گیاه حساس mimosa pudica

حتما تا حالا شنیدین که گیاهی هست که اگه شما با دست لمسش کنین طی چندثانیه برگاش جمع میشن.

گیاه حساس یا میموزا از خانواده Fabaceae و زیر خانوده Mimosoideae هست که اعضای این زیر خانواده دارای برگ های شانه ایی هستند و به طور عمومی به لمس کردن یا برخور شی ایی یا غروب آفتاب یا تغییرات دمایی عکس العمل نشون میدن و برگها فورا بسته و دمبرگ به سمت پایین خم می شود.

انواع جنس های این خانواده در سطح استان بوشهر و حتی در کل ایران رشد میکنن ، ولی من تا حالا بهشون توجه نداشتن ایشالله در اولین فرصت گزارش تصویری ازشون تهیه میکنم.

بعضی از گونه ها با برخورد هر شی ایی از جمله دست انسان به سرعت برگچه های ریزشون رو جمع میکنن و در نهایت کل برگ به سمت پایین از قسمت دمبرگ خم میشه و اگه کاری بهش نداشته باشین خودش بحالت اول برمیگرده.

بعضی گونه ها کمی قبل از غروب آفتاب تا طلوع بعدی آفتاب برگاشونو جمع میکنن ، که البته این اتفاق در روزهای ابری هم میافته.

در زمان بارش بارن و یا هر گونه قطره آب هم برگاشون جمع میشه.

یا مثلا درحالت تغییرات شدید دمایی هم این عکس العمل رو نشون میدن.

مثلا همین گیاه حساس ببینید :

مکانیسم جمع شدن برگها خیلی ساده و در عین حال جالب و هیجان انگیز است به این صورت که مثلا با لمس دست ، گیاه این محرک مکانیکی که دست ما هست رو به علامت الکتریکی و قابل فهم برای سلولهایش ترجمه میکند که این جریان الکتریکی سلول به سلول حرکت میکنه و همه پهنک برگ تا دمبرگ ها رو تحت تاثیر قرار میدهد ، و باعث ایجاد تغییرات حجمی در سلولها میشود که این حالت رو میتونیم شبیه به انقباضات ماهیچه ایی در انسان فرض کنیم.

در یوتیوب کلیپ های زیادی از عکس العمل این گیاه به محرک های محیطی هست که میتونید در اینجا و اینجا و اینجا ببینید.

 

این میوه گیاه حساس هست که بصورت غلاف های پرزدار هست ، تو هر کدوم از غلاف ها بذرهایی وجود داره که کافیه فقط بکاریش تا صاحب یک گیاه جدید بشی.

 

برای دیدن روشهای تکثیر این گیاه به اینجا سر بزنید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گیاه حساس،میموزا mimosa pudica , تیره fabaceae , حرکات سریع در گیاه حساس , تکثیر گیاه حساس mimosa pudica
[ شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:٥٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پرلیت یا پرلایت perlite

چندین بار تعدادی از خوانندگان من یک جوانه ام در مورد پرلیت یا پرلایت سوال کردن که این باعث شد من یک پست مجزا در این رابطه قرار دهم.


 

پرلیت یا پرلایت  perlite

پرلیت یه ماده سفید و گاهی مایل به خاکستری هست که از گدازه های آتشفشانی سرد شده استخراج میشه.

پرلیت میتونه 3-4 برابر وزن خودش آب جذب کنه که این خاصیت مهمی هست.

پرلیت هیچ ماده معدنی نداره و علت استفاده اش بیشتر برای بهبود ساختمان فیزیکی خاک و افزایش میزان خلل و فرج  برای تهویه و اکسیژن رسانی بیشتر هست.

مثلا اگه خاک شنی هست : خاک های شنی توانایی کمی در جذب و نگهداری آب دارند و از طرفی در معرض آفتاب سریع داغ میشود که دوتا عیب بزرگ محسوب میشه، پرلیت میتونه با جذب بیشتر آب مشکل اول رو برطرف کنه و از طرفی بخاطر رنگ سفیدی که داره میتونه میزان گرم شدن خاک شنی را کم کنه.

یا مثلا اگه خاک رسی باشه : خاک های رسی ذرات ریز و چسبنده ایی دارند که گاها باعث حالت خفگی و گندیدگی ریشه ها می شوند ،حالا پرلیت میتونه با حالت گروی و به نسبت محکم خودش فاصله ایی بین ذرات رس ایجاد کنه و با ایجاد تهویه مناسب ، ریشه و میکروارگانیسم ها را از حالت خفگی در بیاره و باعث رشد و گسترش بهتر ریشه ها و جذب عتاصر غذایی شود.


 

در منابع گفته شده خاصیت تبادل کاتیونی کمی داره یعنی توانایی نگهداری مواد غذایی کمی داره و همانطور که گفتم مهمترین کاربردش افزایش تهویه و نگهداری آب در خاک هست.

پرلیت را میتوان به در ته گلدان به جای تکه های سفال هم ریخت که میتونه زهکش خوبی باشه.

من خودم پرلیت را در ترکیب با خاکبرگ استفاده می کنم چون خاکبرگ عادت داره بعد از چندبار آب خوردن و رشد ریشه گیاه ، خاکبرگ چروک میشه ، یعنی از دیوار گلدان فاصله میگیره که با کاربرد پرلیت تا حدودی این مشکل برطرف میشه.

من بسته های سی لیتری پرلیت رو از شرکت کیمیا به قیمت 13000 هزار تومان میخرم ، البته محصولاتی مثل سوپرجاذب ، ورمیکولایت ، کوکوپیت و غیره را نیز تولد میکنند که من از کیفیتشون راضی هستم.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پرلایت یا پرلایت perlite , خاک رسی و شنی , نگهداری و جاذب آب , نمایشگاه کشاورزی شیراز
[ جمعه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ورمی کمپوست vermicompost

تا حالا در مورد موادی که به خاک افزوده می شود زیاد حرف زدیم و خواندیم مثل : خاکبرگ،،سوپرجاذب،پیت ماس،کوکوپیت،موکادم باغبانی و ترکیباتی که اخیرا بر پایه فعالیت باکتری های وارد بازار شده و ...

