخوانی مجازی , نویسنده افغان خالد حسینی , معرفی کتاب
[ شنبه ۱۳ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:۳۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلدهی درخت کُنار وحشی

این روزا عبور از معابر برای کسانی که با بوی درخت کنار آشنا هستند و دوست دارند بسیار لذت بخش تر خواهد بود چون این درختان مقاوم در حال گلدهی و شکوفایی گل هستند.

گل کنار هر چند گل درشت و زیبایی نیست ولی همین بویی که دارد باعث جذب حشرات بویژه زنبور عسل می شوذ. همانطور که میدانید عسل کنار از مرغوب ترین و گران ترین عسل هاست.

قبلا از کُنار پیوندی و وحشی صحبت کرده ام.

چند روز پیش یکی از همکارانم که در بخش نقلیه فعالیت می کنند چندتا عکسی را که در حین ماموریت در مناطق عشایری با موبایل برای من گرفته بود را به من دادند. من م کلی ذوق کردم و تشکر کردم و برام جالب بود همکارام اینقدر به علائق من احترام میگذارند و تازه کمکم هم میکنند.

الان درختان کُنار که در مرتع و بیابان هستند هنوز میوه های خود را دارند و به گل نرفته اند زیرا منتظز باران هستند  و مثل کُنار های فضای سبز آبیاری نمی شوند.

طعم میوه کنار وحشی اول بسیار گس و تلخ هست اما وقتی روی درخت می ماند و کمی آب آن کم میشود و پوست آن نارنجی می شود کمی شیرین تر می شود.

بذر آن را می توان به راحتی کاشت.

 

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلدهی درخت کُنار وحشی , کنار،سدر،عناب zizyphus mauritiana , کُنار وحشی , میوه های درخت کُنار
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آرایش گل پتوس با قیم

به اصرار یکی از عمه هایم چندتا گلدان گل براشو بردم که یکی پتوس بود اما همین که گلدان پتوس را دیدند گفت نه اینو نمیخواهیم! وقتی علتش را پرسیدم گفتن پیچک شگون نداره و باعث مرگ و میر میشه سوال به هر حال یکی از خرافات عوام هست که سفت و سخت پایبند آن هستند.

من اغلب پتوس را رها میکنم تا رشد کنه و از گلدان به صورت آبشاری آویزانش شود اما در گلفروشی ها میشه نوع قیم دار آن را دیدم که در جای خود زیبا هست البته خودم هم قبلا اینکار را کرده بود که در اینجا می توانید ببینید. کافیه یک لوله پولیکا یا چوب را که خزه خیس خورده اطراف آن با طناب بسته اید در وسط یک گلدان پتوس بزارید و ساقه ها را روی این قیم هدایت کنید اینجوری ساقه های پتوس با تولید ریشه هوایی و فرو بردن آن در خزه خیس به قیم می چسبند و کار تمام می شود.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آرایش گل پتوس با قیم , پتوس devils ivy , هرس پتوس , قیم پتوس
[ پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ریشه کن شدن درختان در اثر طوفان

باز دیشب طوفان شد و باز چند درخت قطع شدند یا بهتره بگم از ریشه کنده شدند.

 

 

چند روز پیش پیاده روهای خیابان ما که آسفالت بود را با کاشی تعویض کردند. من میدیدم که برای کندن آسفال ریشه های درختان را قطع می کردند و این هم نتیجه بی فکری و عدم نظارت بر کار کارگرهای افغانی

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ریشه کن شدن درختان در اثر طوفان , طولانی ترین شب سال , لیچر یا باد پیرزن , قطع درختان
[ دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٩:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پیچک لجباز و سمج (2)

سرکارعالیه خانم مهندس فرشید :

مطلب شیوای شما را در رابطه با پیچک لجباز و سمج  خواندم وعکسهای زیبای آن را  مشاهده نمودم.از نگاه جستجو گری که به اطراف خود دارید حظ وافر بردم،در رابطه با مشخصات گیاهشناسی آن به اطلاع برسانم  که این گونه ،گیاهی است  علفی با شاخه های بالارونده ، خزان پذیر ،صاف وبراق وبلند ، ساقه ها نسبتا آبدار با ریشه های هوایی رشته ای ،پوست به رنگ سبز روشن تا  خاکستری مایل به قهوه ای که گاهی تا شش سانتی متر قطر پیدا  میکند.

نام فارسی: پیچک تینوسپورا(دوستان اسم پیشنهاد کنید)

نام علمی:     Tinospora   cordifolia

نام انگلیسی: Tinospora  ونام سانسکریت Guduchi

خانواده:   Menispermaceae  موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٤:٢٢ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

ببینید 2

پست شپشک آرد آلود ختمی ژاپنی  یادتون میاد؟اگر نه حتما ببینید.

اون بوته پر از شته که در حال خشک شدن بود را چند روز پیش دیدم که سالم و پر برگ و نسبتا سرحال هست. حتما سمپاشی و هرس شده هر کسی این کار را کرده دستش درد نکنه چشمک

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ببینید 2 , ختمی چینیhibiscus rosa-sinensis , شپشک آرد آلود ختمی ژاپنی
[ جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خزان مشعل جنگل

الان هوای بوشهر گرم و دم کرده است و بدون کولر نمیشه تحمل کرد، البته زوایه تابش خورشید تغییر کرده اما گرما هنوز سرجاشه. تو این شرایط هوایی درختان مشعل جنگل به خزان رفته اند.

چند روز پیش صبح ساعت شش و نیم صبح این عکس ها را گرفتم که نه نور مناسب بود و نه دوربین من شاید فرصت کردم و برای عکاسی رفتم اما قول نمیدم.

برگچه ها ریز برگهای شانه ایی بزرگ مشعل جنگل زرد شده و در حال ریزش هستد. گیاهان با تغییر زاویه نور خورشید و تغییر در شدت و مدت تابش علائم تغییر فصل و خنک شدن هوا را دریافت کرده اند و الان با خزان کردن در واقع خود را برای مقابله با سرما آماده میکنند هر چند سرمای هوا کم و کوتاه باشه. این یک مکانیسم حفاظتی گیاهان از خودشان در برابر سرما است.

این عکس را دوست دارم چون تصویر ستون های نور در برخورد با رطوبت هوا به زیبایی نشان داده شده اند.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خزان مشعل جنگل , گیاه خزان کننده گرمسیری , مشعل جنگل delonix regia , عکس مشعل جنگل
ادامه مطلب
[ جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٩:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تعویض گلدان برگ گندمی

حتما پستی که در مورد اثر گرما بر روی برگ گندمی ها بود را دیده اید که چجوری از بین رفتند اما من قبل از گرما دوتا گلدان کوچک از گیاهچه های دختری آن گرفتم و در طول گرما در داخل خانه از آنها مراقبت کردم و حالا میخوام در یک گلدان بکارمشون.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تعویض گلدان برگ گندمی , گندمی،کلروفیتوم chlorophytum comosum , برداشت رنرهای گندمی , تکثیر برگ گندمی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]