لیچر یا باد پیرزن

دیروز من و دوست عزیزم ( ددی خوبوم ) رفته بودیم برای خرید که یهو طوفان شد. این طوفان اینقدر غافلگیر کننده بود که برای چند لحظه ذهنمون کار نمیکرد چیکار باید بکنیم خصوصا که این باد با خاک همراه بود اصلا نمیتونستیم چشممون را باز کنیم و راه رو پیدا کنیم و با هزار زحمت خودمون را به مغازه ایی رساندیم و از توی مغازه این طوفان وحشتناک را نگاه کردیم که چجوری بنرها و چراغ ها و سایبان ها را از جا میکند و تو این فکر بودیم که این همه خاک از کجا آمده؟

قدیمی ها از این طوفان وحشتی نداشتند و میگفتند که باد لیچر هست که اواخر مهر یا اوئل آبان می آید و اواسط آبان هم نوبت باد لیمر هست که بعد از آن هوا خنک می شود و نیازی به کولر نیست اما در دل ما جوانها که وحشت ایجاد کرد.بعضی ها می گفتند که قیامت شده و بعضی ها میگفتند که پیش بینی نوستراداموس هست نیشخند

سرعت و شدت باد اینقدر زیاد بود که درختان بزرگ بنجامین و کنوکارپوس را مثل یک شی سبک در هوا حرکت میداد و مثل الاکلنگ آن را از هر طرف به زمین می کوبید.

راستش من اصلا حواسم به گیاهان و گلدان های خودم نبود که یهو مسیج اومد که خواهر بیا ببین گلدانهایت شکستن! من از شدت ناراحتی شک شدم و بعد که اومدم خونه دیدیم بزرگترین گلدان های من که به عنوان منبع قلمه سالیان سال ازشون استفاده میکردم شکسته اند.

خوب چه میشود کرد طبیعت هست و هزار و یک رمز و رموز چشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: لیچر یا باد پیرزن , باد لیمر
[ یکشنبه ۳٠ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۸:٤۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

دوتا یکی کردن گلدان پدیلانتوس

این پست مثل پست قبلی و پست بعدی داغ داغ است و بیش از یکساعت از انجام آن نمیگذرد.

اخیرا تصمیم گرفتم از تعداد گلدان های تکراری کم کنم و در عوض به تنوع گیاهان بپردازم برای همین بعضی از گیاهانی که چندتا از آن را دارم با هم تلفیق میکنم.

اینبار قرعه به نام پدیلانتوس افتاد.

این دو گلدانی که در عکس زیر میبینید هم به دلیل ساقه های بلند بی برگ بدشکل شده اند و هم خاک آنها کم شده و نیاز به هرس و تعویض گلدان دارند. برای همین من اول هرسشون کردم و بعد دوتا گلدان را تبدیل به یک گلدان کردم.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: pedilanthus tithymaloides پدیلانتوس , هرس پدیلانتوس , فیلم تعویض گلدان گیلاس زینتی پدیلانتوس , دوتا یکی کردن گلدان پدیلانتوس
ادامه مطلب
[ جمعه ٢۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ٢:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گـــزارش پاییـــزی گلهــــا !

          با وجود اینکه الان در بوشهر هوا خیلی گرم است ولی در منطقه ما ( آذربایجان ) هوا سرد شده و مدتی است که همه لباس گرم پوشیده اند و درب و پنجره ها را محکم بسته اند و فردا پس فردا شوفاژ ها و بخاری ها هم روشن خواهد شد ! و بهمین علت تقریبا فصل گل و گیاه ما دارد تمام می شود و ناچاریم کم کم گلهای حساس را به داخل ساختمان منتقل کنیم .