چند سال اخیر هم حرف از ورمی کمپوست بازار داغی پیدا کرده و تکنولوژی آن وارد ایران شده و شرکتهایی شروع به تولید کرده اند.در نمایشگاه کشاورزی شیراز غرفه ایی بود که ورمی کمپوست ارائه میداد.
ورمی کمپوست در واقع خاک و مواد زائد آلی هست که از دستگاه گوارش کرم خاکی عبور کرده و دارای ویژگی هایی شده که قبلا نداشته ، این مواد اغشته به آنزیم های دستگاه گوارش کرم شده و زمینه برای سنتز اسیدهای هیومیک ایجاد شده ، کرمی که این شرکت از آن برای تولید ورمی کمپوست استفاده کرده کرم زباله خوار Eisenia foetida هست.
وقتی ورمی کمپوست را لمس می کنید حالت گرانوله داره ، مثل وقتی که مورچه تو خاک لانه سازی میکنه و خاک حالت گرد میگیره :
خواص فیزیکی و شیمیایی ورمی کمپوست :
1- سبک
2- فاقد هر گونه بو
3- عاری از علف های هرز
4- حاوی میکروارگانیسم های هوازی مفید ازتوباکتری ها
5- بالا بودن عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی
6- دارا بودن عناصر میکرو مانند : آهن،روی،منگنز،مس
7- دارا بودن عناصر محرکه رشد گیاهی مانند ویتامین ها به ویژه ب 12
8- قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
9- عاری از باکتری های بی هوازی،قارچ و میکروارگانیسم های پاتوژن
10- اصلاح کننده خصوصیات فیزیک و شیمیایی و بیولوژیکی خاکدستور مصرف :
10-15% از حجم گلدان برای گیاهان زینتی
1-1.5 کیلوگرم در هر متر مربع برای نهالستان ها
2 کیلوگرم در متر مربع برای درختچه های زینتی
1-20 کیلوگرم برای درختان میوه ، بسته به مرحله رشد مقددار متفاوت هست.
1-2 کیلوگرم در هر متر مربع چمن کاری و فضای سبز
2-2.5 کیلوگرم در هر مترمربع تولید قارچ دکمه ایی
1.3-1.4 تن در هکتار برای کشت سیب زمینی،پیاز هویج،چغندر و ...
1.6 تن در هکتار برای گوجه فرنگی،کلم،سیر،فلفل و...
3 تن در هکتار برای برای کشت تربچه،خیار،موز و سایر گیاهان پرمصرف
1.8-1.9 تن در هکتار برای کشت گندم،جو،ذرت،آفتابگردان و ...
0.8-0.9 تن در هکتار برای کشت پنبه،کنجد،بادام زمینی،بید و ...

شرکت مواد آلی کیان پارس-شیراز این محصول را تولید می کند برای خرید ورمی کمپوست و کرم می تونید به اینجا مراجعه کنید.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ورمی کمپوست wermicompost , کرم زباله خوار eisenia foetida , ورمیکمپوست , نمایشگاه کشاورزی شیراز
[ جمعه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

جوانه گیری یعنی چه؟؟ غنچه گیری یعنی چه؟؟

سلام مهندس توی این مجله کشاورزی یه مطلبی برای گیلاس مجلسی نوشته که خیلی تخصصیه اگه میشه یه توضیحی بدین تا ما هم بفهمیم گفته که دان نهال حاصله را جوانه گیری کرده تا گیاه حالت بوته ای پیدا کند تعداد زیادی میوه روی گیاه پدیدار آید حالا این یعنی چه؟ بعد این همون گیاهس که شما دارین توش ملخ رفته بود؟

متن بالا سوال یکی از دوستانه که ترجیح دادم عین سوال رو بزارم و جوابشو در یک پست جداگانه بدم.

  • اول لازمه یک نکته رو یادآوری کنم : دوستان در هر پستی اگه روی کلمات نارنجی رنگ کلیک کنید به یک سایت دیگه لینک میشید که مطالب در همون زمینه گفته این نکته در مورد گیلاس زینتی هم صدق میکنه،پس لطفا کمی بیشتر دقت کنید.

 

بهتره اول بگم دانهال seedling چیه؟؟؟

وقتی بذری بکاری و گیاه جدید از اون بذر رشد کنه ، به این گیاه میگن دانهال یعنی نهالی که از بذر به وجود آمده ... قلمه،تقسیم بوته،پیوند از روشهای تولید نهال هستند که با دانهال فرق دارند.

میتونید یه کلیپ کوتاه در یوتیوب ببینید.

 

 

جوانه گیری pinching :

وقتی جوانه انتهایی یک گیاه رو قطع کنید بعد از مدتی میبینید که در قسمتهای پایینی همون ساقه جوانه های کنار برگها رشد کرده و ساقه های جدید ایجاد کرده اند که به این حالت جوانه گیری گفته میشه که تو گیاهان مختلف با اهداف گوناگون انجام میشود.

مثلا در پست حسن یوسف اگه خاطرتون باشه من اومدم قسمت های بالایی ساقه رو حذف کردم اینجوری گیاهم قدکوتاه تر شد جوانه هایی پایین ساقه هم شروع به رشد کردن و گیاه پرپشت شد ، البته کار من تو این پست مثل کف بر کردن بود تا جوانه گیری.

اما میزان این جوانه گیری فرق داره هم بسته به نوع گیاه و هم سلیقه شما حالا من چندتا مثال میزنم :

  • یک گلدان حسن یوسف را در نظر بگیر که گیاه دراز شده و قسمتهای پایین ساقه لخت و بدون برگ شده و اصلا منظره جالبی نداره حالا شما بهتره تا اونجا که میشه جوانه انتهایی رو قطع کنید تا جوانه های پایینی رشد کنند و گلدان پرپشت بشه.

در این کلیپ یوتیوب میتونید عمل جوانه گیری و غنچه گیری روی ریحان زینتی را ببینید.

 

علت علمی :

ماده ایی به نام اکسین هست که در انتهای شاخه ها ساخته شده و از آنجا به سایر قسمتها منتقل میشود و در مسیر حرکت خودش سولولها رو تحریک به رشد میکند ، این ماده باعث میشه که گیاه به رشد طولی میل داشته باشه و فقط قدبلند بشه ، و جوانه هایی که در زیر جوانه انتهایی هستند بخواب بروند ، حالا اگر شما بیایید جوانه انتهایی که محل تجمع اکسین هست رو قطع کنید پس دیگه اکسینی نیست و جوانه هایی پایینی بیدار شده و ساقه جدید تشکیل میدهند.

 

غنچه گیری :

غنچه گیری عملکردش مثل جوانه گیری هست .

  • مثلا گل داوودی : اگر بخوان به عنوان ساقه بریده باشه ، غنچه هایی که غیر از غنچه اصلی تشکیل بشه رو حذف میکنن تا تک شاخه رشد کنه و گل درشتی تولید بشه.اگرم بخوان گل داوودی به عنوان گیاه گلدانی باشه غنچه انتهایی رو قطع میکنن تا جوانه هایی بیشتری تولید بشه و گیاه پر گل و پرپشت بشه.این کار در مورد رز هم صدق میکنه.
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جوانه گیری،غنچه گیری , آکسین auxin , دانهال seedling , جوانه گیری pinching
[ چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کیسه های پلاستیکی برای تولید و نگهداری موقت نهال ... گروبگ grow bag

تو سالن گیاهان یه غرفه بود که کیسه های پلاستیکی برای تولید نهال رو جزی از تولیداتش بود.

این کیسه ها برخلاف کیسه هایی که قبلا من دیده بودم که کلا مشکی بودن ، داخلشون مشکی و بیرونشون سفید بود که وقتی علتش رو پرسیدم گفت این نوع برای مناطق گرمسیر کاربرد بیشتری داره چون در مناطق گرمسیر تابش خورشید و اشعه فرابنفش زیاده باعث گرم شدن بیش از حد پلاستیک شده و از طرفی کیسه هم زودتر میپوسه ، اما در کیسه های جدید سطح خارجی که در معرض تابش خورشید هست سفید طراحی شده تا گرمای کمتری جذب کنه.

