چنــد تصویــر از زلـزلــه اخیـر آذربایجـــان

           اینجا منطقه شهرستان ورزقان است و گوشه هایی از زندگی برباد رفته هموطنانمان که توسط پسرم جعفر به تصویر کشیده شده است :

           این نکته را بشنوید که فقط و فقط مربوط به ایران است : یکی از دوستان نقل میکرد که در یکی از برنامه های کمک رسانی وقتی به یکی از چادر ها مراجعه کردیم تا وسایلی که آماده کرده بودیم تحویل دهیم پیرزن مهربانی ضمن دعا و ثنا با لحن پر مهر خود گفت : پسرم برای ما وسایل زیاد می آورند ولی به روستایی که در پشت این کوه است کمک کمتری میرسد ! بهتر است این وسایل را به آنجا ببــرید !!!

شمـا را بخـدا این مهـر و محبت جز ایـران در کجا یافت می شود !

 

          ببینید این ها زیر پایشان فرش ماشینی بود ولی برای من و شما بهترین فرش های دستباف را می بافتند ! آما . . .

           امیدواریم به لطف پروردگار و همت عالی هموطنان خونگرم و مهربان زندگی باصفا مجددا به این منطقه برگردد .

           در روز های گذشته بیش از 1800 پس لرزه شدید و خفیف رخ داده است .

           کمک های مردمی بطور بسیار عالی به منطقه سرازیر شده است و علاوه بر استان های همجوار ، از استانهای دیگر از جمله اصفهان و ایلام و تهران و استان مرکزی و . . .کمک های شایان توجهی رسیده است .

          از طرف صدا و سیمای آذربایجان ، از همان ساعات اولیه یک ایستگاه رادیویی موقت ، توسط یک فرستنده سیار رادیویی دایر شده است و از نظر اطلاع رسانی ، منطقه را پوشش میدهد .

          شرکت های بخش خصوصی مثل شیرین عسل و . . . آشپزخانه بسیار بزرگی زده اند و روزهای اول روزانه حدود 4000 وعده غذای گرم به آسیب دیدگان می رساندند و در حال حاضر به تنهایی بازسازی سریع بخشی از روستا ها را به عهده گرفته اند.

          از طرف هلال احمر استان مرکزی حدود 1000 حمام و سرویس بهداشتی صحرایی و سیار ارسال شده و در حال نصب است. همچنین از طرف گروه های مردمی نیز مدام سرویس های بهداشتی، فنس جهت نگهداری احشام و سایر نیاز ها ارسال می شوند.

           شرکت ملی صنایع مس ایران (مجتمع مس سونگون) یک ستاد بزرگ کمک رسانی دایر کرده که کمک ها ی مردمی را جمع آوری نموده و خود نیز کمک های عمده ای از این ستاد به مردم زلزله زده می کند. و پسران من جعفر و فرزین هم جزو همین گروه بوده و ما کمک های مردمی جمع آوری شده را توسط این پایگاه توزیع میکنیم . از جمله این کمک ها می توان به تامین نیاز های اولیه مانند خوراک و پوشاک و نیز تامین و نصب فنس و سرویس بهداشتی و غیره اشاره کرد .

          گروه های مردم نهاد و NGO ها شامل پزشکان، روانپزشکان، مددکاران، ماما ها و ... پروانه وار به دور مردم می چرخند و مقامات دولتی نیز تا این لحظه کمال همکاری را با این گروه ها داشته اند.

          خلاصه هرکسی هرکمکی که از دستش بر می آید دریغ و مضایقه نمی کند و باز هم باید گفت که آفرین و هزار آفرین به این همه غیرت و همت عالی و احساس همبستگی مردم خوب ایران ! 

           من بعنوان عضو بسیار کوچکی از این مجموعه ، از همه عزیزان تشکر میکنم و دست همه شان را می بوسم .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , زلزله تبریز , کمک های مردمی
[ سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

قلمه برگ سانسوریا

اسم فارسی : سانسوریا - شاخ بز - زیان مادرزن

اسم علمی : Sansevieria spp

اسم خانواده : تیره Asparagaceae 

یکی از دوستان در مورد نحوه تکثیر سانسوریا سوال کردند و من در این پست تصویری توضیحاتی تقدیم دوستمون میکنم :

 

 

سانسوریا را به دو روش میتوان تکثیر کرد :

1- تقسیم پاجوش : سانسوریا در زیر خام ریزوهای نارنجی رنگی تولید می کند که بر روی خام تولید گیاه چه های جدید در کنار گیاه مادری میکند که به راحتی میتوان با قطع ریزوم اون گیاهچه کوچک را جدا کرده و در جای جدید کاشت.