          امروز تصاویر قسمتی از گلها را گرفتم تا بعنوان گزارش پاییزی تقدیم کنم ، از هاورتیا گورخری شروع میکنم که در ابتدا یک گلدان کوچک بود و الان به جنگلی تبدیل شده است :

 

 

          البته دوستان توجه دارند که برای تکثیــر یک گیاه به این صورت انبوه ، حتما باید صبر و حوصله داشته و مراقبت لازم را بعمل آورند ولی متاسفانه بعضی از عزیزان مخصوصا دوستان جوانتر ، وقتی بذری میکارند و یا از گل و گیاهی خوششان می آید و با اشتیاق تهیه میکنند انتظار دارند فورا و با شماره یک ، دو ، سه بزرگ شود و از آن قلمه هم بگیرند ! و . . .

           دوستان من ، گلکاری با ( چشم چشم دو ابرو . . . ! ) که تا ماژیک را روی کاغذ گذاشتید گل دلخواه خودتان را نقاشی میکردید فرق دارد و باید حوصله بخرج دهید ، بطوریکه شاعری ( که شاید خودم باشم ! ) می گوید :

صبــر (فرشید) ببـاید همه ارباب هنــر را

تا ز یک بذر گلی شـاد و معطــر بــدر آیـد

          حالا بفرمایید برویم در ( ادامه مطلب ) بقیه حرفهایمان را بزنیم ، بفرمایید خواهش میکنم ، اول شما !موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , هاورتیا گورخری , دختری , فیلودندرون
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩۱ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

جابجایی نشا جمبو

نویسنده اصلی این پست : حاج اکبر فرشید مژه

قبلا میوه جمبو را در این پست معرفی کرده ام و در اینجا گفتم که پدرم چجوری بذر جمبو را کاشته اند. اما امشب پدرم مشغول جابجایی نهال های جمبو از سبد به کیسه های پلاستیکی نشا هست و نهال ها را برای فروش آماده میکنند.دستشون درد نکنه. اینکار کاملا بر اساس دانش خودشان هست و من فقط به ایشان کمک کردم.

در تصویر زیر یکی از سبدها را میبینید که حاجی نصف آن را خالی کرده است.

در ادامه مطلب روش ایشان را در جابجایی نشا جمبو بیان میکنم.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جابجایی نشا جمبو , جمبو syzygium cumini , تکثیر جمبو , نهال جمبو
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

جشنواره بزرگ کتابخوانی مجازی

از طریق دوست عزیزم از خانم مهندس متین زندی از جریان جشنواره بزرگ کتابخوانی مجازی مطلع شدم و از آنجایی که خودم قصد شرکت در این جشنواره را دارم تصمیم گرفتم این موضوع را با شما خواننده های همیشگی من یک جوانه ام در میان بگذارم.

موضوع این جشنواره فعلا رمان و داستان هست ولی گویا قرار هست موضوعات آن را گسترش دهند.

ابتدا به این صفحهبرید و بعد از مطالعه قوانین جشنواره ثبت نام کنید.

بعد از ثبت نام به بخش کتابها سر بزنید و کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته انتخاب کتاب و تعداد آن آزاد است و می توانید به غیر از این 30 جلد کتاب معرفی شده با کتاب مورد نظر خود در این جشنواره شرکت داشته باشید.

از بین این سی جلد کتاب معرفی شده من هفت جلد از این کتاب را قبلا مطالعه کردم و دارم ومیتوانم به عزیزانی که شهر بوشهر هستند و نتوانستند کتاب را تهیه کنند امانت دهم.

1- یکی بود،یکی نبود ( اثر محمدعلی جمالزاده)

2- قلعه حیوانات ( اثر جورج اوورل)

3- مدیر مدرسه ( اثر جلال آل احمد)

4- خداحافظ گاری کوپر ( اثر رومن گاری)

5- کوری ( اثر ژوزه سارماگو)

6- بادبادک باز ( اثر خالد حسینی )

7- ارمیا (اثر رضا امیرخانی)

از آنجایی که میشه با بیش از یک کتاب در این جشنواره شرکت کرد برای کسانی که فرصت مطالعه زیادتری دارند فرصت مناسبی هست.

من کتاب هزاران خورشید تابان اثر خالد حسینی را انتخاب میکنم. شما هم کتابی را که انتخاب کردید در بخش نظرات اعلام کنید.