این کیسه ها سایز های متفاوتی داره مبناشو دقیقا الان نمیدونم اما قبلا طول و عرض کیسه مبنای اندازه اش بود.

قیمت کیسه هایی که بیرون و داخلشون سیاه بود بین 2000 تا 2500 تومان هست.

قیمت کیسه هایی که بیرونشون سفید کیلویی 3000 به بالا هست.

 

 

طبق ادعای شرکت تولید کننده در این کیسه ها از افزودنی هایی چون CB;EVA;UV در چوشش دو رنگ نایلون بکار برده شده است که باعث ماندگاری و دوام بیشتر محصول در برابر رطوبت،درجه حرارت،میزان تابش خورشید و مصرف کود و سموم شیمایی نسبت به نمونه های گلدان پلی اتیلنی شده اشت.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کیسه پلاستیک نهال , نمایشگاه کشاورزی شیراز , گروبگ grow bag
[ سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٥:٢۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سایت مجله جامع کشاورزی و فضای سبز ... مهندس رامین بابادائی سامانی

از جمله سایت هایی باغبانی که من خیلی دوست دارم سایت مجله جامع کشاورزی و فضای سبز که سعی میکنم همیشه بهش سر بزنم امروز سه تا مطلب جامع و کاربردی ازش خوندم گفتم شما هم بخونید.

چمن

بگونیا

کاکتوس ها

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: معرفی سایت , سایت مجله جامع کشاورزی و فضای سبز
[ سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قلمه های رز در سینی های کشت

تو یکی از غرفه های نمایشگاه شیراز دیدم قلمه های رز در سینی های کشت پلاستیک زدن که با دست خاک رو بررسی کردم دیدم در مخلوط کوکوپیت و پیت ماس قلمه ها قرار دارن.

این یک روشی مناسب هست که در سطح کم و حجم کم خاک میشه مقدار زیادی قلمه را ریشه دار کرد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هست که البته چون حجم خاک کمی دارد باید در زمان کوتاهی بعد از ریشه دار شدن به گلدان اصلی منتقل کرد.

در ضمن برای کسانی که در محیط های خشک هستن راحت میتونن رو قلمه هاشون برای افزایش رطوبت پلاستیک بکشن.

برای تولید کننده های بزرگ هم در طولانی مدت مقرون به صرفه هست چون در مرحله اول که معلوم نیست چند درصد از قلمه ها رشد میکنن نیاز نیست مقدار زیادی خاک و گلدان مصرف کنه و در ضمن این سینی های کشت چندین بار قابل کشت هستن و از همه مهتر اینکه موقع جابجایی چون ریشه ها و خاک در محیط کوچکی بودن با هم یکی شدن و به راحتی بدون صدمه میشه بکشیش بیرون و در کحیط جدید کاشت.

 

 

یه سری گلدون رزهای ساقه بریده هم گذاشته بودن که روشون پر از پرلیت بود ( همین دانه های سفید که روی سطح گلدان هست پرلیت گفته میشه) که من پرلیت ها رو کنار زدم دیدم خاکش فقط کوکوپیت و پیت ماس هست.


 

کلا پرلیت و پیت ماس و کوکوپیت خاک محسوب نمیشه چون :

  • پرلیت سنگ معدنی هست که میتونه اب زیادی به خودش جذب کنه ولی باید دقت بشه که بعد از خیس شدن پرلیت تحت فشار زیاد قرار نگیره چون ترکیب ساختمانیش بهم میخوره و دیگه کاراییش رو از دست میده.
  • پیت ماس هم که حاصل بقایای خزه های باتلاق و مرداب ها هست که کی خاصیت اسیدی داره و حاوی مقدار کمی مواد معدنی از جمله منیزیم هسن.
  • کوکوپیت هم چیزی نیست جز همون الیافی که اطراف میوه نارگیل هست که بخوبی میتونه اب و مواد غذایی رو در خودش نگهدار.

کلا اینا محیط های هیدروپونیک هستن که به خوبی در کشت قلمه ها و گلهای اپارتمانی جواب میده و گیاه میتونه رشد خوبی در آن داشته باشه.

در ضمن اینها مواد سبکی هستن که به اصلاح ساختمان خاک کمک میکنه یعنی باعث میشن تهویه درخاک بیشتر شده تا ریشه خفه نشده و حالت گندیدگی در خاک ایجاد نشه.

 

شاید کسی براش سوال پیش بیاد که چرا قدرت نگهداری اب برای یک محیط کشت اینقدر مهمه؟؟؟ علت های متفاوتی داره از جمله اینکه باعث میشه که تعداد دفعات ابیاری کم بشه ، یا مثلا شاید کسی نتونه منظم به گیاهش اب بده اینجوری گیاه از اب ذخیره شده در محیط کشتش استفاده میکنه ، یا اینکه الکی اب هدر نمیره و بیشتر جذب خاک میشه.

  

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نمایشگاه کشاورزی شیراز , سینی نشا ، کوکوپیت , peat moss پیت ماس , perlite پرلیت
[ دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:۳٩ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

هر بامداد که باغبان گل سوی برزن آورد// شیراز را دوباره به یاد من آورد

 

جمعه صبح رفتم باغ ارم

وقتی وارد باغ ارم میشی اول از همه مجموعه رز که سمت راست قرار داره نظر ادم رو به خودش جلب میکنه ،خصوصا اردیبهشت ماه که بوته های رز غرق گل هستن.

من تو باغ ارم که را میرفتم این شعر زیبا از حافظ رو زیر لب زمزمه میکردم :

خوشا شیراز و وصف بی مثالش // خداوندا نگهدار از زوالش

در این پست تصاویری که از باغ رز گرفتم را میزارم ، البته من اسم هر رقم از رزها رو بلد نیستمافسوس:

 

 

بقیه عکسا را در ادامه ببینید...موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: باغ ارم , گل رز , نمایشگاه کشاورزی شیراز
ادامه مطلب
[ دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

گزارشی کوتاه از نمایشگاه کشاورزی شیراز

سلام به همه دوستان عزیزممژه

عذرخواهی میکنم از همه دوستانی که هر روز به وبلاگ سر میزدن ولی مطلب جدیدی نمیدیدن ، علتش مسافرت چهار روزه من به شیراز بود که هم به نیت دیدن از نمایشگاه کشاورزی و هم گردش رفته بودم و واقعا هم خوش گذشت.

تو این چند روز به دوست عزیزم مریم (همکار نویسنده وبلاگم) زحمت دادم و مهمان ایشون بود که از خدا میخام بتونم در فرصت مناسب بخشی از زحماتش رو جبران کنم.قلب

تو این سفر تونستم از بازار وکیل(سرای مشیر)،باغ دلگشا،مقبره سعدی و حافظ و دروازه قران دیدن کنم و البته دو روز کامل هم وقت گذاشتم تا از نمایشگاه کشاوزی که در شهرک گلستان بود دیدن کردم.

فضای بزرگی برای نمایشگاه در نظر گرفته شده بود اما فقط سالنی که مربوط به شرکت های کود و سم بود قابل تامل بود ولی از نظر من سالنی که به گل و بخش باغبانی اختصاص داده شده بود بسیار ضعیف عمل کرده بودن اما با همه ضعفش استقبال کم نظیری شده بود.

