باغ من

سلام به همه خوانندگان مهربون من یک جوانه ام

 

 

بعد از یک هفته غیبت بازم در خدمتتونم ببخشید دیگه اخه بدجوری سرما خورده بودم و الانم هنوز کاملا خوب نشدم ، تابش خورشید و طول روزها همه تغییر کردن و نوید اومدن پاییز رو میدن اما بوشهر همچنان هوا شرجی داره و به قول خودمون هوا دو هوا شده و ادم فوری سرما میخوره خیلیییییییییییی مراقب خودتون باشید تا مثل مریض نشید.

هر چند رنگ و رخسار اغلب گیاهان بوشهر به جز چند مورد خاص به رنگ قرمز و نارنجی و زرد در نمیان اما حال  هوای پاییز در بین این همه شرجی هوا قابل لمسه.

این شعر را از مهدی اخوان ثالث رو انتخاب کردم چون خیلی به حال و هوای این روزا میخوره ، تقدیم به همه شما :

 


باغ من

آسمانش را گرفته تنگ در آغوش
ابر، با آن پوستین سرد نمناکش
باغ بی برگی
روز و شب تنهاست
با سکوت پاک غمناکش
ساز او باران ، سرودش باد
جامه اش شولای عریانی ست
ور جز اینش جامه ای باید
بافته بس شعله ی زر تا پودش باد
گو بروید، یا نروید، هر چه در هر کجا که خواهد
یا نمی خواهد
باغبان و رهگذاری نیست
باغ نومیدان
چشم در راه بهاری نیست
گر ز چشمش پرتو گرمی نمی تابد
ور به رویش برگ لبخندی نمی روید
باغ بی برگی که می گوید که زیبا نیست ؟
داستان از میوه های سر به گردونسای اینک خفته در تابوت
پست خاک می گوید
باغ بی برگی
خنده اش خونی ست اشک آمیز
جاودان بر اسب یال افشان زردش می چمد در آن

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: باغ من , مهدی اخوان ثالث،مامید , پاییز , سلام
[ جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آلبرت سنت-گیورگی کاشف ویتامین ث

امروز لگوی گوگل به مناسبت 112 سالروز تولد آقای آلبرت سنت گیورگی به شکل زیر زراحی شده است :

 

 

آقای گیورگی یک پزشک بودن که در سال 1927 در دانشگاه کمبریج بعد از چندین سال تحقیق در مورد تنفس سلولی  توانست اسید هگزورونیک در حقیقت همان ویتامین ث است را کشف کند و برای همین هم در سال برندهٔ جایزهٔ نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۱۹۳۷ شد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آقای گورگی میتونید به ویکی پدیا سر بزنید.

اگرم میخایید از ویتامین ث بیشتر بدانید اینجا رو ببیند.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: آلبرت سنت-گیورگی کاشف ویتامین ث , لگوی گوگل , جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی 1937 , تنفس سلولی
[ جمعه ٢٥ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۳:٥٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قلمه زدن نخل مرداب

نخل مرداب که قبلا در اینجا در موردش حرف زدیم به راحتی و از روش رویشی تکثیر میشه.

روش رویشی : به تکثیر از طریق اندام های ساقه و ریشه و برگ گفته میشه.

روش زایشی : به تکثیر از طریق بذر گفته میشه.

 

یکی از ساقه های نخل مرداب که حاوی برگهایی در انتهاش هست رو قطع کنید و به صورت وارونه در آب یا خاک خیلی مرطوب قرار بدید و بعد از چند روز میبینید که ریشه های کوچک سفید و جوانه های لطیف و شکننده ایید از بین برگها خارج شده که باید به خاک سبک و کاملا مرطوب منتقلش کنیم.

من خودم این کار رو بارها انجام دادم و همیشه هم موفقیت آمیز بوده است.

تو عکس زیر زیر تعداد زیادی قلمه رو میبینید که با هم تو یک ظرف آب به صورت واژگون قرار گرفته و البته نوک برگها قیچی شده چون برگها باند و کشیده هستند و در این مواقع جاگیرن اگه برگها به اندازه دوم سوم قیچی بشن هیچ مانعی نداره.

 


 

 

نیازی هم نیست که حتما تو آب بزارید ریشه داره بشه اگر یک گلدانی با خاک خیلی مرطوب دارید هم میشه نخل مرداب رو قلمه زد و دیگه نیازی به جابجایی بعدی هم نداره که من خودم اغلب همین روش رو انجام میدم.

البته ناگفته نممونه که بهتره تو خاکبرگ یا پیست ماس یا کوکوپیت بکارید چون هم سبک و هم اب زیادی رو نگه میداره و هم تهویه توشون خوب انجام میشه.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نخل مرداب،سیپروس , تکثیر نخل مرداب،سیپروس , قلمه واژگون نخل مرداب در آب یا خاک , سیپروس cypreus
[ جمعه ٢٥ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۳:۳٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

نخل مرداب ، سیپروس

تو یکی از پیج های فیس بوک عکسای بسیار زیبایی از نخل مرداب دیدم که من باضافه کمی توضیحات خدمتتون تقدیم میکنم :

 


نخل مرداب از نظر گیاه شناسی جز خانواده سیپروس Cyperus هست برای همین هم از اسم های رایج آن علاوه بر نخل مرداب سیپروس هست.

اسم خانواده این گیاه سیپراسه Cyperaceae است.

 


 

اعضای جنس سیپروس بومی منطقه ماداگاسکار هستند یعنی جایی با اقلیم گرم و مرطوب از این نظر برای نگاه داری بهینه این گیاه لازمه اولا دمای محیط بالای بیست درجه سانتی گراد باشه و از طرفی محیط اطراف گیاه هم باید با آیپاشی چندین بار در طول روز مرطوب نگهداریم.