من ترجیح میدم کتاب را بخرم و در دستانم بگیرم و بخوانم اما نسخه Pdf و صوتی این کتاب هم موجود است.

بعد از انتخاب کتاب میتوانید به سوالات جواب دهید.

جدول زمانبندی جشواره فعلا از قرار زیر است :

» آغاز جشنواره: ۱۵/۷/۱۳۹۱

» مهلت ثبت نام : از همین الان تا ۱۲/۹/۱۳۹۱

» مهلت ارسال پاسخنامه : بلافاصله بعد از ثبت نام تا ۱۵/۹/۱۳۹۱

» معرفی برندگان: ۱۳۹۱/۹/۳۰

» اختتامیه جشنواره:محل برگزاری مراسم اختتامیه متعاقبا اعلام خواهد شد.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جشنواره بزرگ کتابخوانی مجازی , کتاب یار مهربان , کتاب و کتابخوانی , معرفی کتاب
[ جمعه ٢۱ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

یخ در بهشت

گونه گیاهی یخ در بهشت، گیاهی است یکساله تقریبا گوشتی و کم رشد به ارتفاع 10 تا 15 سانتیمتر ، که بصورت پوششی در  می آید.  برگها به شکل استوانه ای ،تخم مرغی تا قاشقی شکل است.  هر گل دارای تعداد زیادی گلبرگ باریک به رنگهای صورتی ،قرمز ، سفید ،زرد و نارنجی  گاهی بصورت تک رنگ یا دورنگ ظاهر می شوند.

نام فارسی:گیاه یخ در بهشت

نام علمی: Dor0theanthus spp یا mesembrryanthemum   spp

نام انگلیسی: Ice plant / Livingstone daisy

خانواده: Aizoaceae

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه یخ در بهشت mesembrryanthemum , گیاه یخ در بهشت dor0theanthus , گیاه یخ در بهشت'ice plant / livingsto , تیره aizoaceae
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

رتبه اول بوشهری ها در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل

روزنامه ایران ضمیمه ایی دارد با عنوان ایران زمین که احتمالا هر استانی اخبار داخلی خود را در این ضمیمه می نویسد.

دیروز در صفحه اول ایران زمین به نقل از مهندس منوچهری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر آمده بود که :

 برای چهارمین بار پیاپی در کشور ، بوشهر امسال هم گوی سبقت را در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل می رباید.

چندسالی هست در شهرستان های دیر ، دشتی ، دشتستان و جم استان بوشهر کشت فضای باز گوجه فرنگی از نیمه دوم مرداد ماه شروع میشود و محصول آن در زمستان می رسد یعنی دقیقا زمانی که کل کشور در سرما و یخبندان قرار دارد و این جنوبی ها به ویژه بوشهری ها هستند که محصول خود را از جمله گوجه فرنگی و فلفل را به بازار میفرستند و قطعا سود کلانی هم خواهند کرد.

بارها گلخانه دارانی بودند که به من ایمیل زدند و عنوان کردند که ما این همه هزینه ساخت گلخانه کرده ایم تا مثلا گوجه فرنگی را در زمستان با قیمت مناسب وارد بازار کنیم اما این جنوبی ها بازار ما را کساد کرده اند. این در حالی هست که جنوبی ها فقط از موهبت طبیعی که دارند استفاده میکنند. البته من به این عزیزان حق میدهم اما خوب دست من و شما نیست این موضوع نیاز به برنامه ریزی در سطح کلان کشور دارد که گویا تا حالا خبری از آن نیست و شاید هم هست و ما خبری نداریم.

من فکر میکنم برای اینکه بتوانند برنامه ریزی دقیق کنند باید بتوانند نیاز تقریبی بازار را در زمستان بدانند و از طرفی میزان سطحی که زیر کشت هست و همچنین بازارها را شناسایی کنند.البته همه اینها نیاز به مطالعات زیادی و خاصی دارد که شاید هم انجام شده و من خبری ندارم.