2- قلمه برگ : یک برگ از سانسوریا را جدا میکنیم و به چند قطعه تقسیم میکنیم و در خاک قرار می دهیم حدودا بعد از دوماه و یا شاید بیشتر در کنار برگ جوانه های جدید رشد میکنند و شما صاحب یک گیاهچه جدید می شوید.

همیشه بهترین زمان برای تکثیر گیاهان زمانی هست که هوا بهاری و خطر سرمای زمستان و گرمای شدید تابستان نیست.

برای دیدن ادامه عکس ها ادامه مطالب سر بزنید.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: قلمه برگ سانسوریا , سانسوریا sansevieria , تکثیر سانسوریا , تیره asparagaceae
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱:٠٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

احوالات فیکوس بنجامین در اثر گرما

اینم عکسی از احوالت فیکوس بنجامین من . گرما و کوچک بودن گلدان داغونشون کرده.کمی هوا خنک بشه جایی رو پیدا میکنم و تو زمین میکارمشون چون ارش خرید گلدان بزرگ نداره.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیکوس بنجامین ficus benjamina , فیکوس بنجامین بیمار , احوالات فیکوس بنجامین در اثر گرما , برگ ریزان فیکوس بنجامین
[ جمعه ٢٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

اثر گرما بر برگ گندمی ها

بوشهر شهریست با گرما و شرجی زیاد که فقط یک جنوبی میتونه درک کنه من چی میگم و این گرما بر روی گیاهان اثرات مخربی زیادی میزاره حالا میخاد این گیاه گرمسیری باشه یا نباشه.

پارسال هم از برگ گندمی های آسیب دیده در اثر گرما عکس گذاشتم و اینم عکس هایی که همین امروز گرفتم.

من قبل از گرم شد هوا از رنرهایی که تولید کرده بود تعدادی را در گلدان کاشتم و تو خونه گذاشتم و الان حالشون خیلی خوبه و اگر از این گندمی های توی حیاط هیچکدام زنده نماندند اینایی که تو خونه هست رو میکارم.

 

 

          این هم دو تصویر دیگر از گندمی ها منتها کمی اینور بوشهر یعنی 1250 کیلومتر ! (تبریز ) البته این ها هم در جای مناسبی نبوده اند .

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اثر گرما بر برگ گندمی ها , رنرهای برگ گندمی , گندمی،کلروفیتوم chlorophytum comosum
[ جمعه ٢٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

جوانه زدن آرالیای خشک شده

چند وقت پیش پستی گذاشتم در مورد خشک شدن آرالیا که در اینجا می توانید ببینید. بر اساس تجربه ایی که از قبل داشتم همچنان گیاه را نگهداشتم و هفته ایی دوبار بهش آب دادم تا امروز دیدم که قسمت انتهایی ساقه که زیر خاک بود جوانه کوچکی در حال رشد است.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خشک شدن آرالیا , آرالیا aralia japnica , جوانه زدن آرالیا
[ پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

معرفی سایت روان یار

همه ما در طول عمر خودمون با استرس ها و مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم میکنیم که خیلی از آنها غیرقابل اجتناب هست و برای همه مشترکه مثل بلوغ یا تبیه و تشویق در محیط کار و خانه ، که به شیوه های مختلفی روی ما اثر میزاره اما اغلب بدون اینکه بفکر راه حل درست و یا درمان آن باشیم میگذاریم تا گذشت زمان آن را درست کند این در حالیست که اثرات غیرقابل جبران بر جسم و روح و روان ما میگذارد . من خودم بارها تجربه کرده ام. 

 

 

امروز با سایت روان یار آشنا شدم و وظیفه خودم دانستم که این تجربه را با شما به اشتراک بگذارم.

من الان دارم مقاله مبانی پزشکی استرس، افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و اعتیاد  می خوانم.این مقاله به ما دید بازتر و روشنتری از مقوله ایی به اسم استرس یا افسردگی می دهد و قعطا با دانستن این مطالب می توانیم با مشکلات بهتر برخورد کنیم.

توصیه میکنم حالا که محیط مجازی فضایی رایگان برای کسب اطلاعات در اختیار ما گذاشته تا در شناخت خود و مسائل پیرامون خود دید بهتری پیدا کنیم از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم.