 


همانطور که از ایم این گیاه معلومه محیط خاکی که کاشته میشه باید همیشه خیس باشه و بهتر هست حتی گلدان محتوی این گیاه را در ظرف آب قرار بدیم ، البته من خودم به تجربه متوجه شدم نیاز به اینکارا هم نیست مثلا تو یکی از میادین بوشهر دیدم کاشته شده و آبیاری هم چندان نمیشه اما کاملا خوب رشد کرده بود و فقط کمی نوک برگها خشکیدگی داشت این تجربه رو گفتم که دیگه نخایین زیادی حساس بشین چشمک

 


میتونید برای خاکش از خاکبرگ تنها و یا ترکیبی از یک قسمت خاک رس+یک قسمت ماسه+یک قسمت خاکبرگ استفاده کنید.من خودم از این ترکیب استفاده کردم و خیلی خوب هم جواب داده نسبت به خاکبرگ تنها چون این ترکیب رس داره و رس هم که آب رو خوب نگهداری میکنه و این به نفع گیاه هست.

 


نخل مرداب نیاز داره حداقل چهار ساعت در روز از نور مستقیم آفتاب استفاده کنه تا به حداقل شادابیش برسه. اما در محیطی با نور غیر مستقیم هم رشد میکنه اما باید 24 ساعت اون لامپ روشن باشه.

در کل نخل مرداب گیاهی مناسب برای محیط بیرون از خانه هست و داخل خانه بشرطی که کنا پنجره افتابگیر باشه ممکنه.

 


اینم بگم که ارقام گوناگونی از سیپروس داریم که شمل ظاهری تقریبا مشابه و فقط کمی فرق دارند و قدشونم از 20 سانت هست تا 1:20 .

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سیپروس cypreus , نخل مرداب،سیپروس , تیره cyperaceae , گیاهان آبدوست
[ پنجشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٢:۱۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

استخراج سوخت زیستی از گیاه جاتروفا

منبع این مطلب شماره 31 فصلنامه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.

 


مشخصات گیاه شناسی جاتروفا :

نام علمی : Jatropha curcas

نام خانواده : Euphorbiaceae

نام های دیگر : جاتروفا - یاتروفا - توبا - سامبو

 

 

 

 

 

 

جاتروفا انواع گوناگونی دارد که بومی مناطق امریکا ، کارائیب ، مکزیک و شیلی است.

جاتروفا خوراکی نیست حتی برای تغذیه دام هم نمیتونیم ازش استفاده کنیم چون بسیار سمی هست که سمیت آن هم بخاطر ماده ایی به نام کورتین هست.

اما جاتروفا بسیار مقاوم به کم آبی و خشکی هست و برای جنگل کاری و احیاء بیابان های غیرقابل کشت عالی هست.

جدا از سمی بودن و مقاومت جاتروفا به خشکی این گیاه دارای چربی  بسیار بالایی هست به طوری که از هر بذر 50 درصد روغن خالص بدست میاد که میشه بدون هیچ عملیات فرآوری و حتی ترکیبی ، به عنوان جایگزینی مناسب به طور مستقیم وارد موتورهای دیزلی شود.

 


پس از گذشت سه سال از هر هکتار مزرعه جاتروفا میتوان حدود 6 تن بذر جمع آوری کرد که از این میان سه تن روغن بدست میاید.

روغن بدست آمده از جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشر از روغن سویا هست.

 


در حال حاضر برخی از کشورها از دانه های روغنی جاتروفا برای تولید سوخت استفاده می کنند مثل خطوط هوایی نیوزلند و ژاپن که در سال 2008 از این سوختدر هواپیماها استفاده کردند.

موارد استفاده دیگر روغن دانه های جاتروفا در صنایع ساخت صابون سازی و شمع سازی و از پس مانده آن که حاصل از روغن کشی می باشد یه عنوان کود قوی و مغزی و همچنین از تفاله های آن برای تولید سموم آفت کش طبیعی استفاده می شود.

این محصول در ایران در نهالستان منطقه باغو در بندرعباس به صورت آزمایشی کشت شده و کشت تجاری و تولید سوخت آن و تامین اعتبار آن در حال مطالعه و بررسی هست.کشت این محصول و پالایشگاه آن در شهرهای جنوبی از جمله بوشهر،بندرعباس و سیستان و لوچستان میتونه تاثیری زیادی بر اشتغال زایی و تامین معیشت مردم داشته باشد.

در ضمن این گونه گیاهی مانند گونه های کهور که حالت مهاجم دارند و در هر جا استفاده شوند بر گونه های بومی به علت پراکنش راحت بذرشون غالب میشن ف این حالت مهاجمی در جاتروفا به علت سنگینی بذرها وجود ندارد.

مزرعه جاتروفا :

 

از روشهای تکثیر این گیاه بذر هست :

1- بذرها رو میزارن بین پارچه مرطوب تا جوانه بزنه :

 

 

2 - بعد از کاشت جوانه از خاک خارج میشه :

 

 

 

 

نمایی از خزانه های تولید نشا جاتروفا که شبیه به خزانه ها تولید نشا گوجه در بوشهر هست :

 

 

جاتروفا رو از طریق قلمه ساقه هم میتوان تکثیر کرد :

 

 

امیدوارم یکی پیدا بشه از بندرعباس تا بتونم تعدادی بذر جاتروفا رو ازش بگیرم و تو بوشهر هم کشت کنم.