در بوشهر امسال 14 هزار هکتار زیر کشت گوجه فرنگی است که پیش بینی می شود 600 هزار تن محصول برداشت شود.

در هر صورت امیدوارم قیمت گوجه امسال زمستان سر بفلک نکشد و کمی به حال ما خریدارن رحم کند و سرش را زیر فلک (آسمان) نگهدارد.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: رتبه اول بوشهری ها در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل , گوجه فرنگی lycopersicum esculentum , نشاکاری گوجه فرنگی , کشت خارج از فصل گوجه فرنگی
[ سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۸:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پیچک سمچ و لجباز

 

یادم میاد چندسال پیش همسایه ما یک نوع پیچک داشت که یادم نمیاد گلی ازش دیده باشم اما یادمه اون پیچک روی دیوار و و درخت لیمویی که تو حیاط انها بود را پوشانده بود و حتی از روی دیوار به تیر چراغ برق رسیده بود و سیم های برق را پوشانده بود و این همسایه ما از طرف اداره برق چندبار بهشو تذکر گرفته بود ، که پیچک را قطع کنند و این کار انجام شد اما پیچک هایی که روی تیر برق و دیوار بودند سالم و زنده ماندند و رشد کردند و این همیشه برای من سوال بود که گیاهی بدون ریشه چجوری زده مونده؟ تا اینکه چند روز پیش به درخت مشعلی که توی حیاط یک مدرسه بود و نصفی از اون را پیچک گرفته بود دقت کردم و دیدم کلی ریشه هوایی از آن آویزان هست وقتی نزدیک شدم دیدم این ریشه های هوایی مربوط به اون پیچک سمچ هست که به راحتی در برابر شرایط سخت کوتاه نمیاد و به هر ترتیبی با مشکلات مبارزه میکنه. بله ریشه هوایی این پیچک عامل زندگی این گیاه حتی بعد از قطع تنه اصلی  هست.

 

 

هر وقت اسم دقیق ای پیچک را پیدا کردم به همین پست اضاف خواهم کرد.

از دوستانی که اسم علمی و دقیق این گیاه را می دانند و یا تجربه جالب و عکسی دارند خوشحال میشم در وبلاگ از مطالب و تصاویرشان استفاده کنم.

حالا بریم به ادامه مطلب ...موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پیچک سمچ و لجباز
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱ ] [ ٧:٥۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ببینید 1

مطمئنم براتون پیش آمده که به یک گیاهی هر چه رسیدگی میکنید جواب عکس به شما میدهد و گیاه هر روز ضعیفتر می شود و علائم غیرقابل پیش بینی نشان میدهد و حتی ممکن است گیاه بمیرد.  البته افراط در هر کاری باعث ایجاد نتیجه نامطلوب میشود و در مورد مراقبت از گیاهان نیز صدق می کند.

این گیاه لش در زیر پله یکی از ادارات بوشهر در فضای باز قرار دارد و هیچ رسیدگی ویژه ایی ندارد و گرما شدید و سرما را تحول میکند ، فقط ممکن است گاهی آبیاری شود والا دیگر هیچ ، اما یه نکته مثبت آن قرار گرفتن گیاه در جایی است که نور غیرمستقیم خوبی دریافت میکند.

گیاه هم خوش رنگ و هم خیلی سرحال است.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ببینید 1 , لش،برگ بیدی , قلب ارغوان،برگ بیدی عنابی setcreasea purpurea , tradescantia pallida
[ چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قلمه گیری از گیاه فرشید

راحترین روش تکثیر روش این گیاه تکثیر با قلمه است.

بهترین زما قلمه گیری در ماههای فروردین تا خرداد هست البته در مناطق گرمسیری مثل بوشهر می توانید از اسفندماه شروع به قلمه گیری کرد.

