Cars is not only for Driving ...

کی گفته اتومبیل فقط واسه رانندگیه :D

 

 

پیشنهاد میکنم به سایت عکس و طبیعت هم سری بزنید واقعا محشره .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: cars is not only for driving , دیدگاه خلاقانه به اطراف , خلاقیت در طراحی , خلاقیت
[ چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

میم الف دال را ، همه فقط مثل مادر

امروز صبح یاد فیلم میم مثل مادر رسول ملاقلی پور افتادم البته بی علت هم نبود ...

مادرم حالش خوب نیست و واقعا هیچ چیز بدتر از این نیست که مادر خونه ناخوش باشه ...

آروز میکنم که هیچ وقت هیچ مادری مریض نشه ناراحت

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: میم الف دال را همه فقط مثل مادر
[ چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کشت هیدورپونیک

 

در این عکس میتونید سیب زمینی شیرین ببینید این سیب زمینی شیرین در گلخانه ای در Xiqing منطقه ای در تیانجین چین هست در این گلخانه از روش های کشت بدون خاک استفاده میکنند. سیب زمینی شیرین بوته ای شبیه پیچک دارد برای همین اومدن از سطح هوایی استفاده کردند و ریشه های این گیاه که همون بخش غده ای و خوردنی گیاه هست را در سطل هایی به صورت آویزان قرار دادند.

 

 

اینم تربچه های که به روش هیدروپونیک کشت شدن. همه چیز در تصویر گویا هست.

 

 

فکر کن نوعی کاهو باید باشه ، اگر کسی دقیقا میدونه چیه بگه ، روش جالبیه تو لوله های باریک ، در کشت این گیاه هم از روش هیدروپونیک استفاده شده است.

 

منبعموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کشت هیدورپونیک , کشت بدون خاک , سیب زمینی شیرینی , کشت هیدروپونیک سبزیجات
[ سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٥٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کدو تنبل غول پیکر

 

این کدوتنبل بزرگ حاصل یک گلخانه مدرن در Xiqing منطقه ای در تیانجین چین هست ، در این گلخانه روش کشت بدون خاک و آبیاری قطره ایی استفاده می شود.

خیلی جالبه این بوته های ظریف و کوچک چه کدوهایی به وجود می آورد ، ازاین پایه ها برای نگهداری میوه استفاده کردن که نیافته و گیاه هم به صورت افقی و بر روی داربست پرورش دادن تا بتونن از سطح موجود حداکثر استفاده رو کنند.

منبعموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کدوتنبل cucurbita maxima(۳) , کدوتنبل , تیره cucurbitaceae , کدوتنبل غول پیکر
[ سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۸:۳٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کاشت گیاه در وان حمام

امروز دم یه خونه یه صحنه جالبی دارم! کاشتن گیاه در وان حمام!

خوب من خودمم مثل اعضای همین خونه اعتقادم دارم میشه در هر چیزی گیاه پرورش داد حتی یک وان حمام یا حتی یک پوست گردو!

تو این وام حمام یک سانسوریا وسط کاشته شده است و بقیه سطح خاک پر بود از بقایای گل ناز هست که با سرما مرده بودن .

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کاشت گیاه در وان حمام , سانسوریا , گل ناز آفتابی portula grandiflora , خلاقیت
[ دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

وایسا دنیا من میخام پیاده شم

 

پاهایم بر زمین و نگاهم به آسمان ، دلم در گرو دنیا و چشمم به آخرت اما کفه ی زمین و دنیا سنگین تر ...

در دلم روزی هزار بار از خدا میخواهم به پاهای سنگین و ناتوانم به دل کوچک و ضعیفم از در محبت و گذشت خودش وارد بشه و تا وقتی دلم پر از خدا نشده و پاهایم از زمین رها نشدن منو به ملاقات خودش دعوت نکنه.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آسمان،درخت،ماه و مناره , حرف ذهن , کمی احساس
[ شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

از حکایات کنوکارپوس

نمیدونم چجوریه این روزا هر کی منو میبینه میگه : رفتیم یه درختی خریدیم تو شش ماه دو متر قد کشیده و کلی رشد کرد بعد که آدرس میده معلوم میشه کنوکارپوس هست ، امان از مدیران اجرائی فضای سبز شهری که تا تونستن تمام شهر رو کردن کونوکارپوس در حدی که همه میگن این گیاهیه که نه خشک میشه نه خراب میشه زودیم بزرگ میشه و انتظار دارن همه گیاه ها همینجوری باشن ، حالا من با چه زبونی بگم آقا نمیشه ، والا نمیشه بلا نمیشه :( مگه به گوششون میره ...

منم از حق نمیگذرم که کنوکارپوس گیاه خوبیه ، مقاومه به گرما و خشکی و بی آبی اما دلیل نمیشه همه بلوارها و گوشه کنار خیابونها و کوچه ها بشه این گیاه ، البته اخیرا میبینم کی تنوع به خرج دادن اما خوب اینقدر تعداد جمعیت کنوکارپوسها زیاده که حالا حالا نمیشه گیاه دیگ ایی رو غالب یا به اندازه اون کاشت.

بچه که بودم یادمه جای همه این کنوکارپوس ها کهور پاکستانی بود که گیاه خاصی از نظر گیاه شناسی و فضای سبز نبود اما ساختار رشد تنه اش و مقاومت بسیار بالاترش نسبت به کنوکارپوس اونو شاخص میکرد من که همیشه از تماشای تنه های مارپیچی که با هر کدوم میشد در دنیای خیال داستانها براش ساخت لذت میبردم. الان از این گیاه برای بیابا زدایی استفاده میشه از بس به بی آبی مقاومه.

کنوکارپوس آسفالت و سنگ فرشهای خیابون ها رو خراب میکنه که البته قبلا هم گفتم :

 

 

دوستانی که کنوکارپوس کاشتن یادشون باشه وقتی هرس میکنن باعث میشن جوانه ها پایینی تنه بیدار شده و گیاه تحریک به تولید پاجوش و تنه جوش بشه برای هین اگر میخان گیاهشون تک تنه باشه بعد از هرس جای قسمتهای قطع شده چسب پیوند بزنن تا هم بیماری و آفتی وارد بافت تنه نشه چون این چس ها قارچکش هم دارند و هم تنه جوشهای کمتری تولید کند.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: از حکایات کنوکارپوس , کنوکارپوس،کونوکارپوس , هرس و پیرایش کنوکارپوس , گیاهان و تخریب تاسیسات شهری
[ شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خزان درختچه تکوما

اینکه میگن محدودیت گاهی باعث بروز خلاقیت میشه یا اینکه باعث میشه یک فرد بهتر فکر کنه تا چاره ایی برای رهایی از اون محدودیت پیدا کنه راسته ، نمونه کوچک خود من که محیط محل کارم داشت منو مثل همه ناامید و افسرده میکرد اصلا شبها با ناراحتی اینکه فردا میخام برم اداره میخوابیدم و صبح هم با غضه اینکه بازم همون مسیر همیشگی و همون اداره و همون اتاق :( اما خوب خداروشکر زود به خودم جنبیدم حالا هر روز صبح کفش ورزشیمو میپوشم و تا اداره پیاده میرم و هر روز هم یک مسیری انتخاب میکنم البته بعضی مسیرها خیلی دوره میشه اما به شاداب شدن روحیه ام میارزه تازه کلی سوژه جدید میبینم برای عکاسی ;) تازه ظهر هم پیاده برمیگردم ;)

درختچه زینتی تکوما هم دیگه کم برگ شدن و میزان گلدهیشون خیلی کم شده و برگها به رنگ زرد و قرمز تغییر رنگ دادن و بعد از مدت کوتاهی ریز میکنند.