اگر از دوستان کسی هست ممنون میشم پیام بده و اعلام آمادگی کنه.ممنون
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جاتروفا jatropha curcus , تیره ephorbiaceae , سوخت سبز،گیاه روغنی , تکثیر و پرورش جاتروفا در ایران
[ یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٧:٢٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خاصیت رنگ قرمز

دیشب پستی با عنوان خاصیت رنگ ها گذاشتم و این باعث شد تا آقای جاودانی لطف کنن و مطالب مفیدی در تکمیل آن پست برام ایمیل کنن که اصل متن رو میذارم تا با هم بخوانیم :

 

نویسنده : حسین جاودانی

بار دیگر سلام - ممکن است بعضی ها بگویند که ما یادمان نیست که دیروز ناهار چی خوردیم ! ولی این مطالبی را که عرض میکنم از لابلای آرشیو مغزم بیرون میکشم و هیچگونه یادداشتی در این باره ندارم .
در سال 1354 بنا بدعوت دانشگاه تبریز آقای پروفسورحسن علی اوف رئیس آکادمی علوم آذربایجان شوروی بهمراه یک هیئت علمی به ایران آمدند تا آخرین دستاورد های علمی شان را در جامعه دانشگاهی ایران اعلام کنند . خلاصه سخنرانی شان اینگونه بود :
ما در مشاهدات روزانه خود شاهد بودیم که بعضی از حیوانات مخصوصا پرندگانی مانند عقاب از فاصله بسیار دور می توانند طعمه خود را ببینند در صورتیکه چنین دقتی برای انسان و یا سایر جانوران امکان پذیر نیست . در طی مطالعاتی تعداد زیادی از حیوانات با دید قوی را جمع کردیم و با کمال تعجب دیدیم که چشم همه آنها برنگ قرمز است ! گام بعدی بررسی ما این بود که اصولا این رنگ قرمز چیست ؟
در آنالیز چشم این حیوانات مشترکا ماده سلنیوم را کشف کردیم - (Se) 
حالا باید مطمئن می شدیم که آیا واقعا این ماده باعث افزایش دید حیوانات شده است برای اطمینان خاطر تعداد زیادی تخم مرغ را در ماشین جوجه کشی گذاشتیم و با اشعه ایکس تغییرات جنین داخل تخم مرغ را بررسی کردیم و متوجه شدیم که در روز نهم یا دهم چشم جوجه ها شکل میگیرند و برای 30 عدد از تخم مرغ ها با سرنگ بسیار ظریف به مقدار خیلی کم دقیقا در محل تشکیل چشم جوجه ها سلنیوم تزریق کردیم و گذاشتیم تا رشد عادی خود را طی کنند !
بعد از طی مدت مقرر همه جوجه ها از تخم بیرون آمدند و ما در آزمایش های متعدد غذا و آب جوجه هارا در فاصله دور تر از معمول قرار دادیم و باکمال تعجب مشاهده کردیم که جوجه های مورد آزمایش ( تزریقی ها ! ) زود تر از جوجه های عادی غذا و دانه هارا دیدند !
حالا دو مرحله برای ما باقی مانده بود اول اینکه کاربرد این پدیده کجا می تواند باشد ؟
خیلی زود به این مسئله پی بردیم و لنز های دوربین عکاسی و فیلمبرداری که با این ماده ترکیب شدند دقت بشتری را ارائه دادند و شفافیت تصویرشان فوق العاده بو و بلا فاصله در دوربین های آپولو 11 و آپولو 12 آز این مسئله استفاده شد . آیا برای چشم انسان هم سلنیوم تاثیر دارد ؟ جواب مثبت است !
مرحله آخر اینکه سلنیوم را از کجا بدست آوریم و منبع تامین آن کجاست ؟
با توجه به رنگ قرمز آن تمامی میوه ها و سبزیجات قرمز را تحت بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که در پوست سیب قرمز و تربچه قرمز به اندازه قابل توجهی سلنیوم وجود دارد ودر جلسات متعددی که با پزشکان شهر باکو تشکیل دادیم همه  پزشکان تایید کردند که خوردن این میوه و سبزی باعث تقویت دید انسان می شود .
و در ادامه تحقیقاتمان دو نتیجه بسیار مهم دیگر را نیز بدست آوردیم :
1- سلنیوم مقاومت بدن انسان را در مقابل سرطان افزایش می دهد و ما این مسئله را روی تعداد زیادی موش آزمایش کردیم
2- سلنیوم در مقابل نور خاصیت دو قطبی شدن دارد و بعبارت ساده تر بعنوان باتری خورشیدی قابل استفاده است .

دست آخر اینکه آقای حسن علی اوف گفتند وقتی که ما این مطلب را آز طرف آکادمی منتشر کردیم برای مدتی طولانی سیب قرمز و تربچه قرمز در بازار شهر باکو کمیاب شد ! !

نتجه اینکه خانم فرشید عزیز ، خاصیت افزایش دید را هم می توانید در پستتان به رنگ قرمز اضافه کنید ! - ارادتمند جاودانی


 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خاصیت رنگ میوه ها , پوست سیب و تربچه نقلی قرمز , عکس حسین جاودانی , اثر سلنیوم se بر بینایی
[ یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٦:۳٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

استیو مک کوری ( Steve McCurry )

میخام یکی دیگه از پست های جالب یک پزشک رو معرفی کنم البته با دید دیگر.

چند روز پیش در یک پزشک پستی با عنوان داستان عکس «مونالیزای افغان» ارائه شد که داستان عکس زیر و عکاسش بود ، من با دیدن عکس به دیدن بقیه عکس های این عکاس جلب شد برای همین تصمصیم گرفتم آثاری از ایشان را اینجا بزارم تا با هم ببینیم :

 

 


استیو مک کوری ( Steve McCurry )

سایت شخصی استیو مک کوری

اینجا و اینجا هم میتونید عکسایی از این عکاس ببینید.