یکی از شاخه های این گیاه را جدا میکنیم.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: قلمه گیری از گیاه فرشید , گیاه فرشید pseuderanthmum reticulatum , گیاه فرشید yellow– vein eranthemum , تکثیر گیاه فرشید
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱:۳٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گلدهی گیاه فرشید

گیاه فرشید تقریبا بعد از دوسال از قلمه گیری در صورتی که در خاک باغچه باشد و خوب رشد کند به مرحله گلدهی میرسد اما در گلدان خیلی بیشتر طول میکشد.

الان گیاهان گلدانی من بعد از 2/5 هنوز به گلدهی نرسیدند.

گل آذین خوشه ایی دارند و گلها با اتصال دمگل کوچکی به محور اصلی گل آذین متصل شده اند.

گلها از پایین خوشه شروع به شکوفایی می کنند و 3-4 ماه بازشدن گلهای یک خوشه طول میکشد اما بعد از یک ماه شاید دوتا یا سه تا گل روز خوشه بیشتر باز نباشد.

بذری هم ندیدم و فکر کنم قبل از اینکه من ببینمشون به سمت بیرون پرتاب شده اند.+

 

 

 

در ادامه عکس هایی که تابستان امسال گرفتم را ببینید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گلدهی گیاه فرشید , گیاهشناسی گیاه فرشید , گیاه فرشید yellow– vein eranthemum , گیاه فرشید pseuderanthmum reticulatum
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کتابخانه مصلیحان

 

تازه فهمیدم که کتابخانه مصلیحان بوشهر مدتی هست شبانه روزی شده و این یعنی یک فرصت طلایی برای کسانی که می خواهند درس بخوانند یا مطالعه کنند اینجوری میتوانند در هر ساعت شبانه روز به آنجا بروند و از محیط امن و آرام آنجا استفاده کنند.

نمیدونم چرا تو فرهنگ ما ایرانی ها رفتن به کتابخانه برای مطالعه رایج نیست. فقط وقتی سالن مطالعه را نگاه میکنی تعداد زیادی افراد پشت کنکوری کاردانی یا کارشناسی و یا ارشد و شاید دکترا ببینی ولی از کسی که بخواهد ساعتی با آرامش کتاب مورد علاقه خودش را مطالعه کند دیده نمیشود حداقل من ندیدم. من تازه متوجه شدم چه فرصت خوبی را تا الان از دست دادم این در حالی هست که میتونستم قبلا استفاده های زیادتری از کتابخانه های عمومی شهرم ببرم.البته الان هم دیر نشده هنوز.

هنوز در مورد زندگینامه و سابقه فامیلی مصلیحان نمیدونم اما میدونم که خانواده بزرگی در بوشهر بودند ، حتما فردا از مسئول کتابخانه در این مورد میپرسم.

من آمادگی و پنج سال ابتدایی را در مدرسه ابتدایی مصلیحان گذراندم. آنجا هم مثل این کتابخانه از طرف خانواده مصلیحان وقف شده بود.

ساختمان قدیمی کتابخانه با آن معماری ویژه بوشهری و حیاط بزرگ آن حس خوبی به آدم میدهد.وقتی تو ایوان آن رو به حیاط میایستم حس میکنم صدای رفت و آمد و پچ پچ اهلی قدیم این خونه رو میشنوم و حس خوبی بهم دست میده تا با آرامش از آن محیط استفاده کنم.

 

 

راستش قبل از نوشتن سطور بالا قصد داشتم در مورد عدم رعایت نظافت توسط افرادی که سالن مطالعه استفاده میکنم بنویسم اما ترجیح دادم تا حس خوب خودم را با شما درمیان بگذارم و به آن طرف ماجرا فعلا البته فعلا کاری نداشته باشم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کتابخانه مصلیحان , کتابخانه بوشهر , کتابخانه مصلیحان بوشهر
ادامه مطلب
[ شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بریفیلیوم یا برگزا ( بروز رسانی شد)

دوتا عکسی که آقای مجید صالحی فرستاند باعث شد که من این پست را تقدیم شما دوستان کنم.

گیاهی به نام بریفیلیوم که برگزا نامیده می شود را اکثرا در گل فروشیا میتوان دید.