 

بخشب از این مقاله :

استرس بیش از حد شما را مریض می‌کند. تحمّل فشار بیش از حد استرس، مانند این است که توستر برقی را برای مدت طولانی در حالت روشن نگاه دارید و یا یک نیروگاه اتمی از حداکثر توان مجازش بگذرد. دیر یا زود، چیزی می‌سوزد یا منفجر می‌شود.

این که برای شما چه اتفاقی می افتد به این بستگی دارد که « پیوندهای ضعیف » بدن شما در کجا قرار دارند و این عمدتا یک ویژگی وراثتی است.

در زیر، متداولترین پیوندهای ضعیف در بدن افراد و عوارض استرس بیش از حد بر آنها آورده شده است:

مغز: خستگی، سردرد، افسردگی، حملات اضطراب، اختلال در خواب.

معده: زخم، اسهال، کُلیت.

غدد درون‌ریز : اختلال در عملکرد غدّه تیروئید.

قلب: فشار خون بالا، حمله قلبی، نامنظمی ضربان قلب، سکته.

پوست: خارش، کهیر.

سیستم ایمنی: کاهش مقاومت در برابر عفونت

تاثیرات استرس بیش از حد بر روی معده، غدد درون‌ریز، قلب و پوست از مدتها قبل شناخته شده بود. امّا تاثیرات آن بر روی مغز به تازگی کشف شده است. در واقع، یکی از جالبترین دستاوردهای پزشکی در این دهه، کشف تاثیرات فیزیکی استرس بیش از حد بر روی مغز بوده است. اکنون مشخص شده است که خستگی، سردرد، افسردگی، اضطراب و اختلال در خواب به دلیل سوء عملکرد شیمیایی مغز در اثر استرس بیش از حد است.


منبعموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سایت روان یار , معرفی سایت , استرس،افسردگی و , روانشناسی
[ پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

عکس های برتر نشنال جئوگرافیک در مسابقه مسافرت

در سایت یک پزشک همیشه مطالب جذابی از عکس و عکاسی گذاشته میشه و امروز دیدم که عکس های برتر نشنال جئوگرافیک در مسابقه مسافرت را قرار داده که من سه تاشو که خیلی نظرم رو جلب کرد را در این پست میگذرام.

یک درخت افرای ژاپنی

برگهای قرمز در جلو و تنه های خزه بسته در عمق عکس عظمتی به این عکس داده که از نگاه کردنش سیر نمیشم.

 

جنگلی از درخت بائوباب در ماداگاسکار

در پستی جدا گانه از این درخت مطلب میذارم.

یعنی راه رفتن در کنار این درختان غول پیکر چه حسی داره؟؟دلم میخاد این حس رو تجربه کنم ...

 

 

شناگری در زیر باران

من خودم تازه یاد گرفتم یا نه بهتره بگم جرات کردم روی آب بخوابم و لذتی که این مرد اونم در یک هوای بارانی دارد رو درک میکنم.

این عکس رو که دیدم بغضم گرفت و ناراحت شدم چون بوشهر یک پلاژ ویژه بانوان داره که اونم تابستون یعنی تنها فصلی که میشه ازش استفاده کرد یادشون اومده لایه روبی کنن . واقعا موندم مسئولین مربوطش فکر ندارن؟؟حالا ما هیچی بفکر منافع اقتصادی خودشون هم نیستن؟؟ واقعا چرا ما رو از داشتن این لذت محروم کردند؟

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آفرین به این همه صفا و مهربانی و این ملت زنده و پویا

          به خدا قسم ، و بدون اغراق ، مردم ایران بهترین و مهربان ترین ملت دنیاست در این چند روز که حادثه زلزله به استان ما و هموطنان عزیز ما خساراتی وارد کرده از تمامی کشور چه دور و چه نزدیک بطور رسمی و غیر رسمی ابراز همدردی نموده اند .

          باید توجه داشت که متاسفانه منطقه ما روی گسل زلزله قرار دارد و این منطقه در گذشته زلزله های شدیدی را به چشم دیده است و از جمله در سال 1191 هجری قمری ، شهر تبریز بطور کلی نابود شد و حدود یکصد و بیست هزار نفر از مردم کشته شدند و نویسندگان و جهانگردان نوشتند که در تیریز دیواری بارتفاع یک وجب نیافتیم . . . اینک با فعال شدن مجدد این گسل ،که احتمال زلزله شدید تر از 7 ریشتر حدس زده می شود وحشت عمومی سراسر منطقه را فراگرفته است ! .