 

 

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: یک پزشک , استیو مک کوری ( steve mccurry ) , داستان عکس مونالیزای افغان , عکاسی
[ یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

حرف ذهن

یک شنبه

ساعت : 7:20 صبح

اینجا بوشهره و کم کم حال و هوای پاییز را از کوتاه شدن روزها میشه حس کرد که البته شرجی هوا کمی از لذت حس هوای پاییزی کم میکنه اما خوب چاره ایی نیست ...

من از اول این این هفته یعنی دیروز شروع کردم به پیاده روی از خونه تا محل که 30 دقیقه طول میشکه ، هر چند کم هست اما با وجود شرجی هوا کمی سخته اما برای شادابی جسم و روحم و تکمیل ورزش سالنی ام لازم و واجبه ، خصوصا که امروز با لبخند برای نماز صبح از خواب بیدار شدم و پیاده هم که تا محل کار اومدم کلییییییییییییی انر‍ژی مثبت دارم که دلم میخاد به شما هم انتقال بدم.

در ضمن من به گوش کردن رادیو علاقه خاصی دارم و سعیم میکنم هر روز صبح ساعت هفت با رادیو جوان و برنامه جوان ایرانی سلام (البته برنامه های زیبای دیگه ایی هم بعد از ظهرها داره) که با صدای زنده یاد خسرو شکیبایی شروع میشه صبح رو شروع کنم :

با هرچه عشق
نام تو را می توان نوشت
با هر چه رود
 راه تو را می توان سرود
 بیم از حصار نیست
که هر قفل کهنه را
با دست های روشن تو
می توان گشود

« محمدرضا عبدالملکیان »

 

در ضمن من دیروز تا حالا شروع کردم به هرس و تعویض گلدان های گلهای آپارتمانی و قصد دارم امسال گل رعنا زیبا و آهار و دکمه ایی و ابری به عنوان گل فصلی بکارم ، البته این گلها برای مناطق سردسیر و معتدله جز گلهای تابستانه محسوب میشه اما برای بوشهر جزء گلهای پاییزه و تابستانه هستند.

اگر خدا هم بخاد امروز خواندن کتاب صدسال تنهایی ، اثر گابریل گارسیا مارکز رو تموم میکنم.

 

ببخشید سرتونو درد آوردم اما این حرفا تو ذهنم بود و دوست داشتم با شما دوستای گلم حرف بزنم این شد که این پست رو گذاشتم.

 

دلتون شاد.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: حرف ذهن
[ یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آب

گشت و گذار من تو فیس امشب خیلی مفیدتر از همیشه بود و البته حوصله و خستگی منم کمتر بود و باعث شد تا شما رو هم در دیدن عکسای جالب و افکار و نظرات خودم سهیم کنم تا با نظرات ارزشمندتون منو راهنمایی کنید.

من عکاس نیستم و حتی خوب هم نمیتونم از دوربینم استفاده کنم چون به خیلی از نکات و امکاناتش آگاهی ندارم اما عکس و عکاسی رو خیلیییییییییی دوست دارم و کلی از وقت وب گردی من وقف دیدن عکس میشه و واقعا هم از این کار لذت میبرم و سر شوق میام.

از نظر من یه شخص عادی که میخاد عکس بگیره یا یک عکاس حرفه ایی قبل از عکس گرفتن باید بتونه سوژه رو ببینه و بتونه عکسی با مفهموم ازش بگیره که بدون شرح بتونه به بیننده ارائه بده ، مثلا این عکسایی که در ادامه میذارم نشان میده که عکاس تیز بینی بوده و با ذوقی داشته که از انعکاس رنگ و حالا گیاهان و اشیا خارج از آب بر روی آب عکس گرفته من یکی که به عکاسش تبریک میگم :

 

 

 

 

 

 

 

 

الان که فکر میکنم میبینم که شبها آبهای خلیج فارس هم با نور چراغ ها صحنه های زیبایی رو به نمایش میذاره و میشه عکسای بسیار جالبی ازشون گرفت.

 

یک خواهش : دوستان ممنون میشم کسی سایتی رو در مورد آموزش امکانات دوربین که مفید و عملی توضیح داده باشه بهم معرفی کنه چون یه سری سوالات دارم و از خیلی از امکانت دوربینم هم سر در نمیارم.

مدل دوربین من : Canon ,  Power Shot SX 210 IS

ممنونموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عکس های زیبا , انعکاس طبیعت بر روی سطح آب , عکاس باشی , هنر عکاسی
[ شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خاصیت رنگ میوه ها

این مطلب رو تو فیس بوک دیدم ، چون جالب بود ترجیح دادم با هم ، هم ببینیم :

 

رنگ سبز:


این رنگ برای افراد عصبی و نا ‌آرام بسیار مفید است.رنگ سبز خاصیت ضد عفونی‌کننده‌ دارد و مناسب برای بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های روده‌‌ای (یبوست)‌،معده (سوء‌هاضمه،زخم معده و…)،کلیه (سنگ کلیه و ناراحتی‌های مجاری ادراری)‌، ریه (مشکلات تنفسی،آسم و …) و رحم می‌باشد.
این رنگ برای درمان زخم‌های عمیق سوختگی‌های شدید نیز موثر است.این خواص در میوه‌ها و سبزیجاتی که سبز رنگ هستند به وفور یافت می‌شود.تحقیقات نشان داده میوه‌ها و سبزیجات سبز رنگ خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارند و در هضم غذا و جذب آن موثرند.

رنگ قرمز:


رنگی‌است محرک و اشتهاآور.رنگی پر انرژی که همین خصوصیات در مواد غذایی قرمز رنگ هم دیده می‌شود.
این رنگ و در واقع میوه‌ها و سبزیجات‌ قرمز رنگ علاوه بر این که افزایش‌ دهنده اشتها هستند،برای افراد کم خون و افرادی که کمبود آهن دارند بسیار مناسب است.همچنین در درمان عفونت‌‌ها و سوختگی‌های شدید بسیار موثر است و معمولا این ‌گونه میوه‌ها و سبزیجات در درمان بیماری‌‌های ریوی،مشکلات روده (یبوست)‌ و رحم به کار برده می‌شود.مواد غذایی قرمز رنگ بسیار پر انرژی بوده و در تقویت قلب و افزایش فشار خون و غلظت خون بسیار مفید و تقویت‌کننده روده و کبد است.