برگهای این گیاه در حاشیه خود جوانه هایی تولید میکند که بر روی خاک می افتد و تولید گیاه جدید میکند.

 

نام فارسی : کالانکوئه - بریفیلیوم - برگزا

دو نام علمی دارد : bryophyllum daigremontianum و Kalanchoe daigremontiana

نام خانواده : Crassulaceaeموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: بریفیلیوم یا برگزا , کالانکوئه kalanchoe daigremontiana , بریفیلیوم bryophyllum daigremontianum , جوانه برگی
ادامه مطلب
[ شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاه فرشید

راستشو بگم از دیدن این پست خیلیییییی ذوق زده شدم برام دور از انتظار بود که اسم گیاهی با اسم فامیلی من معرفی بشه ، جالبه و هیجان انگیزه چشمک

دو سال پیش گیاه فرشید را در منزل عمه ام دیدم که ایشان هم از یکی از اقوام گرفته بودند و عمه ام میخواست گیاه را هرس کند که من داوطلبانه این کار را انجام دادم و در مقابلش صاحب کلیییی قلمه شدم که همشون هم به راحتی ریشه دار شدند. روش تکثیر را در پست های بعدی با عکس نشان خواهم داد.

با اینکه گیاه فرشید قابلیت درختچه شدن را دارد اما توصیه میکنم در حد یک بوته 1 متری با هرس آن را فرم دهید چون هر چی شاخه ها بلندتر میشوند برگهای قدیمی میریزند و حالت لخت ساقه های نازک اصلا زیبا نیست در ضمن ساقه های آن چندان استحکام لازم برای تبدیل شدن به درختچه ندارند چون نمیتوانند صاف بایستند.

این بوته عمه من است که با گلدان در باغچه گذاشتند و ریشه ها از گلدان به داخل خاک باغچه رفته اند. یک مقدار شاخه های رز و گیاه فرشید درهم فرو رفته اند.

خوشه های زیبای این در عکس خودنمایی می کنند.

 

 

یکی از گیاهانی که در باغچه کاشته بودم امسال گل داد که در پست های بعدی حتما نمایش خواهم داد.

برگهای زیبای این گیاه که البته عمر کوتاهی دارند و زود ریزیش میکنند دارای سطحی رویی سبز و سطح زیری ارغوانی هستند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه فرشید p carruthersii varreticula , گیاه فرشید pseuderanthmum reticulatum , گیاه فرشید yellow– vein eranthemum , گیاهشناسی گیاه فرشید
[ جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۳:٥٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گیاه فرشید

نام فارسی:گیاه فرشید

نام علمی: pseuderanthmum     reticulatum/ p . carruthersii     var     reticulatum 

نام انگلیسی: yellow –vein eranthemum/ golden net-bush

خانواده: Acanthaceae

این خانواده جزء گیاهان نهاندانه  ، گلدار و دولپه ای بوده و دارای 246 جنس و 2500 گونه می باشد که بیشتر گرمسیری هستندو تعداد کمی از گونه ها در نواحی معتدل پخش شده اند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه فرشید pseuderanthmum reticulatum , گیاه فرشید p carruthersii varreticula , گیاه فرشید yellow– vein eranthemum , تیره acanthaceae
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٦ مهر ۱۳٩۱ ] [ ٤:٥٧ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]

برهان گلی(کاسیا)

گونه گیاهی  سنا (کاسیا) درختچه ای است همیشه سبز به ارتفاع 2تا4 متر با برگهای مرکب به طول 12 تا 25 سانتی متر ،برگچه ها 8 تا 16 جفتی ،به طول 1تا2 سانتی متر ،گلبرگها پنج تائی به رنگ زرد طلایی  که بصورت خوشه ای خود نمایی می کنند .

نام فارسی: گونه گیاهی سنا(کاسیا)

نام علمی :  cassia floribunda

نام انگلیسی:   goden  showy

نام خانواده : Legominaceae

زیر خانواده : ارغوان  Cesalpineaeموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
[ یکشنبه ٢ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ فرج الله دهداری نژاد ]