 

 

زرد شدن برگها نشانه کمبود آهن هست که به علت سرد شدن هوا و در نتیجه خاک ریشه های گیاه قادر به جذب آهن موجود در خاک نیستند ، البته یکی از عوامل زرد شدن برگ ها هم متلاشی شدن کلروفیل ها هست که فرصتی به رنگ زرد برای خود نمایی داده میشه.

 

 

قرمز شدن برگ ها هم نتیجه کمبود فسفر یا در واقع عدم جذب فسفر هست.

 

 

 

کلا با سرد شدن هوا تکوما از ریخت می افته اما به محض گرم شدن هوا به حال اولش برمیگرده.

بوشهر که دیروز تا حالا باز گرم شده و راحت میشه بدون پوشیدن لباس گرم بیرون رفت اما قدیمیا میگن نشونه بارونه که ما هم قبول داریم ;)

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه خزان کننده گرمسیری , خزان تکوما , تکوما tecoma stans varangustata , کمبود آهن و فسفر
[ شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خزان گیاه مرجان

 

تو خونتون مرجان دارید؟؟

مرجان همون افوربیا میلی هست که قبلا در مورد تکثیرش در اینجا صحبت کردم.

 

 

اگر برگهای گیاهتون زرد شده و ریزش میکنه اصلا نگران نباشید این یک عکس العمل طبیعی گیاه هست در برابر سرما و با گرم شدن هوا مجدد برگهای جدید تولید میکنه.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خزان گیاه مرجان , ephorbia milli مرجان , گیاه خاردار , افوربیا میلی،مرجان
[ چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۳٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

 

دیروز صبح یک خبر از بین خبرهای رادیو جوان نظرمو جلب کرد، این خبر در مرود کل کل وزارت بازرگانی و وزارت جهاد بود سر واردات میوه. الان سری به سایت وازرت جهاد کشاورزی زد و خبر جالبی و متن نوشتاری همون کل کل رو دیدم که میتونید اینجا بخونیدش.

خلاصه این بحث اینه که وزارت جهاد میگه ما از شهریور 89 نامه زدیم که آقا یه سری میوه ها وارد نشه از اون طرفم وزارت بازرگانی گوش نکرده و به وارد کردن همون میوه ها از گمرکهای کشور ادامه داده و البته برای خودشم یه سری دلیل آورده که وزارت جهاد کشاورزی قبول نکرده و این باعث شده بحث بالا بگیره اما همچنان ورود میوه به کشور ادامه داره.

لیست دقیقشو گیر نیاوردم اما سایت سازمان دامپزشکی این اقلام رو زده بود:

برخی از میوه های گرمسیری و سایر میوه ها همچون توت فرنگی، سیب، انگور شیلی و...

سایت جهاد هم این اقلام رو اعلام کرده بود :

سفارش و واردات کلیه اقلام کشاورزی از قبیل توت فرنگی، برگ آلو، بادام آمریکایی، انواع میوه به غیر از موز را تا اطلاع ثانوی ممنوع

دلم میخاد لیست کامل و دقیقی گیر بیارم حالا بعدا بیشتر سرچ میکنم.

حالا من دارم به این فکر میکنم اصلا چرا دست به واردات زدن؟منبع آماری چی بودهه که ملزم به واردات شدن؟حالا جواب این سوال رو میشه داد اما نکته مهمتر اینه که چرا به این نتیجه رسیدن که وارد نشه؟؟یعنی اینقدر افزایش تولید داشتیم؟؟

با توجه به بالا بودن قیمت میوه ها در بازار این منع واردات حتما قیمتها دوبل و سوبل و یا شاید چوبل نیشخندبشه اما هر چه هست خدا به غیر کنهچشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: واردات میوه ها ممنوع!
[ سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

شاید برای شما هم اتفاق بیافتد.

یکی از همکارانم چندتا عکس از گیاهانی که براشون هدیه آورده بودن رو بهم نشون دادن که حال چندان خوبی هم نداشن من در اینجا همون عکسا با همون نصایح رو مینویسم شاید برای شما هم اتفاق بافته وگیاهتون همچین مشکلی پیدا کنه.

 

 

 

 

همکار من سه تا گلدون حسن یوسف داشتن که حال گلدان شوم اصلا خوب نبود اما یک توصیه ایی که من برای مکان مناسب برای نگهداری حسن یوسف کردم این بود که در فضای باز مثل حیاط یا بالکن قرار بدن تا اگر نور مستقیم آفتاب رو دریافت نمیکنن حداقل از اشع های خورشید که در فضا هست بهره ببرد.

گلدان سوم علائم شدید آب زیاد و کم نوری و سردی محیط  رو با هم نشان میده که من بهشون گفتم ساقه هاشو چک کنن اگر سیاه نشده و نپوسیده  برگهای خراب رو جدا کنن و گلدان رو در محیط باز و حداکثر آفتابگیر قرار بدن و فواصل بین آبیاری رو هرچه هست بیشترش کنن شاید زنده بمونه اما بین خودمون باشه اشکال اصلی این گیاه خاکش هست در واقع این مشکل همه گیاهانی هست که از گلفروشیا خرید میشه چون میان از خاک رس سنگین و خشن در گلدان استفاده میکنن که ای نوع خاک خودش خود به خود باعث از بین رفتن ریشه ها و پوسیده شدن ساقه و ریشه ها می شود ، اما خوب تعویض گلدان کار ساده ایی نیست و همکارمنم هیچ تجربه ایی نداشت حالا ببینم چیکار میکنهچشمک

 

 

اینم گلدن کروتنشون که برگهایی که پای گلدان ریزش کرده میشه حدس زد مدام دارن جابجاش میکنن و جای ثابت نداره و استرس بهش وارد میکنن که البته همکارم هم تصدیق کرد و قول هم داد دیگه جابجاش نکنن.

از برگهای جدیدی که زده و سبز هستن و رنگ های متنوع بگرهای قدیمی رو بروز ندادن و کوچکتر هم هستن به راحتی میشه حس کرد که چقدر نور محیطش کم هست و به جای پرنور و حداقل چهارساعت نور مستقیم آفتاب در روز نیازمنده.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شاید برای شما هم اتفاق بیافتد , coleus blumei حسن یوسف , کروتن،کرچک هندی codiaeum variegatum varpictum , مراقبت گیاهان آپارتمانی
[ دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

من گیاه قرنم، آگاو ،لطفا کمکم کنید.