رنگ نارنجی‌:


سبزیجات و میوه‌های نارنجی رنگ و کلا هر شی نارنجی رنگ در افزایش شیر مادران بسیار موثر است.مواد غذایی نارنجی رنگ بسیار انرژی‌ زا است و محرک مناسبی برای اعصاب و سودمند برای مشکلات تنفسی و ضد سرفه،ضد آسم و سل ریوی هستند و در درمان سنگ کلیه و کیسه صفرا و بیماری‌های معده و روده موثر هستند.

رنگ زرد:


رنگی شادی‌آفرین،درخشان،زنده و محرک.سبزیجات و میوه‌های زردرنگ معمولا اشتها آور و در عین حال مناسب برای هضم غذا می‌باشند.میوه‌جات و سبزی‌های زرد‌رنگ تصفیه‌کننده کبد و روده‌ها و کلیه‌هاست.این مواد غذایی در درمان بیماری‌های معده (ورم معده)‌ کیسه صفرا یبوست و فشار خون و همین طور مشکلات ریوی مناسب هستند و در تقویت غدد لنفاوی قلب موثرند و بسیار انرژی‌زا می‌باشند و محرک اعصاب

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: رنگارنگ , رنگ میوه ها , خاصیت رنگ میوه ها
[ شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آفتابگردان

همیشه از دیدن عکس لذت میبرم و بهترین اوقاتم وقتی هست که دارم عکس نگاه میکنم اما وقتی که عکاس عکس رو میشناسم هیجان و شوق بیشتری برای دیدن چندین باره عکس دارم ، دقیقا مثل عکسای آقای جاودانی که اینبار از آفتابگردان برامون چند عکس فرستادن :

 

 

 

 

 

 

 

 

من که چندتا از این عکسا رو گذاشتم پشت زمینه موبایلم مژهموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مزرعه آفتاب گردان , تخمه آفتابگردان , آفتابگردان , عکس حسین جاودانی
[ جمعه ۱۸ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱:٥٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

برداشت آفتابگردان

حتما تا حالا خیلی براتون پیش اومده که از تخمه آفتابگردان برای دیدن فوتبال یا بازی کامپیوتری و پلیی استیشن و یا برای زمانهایی که با دوستان یا خانواده دور هم جمع شدین تا ساعتی با هم گپی بزنین و لحظات شادی رو داشته باشین ، استفاده کردین ، برای ما که خیلی پیش اومده ، برادر کوچک من در همه لحظات جیبش پر از تخمه آفتابگردان و داره چق چق چق میشکونه و کلی هم لذت میبره اما من خودم شاید هر چند وقت یکبار چندتا دونه بخورم چون واقعا چربیش بالاست و زیاده روی کردن هم تو خوردنش مفید نیست.

تخمه آفتابگردان الان تو بازار انواع گوناگون داره  در طعم و رنگ متفاوت در طیف سفید تا مشکی که بصورت فله و کیلویی به فروش میرسه البته الان دیگه دیگه شرکتهایی آجبل و تنقلات با بسته بندی های شکیل و بهداشتی تخمه ها رو به صورت با پوست و بدون پوست وارد بازار کردند که واقعا عالی هست ، اما من هنوز هم ترجیح میدم برم دم مغازه های قدیمی آجیل و تخمه تو بازار بگم آقا لطفا هزار تومن از این تخمه های آفتابگردان که رنگشون سفیده با رگه های سیاه و قد بلند هست که تازه هم از تابه گرمکن درش اوردید بدید.چشمک

باید بگردم تو آرشیو عکس خودم چون یادمه کلی عکس از آفتابگردانایی که تو حاشیه مزارع برای تعیین مرز زمینها میکارند داشتم ، پیدا کردم میزارم تا با هم ببینیم و لذت ببریم.

این چندتا عکس رو که از نت گرفتم با هم ببینیم :

 

 

 

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: مزرعه آفتاب گردان , برداشت آفتابگردان , تخمه آفتابگردان , آفتابگردان
[ جمعه ۱۸ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

درنگ

این روزا هوای مناطق جنوبی کشور مثل بوشهر هم کمی عوض شده و دیگه کم کم وقت کاشت گلهای بهاره و تابستانی هست پس هر کس میخاد گل فصلی بکاره دست بکار بشه و هر کس هم میخاد تعویض گلدون یا هرس و یا قلمه گیری کنه الان موقع اش هست.

بسم الله ...

منم منتظرم خواندن کتاب صدسال تنهایی تموم بشه دست بکار بشمچشمکموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تفرجگاه ائل گولی (شاه گولی) تبریز

این پست زیبا کاری هست از آقای حسین جاودانی ، که من یکی رو بیشتر از قبل مشتاق دیدن تبریز کرد:

 

تفرجگاه ائل گولی( شاه گولی ) – تبریز

کسانیکه برای گردش و تفریح و یا هر منظور دیگری به تبریز شرف می آورند معمولا به تفرجگاه شاه گولی سری می زنند که امیدوارم به همه شان خوش گذشته باشد البته برای کسانیکه در کنار دریا زندگی میکنند ممکن است زیاد مهم نباشد ولی برای شهری مثل تبریز که دور از آب است اینگونه اماکن سیاحتی ارزشمند است .

مجموعه حاضر که در حدود 70 هکتار وسعت دارد یکی از جاذبه های توریستی ایران زمین بوده و همه ساله صدها هزار نفر از این محل تاریخی بازدید می نمایند.