در بخش باغبانی گلهایی بسیار بی کیفیت نمایش داده شده بود و ارایش غرفه های اینقدر بد بود که برای تماشا باید خودتو میکشتی.چشم

من وقتی وارد محوطه بیرون نمایشگاه شدم دست همه ساقه های ضعیفی از بامبو دیدم که اغلب هم برگ نداشتن و فقط جوانه های بسیار ریزی داشت که وقتی قیمت گرفتم دیدم نسبت به بی کیفیتی ساقه های بامبو گران قیمت هم هست ، قلمه های برگ دار 4000 و بدون برگ با جوانه ریز 2000 ، که من چون قلمه هاش بی کیفیت بودن نخریدم.

انواعی از گیاهان مثل :کاج مطبق،بگونیا،چمن عروس،گندمی،رز و ... هم بفروش میرسید که به نسب قیمت مناسبی داشت.

یه نکته که برای من خیلی جالب بود اینکه مسولین غرفه ها باید التماسشون میکردین تا به ارباب رجوع توجه کنن و توضیحی در مورد چیزی که ارائه کردن بدن که این موضوع باعث شکایت من شد ولی اثری نداشت.

من فقط یک بسته ورمی کمپوست سه کیلویی به قیمت 2000 تومان خریدم.

چندتا چیز دیگه هم هست که جای بحث داره که در پست های بعدی همراه عکس نشان خواهم داد.

 

اما محوطه ایی بیروین نمایشگاه زیبا بود که دوتا از عکسایی که گرفتم رو به شما تقدیم میکنم :


 

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نمایشگاه کشاورزی شیراز
[ دوشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:٥٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

نمایشگاه کشاورزی

دیروز ، پنج شنبه رفتم نمایشگاه کشاورزی شیراز ولی فقط فرصت کردم غرفه کود و سم رو نصفه ببینم ، اگه خدا بخاد امروز هم میرم ایشالله برگشتم سعی میکنم چند پست در رابطه با نمایشگاه شیراز بزارم.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
[ جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:۱۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

آفت سپردار قرمز بر روی فیکوس بنجامین

در اینجا و اینجا در مورد فیکوس بنجامین صحبت کردیم.

فیکوس بنجامین من از وقتی آوردمش تو خونه دچار بیماری سپردار قرمز شده بود.بیماری سپردار قرمز بر روی تعداد زیادی از گیاهان از جمله شمشاد رسمی ، چای ، برگ بو ، ماگنولیا ، شمشاد نعنایی ، زیتون ، انجیر خرما ، نخل ، کرچک ، اوکالیپتوس ، آگاو ، گردو ، توت ، آلو ، سیب ، گلابی و انگور خسارت وارد می کند.

نحوه زندگی این آفت به این صورت هست که حشره ماده بالغ ، در بهار تخم ریزی می کند بعد در اوایل تابستان پوره ها از تخم خارج و فقط 48 ساعت وقت دارند که بر روی برگ و میوه درختان حرکت کرده و جای مناسبی برای خودشون پیدا کنند تا خرطوم خودشونو در بافت نرم گیاه وارد کرده و تا آخر عمرشون در همان جا ثابت باقی می مانند.

پوره ها وقتی جای مناسب رو پیدا کردن شروع میکنند به ترشح مواد مومی و یک سپر محکم برای خودشون تولید میکنند ، که برای مبارزه باید ما قبل از تولید سپر با سموم حشره کش مثل دیازینون و مالاتیون باشون مبارزه کنیم والا بعد از تولید این سپر دیگه سم روشون اثری نداره.

سپر حشرات نر درازتر هست و بعد از بالغ شدن به صورت حشرات بالغ بالدار از سپر خارج میشه تا با حشره ماده جفتگیری کنه.

حشره ماده زنده زا هست و طی دوماه پوره ها را بدنیا می اورد ، بطور متوسط 10-50 عدد پوره طی دو ماه متولد میشود.

این سپردار سه نسل در سال دارد.

در آن قسمتی که حشره به گیاه چسبیده و با اون خرطومش از شیره گیاهی تغذیه میکند ، ماده سمی هم تولید میکند که کلروفیل بافت برگ را تجزیه کرده و باعث زرد شدن رنگ برگ میگردد و در نهایت برگ ریزش میکند.


 

همانطور که میبینید خسار رو برگهای گیاه من زیاده ، من اول با پنبه اغشه به الکل برگها رو تمیز کردم اما دیدم فاید نداره چون همه برگا مبتلا بود و تازه برگاهی الوده بدشکل و بد رنگ شده بودن مثل این و سمپاشی هم روی این سپردارا اثری نداشت ، برای همینم من هرسش کردم و بعد با سم دیازینون هرسش کردم  :

 

منم تا جا داشت هرسش کردم :

البته الان یک ماهی از هرس شدید برگاش گذشته و حسابی گیاه شاداب شده و کلی هم برگای جدید سالم زده.
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیکوس بنجامین ficus benjamina , تیره moraceae , گیاهان بوشهر , حشره سپردار قرمز مرکبات
[ سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تعویض گلدان و هرس ریشه فیکوس بنجامین ... Ficus benjamina ... Moraceae

فیکوس بنجامین از جمله گیاهانی هست که تو بوشهر واقعا خوب رشد میکنه قبلا در این پست در موردش صحبت کردم.

این سایت را هم مطالعه کنید مطالب مفیدی داره.

منم یه گلدون از فیکوس بنجامین داشتم ولی دیگه اینقدر ریشه هاش رشد کرده بودن که از ته گلدان خارج شده بودن ، منم تصمیم گرفتم که گلدانر و عوض کنم ...

فیکوس بنجامین قبل از تعویض گلدان :

 

ریشه ها بر روی سطح گلدان بخوبی مشخص هستن که این خودش از علائم هشدار گیاه هست که میگه دیگه وقت تعویض گلدان رسیده :

 

دیگه وقی ببینید این همه ریشه از سوراخ های زهکش گلدان خارج شده دیگه حتما حتما باید گلدان رو تعویض کرد و گیاه رو به یک گلدان با سایز بزرگتر انتقال داد :

 

من ریشه ها رو هرس کرده ، یعنی ریشه های قدیمی و سیاه شده را قیچی کردم ، اصلا نگران نباشید چون این گیاه به خوبی به هرس ریشه جواب میده و مشکلی براش پیش نمیاد :و در اخر در یک گلدان جدید کاشتمش ... خاک گلدان فقط خاکبرگ هست :

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیکوس بنجامین ficus benjamina , تیره moraceae , گیاهان بوشهر , تعویض و هرس ریشه فیکوس بنجامین
[ سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

اقا و خانم کوچلو ... Mr Men & Little Miss

بچه که بود یه کارتونی میذاشت با شخصیت های رنگ رنگی و توپولی ، فکر کنم به اسم شهر ادم کوچلوها بود ، شخصیت های جالبی داشت مثل خانم کوچلوی پرحرف ، خانم کوچلوی خجالتی و ...امروز Home page گوگل رو باز کردم متوجه شدم که امروز 76 امین سال تولد نویسنده و خالق این شخصیت ها یعنی راجر هارگریوز (roger hargreaves) هست ، برای همین تصمیم گرفتم یه پستی رو بهش اختصاص بدم.