امروز ساعت سه ظهر داشتم پیاده برمیگشتم خونه آخه دندانپزشکم بهم گفته بود ساعت دو بیا برای روکش و هر چی هم من اصرار کردم که ساعت دو بعد از هشت ساعت کاری خسته و گرسنه برام سخته که بیام اما اون زیر بار نرفت که و بجاش من مجبور شدم زیربار برم چشمک و رفتم . تو راه برگشت داشتم برنامه کافه رادیو از رادیو جوان با صدای زیبا و اجرای بی نظیر مهران دوستی رو گوش میکردم که دیدم یه آقای از جلوم داره میاد و یک بوته گیاه دستشه زوم کردم رو دستش حس کردم باید یوکا باشه و از ظاهر لهیده و داغون گیاه معلوم بود که مدتی هست بی آبی کشیده و لگدمال شده همینجور داشتم به گیاهه فکر میکردم و اینکه از کجا آورده و هزارتا احتما عجیب و غریب دیگه که یهو این صحنه رو دیدم و از شدت ناراحتی چند لحظه همونجا خشکم زد باور کنید دیدن این صحنه خیلی برام درد آور بود و تازه همونجا بود متوجه شدم من از نظر روحی اینقدر به گباهان وابسته شدم که هر ظلمی که بهشون میشه رو با تمام وجودم حس میکنم ، این گیاه حتما قربانی یک آپارتمان سازی دیگه ایی هست که هر لحظه در گوشه و کنار شهرمون سبز میشه ناراحت

اون پاجوشی که دست اون مرد دیدم یوکا نبود یکی از پاجوشهای همین بوته بود.

 

 

این گیاه همون آگاو یا برگ خنجری هست همون گیاهی که بهش میگن گیاه قرن و در طول عمرش یکبار گل میده و بعد میمیره همون گیاهی که گل آذین غول پیکری داره و چشم هر بیننده ایی رو به خودش خیره میکنه ، اتفاقا پاجوشهای زیادی هم داشت که نشستم و جداشون کردم هرچند با نگاه های چپ چپ عابران روبرو بودم اما بر خودم واجب میدونستم که حداقل فرزندانش رو نجات بدم

 

 

پاجوشهاشو جدا کردم و با خودم بردم خونه :

 

 

ظهر چون خسته و خیلی هم گرسنه بودم و از طرفی هم بیحسی دندونم داشت از بین میرفت و درد خودشو نشون میداد و تازه تا چند ساعتی هم نمیتونستم چیزی بخورم این شد که پاجوشها رو گذاشتم تو یک تشت و روش مقداری آب ریختم تا بعدازظهر :

 

 

حدوا یک ساعت پیش هم کاشتمشون توی کیسه های پلاستیکی که از قبل آماده بود ( تو این کیسه ها قبلا بذر لوز کاشته بودیم اما سبز نشده بود ) ایشالله جون گرفتن به  هرکسی خواست تقدیم میکنم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آگاو،برگ خنجری،گیاه قرن agave , تکثیر آگاو،گیاهچه هوایی , بوته آگاو بریده شده , آگاو و پاجوشهای آن
[ دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٤٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

اعتراض وارده؟

من یه اعتراض دارم به ببینندگان و خوانندگان من یک جوانه ام!

من یک جوانه ام روزانه بالای 400 نفر بازدید کننده داره که این نشونه اینه که چقدر دوستان دنبال آموزش و یادگیری هستن و این باعث دلگرمی منه اما نمیدونم چرا این عزیزان هیچ نظری یا کامنتی برامون نمیزارن ، باور کنید کامنتا و ایمیلاتونو تک به تک میخونم و جواب میدم و همه اینا باعث خوشحالی و دلگرمی من و سایر همکاران میشه برای ادامه دادن برای بهتر ادامه دادن.

ممنون میشم در هر زمینه نظرات ارزشمندتونو به ما بگید.

 

مرسیمژه

زهرا فرشیدچشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکوما

قبلا در این پست از گیاه شناسی تکوما حرف زدم که میتونید به اینجا مراجعه کنید اما این عکسا رو هم تازه گرفقتم که حیفم اومد در پست جداگانه ایی خدمتتون تقدیم نکنم.

این تکوما در بلوار وسط کاشته شده است ، ببینید چقدر گل داده و زیباست :

 

 

 

این شاخه گل رو همکارم چید ، هرچی من اصرار کردم که این گلها کم دوام هستند و بعد از یکساعت پژمرده میشه و میریزه اما گوش که نکرد چشمک

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تکوما tecoma stans varangustata , درختچه تکوما , تکوما،پیچ تکوما , تکوما در فضای سبز بوشهر
[ جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکوما Tecoma stans var.angustata

این پست مربوط به اسفند سال 87 بود اما لازم شد بروزش کنم.

 

دوستان اطلاعاتی که تو این چند ده پستی که تا حالا دادم وجود داره همه شواهد و کاراهای عملی خودم هست که فقط تو محدوده شهر بوشهر وجود داره ، نه استان بوشهر و نه ایران ، پس محدوده جغرافیایی که من هستم خیلی محدوده و ممکن شما ها مشاهداتی غیر این داشته باشید برای همین خوشحال میشم مشاهداتتون رو از هر طریق صلاح میدونید در اختیار من و سایر دوستان هم بزارید.مژه

عادله جون شما هم دست بکار شو و وبلاگی ایجاد کن مژه

اینم یه پست دیگه از درختان و درختچه های گرمسیری :

این یک نمایی کلی از بوته دوساله و البته تازه کاشته شده  تکوما هست :

من دیدم این بوته تا 3-4 متر هم ارتفاع میگیرد ، اما چون تنه قدرتمندی نمیتواند تولید کند اغلب خم شد و نیاز به تکیه گاهی مانند دیوار دارد ، تجربه شخصی خود من اینه که همیشه با هرس این بوته را تا ارتفاع 1-1.5 متری با هرس نگه داریم .

 

 

این نمایی از یکی از برگهای تکوما هست :

 

 

گل آذین خوشه ایی :

دوستان دقت کنید تکوما هم مثل ابریشم مصری ، گلهایشان از پایین به سمت بالای خوشه به ترتیب باز می شود و تا گلهایی پیر نمیرند گلهای جدید باز نمی شوند که این خود عاملی هست تا گیاه مدت زمان زیادی گلدار باشد.