شاه گلی به معنی (استخر شاه) ترجمه شده است.

گول در زبان ترکی یعنی استخر و به دلیل بزرگی وسعت استخر کلمه شاه بصورت پیشوند با آن ترکیب شده است .

 در گذشته از آن به عنوان آبگیر برای آبیاری باغات و مزارع اطراف استفاده می شد.

احداث بنای اولیه آن را به پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می دهند.

بازسازی استخر و فضای سبز اطراف آن در سال 1300هجری قمری صورت گرفته است.

این مجموعه از سال 1309 شمسی به صورت گردشگاه عمومی در آمده است.

ابعاد استخر حدود 240x225 متر و وسعت آن نیز حدود 5 هکتار میباشد عمق آن در بخش جنوب شرقی 3 متر و در ضلع شمالی حدود 9 متر است.

عمارت مرکزی یک طبقه محل اقامت ییلاقی ولیعهدان قاجار بوده است که بعد از تخریب و باز سازی در سال 1350 شمسی بصورت غذاخوری مورد استفاده قرار گرفته است و این ساختمان نیز در بهبوحه انقلاب تخریب و چند سال بعد ساختمان دو طبقه زیبایی در محل آن ساخته شد که بعنوان غذاخوری در حال حاضر در اختیار میهمانان عزیز می باشد .
این مجموعه تاریخی پس از سال ها تلاش در مورخه 27/11/87 به شماره 24774 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در نمایشگاه عکسی که در خانه هنر تبریز از آثار اینجانب تشکیل شده بود و عمدتا به تصاویر قدیمی تبریز اشاره داشت ، دو عکس زیر بیشتر مورد توجه بینندگان قرار گرفت مخصوصا اینکه هردو عکس دقیقا از یک نقطه و توسط یک عکاس بفاصله زمانی 50 سال ! گرفته شده است ..

 

دوستان چون عکسا در قالب pdf و word بودن و هر کاری کردم نشد عکسا رو جدا سیو کنم و مجدد اپلود کنم این شد که تصمیم گرفتم خود فایل رو بزارم ، حتما دانلود کنید و از دیدن عکسای زیباش لذت ببرید.

لینک دانلود

 

آقای جاودانی عکسا رو فرستادن منم با تغییر سایزه (500*450) خدمتون تقدیم میکنم :

اول از همه مقایسه این دو عکس :

 

 

 

 

 

 

 

بقیه عکسا رو در ادامه مطالب ببینید.

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تفرجگاه ائل گولی (شاه گولی) تبریز , عکس حسین جاودانی
ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

با هم فکر کنیم

دوستان چند وقت پیش آقای جاودانی عکسهایی از بوته گل محمدی که داشتن رو فرستادن کهه ...

جریان از این قراره که گل بعد از شکوفایی وقتی رو به زوال میذاره و گلبرگ ها پرپر میشن تازه مرحله جدیدی شروع میشه ، غنچه های گل کوچکتر روی همون گل قبلی تشکیل شده و شکوفا میشه ،حالا سوال اینه که علت این رویداد چیه؟من که نمیدونستم ... منتظر جواب شما دوستان میمونیم.

 

عکسا رو مرتب طبق مراحلی که توضیح دادم میزارم :

من که با دیدن این گلها بوشونم استشمام میکنم.مژه

 

 

 

 

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: عکس حسین جاودانی , گلدهی محمدی , دوبل گل محمدی
[ پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

Wolfram

سلام سلام سلام خدمت همه دوستای گلم ، بابت غیبت چند روزه عذرخواهی میکنم ، ممنون میشم درکم کنید چون آدمی هست و هزار و یک اتفاق غیرقایل پیش بینی ...

از سایت هایی دوست داشتنی من سایت حضرت والا مامبو جامبو هست که روزانه بهش سر میزنم  از مطالب مفیدش بر اساس درک خودم استفاده میکنم.

چند وقت پیش حضرت والا موتور جستجویی خیلیییییییی مفید به نام ولفرام Wolframرو معرفی کرده که واقعا در جستجوها دقیق تر از گوگل عمل میکنه مثلا نتیجه چندتا از جستجوهای منو ببینید خودتون بهتر متوجه میشید :

bee

flower

iran

 

 

ممنون میشم شما هم لینک کلماتی رو که سرچ کردین بزارید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: wolfram , موتور جستجو , مامبو جامبو
[ پنجشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سنگفرش و چمن paving in grass

اغلب چمنکاری هایی که من تا حالا دیدم به صورت یک سطح وسیع چمنکاری شده است و هیچ طرح و تنوعی توشون دیده می شود.

این عکسا رو که ترکیب چمن با سنگ هست را ببیند که الحق چشم نواز هست این طرحا رو میشه به راحتی در حیاط منازل خودتون هم انجام بدید.

 

 

 

 

 

 

بقیه عکسا رو در ادامه مطلب ببینید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سنگفرش و چمن paving in grass] , چمن کاری
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کتاب صد سال تنهایی

این روزا سرگرم مطالعه کتاب صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز با ترجمه اسماعیل قهرمان پور هستم ، الان که این پست رو مینویسم نصف این کتاب رو خوندم و باید بگم از نظر ادبی و داستانی واقعا کم نظیره ، داستان در دهکده ایی به نام ماکوندو در جریان هست و با توجه به تعداد زیاد شخصیت ها و اسامی طولانی و نا آشنا برای ما و ماجراهای تو در تو ، نویسنده چنان به نرمی داستان را می آفریند که خواننده رو مشتاق میکند که به خواندن ادامه داستان اشتیاق داشته باشد.