بار هر بار Refresh  کردن صفحه سرچ گوگل یکی از کارکترهای جذاب این نویسنده فقید میتونید ببینید.

صفحه رسمی این کارتون

صفحه facebook
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: اقا و خانم کوچلو mr men & little miss , roger hargreaves
[ دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

چند طرح خلاقانه ادوات باغبانی

شما ته گلدونتون ، قبل از ریختن خاک چی میزارید؟؟

قسمت انتهایی گلدان که سوراخ زهکس هم در آن قسمن قرار داره ، قسمتی هست که نیازه چیزی بذاریم که خاکها موقع آبیاری از ته آن خارج نشن ، اغلب گلدانهای سفالی شکسته شده یا قوه سنگ میزارن ، اینجوری راه زهکش بسته نمیشه ولی در عوض خاک هم خارج نمیشه.

من خودم شخصا ته گلدونام خرده های شکسته گلدانهای سفالی میزارم ولی بازم از ته گلدون خاک خارج میشه و این باعث شکایت شدید مامانم شده که موقع آب دادن خاک از ته گلدون میاد بیرون و حیاط کثیف میشه منم کاری نمیتونم کنم الا اینکه نگاش کنم بگم اره راست میگی نیشخند

این طرحی که من دیدم گویا یه اسفنج که ته گلدان میزارن و اینجوری آب اضافی از زهکش خارج میشه و خاکی هم بیرون نمیاد.حالا اینکه مواد قارچکش و غیره هم داره یا نه رو من خبر ندارم ..اگه مامان من اینو ببینه حتما منو مجبور به خریدش میکنه .... البته ساختش آسونه احتمالا خودم همین روزا بسازم چشمک

سایز بندی هم برای انواع گلدونا داره ...

 

 

تا حالا یه سطح کوچک چند مترمربعی چمن داشتید؟؟اگر داشتید حتما با مشکل کوتاه کردن اون مواجه شدید که دستگاه چمن زن که نمیشه ، قیچی باغبانی یا هرس هم چندان برای برگهای نرم و علفی چمن کارایی نداره...

برای من پیش اومده و حتی همین النا که یه فضایی خیلی کوچیک چمن دارم مجبورم با قیچی خیاطی کوتاه کنم اما اگه این وسیله تیغ دارم گیرم بیاد خیلی خیلی بهتره ... البته اینم به راحتی میشه طراحیش کرد چشمک...


 

شک ندارم که شده یک نهال بکارین اما چون ساقه اش ضعیف بوده مجبور شدین یه چوبی یا هر وسیله عمودی به عنوان قیم کنارش بزارین تا در اثر ضعف یا ورزش باش خم نشه ، و حتما هم با انواع بند و نخ و تکه پارچه کلی باندپیچیش کردین تا تکون نخوره که این کار خودش معایبی هم داره چون گاهی اینقدر گره ها رو مجکم ایجاد میکنید که پوست ساقه زخم میشه و باعث صدمه به آوندها میشه ...اما اگه این وسیله در دسترس باشه خیلی بهتره از اون باندپیچی هست ...

 

 

اینم وسیله جالبی برای جمع کردن برگهای خزان شده :

  
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ادوات باغبانی
[ شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

plant propagation book

یکی از دوستانمون که خودشونو با اسم MRH معرفی کردن یک کتاب ارزشمند در مورد ازدیاد و تکثیر گیاهان البته به زبان انگلیسی معرفی کردن که من لازم دیدم که این کتاب رو اینجا هم بزارم تا هر کسی دوست داشت دانلود کن و مطالعه کنه.

این کتاب تکثیر انواع گیاهان را مرحله به مرحله با عکس نمایش داده است ، و چون پر از عکس هست به دوستان توصیه میکنم هرچند مطالعه این کتاب در حد حوصلتون نباشه اما میشه عکساشو دید و چیزای زیادی یاد گرفت.

عنوان کتاب :Plant propagation

فایل pdf

تعداد صفحات : 322 صفحه

حجم فایل :9٠ مگ

رپیدشیر ، filesonic  ( از هرکدوم راحتترید دانلود کنید.)

 

در سایت dk که به چند زبان مطلبش رو ارائه میده انواع کتب به زبان اصلی معرفی شده که البته باید خریداری کنید.موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کتاب ازدیاد نباتات زیبان اصلی , plant propagation book
[ پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٦:٢۳ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

14 فروردین 90

امروز یکی از دوستان بهم گفت میخاییم تو یکی از فروم ها یه مسابقه عکاسی از فضای سبز شهری راه بندازیم و به من پیشنهاد کرد که شرکت کنم ، منم از خدا خواسته قبول کردم ، این شد که امروز عصر به نیت عکاسی به یکی از پارکهای محله رفتم اما متاسفانه چیزی نصیبم نشد ، چون متوجه شدم در جایگزینی گیاه اندازه یه ارزن هم فکر نشده و فقط گیاه کاشتن و محیط سبز شده افسوس

بعد که نشستم کمی فکر کردم دیدم اشکال از من کارشناس و مجری طرح های فضای سبز هست ، والا عامه مردم از دیدن یه تک گل در یه جای نامربوط هم خوششون میاد و لذت میبرن ، اما در واقع جایگزینی صحیح گلها . گیاهان و حتی چمن کاری در جای خودش میتونه بسیار لذت بخش باشه و حداقلش اینکه بشه یه عکسی گرفت تا عکاس دست خالی بر نگرده خونه چشمک

 


خلاصه نتونستم عکسی بگیرم و فقط بسنده کردم به چندتا عکس که بدرد مسابقه عکاسی هم نمیخوره ، اما مشاهداتی هم داشتم مثلا :

1- درختچه های تکوما غرق گل بودن و البته غلاف های میوه اشون هم زیبایی خاص خودش رو داره که به وفور رو درختچه ها دیده میشن.

اگر کسی نظر من رو به عنوان کارشناس باغبانی بپرسه میگم ، تکوما رو باید همیشه هرس کرد و قد کوتاه نگه داشت چون فرم درختیش اصلا جذابیت نداره و بشدت بدشکل میشه.

 

 

2- درختچه های تویتیا هم غرق گل بودن ، و ریزش گلهای اونا بر روی سنگفرش و چمن زیبایی خاص خودش رو داشت.

 


3- شاه پسندها طبق معمول غرق گل بودن و ادم از دیدنشون سرزنده میشد.

البته ترکیب رنگشون متفاوته که این یه مدلش بود.

 


4- کنوکارپوس ها شروع به گلدهی کرده بودن ، گرچه گلهای کنوکارپوس زیبایی نداره اما خوب مرحله ایی از زندگی گیاه هست.

 


5- درخت مشعل جنگل شروع به غنچه دادن کردن ولی من دسترسی بهشون نداشتم مشد عکس بگیرم.

6 - درختچه های ابریشم مصری هم یه تیکه غرق گل بودن.