          دوستان زیادی که مدت زیادی است ارتباط ما قطع شده بود مارا مورد لطف قرار داده و با تماس تلفنی یا ایمیل و از هر طریق ممکن ، از وضعیت پیش آمده جویا می شوند .

          ستاد های امدادی که تشکیل داده ایم مردم بدون تعارف با تمام توان و با احساس همدردی کامل می آیند و کمک میکنند .

          مردم دلسوخته بقدری برای اعزام به منطقه تلاش میکنند که مسئولین اعلام کرده اند که مردم بصورت انفرادی نیایند و عملیات امداد و نجات با سازماندهی مردمی انجام گیرد تا جاده ها بیش از حد شلوغ نشود.

          من ناقابل ، برخود وظیفه می دانم تا بنوبه خودم از این همه غیرت و همت شما مهربانان صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم خدای متعال تمامی هموطنان را از مصائب و بلایا و گرفتاریها مصون و محفوظ بدارد .

          بروز سازی مطلب - باز هم آفرین به این مردم  زنده و پویا و یکدل و عاشق ! - عصر امروز در مسجد نزدیک خانه مان چند کلمه صحبت کردیم و الان که ساعت یک و بیست دقیقه بامداد است هنوز همسایه های عزیزتر از جان ما ، لباس و پتو و لوازم بهداشتی و . . . می آورند این تصویر که الان گرفتم فقط گوشه ای از هدایای مردم است که باید آماده نموده و فردا به منطقه بفرستیم و این ها علاوه بر وجوه نقدی قابل توجه و یک نیسان کامل کنسرو و لوازم بهداشتی و . . .است که فردا ارسال خواهد شد :

          الان که صبح شده است مقدار وسایل جمع آوری شده 3 برابر بیشتر از چیزی است که در این عکس می بینید و ما مشغول جدا سازی لباس های زنانه و مردانه و بچه گانه و همچنین پتو و بالش و سایر وسایل هستیم الان 3 ماشین شخصی و یک نیسان  پر کرده و فرستادیم و این برنامه همچنان ادامه دارد .

          همین الان گوینده شبکه سهند تلویزیون اعلام کرد که میزان خسارت وارده زلزله هشت هزار میلیارد ریال برآورد شده است .

××××××××××××××××××××××××

من که جز تعظیم در برابر این همه محبت مردم ، چیزی برای گفتن ندارم

دست یک یک شان را می بوسم  و افتخار می کنم که یک ایرانیم  و چنین هموطنانی دارم !موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , زلزله تبریز , تقدیر از مردم خوب ایران
[ دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٦:٠٢ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

سه نکته

سلام

اول بر خودم واجب میدونم که بابت زلزله ایی که در شمال غرب کشور - تبریز روی داده و تعداد زیادی از  هموطنان عزیزمون تو این حادثه جان خودشون رو از دست دادند تسلیت عرض کنم و از خداوند برای بازماندگانشان صبر و بردباری می طلبم.

دوم درخشش ورزشکاران کشتی فرنگی و آزاد و دو میدانی و وزنه برداری را به همه ورزش دوستان و البته بهتره بگم همه ایرانی ها تبریک میگم.

سوم اینکه از دوستان کسی کتاب های کنکوری که توسط موسسات کنکوری مثل مدرسان شریف و پارسه و ... برای ارشد باغبای ارائه میشه داره؟؟ اگر کسی این کتاب ها رو داره و لازم نداره من حاضرم این کتابها رو با قیمت توافقی بخرم ممنون میشم اگر کسی داره به من خبر بده.

ایمیل من : z_farshid@yahoo.comموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: زلزله تبریز , المپیک لندن 2012 , خرید کتاب دست دوم کنکور ارشد , کتب موسسات کنکور ارشد باغبانی
[ یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٢:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بحران در آذربایجان شرقی ! - مردم شهر تبریز امشب به خانه برنمی گردند ! . . .