من تو بوشهر فقط این رنگ ( زرد )  از تکوما دیدم :

 

 

به ترتیب که گلهای قدیمی عمرشان تمام می شود و میوه تولید می شود ، میوه های تکوما غلاف های شمشیر مانند است :

 

این هم تعدادی شاخه که گل دهی و میوه دهی اشان تمام شده من هرسش کردم تا ایشالله با شاخه های جدید گل جدید تولید کند :

 

 

اگر بزارید میوه ها کامل بر روی بوته برسند و جدا کنید تا خشک شده  میتوانید بذر ها را جدا کنید ، بذور بسیار سبک و کاغذی هستند ، حدودا یکسال هم میتوان بذر را در جای خشک و خنک نگه داشت :

 

 

اینم یه دانهالی که با همین بذرها کاشتم :

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تکوما tecoma stans varangustata , درختچه تکوما , گیاه شناسی تکوما , تکوما،پیچ تکوما
[ جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

شمشاد اهوازی

 

بلاخره نوبت به درختچه زینتی شمشاد اهوازی رسید که مخصوص مناطق جنوبی کشورمون هست.

اسم علمی : Clerodendron phlomidis

اسم خانواده : Verbenaceae

در طی دهه هشتاد کشت و پرورش شمشاد اهوازی در استان بوشهر خیلی رواج پیدا کرد. از این گیاه به عنوان گیاه پوششی دیوارها و نقاطی که میخان از چشم بیننده پنهان باشه و یا به صورت پرچین و حتی به صورت تکی در وسط میادین و زمینهای چمن کاری شده استفاده شده است.

 

 

این گیاه به گرما و خشکی و کم آبی و شوری خاک و آب بسیار مقاوم هست و در تمام طول سال سبز و پربرگ و پرپشت هست و با گلهای سفیدی که دارای پرچم های قرمز بلند هستند در زمینه سبز برگها مناظر زیبایی رو ایجاد میکند.

 

 

شمشاد اهوازی بسیار به هرس و قیچی شدن جواب میده و هرچی بیشتر قیچی بخوره پرپشت تره و زیبا تر میشه و در واقع هرس پذیری بالایی داره.

شمشاد اهوازی فقط در زمستانهای مناطق جنوب کمی از برگهای قدیمیش خزان میکنن که البته خیلی سریع با برگهای جدید جبران میشه.

خوب دوستان بریم در ادامه مطلب تا عکسها بیشتری ببینیم و بیشتر از این گیاه حرف بزنیم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: شمشاد اهوازی clerodendron phlomidis , تیره verbenaceae , هرس پذیری،فرم دهی،گلدهی شمشاد اهوازی , گیاهان پوششی،گیاهان گرمسیری
ادامه مطلب
[ جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

یوکا زنگوله ایی

 

یکشنبه گذشته به مناسبت هفته بسیج یک پیاده روی عمومی کنار ساحل برگزار شد که حضور همه محصلان و کارمندان و بسیجیان الزامی بود ، خوب هوا که عالی ، کنار ساحل  اونم پیاده روی کی حاضره نره؟؟من که با سر رفتم :دی فرصت مناسبی بود که از چندتا گیاه هم عکس گرفتم که بر مرور تقدیمتون میکنم.البته اینم بگم همش چندمتر ما پیاده روی کردیم چون بقیه همکاران خانم ترجیه دادن برن خونه :( خوب بگذریم و بریم بر سذ اصل مطلب یعنی یوکا زنگوله ایی ، قبلا در چند پست از یوکا زنگوله ایی حرف زدم در این پست بیشتر میخام چند عکسی که از کنار ساحل گرفتم رو تقدیم کنم.

یوکا زنگوله ایی در بوشهر در ماه های مهر و آبان با ایجاد خوشه های بزرگی گلهای سفید واژگونی تولید میکنه که به عنوان گیاه تکی در مرکز دید هر بیننده ایی را به خودش جذب میکنه.

 

 

 

در این عکس خوشه خالی از گل را میبینید که توسط باغبان ها حذف میشه :

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: یوکا زنگوله ای yucca filamentosa , گلدهی یوکا زنگوله ایی , یوکا زنگولهایی در فضای سبز بوشهر , یوکا زنگوله ایی در کنار ساحل خلیج فارس
[ جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٦:٥٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

از مالزی-میوه درورییان یا دورین Dorian

امروز پروفایل گوگل یکی از خواننده های وبلاگ رو دیدم که اتفاقا از طریق گوگل پلاس هم وبلاگ رو پیگیری میکنن اسمشون آقای سید احمد محدث حسینی هست و متوجه شدم سایتی دارند به نام از مالزی. ایشان در سایتشون دست نوشته های خودشون که حاصل مشاهدات و زندگی در مالزی هست دارند و چون چیزی هست که از تجربیات شخصیشون نشات میگیره برای من خواننده بسیار جالب و قابل درک تر است.

از بین پست های مفیدشون من پستی رو دیدم در مورد میوه گرمسیری دورین که البته در ایران نیست و گویا ورودش هم ممنوع است که البته علتش رو نمیدونم که بد ندیدم در اینجا کپی کنم و شما هم لذت ببرید ایشاله در پست بعدی پستی از گیاهشناسی این گیاه تقدیمتون میکنم.

 

 


برگرفته از وبلاگ از مالزی ، دکتر سید احمد محدث حسینی :

رورییان یا دورین  که در زبان مالایی به معنی میوه خاردار است آنقدر میوه مهمی است که خارجی ها به آن کینگ فورت(King Fruit) می گویند. این میوه که هر کدام آن به حدود 5 کیلو هم می رسد میوه ای است درختی  که پوست آن پوشیده از خار های  محکم  و قوی است که اگر خدای نکرده از بالای درخت روی سر کسی بیفتد مرگ حتمی است. البته در مناطقی که این درختان است یک تور حفاظتی  ایجاد می کنند که کسی داخل آنجا نشود  ولی ممکن است کسی هوس کند وبرود برای برداشت اگر یک وقت رفتید حتما حداقل هلمت(کلاه موتور) را سرتان کنید.  اگر پوست این میوه را بشکافید که آنهم نیاز به تبر دارد داخل آن میوه ای زرد رنگ تا نارنجی وجود دارد.  این میوه  بوی بسیار نافذ  و  بدی دارد که برای کسانی که با این میوه آشنایی ندارند اذیت کننده است بنابر این در تمامی مکان های عمومی ومخصوصا هتل ها ورود این میوه ممنوع است. اگر دقت کنید در تمامی هتل های جنوب شرقی آسیا روی هتل ها نوشته ( No Dorian)  که اگر شما به  داخل هتل  ببرید مشمول جریمه تا 500 رینگت می شوید.این میوه در ابتدا آشنایی شما با آن علاوه بر بد بویی بسیار هم بد طعم است بطوری که در مسابقه (Fear Factor) که در آن شرکت کننده گان مجبور به خوردن انواع کرم؛ سوسک؛ خون و... می شوند در بعضی از قسمتها به جای آنها شرکت کننده گان را مجبور به خوردن دورییان میکنند یعنی  نه خوردن آن یعنی حذف از مسابقه ای  که حداقل جایزه آن 50 هزار دلار است. اما اگر شما قدری تحمل کنید و به خوردن آن عادت کنید نه بوی آن شما را اذیت می کنند و نه طعم آن  و بعد از مدتی لذیذترین میوه دنیا برایتان می شود بطوری که  با وجود دورییان دیگر شما هیچ میوه ای را نمی خورید و به ان معتاد می شوید یعنی وقتی بوی دورییان به شامه شما رسید شما هوس می کنید که دورییان بخورید.