 

 

مشخصات کتاب :

عنوان : صدسال تنهایی

نویسنده : گابریل گارسیا مارکز

مترجم : اسماعیل قهرمان پور

انشتارات : نشر روزگار

صفحات : 599 صفحه

بهاء : 10000 تومان

 

البته طرز فکر و عقاید آدمهای داستان برای من و یا شاید شما خواننده من یک جوانه ام چندان جالب و قابل قبول نباشه همچنان که برای من نیست اما داستان پردازی کم نظیر نویسنده و ترجمه خوب آن آدم رو ترغیب به دنبال کردن داستان و اتمام آن تشویق می کند.

یادم میاد پارسال که جریان اهدای نوبل ادبی خیلی داغ بود و خصوصا تو رادیو خیلی خوب این بحث دنبال میشد و رقابت شدیدی بین گابریل گارسیا مارکز  (گابو) و ماریو بارگاس یوسا در جریان بود و در اخر هم آقای ماریو بارگاس یوسا این جایزه رو نصیب خودش کرد ، البته ایرانی ها بیشتر علاقه مند به کتابهای گابریل گارسیا مارکز هستند و خیلی خوشحال میشدن که ایشان جایزه رو ببره من این رو از برنامه های رادیو جوان که علاقه به گوش دادنشون دارم متوجه شدم ، اون موقع تصمیم گرفنم حتما پر فروش ترین کتاب ایشان به نام صدسال تنهایی که منجر به دریافت جایزه نوبل در سال 1982 براشون شده بود بخرم ،البته با یکبار search کردن متوجه شدم نسخه الکترونیکی آن نیز وجود داره اما من کمی افکارم سنتی هست و ترجیح میدم کتاب رو بخرم و مطالعه کنم چون این روش برای ناشرو مترجم و نویسنده سودمندتر هست و البته برای من خواننده هم لذت بخش تر هست.

می توانید بیوگرافی آقای گابریل گارسیا مارکز را از ویکی پدیا مطالعه کنید.

این چند خط زیر دیدگاه جالب و قابل تامل آقای مارکز از زندگی هست که الان در سنین پیری به سر میبره :

 

« در ۱۵ سالگی آموختم که مادران از همه بهتر می دانند و گاهی اوقات پدران هم.

در ۲۰ سالگی یاد گرفتم که کار خلاف فایده ای ندارد، حتی اگر با مهارت انجام شود. در ۲۵ سالگی دانستم که یک نوزاد، مادر را از داشتن یک روز هشت ساعته و پدر را از داشتن یک شب هشت ساعته، محروم می کند. در ۳۰ سالگی پی بردم که قدرت، جاذبه مرد است و جاذبه، قدرت زن. در ۳۵ سالگی متوجه شدم که آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد؛ بلکه چیزی است که خود می سازد. در ۴۰ سالگی آموختم که رمز خوشبخت زیستن، در آن نیست که کاری را که دوست داریم انجام دهیم؛ بلکه در این است که کاری را که انجام می دهیم دوست داشته باشیم.

در ۴۵ سالگی یاد گرفتم که ۱۰ درصد از زندگی چیزهایی است که برای انسان اتفاق می افتد و ۹۰ درصد آن است که چگونه نسبت به آن واکنش نشان می دهند. در ۵۰ سالگی پی بردم که کتاب بهترین دوست انسان و پیروی کورکورانه بدترین دشمن وی است. در ۵۵ سالگی پی بردم که تصمیمات کوچک را باید با مغز گرفت و تصمیمات بزرگ را با قلب. در ۶۰ سالگی متوجه شدم که بدون عشق می توان ایثار کرد اما بدون ایثار هرگز نمی توان عشق ورزید. در ۶۵ سالگی آموختم که انسان برای لذت بردن از عمری دراز، باید بعد از خوردن آنچه لازم است، آنچه را نیز که میل دارد بخورد. در ۷۰ سالگی یاد گرفتم که زندگی مساله در اختیار داشتن کارت های خوب نیست؛ بلکه خوب بازی کردن با کارت های بد است. در ۷۵ سالگی دانستم که انسان تا وقتی فکر می کند نارس است، به رشد و کمال خود ادامه می دهد و به محض آنکه گمان کرد رسیده شده است، دچار آفت می شود. در ۸۰ سالگی پی بردم که دوست داشتن و مورد محبت قرار گرفتن بزرگترین لذت دنیا است. در ۸۵ سالگی دریافتم که همانا زندگی زیباست..»

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی کتاب , صد سال تنهایی , گابریل گارسیا مارکز،گابو،گابتو , دیدگاه مارکز درباره زندگی
[ چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۳:٤٥ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

هنر سنگ چینی

در وبلاگ یک پزشک پستی هست با عنوان هنر سنگ چینی که توضیحات خوب و کاملی رو ارائه داده که حتما توصیه میکنم یه سر بزنید و مطالعه کنید.

میتونید در یوتیوب کلیپی در این رابط هم ببینید.

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: هنر سنگ چینی , یک پزشک , سنگ چینی
[ سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

خواب خوشه ای حشرات Cluster sleep

در پستی با عنوان زنبور bee عکسایی که آقای جاودانی فرستادن و سوالی رو که داشتن رو عنوان کردم و آقای دکتر عطامهر (سایت تخصصی حشره شناسی) لطف کردن و جواب مفصلی دادن که من جواب آقای دکتر رو در این پست عنوان میکنم.