          امروز زلزله های متعددی استان ما را شدیدا لرزاند و مردم را به وحشت انداخت من که مشغول کار با کامپیوتر بودم یکباره احساس کردم که گویا سوار تاب شده و در حال حرکت به جلو و عقب هستم ! ابتدا فکر کرده سرم گیج می رود ولی خیلی زود متوجه زلزله شدم زلزله ای که در عمرم به این شدت ندیده بودم 2/6 ریشتر و با زمانی طولانی ! من عین فیلم های زلزله ژاپن وسایل داخل اباق را می دیدم که بهر طرف حرکت میکنند ، پا شدم تا خودم را به نقطه امنی برسانم ولی بزحمت می توانستم نعادلم را حفظ کنم تا اینکه خود را با داخل چارچوب در رساندم و تا آخر زلزله اول همانجا ماندم و به خدا پناه بردم ، صدای داد و فریاد وحشتناک از کلیه خانه ها بگوش می رسید، شدت زلزله بحدی بود که آثار آن تا استان ها آذربایجان غربی و گیلان رسیده است .

          بعد از دقایقی خانمم به خانه آمد و مشغول گفتگو بودیم که زلزله دوم شروع شد هردو خودرا به نقطه امن رساندیم و باز چند دقیقه طول کشید ! و ارتباط تلفنی تمام شهر مختل شد نگرانی و عدم اطلاع از فامیل و عزیزان واقعا آزار دهنده بود و تلفن های ثابت و سیار بندرت شماره ای میگرفتند .

          پاشدیم رفتیم سراغ بچه ها دیوار خانه هایشان شکاف برداشته بود و آینه و وسایل شیشه ای به زمین ریخته و شکسته بود و خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم .

           در راه که می رفتیم صدای آمبولانس ها و اتومبیل های پلیس سراسر شهر را پر کرده بود عبور از مقابل بیمارستان ها بدلیل جابجایی جنازه ها و مجروحین و خانواده های داغدارشان مشکل بود بنا به گزارش خبر گزاری ها فعلا 87 کشته و تعداد زیادی (600نفر ) مجروح اعلام شده است و روستا های زیادی با خاک یکسان شده اند البته مرکز زلزله اول شهر اهر و زلزله دوم شهر ورزقان و بقیه جاها در اطراف تبریز بوده است ،و این مجروحین از آن شهرستانها به بیمارستان های تبریز ارسال شده بود ،خوشبختانه هلیکوپتر های امداد از تهران و سایر شهرستانها به کمک آمدند ، گزارش رسمی خبرگزاری ها چنین است :

          موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دومین زمین لرزه که به فاصله ۱۱ دقیقه از نخستین زمین لرزه ۶٫۲ ریشتری تبریز ساعت ۱۷٫۴ دقیقه به بزرگی ۶ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۴۶٫۷۳ و عرض جغرافیایی ۳۸٫۴۵ به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه در ۱۵ کیلومتری ورزقان، ۲۹ کیلومتری اهر، ۳۱ کیلومتری خواجه و ۵۱۱ کیلومتری تهران صورت گرفته است.

          زمین لرزه سوم در ساعت ۱۷:۱۹ دقیقه به بزرگی ۴.۷ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          زمین لرزه چهارم نیز در ساعت ۱۷:۳۵ دقیقه به بزرگی ۴.۱ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داده است.

          همچنین زمین‌لرزه دیگری در ساعت ۱۷:۴۴ دقیقه به بزرگی ۴.۵ ریشتر به مرکزیت ورزقان روی داد.

          این زمین لرزه ‌ها که مدت زمان آن بیشتر بود به قدری مردم تبریز را به وحشت انداخت که مردم به خیابان‌ها آمدند.

          همین الان تلویزیون اعلام کرد که تا این لحظه 53 زلزله ثبت شده است ، بنا به توصیه ستاد بحران استان ، تمامی مردم شهر الان در فضای سبز بساط پهن کرده و قرار است شب را در فضای آزاد بمانند تا نکات ایمنی را در زلزله های احتمالی امشب رعایت کرده باشند .

          حالا صبح شده است - الان تعداد کشته ها به 500 نفر و مجروحین به 6000 نفر رسیده و علاوه بر خسارات شهر های اهر - ورزقان - هریس و کلیبر تعداد 6 روستا کاملا تابود شده و 60 روستا خسارت کلی دیده اند . در خود شهر تبریز خسارات کلی جانی و یا مالی بوجود نیامده است ولی تمامی بیمارستانها اعم از راهروها و فضای سبز مملو از مجروحین است و خوشبختانه دارو به اندازه نیاز تامین شده است .

برای سلامتی کلیه هموطنان دعا کنید و برای کشته شدگان طلب آمرزش نمایید - اجر همه شما با خداموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , زلزله تبریز
[ شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

لیست سبزی های مناسب برای کشت در گلدان

   با سلام به خواننده های مهربان من یک جوانه ام.طاعات و عباداتتان قبول درگاه حققلب

   چند وقت هست که اکثر دوستان ایمیل میزنن و میپرسن میشه این سبزی رو تو گلدان کشت کرد؟؟؟بخاطر همین من یه پستی رو اختصاص میدم به معرفی سبزی های که میشه تو گلدان کشت کرد.