من خودم  اوایل  آنقدر از بوی دورییان بد می آمد که همه دوستان می دانستند و وقتی می خواستیم خانه آنها برویم سریع آثار دورییان را جمع می کردند تا من اذیت نشوم. اولین بار که به اصرار دوستان دورییان خریدم بردم خانه کمی از آن خوردم حالم به هم خورد و بردم تا دادم به نگهبان مجتمع و آنقدر خوشحال شد که نگو . ولی کم کم با اصرار دوستان به آن عادت کردیم. چند نفر  مهمان داشتیم برای آنها روزی دورییان خریدم که خب طبیعی بود آنها نتوانستند از آن بخورند و می گفتند ما تعجب می کنیم چگونه شما می توانید این را بخورید مدتی گذشت با تشویق های ما آنها هم کم کم شروع کردند به دورییان خوردن و شدن مثل ما بطوری که وقتی برگشتند ایران مرتب سفارش میکردند نمی توانید برایمان دورییان بیاورید و خب جواب ما هم منفی بود زیرا ورود دورییان به فرودگاه ممنوع است چه رسد داخل هواپیما.
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: از مالزی , معرفی سایت , میوه درورییان یا دورین dorian , میوه گرمسیری
[ پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٦:٥۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سایت های پرسش و پاسخ

همیشه پرسیدن یک سوال در هر سایت و وبلاگی کمی دردسر ساز بوده چون سوال رو بین تعداد زیادی پست و کامنت میزاری ولی بعد برای پیدا کردنش و مهمتر از اون پیدا کردن جوابش هست اما من امروز تو ایمیل یک تبلیغ بسیار جالب از طراحی های جدید سایتهای پرسش و پاسخ دیدم که در این سایتها خیلی راحت سوال پرسیده میشه و میتونید جواب هم بگیرید.

تفاوت اصلی ساختار یک سایت «پرسش پاسخ» با یک «انجمن گفتگو» (یا همان فاروم) این است که در فاروم وقتی یک نفر سوالی را مطرح می‌کند، پست‌های زیر آن هم می‌تواند پاسخ به سوال اصلی باشد و هم می‌تواند نظری کوتاه و اصلاحی/انتقادی/ارتقائی در مورد سوال یا یکی از پاسخ‌ها باشد و این امر موجب درهم ریختگی و طولانی‌شدن صفحات انجمن‌ها می‌گردد که این امر در سایت‌های پرسش‌پاسخ مرتفع شده است.

چند سایت بسیار مفید در این زمینه رو بهتون معرفی میکنم امیدوارم بتونید استفاده های مفیدی ببرید.

سایت پرسش و پاسخ برنامه نویسی وب

سوال و جواب پزشکی

سرزمین پاسخ

سامانه پرسش پاسخ اپلستان

 

 

 

من که میشم مشتریشون و همین الانم تو Bookmark ذخیره کردم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سایت های پرسش و پاسخ , معرفی سایت
[ پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٦:٤۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

حمله شپشک به گل ناز

علی آقا چند وقت پیش این چندتا عکس رو ایمیل کردن و سوالشون هم در مورد نوع آفت این گیاه بود که من بهشون جواب دادم اما الان لازم دیدم که این عکسا رو اینجا هم بزارم تا اگر دوست دیگه ایی همچین آفتی دید براش ناملموس نباشه و بشناستش.

اسم گیاه که گل ناز هست و آفت که به صورت موجودات سفید و پودری هست شپشک هست که این شپشکها اگر درمان نشن به مرور گیاه رو بیحال و پژمرده و زرد میکنن و درنهایت به خشک شدن گیاه می انجامد.

شپشک ها هم مثل کنه ها و ضشته ها از شیره گیاهی تغذیه میکنن برای همینم هست که به گیاه چسبیده و نمیتونن پرواز کنند و اگر سمپاشی نشه بسرعت جمعیتون اضافه شده و به دیگر گیاهان هم سرایت میکنند.

میتونید از فروشگاه های کشاورزی سم دیازینون بخرید و دو سی سی از سم رو در سمپاش های یک و نیم لیتری بریزید و هر هفته یکبار سمپاشی کنید و تا زمانی که آفت روی گیاه هست این سمپاشی رو تکرار کنید تا آفت کلا از بین رود.

 

 

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حمله شپشک به گل ناز , حمله شپشک , شپشک یک آفت مکنده , دفع آفت شپشک با سم دیازینون
[ پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تونل سبز

 

این عکس رو که دیدم برای چند لحظه به خاطرات دوران دانشجوییم برگشتم که تو هوای گرم برازجان با بادهای آتیشنش که ساعت دوازده شروع میدش تا نزدیکای غروب آفتاب ادامه داشته و هر جنبده ایی رو میسوزوند مسولین دانشکده رو بر آن داشت که حدفاصله خوابگاه ها تا محل کلاس ها یک تونل یا رهرو پوشیده بسازن که البته با گیاهان باشه و بشه تونل سبز ، الان نمیدونم این تونل بعد از چند سال افتتاح شده یا نه اما زمان ما داربست هایی یا سقف های هلای شکل به عنوان قیم و تکیه گاه گیاهان با لوله های گالوانیزه ساخته شده بود ، عرض تونل فکر کنم سه متر بود اما طولش قابل توجهی بود تا زمان فارغ تحصیلی من که سال 87 بود فکر کنم یک مقدار خاکریزی و کاشت گیاهانش مونده بودکه امیدوارم تمام شده باشه.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تونل سبز , راهروی سبز , خاطرات من , کمی احساس
[ چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

one big photo

در این پست میخام سایت بسیار زیبای one big photo را معرفی کنم در این سایت عکسهای بسیار نابی رو در اندازه بزرگ میتونید ببیند البته یه بدی داره عکسا قابلیت save ندارن که البته با کمی سرچ میتونید این عکسا رو در سایتهای دیگه ببینید ام این سایت با شکل بسیار ساده فقط برای دیدن عکس طراحی شده دیدن عکس را لذبخش میکنه من که یکساعتی در گشت و گذار در این سایت بودم و بسیار لذت بردم شما هم امتحان کنید ضرر نداره چشمک
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی سایت , سایت عکاسی one big photo , عکاسی , من یک جوانه ام
[ چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سرمازدگی نهال انبه

یکی از خواننده های من یک جوانه ام به اسم آقای شاه کرمی از اصفهان در مورد نهال انبه اشون به انضمام دوعکس چند سوال پرسیدن :

1- اینکه حتما میخان در اصفهان نهال انبه پرورش بدن و خواستن در مورد نگهداریش توضیح بدم ، منم در جواب باید بگم که درخت انبه یک درخت گرمسیری هست که مناطقی با سرمای کم حداکثر تا 10-15 درجه رو هم برای مدت اندکی تحمل میکنه و حتما هم هوا باید مرطوب باشه پس در آب و هوای خنک و خشک کویری اصفهان بهتر هست فکر رو از ذهنشون بیرون کنند.