 

اما حیف و صد حیف که چیدمان و نحوه قرارگیری هیچ گیاهی جز کنوکارپوسها درخور توجه نبود و من کلی حسرت و غصه خوردن از بی اهمیت واقع شدن این عنصر مهم در فضای سبزچشمموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: thevetia peruviana توتیا , tecoma stans varangustata تکوما , شاهپسند , کونوکارپوس،مشعل جنگل،ابریشم مصری
[ چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٩:۳٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کاربرد سوپر جاذب+فیلم

چند وقت پیش یه عکسی دیدم که تو یک فنجان گل کاشته بود ، از قضا چند روز پیش رفتم خونه مادربزرگ و دیدم یه سری فنجان رو نمیخاد منم ازشون گرفتم تا اون طرحی رو که دیده بودم اجرا کنم.

گرچه تو فلیم کامل توضیح دادم اما لازمه یه توضیح کوچیک بدم :

من سوپر جاذب و مقداری پیت ماس که هر دو میتونن چند برابر ظرفیت خودشون اب جذب کنن را  دوساعت در اب گذاشتم تا حسابی اب جذب کنن بعد با هم مخلوط کردم و گیاه مورد نظرم که پدیلانتوس بود را درونشون کاشتم ، البته هر گیاهی میشه کاشته که بسته به سلیقه شما داره ، من بین گیاهانی که اطرافم بود بهترینش رو همین پدیلانتوس دیدم.

 

در واقه من روش هیدروپونیک اجرا کردم چون محیط کشتم پست موس و سوپرجاذب هست که هردوش خاک نیست و جز محیطهای غیرخاکی محسوب میشن.

لینکا رو چک کردم باز شما دوستان هم چک کنید مشکلی داشت اطلاع بدید.

 

لینک دانلود

حجم 8.9 مگابایت

 

لینک دانلود

حجم 10 مگابایت

 

لینک دانلود

حجم 10 مگابایت

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیلم سوپرجاذب , سوپر جاذب و پیت موس , pedilanthus tithymaloides پدیلانتوس , کشت در فنجان با سوپرجاذب و پیت موس
[ چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:۱٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

جیفی پات jiffy pot , جیفی پات jiffy pellet + فیلم

حتما همه با گلدان های پلاستیکی ، سفالی ، سفالی لعاب دار که بهش جیر هم میگن آشنا هستین ، اما امروز گلدان هایی تحت عنوان جیفی پات وارد بازار شده که اغلب از جنس پیت ، کوکوچیت ، الیاف گیاهی و چوب هستن.

از مهمترین مزیت های جیفی پات ها اینکه کاملا طبیعی هستند و ضایعات ندارن.

من تو نمایشگاه دیدم که شرکت دکتر گرین Dr.green این محصولات رو داره و تو بوشهر سه تا از این جیفی پلت ها با بذرش 2000 تومان هست.

این جیفی پات های قرصی که مشهور به جیفی پلت هستند مورد بحث من هست رو میتونی بزاری تو اب بعد از ده دقیقه کاملا آب جذب میکنه و متورم میشه ، در قسمت بالاییش یه حفره هست که بذر را آنجا قرار میدی و بعد از رشد کردن میتونی به محل مناسب و مورد نظر انتقالش بدی ، اینجوری دیگه نمیخاد گیاه رو خارج کنی بلکه با همین گلدون میکاریش و با گذشت زمان این گلدان جیفی پلت جذب خاک میشه و هیچ ضرری برای طبیعت نداره.

برای مصارف خانگی واقعا چیز عالی هست.

یه دوستی پیشنهاد کردن که این جیفی پلت رو بعدا در ظروف آیس پک میشه گذاشته که بخاطر فرم این ظروف حالت یک گلخانه کوچک داره.

دوتا  فیلم آماده کردم دوست داشتید ببینید.

لینک فیلم 1

حجم  10 مگابلیت

 

لینک فیلم 2

حجم 3.7 مگابایت

 

اینم دوتا عکس بعد از متورم شدن :

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: جیفی پات jiffy pot , جیفی پلت jiffy pellet , گلدان های طبیعی , لاله عباسی mira bilis
[ سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تخم ریزی ملخ درون خاک گلدان گیلاس زینتی

در پستی که فیلم تعویض گلدان گیلاس زینتی گذاشتم ، اشاره کردم که درون خاکش ملخ تخم ریزی کرده و من نوزادهاشو دیدم و جدا کردم ، چندتا عکس هم ازش گرفتم گون تو فیلم چندان مشخص نبودم تصمیم گرفتم تو این پست عکسایی که ازشون گرفتم رو نشون بدم ، ببینید :

 

 
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: تخم ریزی ملخ , تخم ریزی ملخ در خاک گلدان , گیلاس زینتی solanum pesudocapsicum , لارو ملخ و گیلاس زینتی
[ دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:٥۱ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تعویض گلدان گیلاس زینتی + فیلم ... Solanum pesudocapsicum ... Solanaceae

چند روز پیش در مورد گیلاس زینتی صحبت کردیم اگر یادتون نمیاد حتما ببینید.

چند روز پیش تصمیم گرفتم که گلدونش رو عوض کنم ، اینبار عکس نگرفتم و به جاش فیلم کوتاهی گرفتم که میتونید از لینک زیر بگیریدش و ببینید.

فقط من بعد از اینکه فیلم رو گرفتم یادم اومد که حرف نزدم برای همین یه توضیحات کوچیکی رو اینجا میدم که البته در جریان فیلم میبینید.در ضمن صدای گنجشکا ممکنه کمی اذیتتون کنه اما من نمیتونستم کاریشون کنم.

موقعی که کمی خاک گلدون را کنار زدم دیدم ملخ تو خاکش تخم ریزی کرده و خاک پر بود از ملخ های تازه متولد شده به رنگ سبز که من همشو جدا کردم از بین بردمشون .بقیه مراحل هم نگفته معلومه.

ببینید و لذت ببرید.

لینک رو عوض کردم دیگه مشکل نداره.

لینک دانلود

حجم : 10 مگابایتموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: فیلم تعویض گلدان گیلاس زینتی , گیلاس زینتی solanum pesudocapsicum
[ یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:٠٠ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

یادآوری

حدیث عزیزم چندتا عکس از گیاهاشو برام ایمیل کرد منم دیدم جای توضیح چند نکته داره که بدرد هممون میخوره ، این شد که تصمیم گرفتم پست مجزایی بهش اختصاص بدم :

این گیاه رز ساناز بهش میگن از انواع رزهای با گل آذین افشان و گل ریز.(البته من اطلاعات کاملی در مورد واریته های رز ندارم )

 

 

اول از همه این گلدون باید هر چه زودتر عوض شه ، من پیشنهاد میکنم گلدان رو یا بشکن یا گیاه رو جوری ازش بکش بیرون که ریشه ها از هم جدا نشن بعدش بزارش توی سطل آب تا همه خاک ها طی دوساعت در آب حل شه و از ریشه جدا بشه و بعد در یک گلدان بزرگ جدید خاک باغچه و خاکبرگ مخلوط کن  و رز ساناز رو توش بکار و خوب ابیاری کن.

