زنبورهای قرمز و کمربند خورشیدی زردرنگ


orientalhornet_narenji_ir.jpg

آینده ای بدون سوخت های فسیلی. این تصویری است که مدتها است در ذهن انسان نقش بسته و او را به طراحی پنل های خورشیدی و استفاده از آنها برای به دست آوردن انرژی های مورد نیازش از خورشید تشویق کرده است.


اما جالب است بدانید که این انسان ها نیستند که با کمک مبدلهایی می توانند انرژی خورشیدی را به انرژی مورد نیاز خود تبدیل کنند. محققین آلمانی دریافتند که کمربند زرد رنگی که پشت زنبورهای قرمز است، تنها برای زیبایی این حشره نیست. بلکه همانند مبدلی انرژی نور خورشید تابیده را به انرژی مورد نیاز این حشره تبدیل می کند.


روی این کمربند زرد رنگ نوعی پروتئین است که به وسیله یک شبکه میکروسکوپی می تواند اشعه نور خورشید را به دام بیندازد و ضمن یک واکنش، عملیات تبدیل نور خورشید به انرژی مورد نیاز بدن حشره صورت می گیرد.


در واقع می توان گفت این نوع زنبور قرمز دارای یک نیروگاه انرژی کوچک است که آن را برپشت خود گذاشته و با خود حمل می کند. هر چه انرژی نور خورشید بیشتری به این مبدل زرد رنگ زنبور بتابد، منبع انرژی غنی تری برای او ایجاد خواهد شد.


این تحقیقات نشان می دهد که چرا بیشتر فعالیت های این حشره در طول روز و در زیر تابش نور خورشید رخ میدهد.


هنوز حرفی از اندازگیری میزان انرژی تولید شده در بدن این نوع زنبور قرمز گفته نشده است. اما فکرش را بکنید در آینده بتوان از کندوهای زنبور های قرمز برق تولید کرد.

منبعموضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: متفرقه , حشرات مفید
[ یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩ ] [ ٩:۳٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

ریشه هوایی پتوس

حتما تا حالا دید که گیاه پتوس رو به قیم متصل میکنن و پتوس هم خودشو خوب نگه میداره این اتصال محکم بین گیاه و قیم بخاطر ریشه های هوایی هست که تولید میکنه.

ببینید :

 

 

این ریشه ها رو میشه براحتی تو خاک کاشت یا به قیم وصل کرد اما من اینجا اون ساقه رو برگردوندم تو خود خاک گلدون تا گلدونم پر نشون بده.

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: پتوس ابلق scindapsus arrereus , پتوس devils ivy , گل آپارتمانی رنگین برگ , گیاه آپارتمانی indoor plant
[ یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩ ] [ ٦:٥٦ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]

کفش دوزک هفت نقطه ایی

تا حالا در مورد کفش دوزک 7 نقطه ایی شنیدید؟؟؟

 

 

کفشدوزک 7 نقطه ایی یا c-7 در مبارزات بیولوژیک اهمیت فوق العاده ایی دارند.

لارو و حشرات بالغ از انواع Aphids ، شپشک ها( Soft-scale Mealy bugs ) ، پسپل ها، Spider mites ، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کنند.  

حشره کامل:  نسبتاً بزرگ و به طور 8 ـ 5/5 میلی متر، محدب، با سرسیاه رنگ که از دو طرفین دو چشم پیشرفتگی پیدا نموده است در حاشیه جلویی سرنوار باریک قرمزرنگی مشاهده می شود، شاخک ها دارای قاعده سیاه و بندهای خرمایی رنگ است. سینه سیاه رنگ و دارای حاشیه جلویی صاف که از دو طرف چشم ها را می پوشانند. حاشیه عقبی سینه قوسی است. بالپوش ها به رنگ قرمز نارنجی، کاملاً محدب با حاشیه های صاف و انتهای آن گرد است. سپرچه مثلثی و سیاه رنگ می باشد. روی هر بالپوش سه نقطه سیاه رنگ و یک نقطه سیاه رنگ دیگر نیز به صورت مشترک بین دو بالپوش قرار دارد. سطح زیرین بدن و پاها، سیاه و پوشیده از موهای ظریف و سفید رنگ است.

تخم:  کشیده، و در ابتدا زرد روشن است که به تدریج نارنجی می شود.

 لارو: دوکی شکل به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه، دارای لکه های نارنجی رنگ می باشند. نیم حلقه های پشتی بدن در ناحیه جانبی دارای برجستگی هایی روشن است که روی آنها موهای کوتاه دیده می شود.

 

 شفیره از انتهای بدن به برگ متصل می شود.

Biology

 به صورت حشره کامل در زیر برگ های ریخته شده ، پوست درختان و شکاف دیواره ها بصورت گروهی زمستان گذرانی می کند. در بهار هنگامی که دما به 12 رسید کفشدوزک ها از پناهگاه ها خارج و شروع به تغذیه می نمایند. سپس حشرات بالغ، جفت گیری کرده و در دمای بین 30 ـ 20 درجه سانتی گراد بعد از 4 روز تخمگذاری می نمایند.این حشره دارای 5 سن لاروی است .این کفشدوزک دارای 5 تا 3 نسل در سال است.

 

منبع

 

 

 موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: کفش وزک هفت نقطه ایی , آفت و بیماری های گیاهان
[ جمعه ۱٢ آذر ۱۳۸٩ ] [ ٩:٠۸ ‎ب.ظ ] [ زهرا فرشید ]