سوال آقای جاودانی :

سلام – میخواهم معمایی را برای من حل کنید ! چند روزی است تعدادی زنبور درست موقع غروب بطرف گل پیچ اناری روی دیوار می آیند و با نظم خاصی در روی آن می نشنینند و هرکدام قسمتی از ساقه لخت را با فکشان میگیرند و بلافاصله آرام و بی حرکت مانند یک زنبور مرده میخکوب می شوند ! و حتی در حالیکه فقط با دهان ساقه را گرفته اند از آن آویزان می شوند گویی فلج شده اند و تاصبح فردا خاموش و بیحرکت می مانند و حتی من پشت یکی را لمس کردم هیچ حرکتی نکرد و باد شدید هم که گل را بشدت تکان می داد تاثیری نداشت ! و صبح فردا وقتی آفتاب به پشتشان خورد ، گویی از خواب بیدار شده و خمیازه ای ! میکشند و آرام آرام پرواز میکنند و مجددا غروب دقیقا به همان قسمت ساقه گل برمی گردند !

آیا این پدیده واقعا خواب زنبور ها است ؟ چون من تا حالا ندیده بودم .

تعدادی زیادی عکس دقیق گرفتم که خودت انتخاب کنی و اگر صلاح دانستی به خوانندگان نشان بدهی .

 

 

 

پاسخ دکتر عطامهر :

سلام،
با تشکر از شما و عکسهای خوب آقای جاودانی.
همیشه بخش رفتار حشرات برای عموم مردم جالب و سوال برانگیز هستند. اگر به حشرات دقت و تمرکز کنیم از این دست رفتارها بسیار میبینیم. این رفتار نیز مانند سایر رفتارهای متنوع حشرات است. رفتار خواب در حشرات و سایر بندپایان فقط به مفهوم خوابهای فصلی یا دوره ای اطلاق میشود (مثل خواب زمستانه) و معنی خواب در مهره داران را ندارد. به این رفتار حشرات استراحت اطلاق میشود. در حشرات مختلف استراحت به انواع گوناگون صورت میگیرد که در برخی خانواده های راسته بالغشائیان نظیر خانواده Sphecidae و Scelionidae به صورت خواب خوشه ای (Cluster sleep) است که با آرواره های خود شاخه یا خوشه را گرفته و تا صبح استراحت میکنند. جواب سوال هم بسیار آسان هست. چون برای استراحت روی خوشه ها و شاخه های لرزان در مقابل باد و تکانهای مختلف قرار میگیرند برای جلوگیری از افتادن با آرواره های خود محکم از شاخه میگیرند. مثل پرندگان که با پاهای خود در هنگام شب محکم از شاخه میگیرند و به خواب میروند.
شاد و تندرست باشید.
دکتر عطامهر

آقای دکتر سایت زیبا و مفیدی دارند به عنوان وبلاگ تخصصی حشره شناسی ، میتونید سر بزنید و لذت ببرید.

 

چند عکسی که آقای دکتر برای درک بهتر توضیحشون فرستادن هم با هم ببینیم :

 

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: خواب زنبورها , خواب خوشه ایی حشرات cluster sleep , دکتر عطامهر،حشره شناسی , خواب زمستانه حشرات
[ چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گل و گلدون

تا حالا دقت کردین به اینکه گیاهی نظرتونو جلب میکنه و براتون جذابه بعدش میرید آن گیاه رو تهیه می کنید اما بعد از خرید و یا تعویض گلدان حس میکنید اون جذابیت رو در بین سایر

گیاهان یا فضای مورد نظرتون نداره ، این اتفاق برای من بارها افتاده و برای حل این مشکل یا دست به هرس و شکلدهی کردم و یا دنبال یک گلدان یا ظرف مناسب برای کشت گیاه گشتم.

چند نوع گلدان که هارمونی خاصی با گیاه کاشته شده در آن داره رو به سلیقه خود انتخاب کردم که با هم میبینیم و امیدوارم شما هم از دیدنشون لذت ببرید.

البته اینم بگم که تو فیس بوک این عکسا رو دیدم.

من توضیح و تفسیری در مورد عکسا نمیدوم ، خوشحال میشم اینبار شما دوستان زحمتش رو بکشید.

ممنونم.

 

 

 

 

 

 

 

 

این عکس رو خیلی دوست دارم.

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گل و گلدون , هارمونی گیاه و گلدان
[ چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

معرفی چند میوه گرمسیری

آقای جاودانی الان به وقت من شده اسرع وقت :دی

چند وقت پیش در پستی چندتا پرچم از کشورهای مختلف که با میوه ایجاده شده بودن گذاشتم و آقای جاودانی از من خواستم که میوه های این پرچم رو معرفی کنم که با شرمندگی من با تاخیر این کار رو انجام دادم.

 

 

اول میوه های صورتی : لیچی، ماندارین ، Litchi chinensis

این میوه یک میوه نیمه گرمسیری بومی جنوب چین هست که در کشورهای جنوب شرقی اسیا هم خوب رشد و نمو میکنه.

من کمپوت این میوه رو خوردم اما خوب چون طعمش برام جالب نبود، شاید چون این گیاه دارای ترکیبی شبیه صابون هست یک طعم خاصی داره ، البته ممکنه شما بخورید و خوشتون بیاد بر اساس نظر من در مورد طعمش قضاوت نکنید.

البته اگر روی نوشیدنی ها اسم ماندارین هم دیده باشه خصوصا ایستک ها در واقع همین گیاه هست که من خوردم و باید بگم که خیلی خوش طعم بود پس پیشنهاد میکنم بخرید و بخورید، پشیمون نمیشید.

 

 

 

میوه قرمز خار خاری : رامبوتان، Nephelium lappcium

یک درخت کاملا گرمسیری و منشا گرفته از مالزی هست.

 

 

 

میوه ستاره ایی شکل وسط پرچم : کارامبولا یا استارفروت، Averroha carambola

من طعمشو رو نمیدونم اما میگن ترش هست و در غذاهای پر ادویه و ترشی ها و ... استفاده میشه.

شکل جالبی داره ، ستاره ایی ...

 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پرچه ها خوردنی , لیچی،ماندارین litchi chinensis , رامبوتان nephelium lappcium , کارامبولا averroha carambola
[ سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]