علت اینکه این روش که البته از خودمه رو پیشنها کردم اینه که این گلدون و اغلب گلدنهایی که وارد بازار میشن توشون خاک رس هست که به شدت چسبنده هست و به ریشه ها میچسبه و هر چی اب هست تو خودش جذب میکنه و بعد از مدتی میبینید گیاه گل نمیده ، برگاش میسوزه و در انتها میمیره علتش همینه.

تو عکس چند قسنت برای محل حذف گلها نشون دادم ، بهتره بعد از اتمام عمر گل کل گل آذین تا زیر اولین برگ منتهی به گل آذین قطع بشه تا گیاه تحریک به شاخه دهی و گلدهی بیشتر بشه.

حتما گل را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بده تا ساقه ها به اصطلاح کور نشوند.

 

 

حدیث جان این کالانکوئه ات خیلی بد شده حتما از محلی که علامت زدم قطعش کن تا چند شاخه بشه و اون تیکه رو که قطع کردی هم بکار کنرش ایشالله ریشه میده.و در جایی بزارش که نور بگیره.

 


 

نمیدونم این کالانکوئه ها ریشه دادن یا نه اما نگهداشتنشون اینجا به کار درستی نیست حتما به خاک و جای پر نور انتقالشون بده.

از مهمترین نشانه هایی که مشخص میکنه گیاه به نور بیشتری نیاز داره اینه که برگها بشدت حالت علفی و دراز پیدا میکنن و فاصله برگها از هم زیاد میشه .موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: نکات باغبانی , رز ساناز , کالانکوئه kalanchoe , یادآوری
[ شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

قلمه گیری رز

یکی از دوستان گفتن در مورد قلمه گیری رز  با هم صحبت کنیم ، منم یه بوته رز گیر آوردم :

 

 

این بوته گل داره ، توصیه میکنم از هر گیاهی نه فقط رز می خواهید قلمه بگیرید ، زمانی باشه که گیاه به گل نرفته و میوه نداره ، بهترین زمان قلمه گیری رز همون زمستان هست ، البته الان که بوته من گل داره هم اشکال نداره فقط باید سعی کنم از قلمه های قوی استفاده کنم مثل این :

 

 

به اندازه بیست سانت برگها و گلهاشو حذف میکنم ، بهتره برگ نداشته باشه چون برگ محلی هست که باعث میشه قلمه ابشو سریع از دست بده :

 

 

انتهاب قلمه یه برش اوریب بدید و حتما خراش هم ایجاد کنید تا بهتر بتونه اب جذب کنه ، سعی کنید محل برش دقیقا زیر گره ( محل رویش برگ ) باشه :

 

 

بعدشم تو خاک بکاریدش ، سعی کنید خاکبرگ نباشه برای قلمه زدن خاک باغچه بهتره ، الان گلدون من خاک باغچه توشه فقط رو سطحش کمی خاکبرگ و پرلیت هست :

 

 

بعد از ده روز از محل یکی از گره ها جوانه برگی رشد کرد اما این نشون دهنده این نیست که قلمه ما گرفته چون هر قلمه ایی اول برگ تولید میکنه که به نفع قلمه نیست اینجوری قلمه ایی که ریشه نداره انرژی اش رو صرف برگ میکنه و کلی اب هم از این طریق تبخیر میشه ،  باید تو این موقعیت حسابی حواسمون باشه پای قلمه خشک نشه تا کمبود اب باعث خشک شدنش نشه بعد از دوماه میشه امیدوار بود که ریشه ایجاد شده :

 

 


چند نکته که دوستان پرسیدن :

  • در مورد محل نگهداری قلمه : هر قلمه ایی از هر گیاهی گرفتید بزاریدش تو محلی که سایه باشه و تا زمانی که مطمئن نشدین گیاه ریشه دار شده و ریشه ها به خوبی توسعه پیدا کردن به محل آفتابگیر انتقالش ندین.
  • هر قلمه ایی اول برگش رشد میکنه پس گول نخورین بگید حالا که برگاش رشد کردن حتما ریشه هم تولید کرده ، باید حداقل دوماه صبر کرد.
  • بعضی ها پرسیدن بهتره که قلمه را بزاریم زیر پلاستیک : برای مناطقی از کشور که رطوبت هوا خیلی کمه و در واقع اقلیم خشک هستند بهتره قلمه را بزاریدش زیر پلاستیک ، ولی حتما روی پلاستیک چندتا سوراخ ایجاد کنید تا تهویه صورت بگیره چون زیر پلاستیک بخاطر فعالیتهای گیاه و خاک یک محیط گرم و مرطوب ایجاد میشه که بسیار مستعد پرورش قارچ هست و به راحتی قلمه شما مبتلا به بیماری قارچی میشه و از بین میره. من خودم شخصا قلمه هایی که تهیه میکنم و یا گیاهانی که تازه تکثیر کردم را وسط چند گلدون میزارم تا یک محیط مرطوب براش مهیا بشه ، البته بوشهر بخاطر داشتن خلیج فارش همیشه رطوبت هوا بالا هست اما من این کار را برای احتیاط میکنم ، شما هم امتحان کنید.

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: گل رز , قلمه گیری رز
[ پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٦:۳۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

پامچال ... primula ... primulaceae

امروز وبلاگ دوستم مهندس باقرزاده ، گیاه کوچک ، رو میدیم که دیدم مطلب جالبی در مورد پامچال نوشته بود ، منم یادم افتاد که قبل از عید تو گلفروشی از پامچال چندتایی عکس گرفتم که گفتم بزارم با هم ببینیم.

من خودم تا حالا پامچال نکاشتم اما چند نکته رو یاداور میشم :

پامچال یه گل کاملا بهاری هست و اصلا گرما و رطوبت بالا رو دوست نداره ، تو بوشهر فقط تو فصل زمستان که هوا حالت بهاری داره میشه کاشت و در مناطق سرسیر فقط در بهار.

پامچاب برگهایی ضخیمی با پرز داره برای همینم بهتره برای ابیاری اب رو روی برگش نریزین ون ممکنه به بیماری قارچی مبتلا شه.

  

دوستان در پیاماشون به صورت خصوصی چند سوال مطرح کردن که این موضوع باعث شد من یه سری توضیحات تکمیلی در مورد این گل بدم :

پامچال بومی مناطق سرد و مرطوب هست و خاک با pH:6  حدودا اسیدی را دوست دارد ، که ما این نوع اقلیم را فقط در نوار ساحلی خزر داریم ، شهرهایی مثل بوشهر با اینکه روطوبت خوبی داره اما گرما محدودیت ایجاد میکنه و فقط در چند ماه زمستان میشه پامچال کاشت و بخاطر قلیایی بودن آب و خاک عمر کوتاهی خواهد داشت.

پامچال با جثه کوچکی که داره نیاز کودی بالایی داره و در طول مراحل نگهداری مدام نیاز به کود آهن و کامل داره.

برای هر متر مربع باید یک تا گرم بذر پامچال استفاده کرد و در ضمن بذرها عمر کوتاهی دارند و برای یکسال نمیشه نگهداریشون کرد.