2- علت اینکه چرا نهال انبه اشون اینجوری شده پرسیدن که باید بگم این دو نهال دچار سرمازدگی شدن و اگر همچنان در دمای پایین قرار بگیرن خشک خواهند شد.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سرمازدگی نهال انبه , تکثیر انبه propagation , دانهال انبه , انبه mangifera indica
[ چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

از حکایات ما

از روز یک هفته قبل من عزای تعطیلی دو روز تاسوعا و عاشورا رو گرفته بودم ، کلا هر وقت به روزای تعطیل حتی روز جمعه میرسم از یک روز قبل من غصه دارم  کلا از تعطیلی بدم میاد حتی از زمانی که محصل بودم همین حسو داشتم تا الان ،  به هرکسی هم میگم مسخره ام میکنه ، کلا روحیه ام کسل میشه وای به آن روزی که دیگه عزا عمومی هم باشه و فضای رسانه ها  جامعه هم غمگین باشه دیگه من داغونم تا اون روز تموم بشه ، تعطیلی برای آدمایی خوبه که حتی از چند ساعت تعطیلیشون استفاده کنند و به گشت و گذار حتی به دهات کناریشون برن یا خونه دوستانی که خیلی وقته خبری ازشون ندارن والا تو خونه نشستن و انجام کارهای روتین همیشگی چه خوبی داره؟

تو بوشهر عزاداری ها اغلب شب که چه عرض کنم نیمه شب برگزار میشه برای همینم من بندرت پیش میاد من تو مراسم شرکت کنم،البته توهین نشه اما خوب مگه این همه ساعات روز چشون هست که نصف شب رو برای انجام مراسم انتخاب میکنن؟؟من که همیشه سر این مساله و همچنین تعطیلی های بیش از حد شکایت و گله میکنم ، تا حالا که چند نفر پرسیدم چرا مراسم تاسوعا و عاشورا رو ساعت دوازده شب به بعد برگزار میکنن؟ میگن به علت گرمای همیشگی بوشهرهست که چون 9 ماه از سال گرمای هوا اذیت میکنه اینه که رسم شده شبا برگزار بشه اینم یک دلیل توجیهی...

 مطلب رو خلاصه میکنم عصر یکشنبه تصمیم گرفتم تا قبل از اذان مغرب یه دوشی بگیرم تا ساعت 8 شب که میخاییم بریم چهارمحل قدیمی بوشهر برای شرکت در مراسم شاداب باشم اومدم تو اتاقم لباسامو آماده کنم که یهو کمرم گرفت البته سطحی بود که با کمک گرفتن از دیوار پاشدم اما همین که رفتم حیاط یهو کمرم کاملا گرفت و انگار چوب شد و من با درد خیلی زیاد افتادم رو زمین یهو متوجه شدم پاهام هم نمیتونم حرکت بدم و کوچکترین تلاشی برای خلاص شدن از اون موقعیت با درد خیلی شدید همراه هست که باعث شد جیغ های بلندی بکشم که خودم هم با شنیدنشون تعجب میکردم و فکر میکردم این منم این جیغ ها رو میکشم اما خوب شدت درد اینقدر زیاد بود که کنترل جیغ و گریه هام دست خودم نبود ، مادر و خواهر و برادرام هم فوری خودشونو بالای سرم رسوندن اما جرات نمیکردن بهم دست بزنن و منم با گریه و التماس میخاستم ازم فاصله بگیرن و دست به هیچ جای بدنم نزنن ، تو این گیرو دار دیدم دوقلوها (نرگس و ناهید) که دیدن نمیتونن به من کمکی کنن دست به کارای دیگه ایی شدن ، نرگس تلفن به دست با مادربزگم حرف میزد که برای من با لباس چشم زخم در بیاره و از اونورم مادربزرگم دستورالعملهای دیگه برای نحوه اسفند دود کردن (به قول بوشهریا زاغ دینش ) بهش یاد میداد و ناهید هم رو گازپیکنیکی گرم آتیش درست کردن و ذغال آتیش زدن بود و کلی دود دم به پا کرده بود که اسفند دود کنه و چشم حسودو کور کنه ، منم که از درد و قرار گرفتن توی اون وضعیت خسته شده بودم و برادر بزرگمم داشت با کرم دیکلوفناک کمرمو مالش میداد ، از حرکات این دوتا از خنده روده بر شده بودم همزمان هم گریه میکردم و هم خنده یه اوضاعی بود ، بقول ناهیدمون میگه این زهرای ما چشم خورش ملسه تو خونه بخان یکی دیگه هم چشم بزنن اشتباهی ضربه اش به زهرا میرسه .

خلاصه بعد از گذشت یک ساعتی به سختی منو بردن تو اتاق کنار بخاری و شروع کردن کمپرس اب گرم و دیکلوفناک این چیزا استفاده کردن و از طرفی دوقلوها هم تند و تند به کارای ماوراطبیعه برای شفای خواهرشون مشغول بودن :دی

خلاصه اینکه نه تنها من بلکه همه اعضای خانواده به غیر از بابام که خونه نبود از مراسم شب تاسوعا جا موندن ، که باعث حسرت من شد چون واقعا دلم میخاست شب تاسوعا چندساعتی رو در مساجد وتکایا بسر میبردم اما حیف نصیبم نشد نمی دونمم تا سال دیگه زنده هستم یا نه اما تو اون حال و هوا بودم که با خواهرام برای فرداش یعنی روز عاشورا برنامه ریزی میکردیم که بریم تو مراسم شرکت کنیم البته به شرط خوب شدن من ، در حال برنامه ریزی بودیم که بابام اومد خونه و منو اونجوری دید گفت چی شده؟؟ و خندش گرفت ، منم ناراحت که چرا میخندی مگه خنده داره؟ که بابام گفت چه خبره امشب همه یه جوریشون میشه و یکی از اهالی محل بعد از ادای نماز مغرب و عشا و خواندن قران در همان حالت تو مسجد فوت کرده و حالا هم تو خونه تو اینجوری شدی و...