   با استفاده از گلدان هم میشه تو خونه هایی که کمبود فضا دارن هم سبزی رو تولید کرد.ولی نکته ایی که باید در نظر گرفت اینه که ظروف مورد نظر مناسب رشد ریشه باشن و این ظروف در ته خودشون به اندازه کافی سوراخ داشته باشن.گلدان ها نباید نه اونقدر کوچک باشن که ریشه نتونه بخوبی رشد کنه و نه اونقدر بزرگ باشه که حمل و نقل مشکل باشه .

   اینم لیستی از سبزی های که قادرند تو گلدون به زندگی خودشون ادامه بدهند.

      کاهو،پیاز،جعفری،زردک،نخود،لوبیا،فلفل،سیب زمینی،گوجه فرنگی،طالبی،هندوانه،اسفناج،سیب زمینی شیرین،کدو،انواع کلم ها،تربچه،آندیو،سیر،تره فرنگی،بادمجان،ذرت،خیار و چغندرموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ جمعه ٢٠ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٢:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زینب حیدری پور ]

این عکس ها را هم ببینید . . .

          چون فصل گوچه فرنگی است این عکس هاهم خالی از لطف نیستند ، ببینید :

          گوجه فرنگی های گیلاسی هم کم کم دارند می رسند :

و عکسی هم از ابریشم مصری که الان گرفتم :موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گوجه فرنگی گیلاسی , ابریشم مصری
[ چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۳:۱۸ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

شروع نشاکاری گوجه فرنگی

سلام به خواننده های من یک جوانه ام ، ببخشید مدتی هست بخاطر برخی مشکلات از شماها فاصله گرفتم اما هر لحظه دلم با شماست و دوستتون دارم.

دیروز داشتم با یکی از کشاورزهای نشاکار گوجه صحبت میکردم که گفتند از اول مرداد نشاکاری گوجه فرنگی و بادمجان و فلفل شروع شده است و در اواخر شهریور ماه به زمین اصلی انتقال می دهند. این در حالی هست که الان در استان فارس مثلا مرودشت اوج برداشت گوجه و غیره هست. واقعا وجود اختلاف اقلیمی برای دو شهر کنار هم که فاصله مراکزشون از 5 ساعت کمتر هست جالبه.

شاید تونستم و رفتم از منطقه عکسهایی گرفتم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شروع نشاکاری گوجه فرنگی , خزانه نشا گوجه فرنگی , نشاکاری گوجه فرنگی
[ سه‌شنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تماشـــــا . . .

          بدون شــرح - هیچ توضیحی نـداریم . . . فقط تماشا کنیـــد ! :

 

 

(بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , بدون شرح , گلهای تزیینی
ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱:٢٢ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

با من به تماشــای شهـر زیبــای تبــریز بیاییـــد . . .

          امروز می خواهم کمی رسمی تر گزارشی از شهر خودم تقدیم کنم ! اینجا که ایستاده ام کوهی است بنام عینالی یا عون ابن علی :

          وجه تسمیه این کوه بخاطر دو آرامگاهی است بنام عون ابن علی و زید ابن علی که بگفته بعضی ها از فرزندان حضرت علی ابن ابیطالب هستند ولی احتمالا از دوستداران آن حضرتند نه فرزندانشان - این کوه با ارتفاع 1800 متر در شمال تبریز و با آب و هوای خیلی صاف و پاکیزه قرنها است که آرام و متین و موقر همین جا ایستاده و شاهد سرگذشت های تلخ و شیرین این شهر کهن می باشد ،

          او دیده است که شهر تبریز در سال 1191 هجری قمری در اثر زلزله مهیب و وحشتناک کاملا با خاک یکسان شد و بطوریکه یکصد و بیست هزار نفر کشته شدند ! و نویسنده کتاب ریاض الجنه نوشت که در تبریز دیواری به ارتفاع یک وجب نیافتم و کوهها شکاف برداشتند ولی باقیمانده مردم شهر را دوباره از نو ساختند و این هم کتیبه یادبود باز سازی شهر تبریز است :

این سنگ یادبود الان در موزه قاجار به یادگار همت مردان استوار تبریز باقی است .

          این کوه دیده است تاخت و تاز سرداران مغول را . . .