زمان کاشت بذر هم دما باید 15 درجه باشه و در زمستان که هوا 10 درجه هست گیاه وارد مرحله گل دادن میشه.برای همین در مناطق شمالی کشور بهتر هست اواخر تابستان بذر این گیاه رو در جای سایه بکارن و بعد از دو ماه به زمین اصلی انتقال دهند تا در اثر سرما گل انگیز شده و در بهار به گل بره.

در ضمن این گیاه با توجه به حساسیت هایی که نسبت به مواد غذایی و دمایی داره باید یکساله کشت کرد چون اگر در طول تابستان در دمای بالا و افتاب مستقیم قرار بگیره سال بعد نمیشه ازش گل گرفت.


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پامچال primula , تیره primulaceae , گیاهان بوشهر , گل پامچال
[ چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

تکثیر سینگونیوم ... Syngonium podophylium ... Araceae

تکثیر سینگونیوم  خیلی راحته :

1- میشه گیاه اصلی رو از گلدون خارج کرد و از چند تا گیاهی که کنار هم هستن یکیش رو جدا کرد و در گلدان جدید کاشت.

2- ساقه های که از بین برگ ها رشد میکنن ، اغلب داری ریشه آماده هستند ، میشه جداشون کرد و در گلدان جدید کاشت :

 

 

3- میشه ساقه هایی که بین برگها تولید میشه را جدا نکرد ، در عوض یک گلدان کنار گلدان اصلی گذاشت و ان ساقه را روی خاک گلدان دوم گذاشت و با سنگی محکم کرد و تا زمانی که ریشه نداده آن را از گیاه مادری جدا نکرد ، این روش برای افراد مبتدی خیلی بهتر و مطمئن تر هست که بهش میگن روش خوابانیدن :

 

 

من این روشها رو انجام دادم و با خرید یه گلدان سینگونیوم الان بجاش پنج تا گلدان سینگونیوم دارم که همشون به خوبی دارن رشد میکنن.

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سینگونیوم ،گوش فیلی syngonium podophylium , تیره araceae , گیاهان بوشهر
[ چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

سینگونیوم ... Syngonium podophylium ... Araceae

سینگونیوم از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم هست.بهش فیل گوشی هم میگویند.

برگ های این گیاه نرم و نازک است اما محکمه و یه حالت کاغذی داره به راحتی نمیشکنه .

این گیاه میتونه بر روی ریشه های ضخیمی که تولید میکنه گیاهچه های زیادی تولید کنه و گلدون رو پر از گیاه کنه و البته بزرگی برگها هم کمک زیاد در پر نشون دادن گلدون داره. این گیاهچه ها رو میتوان به راحتی جدا کرد و در گلدون کاشت.

سینگونیوم ساقه هایی تولید میکنه که این ساقه ها داری ریشه های آماده هستند کافیه در تماس با خاک مرطوب قرار بگیرن تا ریشه رشد کنه و وارد خاک شن.

 

 

گاهی ریشه های هوایی خیلی بزرگ هم میده :

 

 

این گیاه برگهاش ابلق هست یعنی دو رنگه ، سفید و سبز و همین ابلق بودن برگها باعث میشه این گیاه نیاز به نور بیشتری داشته باشه و باید در جایی قرار بگیره که در طول روز از نور غیر مستقیم خورشید به طور کامل بهره ببره.

در صورتی که در داخل آپارتمان نگهداری میکنید نزدیک نزدیک کولر یا بخار نباشه ، سعی کنید تو پنجر بزاریدش اگر نور از پنجر وارد شه حتی اگر نور مستقیم باشه برای گیاه خیلی خوبه.

روزی یکبار با آبپاش اسپری کنید تا برگها روی سطحشون مرطوب باشه.

برای ابیاری هم خاک رو چک کنید هر وقت دیدید خاک در حال خشک شدنه ابش بدید.

من یک ماه پیش یه گلدون سینگونیوم خریدم که بعد از یک هفته تصمیم گرفتم گلدونش رو عوض کنم :

 

 

برای تعویض گلدان اول با بیلچه خاک رو از دیواره گلدان فاصله دادم و بعد گلدان رو برعکس کردم تا گیاه را به راحتی بکشم بیرون :

 

 

خوب شد گلدنشو عوض کردک چون ریشه ها تمام فضای گلدون رو گرفته بودن و دیگه خاکی توی گلدون نبود ، تو این مرحله خاک رو بررسی میکنم تا افت یا حشره خاصی توش نباشه که شکر خدا نبود :

 

 

چون ریشه ها زیاد بود و البته میدنستم این گیاه نسیت به هرس ریشه عکس العمل بدی نشون نمیده ، تا اونجایی که شد ریشه ها رو حذف کردم  و در گلدان جدید کاشتم :

 

 

در حین تعویض گلدن یه بوته تک برگی کوچلو سیگنونیوم بود که کاشتم و الان چند برگی شده :

 

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: سینگونیوم ،گوش فیلی syngonium podophylium , تیره araceae , گیاهان بوشهر , تکثیر و پرورش گل و گیاهان آپارتمانی
[ چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ] [ زهرا فرشید ]

بامبو ... Bambusa ... Poaceae

چند وقت پیش یه پست در مورد ریشه داره کردن بامبو گذاشتم ، امروز یکی از دوستان خوبمون اقای مهدی توکلی که با حوصله پست های این وبلاگ رو دنبال میکنه عکسایی از نتیجه کارشون برام ایمیل کردن گفتم با هم ببینیم لذتش بیشتره :

 

این عکس از گیاه اصلی هست که گذاشتنش تو شیشه ایی که اطرافشو با پارچه سیاه پوشانده ، که توضیحش رو قبلا دادم که این حالت باعث میشه مواد هورمونی تحریک کننده ریشه زایی جمع شن و قلمه زودتر ریشه دار شه :

 

 

اینم ریشه هایی که تولید کرده :

 

 

کار دیگه ایی که اقای توکلی کردن این بوده که یه عدد قلمه بدون برگ بامبو را مثل حالت بالا ریشه داره کردن :

تو این عکس باید سر قلمه از این قسمتی که من خط کشیدم قطع میشد ، چون محل قطع کردنش از گره زیاد فاصله داشته بالای قلمه خشک شده ، بهتره سر قلمه پارافین یا ذغال زده بشه تا الودگی قارچی نگیره و خشک نشه که اقای توکلی گویا پارافین زدن اما احتمالا خوب پارافین نخورده.

 

 

این قلمه درست ریشه دار شده اما تا زمانی که جوانه برگی آن رشد نکنه نمیشه امیدوار به موفقیت کامل داشت ، البته ما همچنان منتظریم مژه

 

اقای توکلی براشون جالب بود که چرا ریشه های قلمه بامبو برگدار کوچیکتر هستن ، علت اینه که اون قلمه انرژی اشو داره هم صرف تولید ریشه میکنه و هم برگ ولی قلمه بدون برگ فقط  داره انرژی میزاره ریشه بزنه باید صبر کنیم ببنیم که یکی از جونه هاش بیدار میشه  .
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: بامبو،لاکی بامبو bambusa , تیره poaceae , ریشه زایی قلمه بامبو
[ جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ٦:٢٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]