صبح از خواب بیدار شدم و دیدم خوب که نشدم دردم شدیده که بازم به اصرار مامان بیمارستان نرفتم و به مالش با پماد رزماری و قرض دیکلوفناک سر کردم اما شکرخدا نزدیکای ظهر کمی بهتر شدم و تونستم از سر جام تکونی بخورم اما در حدی نبود که بتونم بیشتر از چند قدم راه برم برای همین کلا برنامه ریزی های من برای شرکت در مراسم عزاداری امام حسین کنسل شد اما بقیه رفتن به غیر از مامان که پیشم موند، واقعا مامانا موجودات عجیبی هستن پا به پای بچه اشون درد میکشن بی خواب میکشن غصه میخورن اما اصلا دم بر نمیارن و اعتراض نمیکنن الهی من فدای مادر مهربونم بشممممم

الان حدود ساعت 12:45 نیمه شب روز چهارشنبه است و من از درد خوابم نمیبره اما میتونم تا حدودی حرکت کنم برای همین تصمیم گرفتم چند خطی بنویسم و همش خدارو شکر میکنم که سالمم و همش بفکر آدمای فلج و از کارافتاده ام که چه ها میکشن هم خودشون و هم خانوادشون ، ایشالله خدا بهشون صبر بده و شفاشون بده

 

بیایید با هم دعا کنیم که خدا همه بیماران رو شفا بده.آمین

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: از حکایات ما , کمی احساس
[ چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٤۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

حمله شته به ختمی ژاپنی

یکی از خواننده های وبلاگ به نام عبدالحسین معتمدی چند عکس از ختمی ژاپنی شنه زده خودشون برای من ارسال کردن که من بعد از راهنمایی ایشون تصمیم گرفتم تصاویر رو در وبلاگ بزارم تا خواننده های عزیز با شکل و نوع این آفت از نظری بصری بیشتر آشنا شوند.

شته بیشتر در هوای گرم و مرطوب شیوع پیدا میکنه و حتما باید سریع با سم دیازینون سمپاشی صورت بگیره.

شته ها به قسمت های جوا و در حال رشسد گیاه مثل جوانه های گل و برگ که بافت نرمی دارند حمله میکنند و با فرو بردن نیش خود از شیره گیاهی تغذیه میکنن و در صورت طولانی شدن گیاه زرد و رنجور میشه و در مورد گلهای علفی و حساس به خشک شدن گیاه منجر میشه.

 

 

 

 

 

علت اینکه برگهای این گیاه اینجوری خشک شدن رو نمیدونم حالا اگه آقای معتمدی باز بهمون سر زدن خوشحال میشم توضیحاتی بفرایند.

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حمله شته به ختمی ژاپنی , حمله شته , سم دیازینون بر علیه شته , شته یک آفت مکنده
[ سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

مسابقه عکاسی در باشگاه مهندسان ایران

در دنیای مجازی سایت های زیادی هستن که خیلی مفید هستند و ممکنه من یا شما بشیم مشتری ثابتش که روزانه وقت بزاریم بهش سر بزنیم.

من چندسال پیش که استفاده از اینترنتم خیلی بیشتر شد و ساعت های زیادی رو برای وبگردی اختصاص میدادم با سایت خوب و مفیدی آشنا شدم و شروع به فعالیت توش کردم و میکنم به نام باشگاه مهندسان ایران ، در بخش کشاورزی یک بخشی با عنوان مسابقه عکاسی تشکیل شده که چندماهی هست ادامه پیدا کرده ، از خواننده های من یک جوانه ام که علاقه ایی به عکاسی دارند دعوت میکنم سری به این باشگاه بزنن و اگر دوستد داشتن در مسابقات این باشگاه و گفتگوهای تاپیک ها که اغلب علمی هستن شرکت کنند ، جو این باگاه کاملا علمی و دانشگاهی هست.

در مسابقه عکاسی این دوره عنوان باران و برف انتخاب شده بود که عکسهای بسیار زیبایی ارسال شد که من به انتخاب خودم چهار عکسش رو میزارم البته تا پایان مسابقه اسم شرکت کننده ها مشخص نمیشه.

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: باشگاه مهندسان ایران , مسابقه عکاسی در باشگاه مهندسان ایران
[ دوشنبه ۱٤ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۳:۳٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

یک فیکوس بنجامین بیمار

فیکوس بنجامین یک گیاه آپارتمانی و یک درختچه فضای سبز برای مناطق نیمه گرمسیری است.قبلا در چند پست از این گیاه بحث کردم.

این دوتا عکس را یکی از خواننده ها وبلاگ قبلا فرستادن اما من بدون نام ارسال کننده ذخیره کرده بودم به همین دلیل نمیدونم این عکس ها متعلق به کی هست.

 


سوال این دوستمون  این بود که گیاهشون چرا برگاش زرد میشه و می ریزه؟

جواب :

سه دلیل عمده را بررسی میکنیم:

1- حمله آفات مکنده مثل : کنه قرمز ، شته ،شپشک و ...

در حمله کنه قرمز بر روی برگ و یا زیر برگ لکه های زرد رنگی دیده میشود که این نقاط محل فرو بردن نیش کنه به درون بافت گیاهی برای تغذیه از شیره پرورده گیاه است.

برگهایی که آلوده به کنه قرمز هستن لوله یا به عبارتی قاشقی می شوند ، زرد شده و ریزش میکنند.

در گیاهی که مورد حمله کنه قرمز هست تارهایی در زیر برگها و دمبرگها دیده میشود که این تارها را کنه می تند و از آن آویزان میشود تا با کوچکترین نسیم و یا حرکتی از گیاهی به گیاه دیگر انتقال پیدا کند و اینجوری آلودگی در جایی انتشار پیدا می کند.

در مورد این دو عکس که گیاه دوستمون رو نشان میده من احتمال زیاد میدم که میتلا به آفت کنه قرمز شده که اغلب از تو خود گلفروشی ها گیاه بیمار شده و در محیط خونه عوارضش رو بیشتر نشون میده و گیاه هر آن ممکنه بمیره.

2- آبیاری زیاده از حد خاک گلدان

گاهی ممکنه اینقدر به خاک گلدان آب بدیم که تمام منافذ خاک پر از آب بشه و به علت تکرار بدون فاصله آبیاری ما ریشه گیاه در اثر نبود اکسیژن خفه بشه که علائم رو به این صورت نشون میده که برگهای گیاه به سمت پایین خم شده و پژمرده میشوند و زرد شده ریزش میکنند که من در اینجا این حالت رو نمبینم.

4- دمای پایین محیط

سرد بودن محیط پرورش گیاهان آپارتمانی باعث ریزش برگها می شود که گاهی میبینیم برگ گیاه در حالی که سبز هست ریزش میکنه.

 

 

اما توصیه من :

اول اینک درختچه نیاز به یک هرس نوک شاخه داره و بعد حذف همه برگهای زرد شده و جمع آوری تمام برگهایی که پای گیاه ریخته.

دوم انتقال گیاه به مکانی که نور مستقیم آفتاب را دریافت کنه حتی از پشت پنجره اما اصلا توی سایه و یا جای کم نور نباشه.حتی اگر ممکنه به بیرون خونه برده بشه بهتر هست.

سوم غبارپاشی با آب پاش تا هرچی خاک و تار عنکبوت هست شسته بشه.