          او دیده است قوای متفقین را در جنک جهانی دوم و ظللم هایی را که بر سر مردم آمد و دیده است که مردم با غیرت تبریز همیشه با همت و قدرت و متحد آمدند و زندگی را مجددا ساختند . . . .

          او دیده است سرداران فاتح مشروطیت را . . .

         باز هم دیده است همه شادی ها و غم های تاریخ این شهر را . . .

          امروز کوه عینالی با آن هیبت با شکوه و چشم اندازی زیبا و دلنشین حق دارد مانند یک سلطان قدرتمند آن بالا بنشیند و مردم فهیم و قدر شناس خود و میهمانان عزیز تر از جان را بی هیچ چشم داشتی به حضور بپذیرد !

(بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , کوه عینالی تبریز , مناظر تبریز , coleus blumei حسن یوسف
ادامه مطلب
[ شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٥:۳٦ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

چند تصویر . . .

          بد نیست بدانید که من با چند نشریه محلی ، از نظر تصویری همکاری افتخاری دارم ، در بین خبرنگاران جمله معروفی هست که می گویند خبر ( همچنین تصویر خبری ) مانند نان سنگک می ماند ! وقتی گرم و تازه از تنور در می آید خالی خالیش را هم با اشتها و ولع ! میشود خورد ! ولی اگر چند روز بماند دیگر با عسل هم نمی توانید بخورید !

          این مثل بدان آوردم ! که این تصاویر را ببینید اگر کم اهمیت هم باشد چون همین چند دقیقه قبل گرفتم شاید ارزش داشته باشد :

          این یاس رازقی پُـرپَـر امروز گلهای بسیار درشتی داده که تا حالا سابقه نداشته است :

          اندازه گلهای قبلیش حدود دو سانتیمتر قطر داشت ولی گلی که امروز داده حدود 7 سانتیمتر قطر دارد که بی سابقه است و البته زیبایی و عطر مطبوع یاس هم که نیازی به گفتن ندارد :

          اصولا رشد یاس پرپر خیلی کند است و قلمه هایی هم که زده ام برخلاف یاس سفید معمولی ، خیلی کند جلو می رود و تقریبا حالت توقف دارد این تصویر را ببینید بوته جلویی یاس پرپر و بوته پشتی یاس سفید معمولی است :

 

          یاس سفید معمولی :

          این هم گلهای اختـــر :

          اختر قرمز برگ ابلق از پیاز در آمده و اختر زرد دورنگ از بذر :

          فلفل دلمه ای :

          این گیـاه مارانتــا هم تقریبا در حال از بین رفتن بود که خوشبختانه برگشت و الآن رشدش را شروع کرده است :

          . . . بالاخره پیچ امین الدوله :

... با وجود این زیبـــاترین گلهـــا دوستان یک رنگنـــد . . .

شاد باشید .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , مارانتا , یاس پرپر , فلفل دلمه ای
[ دوشنبه ٩ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

پنجـــره ای به بـاغ گــل . . .

          دوستان سلام

          چشمان خودتان را ببنــدید و تصور کنیــد در عصـــر یک روز بهاری . . . در هوای دلچسب و خنک شهـر تبــــریز !  پنجره را باز می کنید و نسیم خنک ، عطـر روح افــزای یاس را به داخل اتاق شمــا می آورد . . .

 

          واقعا جای همه دوستان خالی است . . .

ز باغ ای باغبــان ، ما را همــی بوی بهــــــار آیــد . . .

          گل یاس طاووسی در جلوی پنجره واقعا زیبا و دلگشا است تصاویری از این درختچــه زیبا را ببینید :

 

 ( بقیه در ادامه مطلب )موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , یاس زرد , یاس طاووسی
ادامه مطلب
[ شنبه ٧ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

بخش دوم بذر هایی که کاشته ام . . .

          ابریشم مصری :

          در مورد ابریشم مصری هم خانم مهندس فرشید مطالب لازم را قبلا در طی پست هایی مرقوم فرموده اند و من به چند تصویر اکتفا میکنم :

          درختچه قشنگ و بی درد سری است و هم از طریق قلمه و هم از طریق بذر قابل تکثیر است ، البته مطلبی را هم خصوصی خدمتتان عرض کنم ! لطفا بیایید نزدیکتر که خانم فرشید متوجه نشوند ! :

              در یکی از پست ها خانم فرشید نوشته بودند که ابریشم مصری بقدری بد بو است که بهیچ وجه حاضر به حرسش نیستم ! ! می خواستم بگویم که البته کمی بد بو هست ولی خانم فرشید زیادی شلوغش کرده است و آنقدر ها هم بد بو نیست که از حرسش صرفنظر کرد ! ! !