چهارم سمپاشی با یک سم حشره کش مثل دیازینون یا مالاتیون . علت معرفی این دو سم اینه که در بازار در شیشه های کوچیک برای مصرف خانگی به فروش میرسه.

هر سوال دیگه ایی دارید در این زمینه در خدمتم.

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیکوس بنجامین ficus benjamina , فیکوس بنجامین بیمار , حمله کنه به فیکوس بنجامین , حمله کنه
[ جمعه ۱۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱:۱٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

برف تبریز و گل یوکا زنگوله ای من

چند روز قبل که در تبریز برف آمد تمامی گلها از جمله یوکا زنگوله ای من بطور مظلومانه ای زیر برف رفت و خراب شد خوش به حال شما بوشهری ها که از آب و هوای خوبی استفاده میکنید .

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , یوکا زنگوله ای و برف تبریز
[ پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٧:٤٦ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

شیرین کاری یک عکاس خوش ذوق !

یک عکاس هنرمند توانست با قطرات آب صحنه های جالبی را ثبت کند و با قرار دادن تصویر های نقاشی شده در پس زمینه عکس شکلک های مجازی بسازد ! ببینید :

 

 

 

 

 توضیحاتی در مورد اینگونه عکس ها :

در این عکس ها سرعت عکسبرداری و زاویه تابش نور و شدت نور خیلی موثر است و احتمال دارد عکاس از عکسبرداری مسلسل استفاده کرده باشد یعنی دوربین های حرفه ای قادرند در هر ثانیه چندین عکس بگیرند مثلا دوربین خود من که از نوع کانن می باشد قادر است در هر ثانیه 8 عکس را پشت سرهم بگیرد و موقع گرفتن تک عکس می تواند در یک هشت هزارم ثانیه عکس بگیرد البته بشرط اینکه نور لازم در روی سوژه باشد .

 برای عکسبرداری بهتر از اینگونه سوژه ها به این نکات باید توجه کرد :

1- نور صحنه را تا حد امکان بیشتر کرده و منبع نور را در زاویه مناسب قرار دهید .

2 - دیافراگم را هر قدر می توانید بزرگ انتخاب نمایید ( عدد دیافراگم کوچک می شود ) .

3 - سرعت شاتر را بیشتر بگیرید .

4 اگر می خواهید عکس را در اندازه بزرگ چاپ یا نمایش دهید عدد حساسیت ( ISO ) را کوچکتر انتخاب نمایید ولی اگر عکس خبری یا اندازه کوچک لازم دارید عدد ایزو را بزرگ بگیرید تا در نور کم بتوانید عکس روشنی داشته باشید ، و البته چنین عکسی موقع بزرگ کردن پیکسلایز می شود و کیفیت عکس مطلوب نخواهد شد.

شاد باشید و از زندگی لذت ببرید .

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , شیرین کاری یک عکاس , عکی هایی از قطره آب
[ پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

چند کلمه گفتگوی دل

خدای مهربان ،

گفتم : خسته ام

فرمودی :لا تقنطوا من رحمة الله ... از رحمت خدا نا امید نشوید ...(زمر/ 53)

گفتم : هیچکس نمی داند که در قلب من چه میگذرد .

فرمودی : اِنَّ اللهَ بینُ المرءِ و قلبه . . . خدا حائل است میان انسان و قلبش ( انفال/26)

گفتم : هیچکسی را ندارم ،

فرمودی : نحنُ اقرب الیه من حبل الورید . . . من از رگ گردن به انسان نزدیکترم . . . (ق/16)

گفتم : ولی انگار مرا فراموش کرده ای ،

فرمودی : فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ . . . پس مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم (بقره/152)

ایام عزای سرور شهیدان حسین ابن علی (ع) بر همگان تسلیت باد .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , گفتگوی دل
[ دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۳:٤٧ ‎ب.ظ ] [ حسین جاودانی ]

یبه مناسبت ایام عزاداری

با عرض تسلیت ایام عزاداری و قبول طاعات و عبادات چند عکس از مراسم عزاداری و شبیه خوانی در تبریز تقدیم میکنم .

 

 

 

 

کشتی شکست خورده‌ طوفان کربلا
در خاک و خون تپیده‌ به میدان کربلا
  گر چشم روزگار بر او زار می‌گریست
خون می‌گذشت از سر ایوان کربلا

نگرفت دست دهر گلابی به غیر اشک
زآن گل که شد شکفته به بستان کربلا
از آب هم مضایقه کردند کوفیان
خوش داشتند حرمت مهمان کربلا
بودند دیو و دد همه سیراب و می‌مکید
خاتم ز قحط آب سلیـما ن کربلا
زان تشنگان هنوز به عیوق می‌رسد
فریاد العطش ز بیابان کربلا
آه از دمی که لشگر اعدا نکرد شرم
کردند رو به خیمه‌ سلطان کربلا
آن دم فلک بر آتش غیرت سپند شد
کز خوف خصم در حرم افغان بلند شد - محتشم کاشانی

 

 

 

التماس دعاموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حسین جاودانی , عزادارن تبریز , محرم , عکس های عزاداری
[ دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۳۱ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

بیایید باهم گشتی بزنیم !

دوستان سلام - من ( جاودانی) سعی میکنم کمتر بیایم روی خط ! تا هرچه بیشتر از اطلاعات ارزشمند خانم مهندس فرشید استفاده کنیم ولی ظاهرا چند روزی ایشان درگیر بازگشت حاج آقا فرشید از مکه معظمه هستند و از همین جا به حاج آقا زیارت قبول عرض میکنم .

اگر مایل باشید تا آمدن خانم فرشید در باغات گشتی بزنیم ، البته در منطقه ما ( آذربایجان ) زمستان شروع شده و مناظر ما زیر برف رفته است ، دیروز در شهر بستان آباد دما 24 درجه زیر صفر ! بود پس بهتر است بیاییم نزدیک های بوشهر ، مثلا امارات و باغ پردیس یا باغ بهشت ! این تصاویر را ببینید :

 

 

 

 

 

دوستان بیایید اینور ! مثل اینکه اینجا هم دیسنی لند است ،

 

 

ای کاش این فضا و این امکانات در اختیار خانم مهندس فرشید و مهندس فرشید ها ! قرار میگرفت و آنوقت میدیدیم که چه چشم انداز ها و چه مناظر زیبایی را تحویل عزیزان می دادند و انشأاله در آینده اینطور خواهد شد .

بقیه تصاویر را در ادامه مطلب ببینید .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: باغ پردیس امارات , حسین جاودانی , تراموای شهری تبریز , مناظر طبیعی
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٧:٥٩ ‎ق.ظ ] [ حسین جاودانی ]

 

عکسای پست های وبلاگ کوووووو :((

الان میخاستم چندتا پست جدید بزارم اما میبینم پستها قبلی عکساشون پریده

من عکسا رو نمیبینم شما هم چک کنید و به من اطلاع بدید.

مرسیموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ۳ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]