          گل ابریشم مصری :

 

          وقتی که بذر ابریشم مصری میرسد ، غلافش خشک شده و در یک لحظه بطور جالبی در هم می پیچـــد ! و بذر ها را که نسبتا درشت هم هستند با سرعت زیاد به اطراف پرتاب می کند و این مسئله باعث می شود که بطور اتوماتیک در جای جای باغچه حتی خانه همسایه ماهم بوته های جدیدی سبز شوند مانند این بوته های کوچولو و زیبا :

 

(بقیه در ادامه مطلب)موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , ابریشم مصری , گوجه فرنگی گیلاسی , فلفل دلمه ای
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٥ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٥:۱٤ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

خشک شدن آرالیا+میوه جمبو

فروردین ماه بود که پستی در مورد تعویض گلدان آرالیا گذاشتم و گفتم که باید دید با توجه به محدوده دمایی قابل تحمل این گیاه که 0-21 درجه هست آیا گرمای بوشهر را تحمل میکند یا نه؟

از اواسط تیرماه گرمای هوا تقریبا غیرقابل تحمل شد. از ده روز پیش من دیدم که برگهای آرالیا بدون بیحال شد فقط رنگ پریده شده ، ضمنا مدتهاست که هیچ رشدی نداشته ، پیش خودم گفتم باید یاد بگیره که چه گرما و چه سرما جاش تو هوای آزاده پیش یقیه و من جای خنکتری ندارم اما چند روز پیش دیدم برگهای پایینی بشدت سوختن و فهمیدم که این گیاه سوسول تر از این حرفاست و دوام نمیاره و آوردمش تو اتاق روی میز گذاشتم اما انگار گرما کار خودش رو کرده و کم کم داره نابود میشه و من دیگه کاری نمیتونم براش کنم. اینم بگن که خاک رویی گلدان رو زیر رو کردم و مطمئنم که مشکلی از خاک نیست و فقط مشکل دمای نامناسب این گیاه را به کام مرگ کشاند.

این عکسا رو لحظات پیش گرفتم پس گرمه گرمه است.

سمت چپ ظرف پر از جمبو رسیده است که دارم میخورم.بفرمایید هنوزم هستا.الان اوج فصل رسیدن و ریزش میوه جمبو هست.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آرالیا aralia japnica , آرالیا و جمبو , خشک شدن آرالیا , جمبو syzygium cumini
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

معرفی کتاب : بچه های قالی باف خانه

از بهترین راه های تحمل مشکلات مطالعه هست چون باعث میشه ساعاتی ذهن ما را از دردهای روزمره ایی که تپش قلب را بالا میبرد خلاص کنه حتی اگر اون کتاب خودش کتاب دردهای بچه های 7-8 ساله و یا حتی کوچکتر کرمانی در عهد قاجار باشه که در کارگاه های تاریک و پر از ترس و التهاب با شکم گرسنه کار میکنند و کتک میخورند و فحش می شنوند و برای تکه ایی نان دم بر نمیارند.

کتاب بچه های قالی باف خانه یکی از 15 مجموعه کتابی هست که از آقای هوشنگ مرادی کرمانی چاپ شده یا بهتره بگم تجدید چاپ شده و به سه زبان انگلیسی و کره ایی و روسی ترجمه شده است.

الحق که آقای مرادی کرمانی در توصیف و بیان فضاهای داستان و همراه کردن خواننده با خود ، قلم توانایی دارند.

این کتاب شامل دو داستان تاثر برانگیز بچه های قالیبافخانه است. من موقع مطالعه این کتاب واقعا دلم بدرد آمد و فضای سنگین و غم  بچه ها رو حس کردم و تصمیم گرفتم حتما مطالعه این کتاب رو به شما هم توصیه کنم.

عنوان کتاب : بچه های قالی باف خانه

نویسنده : هوشنگ مرادی کرمانی

انتشارات معین

قیمت : 2500 تومان

طراحی رو جلد و پشت این کتاب هم به بهترین نحوه فضای داستان را به خواننده القا می کند.

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: بچه های قالی باف خانه , معرفی کتاب , هوشنگ مرادی کرمانی
[ دوشنبه ٢ امرداد ۱۳٩۱ ] [ ٦:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]